חדשות רמת גן-גבעתיים

"שילוב הגמלאים בקהילה עושה טוב לכולם"

חדשות רמת גן-גבעתיים19 בנובמבר 2019    4 דקות
0

כ-12 אלף אזרחים ותיקים מתגוררים בגבעתיים, שהם כ-17% מתושבי העיר • לרגל חודש הגמלאי, אומר מחזיק תיק הגמלאים בעירייה: "יש לאוכלוסייה הוותיקה המון ידע, ניסיון ופרופורציות. זה ערך מוסף שכדאי להיעזר בו"

"שילוב הגמלאים בקהילה עושה טוב לכולם"
מתוך תערוכת "ידי זהב - זה בידיים שלנו" ׀ צילום: דוברות העירייה

"הבעיה הכי קריטית של רבים מהגמלאים היא הבדידות", אומר מחזיק תיק הגמלאים בעיריית גבעתיים אלי הולצמן. "גמלאי בודד עלול להיכנס לדיכאון, כי אין לו בשביל מה לקום בבוקר. זה לא בריא נפשית, ועלול ליצור בעקיפין גם בעיות גופניות. המטרה שלנו היא, שכמה שיותר גמלאים ייצאו מהבתים וישתתפו בפעילות הענפה שאנו מציעים וימשיכו בחיים רגילים בקהילה", מציין הולצמן בראיון מיוחד לרגל חודש הגמלאי.
כ-12 אלף גמלאים מתגוררים בגבעתיים, והם כ-17% מהאוכלוסייה. בשנים האחרונות הגיעה לעיר אוכלוסייה צעירה, משפחות ורווקים, שרובה מתגוררת בשכירות (כ-45% מתושבי גבעתיים מתגוררים בדירות שכורות). במקביל, נפתחו בעיר בתי קפה ומקומות בילוי שרבים מהם פתוחים גם בשבת. הולצמן סבור שגם האזרחים הוותיקים מרוויחים מכך. "אני רואה הרבה גמלאים יושבים בבתי קפה. בגבעתיים התפתחה תופעה של פרלמנטים של אזרחים ותיקים, וזה נהדר", הוא אומר.

הולצמן (58) עובד בהתנדבות מלאה. במקביל, הוא מכהן כיו"ר האיגוד המקצועי ומִנהל הגמלאים בהסתדרות, במרחב גבעתיים ויישובי בקעת אונו. גולת הכותרת של פעילותו הענפה היא מכללת הגמלאים, שמפעילה ההסתדרות מידי יום ראשון בבית והלין בגבעתיים. "יש גידול מתמיד במספר הנרשמים. השנה נרשמו 450 גמלאים ויש עוד רשימת המתנה", הוא מספר בסיפוק. "אחרי כל הרצאה ביום ראשון, רואים קבוצות של גמלאים שממשיכות לבתי הקפה והפרלמנטים".
הולצמן רואה באירועי חודש הגמלאי בעיר, שהחלו בשבוע שעבר, הזדמנות לצרף יותר אזרחים ותיקים לפעילות. "חשוב מאוד שהגמלאים יהיו באינטראקציה עם גילאים שונים וימשיכו להרגיש טוב בסביבתם הטבעית בגבעתיים", הוא אומר. "היעד שלנו הוא להביא אותם לסביבה חברתית. אסור שהם יתנתקו ממנה".

כמה גמלאים מגיעים לפעילות שלכם?
"אני מעריך שיותר מ-50% לא מגיעים לפעילויות שלנו, אף שהעירייה משקיעה משאבים רבים למען התושבים הוותיקים בגבעתיים. אנחנו מנסים לצרף עוד ועוד גמלאים". לדבריו, בעיר פועלים שלושה מועדונים: בית אלון, בית ראשונים ושדה בוקר. יש גם מועדונים הפועלים אחר הצהריים, כמו ויצו, ומורים גמלאים. במקביל, מתקיימת פעילות ענפה ב"קפה אירופה" לשורדי שואה. "אנחנו מפעילים גם שני מרכזי יום לקשיש", הוא מוסיף.

במה מתמקדת הפעילות?
"הרצאות, חוגים מגוונים, מופעים, טיולים, נופש ופנאי. אחד הדברים שהוכחו כמסייעים למניעת הזדקנות המוח הוא לימוד שפה חדשה. הלימוד יוצר במוח הקשרים חדשים. אנחנו יוזמים טיולים מודרכים, סופי שבוע, בעיקר בים המלח, ומקיימים בתיאטרון גבעתיים פעם בחודש הופעה כפולה, כדי לעמוד בביקוש. במופע שהתקיים לאחרונה אמר לי תושב ותיק: 'החזרתם אותי לימיי בתנועת הנוער'".

איך הקשר בין הגמלאים לצעירים בעיר?
"יש הרבה גמלאים בודדים שמשוועים לפעילות. הם לא רוצים להיות סגורים בדלת אמותיהם. אנחנו יוזמים ניסיונות לשילוב בין-דורי. יש גמלאים המסייעים בשיעורי עזר לתלמידים בבתי ספר".
הולצמן רואה בהתנדבות של התושבים הוותיקים זרוע חשובה בפעילות. "שיעור ההתנדבות בגבעתיים תמיד היה גבוה ביחס לערים אחרות. יש גמלאים שמתנדבים לסייע ולייעץ במוסד לביטוח לאומי, בבתי חולים, ביד שרה ובמשטרה. הם השתלבו בבתי ספר, בשיעורים פרטיים. יש לאוכלוסייה הוותיקה המון ידע, ניסיון ופרופורציות. זה ערך מוסף חשוב מאוד שכדאי להיעזר בו. שילוב הגמלאים בקהילה עושה טוב לכולם".

אתם מסייעים לגמלאים גם במיצוי זכויותיהם?
"אנחנו מעניקים ייעוץ ומקיימים הרצאות בנושאי זכויות וצרכנות. המשטרה משתתפת בהרצאות על בטיחות".
אירועי חודש הגמלאי בעיר נפתחו בתיאטרון גבעתיים במופע של הזמרת שלומית אהרון, במעמד ראש העירייה רן קוניק והולצמן. הם נמשכו במועדון אלון, בערב שירים וסיפורים לציון 50 שנה לפטירתו של נתן אלתרמן, מגדולי המשוררים של התרבות העברית.
בנוסף, הוצגה במועדון אלון, בניהולה של דליה הראל, תערוכת צילומי ידיים של חברי המועדון, שצילמה תושבת העיר דניאלה מרטון, תחת הכותרת: "ידי זהב – זה בידיים שלנו". במהלך החודש ייערכו ברחבי העיר אירועים נוספים, שיכללו פעילויות ספורט במועדוני הגמלאים, הרצאות ומופעי מוזיקה.

"בגבעתיים חיים בני דור בוני העיר והארץ", אומר ראש העירייה. "ההשקעה העירונית באוכלוסייה הוותיקה גדלה מאוד בשנים האחרונות. ערכנו טיולים ונופשונים לגמלאי העיר, אנו מקיימים ערבי זמר, מופעים, הרצאות, פעילויות מיוחדות ועוד. בכוונתי להמשיך ולהשקיע בקהילת ותיקי העיר בכל התחומים".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

מאירים את רמת גן

בניין העירייה הואר בצבע ירוק כאמירת תודה והערכה לתושבים וכוחות הביטחון, הרופאים וההצלה, שסייעו להפיכתה של העיר רמת-גן לעיר ירוקה....

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באוקטובר 2020    דקה אחת
0

תחת מגבלות התו הסגול: מועדוני הגמלאים חזרו...

מועדוני האזרחים הוותיקים המופעלים על ידי המחלקה לאזרחים ותיקים באגף לשירותים חברתיים חזרו לפעילות כל זאת בהתאם להנחיות התו הסגול,...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באוקטובר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה