חדשות רמת גן-גבעתיים

בזכות הידע והניסיון

חדשות רמת גן-גבעתיים28 בנובמבר 2019    4 דקות
0

שילוב גמלאים במסגרות קהילתיות והתנדבותיות מסייע בהפגת בדידותם ובתגבור מעורבותם החברתית • "חודש הגמלאים הוא הזדמנות נפלאה לומר להם תודה על בניית העיר והמדינה", אומר שאמה הכהן

בזכות הידע והניסיון
שאמה הכהן וגורקביץ'. "תחושה של משמעות, מסוגלות ורלוונטיות" ׀ צילום: דוברות העירייה

תחת הכותרת "מדורת השבט", התקיים ברמת גן אירוע הפתיחה של חודש ההוקרה לגמלאים המתגוררים בעיר, ששיעורם מוערך בכ-20% מכלל תושבי העיר. באירוע, במעמד ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן, ממלא מקומו ליעד אילני ומחזיק תיק הגמלאים איצ'ה שחם, השתתפו יותר מ-3,000 איש, והוא כלל ארוחה עשירה והופעה של אבי טולדנו.
לפי מנהלת המחלקה לתרבות הפנאי לאזרחים ותיקים, איריס בן מוחה, אחד היעדים הוא לסייע בהפגת בדידותו של הגמלאי ובתגבור מעורבותו החברתית ופעילותו במסגרות קהילתיות והתנדבותיות. לדבריה, ברמת גן פועלים 47 מועדונים לאזרחים ותיקים, הפזורים ברחבי העיר ומספקים שירותים לכ-7,000 איש. המרכזים מציעים סל רחב של פעילויות, חוגים, סדנאות, הרצאות, שירה בציבור, מסיבות, טיולים בארץ ובחו"ל, נופשונים והצגות. בנוסף, המחלקה פועלת להעמקת הקשר הרב-דורי, באמצעות פעילויות משותפות עם גני ילדים ובתי ספר.
אירוע הפתיחה של חודש הגמלאי, שהפך למסורת שנתית, מהווה חלק מחודש עמוס בפעילויות, כמו טיולים מאורגנים, ובהם טיול בעקבות מוסדות המדינה בירושלים, סיור בעקבות המחתרות בשכונת פלורנטין בתל אביב וטיול של שלושה ימים בנגב, הכולל סיור שקיעה במצדה.
באירוע אמר שאמה הכהן: "הנהלת העיר שמה דגש עצום בהשקעה באגף האזרחים הוותיקים. כנס הפתיחה של חודש הגמלאים הוא הזדמנות נפלאה לומר להם תודה על בניית העיר והמדינה, ולהקשיב מקרוב לצורכיהם. רמת גן תמשיך להוביל גם בדאגה לאזרחים הוותיקים". אילני הוסיף: "הפעילות למען האזרחים הוותיקים היא המעט שאנו יכולים לעשות למען אלה שבנו את המדינה ואת החברה הישראלית".
מחזיק תיק הגמלאים, איצ'ה שחם: "אנו, דור מקימי המדינה ובוניה, ראויים להוקרה הניתנת לנו. נאמנים עלינו דבריהם של שאמה הכהן ואילני, שהפעילות החברתית לוותיקים תימשך ואף תגדל. תודה לאיריס בן מוחה ולצוות על הפעילות לאורך השנה ועל ארגון האירוע היום. אני מאחל לכל המשתתפים להיות בריאים ולהתראות שוב ביום הגמלאי בשנה הבאה".
שיעור בידידות
כ-100 גמלאים מתנדבים יחנכו במהלך שנת הלימודים תלמידים ב-19 בתי ספר ברמת גן. במקביל, עשרות גמלאים יחנכו תלמידים גם בגבעתיים. את הפרויקט הייחודי מובילה עמותת ידיד לחינוך. המתנדבים עובדים עם הילדים במקצועות השונים, בהתאם לצרכים ולבקשת המורים. במהלך שנת הלימודים, צפויים הגמלאים לסייע כתומכי חינוך והוראה בעשרות אלפי שעות התנדבות בבתי הספר.
את המתנדבים מרכזת בת עמי גורקביץ', תושבת העיר, שמתנדבת למעלה מ-15 שנה בבית הספר גבעולים. "אני נרגשת לפתוח עוד שנת פעילות של 'ידיד לחינוך' בעיר", היא אומרת. "אני מרגישה מבורכת להיות חלק מארגון שמעניק הזדמנות לאזרחים הוותיקים, לתת כתף לעשייה כה משמעותית, שתורמת רבות גם לילדים וגם למתנדבים. הנתינה מעניקה תחושה של משמעות, מסוגלות ורלוונטיות גם לאחר שפרשו לגמלאות".
לדבריה, "לכל ילד מגיעה הזדמנות, ובמקרה שלנו – נפש של ילד אחד שמקבל מאיתנו עזרה ועידוד, יכולה לעלות לגבהים חדשים שיובילו אותו להישגים והצלחה". מנכ"ל עמותת ידיד לחינוך, נמרוד אקרמן, הוסיף: "מאה הגמלאים המתנדבים ברמת גן הם החלוצים. אנו מצפים לעוד הרבה גמלאים תושבי העיר. יחד נפעל לחבר עשרות שנים של ניסיון חיים עם תלמידים ומורים שמצפים להם".
שאמה הכהן: "נוכחות מתנדבי 'ידיד לחינוך' בבתי הספר בעיר מהווה ערך מוסף לתלמידים, שזוכים ליחס אישי באמצעות השיח עם הגמלאי המתנדב, שמעניק להם חוויה א-פורמלית, מעשיר את הידע שלהם וחולק מניסיון החיים העשיר שלו".
ובינתיים בגבעתיים
במסגרת אירועי חודש הגמלאי בגבעתיים, יצאו כ-50 מגמלאי העיר לטיול בגן לאומי בית גוברין ובבית הילדים בנווה חנה שבקריית גת, שמהווה בית חם ל-120 ילדים שאינם יכולים לגדול בביתם. הם שמעו מהמדריכים סיפורים מרגשים על האתגרים וההצלחות, ורכשו דברי מאפה במאפיית "ילדודס" – מיזם ייחודי המחנך את הילדים לעשייה ועבודה.
אירועי חודש האזרח הוותיק בעיר נפתחו באירוע מרגש עם הזמרת שלומית אהרון. בהמשך התקיימו בעיר אירועים נוספים, כמו בוקר "צרכנות חכמה" עם כתבת הצרכנות של ערוץ 13 נגה ניר נאמן, שעסק באתגרי הצרכנות בעידן המודרני ובהדרכה מעשית לצרכנות חכמה. במועדון אלון נערך ערב שירים וסיפורים לציון 50 שנה לפטירתו של המשורר נתן אלתרמן. אביבה הד הופיעה עם גיטרה, תמונות וסיפורים על אחד מגדולי המשוררים של התרבות העברית.
בנוסף, הוצג במועדון אלון מיזם "ידי זהב – מה אומרות הידיים?", פרויקט ייחודי לצילומי ידיים, תחת הכותרת "זה בידיים שלנו". במקביל, התקיימו פעילויות ספורט במועדוני הגמלאים, הרצאות ומופעי מוזיקה.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חלון הראווה של רמת גן

"הירקון יהפוך מהחצר האחורית לחלון ראווה", אמר עו"ד רועי ברזילי, סגן ראש עיריית רמת גן, על פרויקט השיט של סירות...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2021    4 דקות
0

לראשונה: מעונות סטודנטים לבית הספר למשחק בית...

60 שנה לאחר היווסדו, בית הספר למשחק בית צבי ברמת גן חונך מעונות סטודנטים. המעונות החדשים, שלפני כן היו בית...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2021    2 דקות

כתיבת תגובה