חדשות רמת גן-גבעתיים

צבעי מלחמה

חדשות רמת גן-גבעתיים18 בנובמבר 2019    3 דקות
0

במחסן ביתו, ברחוב דוד ברמת גן, פתח דוד בן חיים גלריה שמציגה את עבודות הציור שלו ושל אמנים נוספים • "אם לא היו הציורים - לא יודע איפה הייתי היום", אומר בן חיים, שאימת מלחמת יום כיפור רודפת אותו עד היום

צבעי מלחמה
בן חיים בגלריה. "זה מפעל חיי" ׀ צילום: משה כהן

"אם לא היו הציורים – לא יודע איפה הייתי היום", אמר בהתרגשות דוד בן חיים (64), שפתח במחסן ששיפץ ברחוב דוד בלב העיר רמת גן גלריה עם עשרות יצירות שלו ושל אמנים נוספים. "זו לא רק גלריה. יהיה כאן מרכז אמנות ראשון במרכז העיר. יפעלו כאן חוגי ציור לילדים ולמבוגרים, ערבי מוזיקה שקטה על פסנתר ותערוכות מתחלפות", מספר בן חיים בהתלהבות. "זו פנינה בלב העיר".
נפגשתי עם בן חיים בגלריה הפסטורלית שפתח במחסן הצמוד לדירה שבה הוא מתגורר. "עבדתי בשיפוצים, והמחסן היה של חומרי בניין. שיפצתי אותו והפכתי אותו לגלריה. הציורים הם החיים שלי", הוא מספר.
סיפור חייו של בן חיים, הלום קרב, אב לארבעה ילדים וסב לחמישה נכדים – עשיר בתלאות. הוא גדל בשכונת קריית שלום בדרום תל אביב, התגייס לצה"ל ושירת כאפסנאי בצריפין, עד שמלחמת יום כיפור שינתה את חייו. "ביום שישי הרס"ר אמר לי לעלות למשאית עמוסה בדגמ"חים. לא ידעתי אפילו לאן נוסעים. הגענו לרפידים, וחילקתי דגמ"חים לחיילים בקורס מפקדים בתותחנים", מפליג בן חיים במנהרת הזמן.

"ביום כיפור בצהריים, מישהו צעק 'מיג', ואז ראיתי שני מיגים מצרים צוללים לכיוון שלנו. קפצתי על שני חבר'ה שהיו לידי, ושלושתנו קפצנו לשוחה. אחרי שהמיגים הפציצו, יצאנו מהשוחה והמראות היו נוראיים", הוא מספר על הטראומה שחווה. "לא נשאר כלום, ראיתי מסביב גופות, והכל היה שרוף – זחל"מים ומשאיות". כשהמלחמה נמשכה, הפך בן חיים, ללא כל הכשרה, לאיש צוות תותחנים. "הצמידו אותי לצוות, וחצי שנה היינו במלחמה. הייתי בכוח שחצה את תעלת סואץ".

לאחר המלחמה הוא שב לצריפין ושם סיים את שירותו הצבאי, אבל המראות הקשים של המלחמה רודפים אותו עד היום. "בשנת 94' הייתה לי חנות ברחוב דיזנגוף. זה היה הקיוסק הראשון בתל אביב שהיה פתוח 24 שעות ביממה. במוצאי שבת רצחו את ראש הממשלה יצחק רבין והייתי המום", הוא מספר. "התחלתי לכתוב שירים. הרגשתי שמשהו בוער בי. במקביל התחלתי לצייר על המדרכה ברחוב דיזנגוף ואחר כך על דיקטים מעץ. התחלתי לצייר את מה שאני חש, להביע את הרגשות שלי דרך הציורים".

בהמשך עסק בן חיים בעבודות שיפוצים, אבל לא זנח את אהבתו הגדולה לציור. "אני מדבר בציור", הוא מספר על ציורי השמן שלו. "ציוריו שזורים בדימויי התפוצצויות, התפרצויות, פטריות עשן, אלמנטים גדולי ממדים, פרחים וטבע", כתבה אוצרת התערוכה רחל זיו. "הכתיבה והציור באו מדחף פנימי בלתי ניתן לריסון, הצרוב והטבוע חזק בזיכרון חייו".
זיו ציינה עוד כי בן חיים מצייר בסגנון חופשי. "הוא מצייר מהבטן. ציור חופשי ומשוחרר, בצבעי שמן על בדים ולוחות דיקט. עבודותיו מספרות ברגישות רבה ובתחושות פנימיות מתפרצות את הסיפור האישי שלו".
"אני כל הזמן מצייר", מספר בן חיים. הציור הפך למפעל חיי".

מה הסיפוק הכי גדול שלך?
"אם אתה נתקל בציור וחוזר אליו כדי להתעמק – עשיתי את העבודה שלי. הצגתי תערוכות בארץ ובעולם. זה מפעל חיים".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

כתב אישום: איתר קטינים בוואטסאפ וביצע בהם...

[caption id="attachment_135882" align="alignleft" width="232"] התכתבות וואטסאפ בעלת תוכן מיני. הנאשם התכתב עם 43 קטיניםצילום המחשה: צילום מסך[/caption] מחלקת הסייבר בפרקליטות...

חדשות רמת גן-גבעתיים11 בדצמבר 2019    3 דקות
0

שדרוג התחבורה הציבורית בגבעתיים

החל מאמצע חודש ינואר הקרוב, ולאחר שפניות העירייה למשרד התחבורה נענו, קו 23 יגיע עד סוף רחוב ריינס וימשיך למתחם...

חדשות רמת גן-גבעתיים11 בדצמבר 2019    דקה אחת

כתיבת תגובה