חדשות רמת גן-גבעתיים

משפחה כן בוחרים

חדשות רמת גן-גבעתיים3 בדצמבר 2019    3 דקות
0

לפני כשלושה חודשים, אחרי 38 שנה במרפאת שני של הכללית ברמת גן, פרש ד"ר צבי גרנק מעבודתו כרופא משפחה שכיר • לנוכח המצוקה בבתי החולים, הוא ממליץ לא להגיע למיון: "את רוב הבעיות ניתן לפתור ברמת המרפאה"

משפחה כן בוחרים
ד"ר גרנק. " אנשים מדברים איתי על הכל, גם על הבעיות הכי אינטימיות" ׀ צילום: משה כהן

"אני מפנה כמה שפחות לבתי החולים, כי את רוב הבעיות ניתן לפתור ברמת המרפאה. בית חולים הוא רק לשעת חירום", אומר רופא המשפחה הוותיק של רמת גן-גבעתיים, ד"ר צבי גרנק (69). זאת, על רקע העומסים הכבדים בבתי החולים והקריסה של חדרי המיון, ולקראת החורף שמצפה לנו.
"גם אם יש מקרה שלא ניתן לפתור ברמת המרפאה, אני מעדיף קודם את מוקד החירום של קופת חולים, ורק אם כלו כל הקצים – להפנות למיון", מסביר ד"ר גרנק. "המיון בבית החולים בנוי לדברים מסובכים, ולא טוב להעמיס מקרים שאנחנו יכולים להסתדר איתם".
ד"ר גרנק מוכר לרבים ברמת גן ובגבעתיים. במשך כ-38 שנים שימש כרופא משפחה במרפאת שני של שירותי בריאות כללית ברחוב אהוד, בשכונת רמת יצחק ברמת גן. ב-30 באוגוסט הוא פרש מעבודתו כרופא שכיר ויצא לגמלאות. "ביום שסיימתי לעבוד, היה קשה וצבט לי בלב. נקשרים לחולים".
היום הוא רופא עצמאי במרפאה ברחוב רמב"ם בגבעתיים ומקבל מטופלי מכבי ומאוחדת, ועדיין יוצא פעם בשבוע להשתלמות במחלקה פנימית ב' בבית החולים שיבא בתל השומר. הוא מתגורר בגבעתיים, נשוי, אב לשלושה וסב לשלוש נכדות. "תמיד התגוררתי קרוב למרפאה ברמת גן, ועכשיו קרוב למרפאה ברחוב רמב"ם. חשוב לי לעבוד קרוב לבית ולא לנסוע בפקקים. לשמחתי, עבדתי כל השנים במרפאה מצוינת קרוב לבית".
לדברי ד"ר גרנק, המקצוע בחר בו. "אחרי שסיימתי את לימודי הרפואה במילאנו, הגעתי למרכז קופת חולים כללית ודיברתי עם אחד מהמנהלים. הוא הציע לי להיות רופא משפחה. עד אז היו רופאים כלליים במרפאות. רפואת המשפחה הייתה בחיתוליה, והייתי בין הראשונים. הסיכון היה גבוה, כי מי שלא עבד בבית חולים לא נחשב, ולמרות זאת – החלטתי לעבוד במרפאה".
למה דווקא רפואת משפחה?
"רפואת המשפחה מאוד התפתחה. רופאי המשפחה היום הם חזית הרפואה. זה מקצוע אדיר, שילוב של רפואה פנימית ורפואת ילדים, כך שהקשר עם החולים מתמשך. אני מאוד אוהב את המקצוע בגלל הקשר האישי. רופא המשפחה הוא תחנה ראשונה לתלונות החולה, לא רק על מחלות, גם אוזן קשבת לכל הבעיות האישיות והמשפחתיות. אנשים מדברים איתי על הכל, גם על הבעיות הכי אינטימיות".
התחושה היא שמערכת הבריאות קורסת.
"הכל יחסי. במרפאה הכל זורם. כרופא, היום אני פחות צריך את בתי החולים. רפואת המשפחה כיום היא מקצוע מאוד מפותח וברמה מאוד גבוהה. את רוב הדברים ניתן לפתור ברמת המרפאה. יש כיום אפשרויות רבות לטיפול בקהילה. בית החולים הוא רק לשעת חירום. אני משתדל כמה שפחות להפנות למיון, רק כשאין ברירה. הרי חדרי המיון קורסים, אז אם אני יכול לעשות לבד – ברור שזה עדיף".
לדברי ד"ר גרנק, גם הלקוחות השתנו. "בזמנו הייתה פחות מודעות למחלות כרוניות, לסוכרת, לעישון ולהשמנה. היום יש הרבה יותר מודעות. היום גם אין זקנים, הכי הרבה מבוגרים. יש מבוגרים בני 80 שמתפקדים לפעמים טוב יותר מבני 40. תוחלת החיים עלתה וגם איכות החיים".
ומה עם השמנת יתר, בעיקר של ילדים?
"יש מודעות, אבל במקרים רבים הילדים אינם מיישמים תזונה בריאה שאינה משמינה. מאוד קשה להפחית משקל בחברת שפע, ורואים שכיום זה קשה יותר לרבים. יש אוכל בלי סוף ומסעדות מכל הסוגים. כשיושב מולי גבר עם רמת שומנים גבוהה, ואני מציע לו לעשות דיאטה, הרבה פעמים אני שומע את התשובה – 'דוקטור, דיאטה אני לא יכול לעשות, תן לי כדור'. אני בכל זאת ממליץ קודם כל על דיאטה".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

כתב אישום: איתר קטינים בוואטסאפ וביצע בהם...

[caption id="attachment_135882" align="alignleft" width="232"] התכתבות וואטסאפ בעלת תוכן מיני. הנאשם התכתב עם 43 קטיניםצילום המחשה: צילום מסך[/caption] מחלקת הסייבר בפרקליטות...

חדשות רמת גן-גבעתיים11 בדצמבר 2019    3 דקות
0

שדרוג התחבורה הציבורית בגבעתיים

החל מאמצע חודש ינואר הקרוב, ולאחר שפניות העירייה למשרד התחבורה נענו, קו 23 יגיע עד סוף רחוב ריינס וימשיך למתחם...

חדשות רמת גן-גבעתיים11 בדצמבר 2019    דקה אחת

כתיבת תגובה