חדשות רמת גן-גבעתיים

22% מילדי כיתות א' ברמת גן במשקל יתר

חדשות רמת גן-גבעתיים26 בנובמבר 2019    4 דקות
0

זאת, לעומת הממוצע הארצי העומד על 18% בלבד • לדברי מנכ"ל מפעלי בית עמנואל, המספקים כ-6,000 מנות מדי יום לילדים במועדוניות ובמעונות העירוניים, "אנחנו בעיצומה של מהפכה תזונתית, במיוחד על רקע הנתונים"

22% מילדי כיתות א' ברמת גן במשקל יתר
דמארי. "הוצאנו את דברי המתיקה והמזון התעשייתי" ׀ צילום: משה כהן

כ-22% מתלמידי כיתות א' ברמת גן נמצאים בעודף משקל או השמנה, שיעור הגבוה משמעותית לעומת הממוצע הארצי – 18%, ולעומת הממוצע במחוז תל אביב – 19%.
על פי נתוני משרד הבריאות, בין כיתה א' לכיתה ז' יש עלייה של כ-5% בשיעור תלמידי העיר הנמצאים בעודף משקל או השמנה, ושיעורם מגיע לכ-27%, כ-3% פחות מהממוצע הארצי. "על פי הנתונים, יש לשים דגש על מניעת עודף משקל והשמנה כבר בגילאי הגן, לפני העלייה לכיתה א', ולהמשיך בקידום הבריאות בבית הספר היסודי, למניעת המשך עודף משקל אצל הילדים", ממליצים במחלקת הבריאות של העירייה.
כ-6,000 מנות מזון מסופקות על ידי מפעלי בית עמנואל מדי יום לילדים השוהים במועדוניות ובמעונות העירוניים ברמת גן. "אנחנו בעיצומה של מהפכה תזונתית. "הדגש הוא על תזונה בריאה וטעימה", אומר מנכ"ל מפעלי בית עמנואל יאיר דמארי, על רקע הנתונים.
המזון שאתם מספקים פחות שמן?
"בוודאי, הוצאנו את העוגות, דברי המתיקה וממרחי השוקולד. גם התלמידים לא יכולים להביא דברי מתיקה לבית הספר. במקומם, הילדים מקבלים שלושה סוגי פירות בשבוע. הכנסנו גם חומוס וטחינה גולמית, לחם חיטה מלאה, אורז 70% מלא, קוסקוס מלא ודגנים מלאים. אין מיצים לשתייה, אלא מים בלבד. עברנו לתזונה בריאה, שהיא מאוד חשובה, במיוחד על רקע הנתונים".
דמארי מדגיש, שהמהפכה רק בתחילתה. "בהנחיית ראש העירייה כרמל שאמה הכהן וממלא מקומו ליעד אילני, אנחנו מובילים שינוי מהותי בתפריטים ועוד יהיו הפתעות. אני מקווה שכבר בחודש ינואר נספק פעם בשבוע מנת שף לתלמידים. זו תהיה ארוחה מיוחדת, עם מנה יצירתית יותר, כמו קבב בפיתה עם סלט כרוב. שף מטעמנו ירכיב את המנה, והיא תוגש על בסיס שבועי".
לאחרונה התקיים ערב טעימות להורי ילדים בבריכת דג הזהב. "הצגנו את התפריטים, והתגובות היו טובות מאוד. הכל שקוף. גם שאמה הכהן ואילני היו באירוע, והם ממשיכים לעקוב מקרוב. כל יום מביאים להם מנות מזון המוגשות בגנים והם טועמים", מספר דמארי.
ארבע חברות קייטרינג נבחרו במכרז להכין את מנות המזון, בעלות שנתית כוללת העומדת על כ-13 מיליון שקל. את תנאי המכרז גיבש מתאם ההזנה הרשותי צור טהון, שהתמנה לתפקיד כחלק מהרפורמה בהזנה. "התפריטים משתנים מדי יום והם מאוד מגוונים", מציין דמארי.
לדבריו, בימי ראשון מוגשות לסירוגין מנות שניצל בתנור עם אורז ואפונה, או שיפוד עם פתיתים וגזר. בימי שני מוגשות לסירוגין מנות שישליק, קוסקוס וירק לקוסקוס, או קציצות, תפוחי אדמה ושעועית ירוקה. בימי שלישי מוגשות לסירוגין מנות שוקיים, פתיתים וגזר, או בולונז, פסטה, אפונה וגזר. בימי רביעי מוגשות לסירוגין קציצות, בורגול ושעועית ירוקה, או שניצל בתנור, אורז ולקט ירקות. בימי חמישי מוגשות לסירוגין מנות שווארמה, אורז ושעועית לבנה, או שוקיים, קוסקוס וירק לקוסקוס.
"אחד העקרונות הוא, שהמזון לא יהיה מעובד וגם לא יהיה תעשייתי", מבהיר דמארי. "ארבע החברות שנבחרו במכרז הן מהאזור, והמטרה הייתה ליצור ביניהן תחרות. אנחנו קובעים את התפריטים וגם מפקחים. טהון, מתאם ההזנה הרשותי, מבצע בדיקות על בסיס יומי. הוא מבהיר שהוא מגיע לביצוע הבדיקות עם מדחום, ושהביקורת מתבצעת בהפתעה ובכל פעם בצהרון אחר". "בנוסף", הוא אומר, "אנחנו לוקחים דגימות לבדיקות עצמאיות במעבדה. חשוב מאוד לעקוב מקרוב ולוודא שהאיכות הגבוהה נשמרת. הגברנו את הבקרה".
כמה מנות מזון עודפות יש מדי יום?
"כ-10%. אנחנו מעדיפים שיהיו יותר מנות ולא יהיה מחסור".
מה עושים עם מאות המנות שנשארו?
"זורקים אותן. אסור לנו להעביר אותן".
דמארי מספר על מענה גם לכ-200 ילדים אלרגיים ולכ-100 ילדים צמחונים וטבעונים. "יש לנו מנות מיוחדות עבורם", הוא אומר. שינוי נוסף שצפוי להתבצע בקרוב הוא הכנסת כלי אוכל רב-פעמיים. "בניגוד לתל אביב, הילדים לא יחזרו הביתה עם שאריות אוכל בצלחות. השטיפה של הצלחות תתבצע בצהרונים", מספר דמארי. במסגרת זו, יש כוונה לרכוש כ-200 מדיחי כלים שיוצבו בצהרונים. הסייעות יעשו את זה ונתגמל אותן כספית על העבודה הנוספת".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חוזרים לעירייה

  עובדי עיריית גבעתיים שבים לעבודה מלאה החל מיום ג' וזאת בהתאם להסכם השכר הקיבוצי והחלת כללי "התו הסגול" בעירייה...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2020    דקה אחת
0

שי לשורד

  למרות שזה נשמע קצת ציני, חלוקת מתנות לניצולי שואה ששרדו בערב יום השואה, הכוונה היא כמובן להוקיר ולזכור. לכן...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באפריל 2020    2 דקות

כתיבת תגובה