חדשות רמת גן-גבעתיים

צופים פגיעה

חדשות רמת גן-גבעתיים14 בנובמבר 2019    3 דקות
0

כ-200 מקלטים עירוניים ברמת גן וגבעתיים נפתחו ביום שלישי בבוקר • מוסדות הציבור נסגרו, מוקדי החירום תוגברו, ובחמ"לים התקיימו כל העת הערכות מצב • "לא היה לנו שיקול דעת, אלה היו ההנחיות של פיקוד העורף", שיתף מ"מ ראש עיריית רמת גן

צופים פגיעה
הערכת מצב בגבעתיים. מחכים להוראות פיקוד העורף ׀ צילום: דוברות העירייה

ההסלמה הביטחונית בדרום גרמה לשיבושים קשים בשגרת החיים ברמת גן ובגבעתיים. גני הילדים, בתי הספר, הצהרונים, המרכזים הקהילתיים ומועדוני הגמלאים בשתי הערים נסגרו מהבוקר בהנחיית פיקוד העורף. גם הספארי ברמת גן ומגרשי הספורט העירוניים נסגרו. "לא היה לנו שיקול דעת. אלה היו ההנחיות של פיקוד העורף. אנשים רבים נשארו בבתים", סיפר מ"מ ראש עיריית רמת גן ליעד אילני.
במקביל, נפתחו כ-200 מקלטים עירוניים ברמת גן ובגבעתיים, מוקדי החירום תוגברו, ובחמ"לים התקיימו כל העת הערכות מצב עם נציגי פיקוד העורף. בישיבת החירום בגבעתיים השתתפו, בין היתר, ראש העירייה רן קוניק, סגניתו ומחזיקת תיק הביטחון אור-לי ניב, גורמי הביטחון וכל הגורמים העירוניים הבכירים.
כבר בהערכת מצב ראשונה, נקבע כי לא יתקיימו לימודים, וכן לא תתקיים פעילות במרכזים הקהילתיים, מועדוני הגמלאים, תנועות הנוער וחוגי הספורט. בנוסף, נפתחו כל המקלטים הציבוריים בעיר. קוניק ציין כי גורמי העירייה נמצאים בקשר שוטף עם גורמי הצבא ופיקוד העורף, ועדכן: "נמשיך לקיים הערכות מצב שוטפות. אנו קוראים לתושבים להתעדכן באמצעי התקשורת ובהודעות העירייה ברשתות החברתיות ובדף האינטרנט העירוני".
רק לאחרונה אושרה לעיריית גבעתיים תוכנת שוע"ל, תוכנה חדשה של פיקוד העורף לשליטה, בקרה וניהול אירועי חירום. מדובר במערכת המבוססת על סביבת חלונות (Windows), והיא אמורה להחליף מערכות קיימות. היא מאפשרת תיאום מדויק, מהיר ויעיל יותר בין גופי החירום וההצלה, ותמיכה בתהליכים המבצעיים בעורף. היא גם עובדת בכל טווחי התקשורת – קווית, סלולרית ולוויינית.
אף שהמערכת אינה מערכת מסווגת וסודית, היא מצוידת במעטפת אבטחת מידע והצפנה, לטובת מניעת חדירות ושיבושים. לנוכח קליטת המערכת בעירייה, התקיימו שלושה ימי הדרכה ראשונים למנהלים מקצועיים בעירייה.
נשארים בבית, מול הטלוויזיה
רבים נשארו ביום שלישי בבית, לא רק בגלל סגירת מוסדות החינוך. "יצאתי לעבודה בתל אביב ואז היה אזעקה. האווירה הייתה לא נעימה, ואז אמרו לי להמשיך לעבוד מהבית, סיפרה רחלי המתגוררת בגבעתיים.
גם מרבית בתי הקפה בעיר היו ריקים מאדם, והתנועה הייתה דלילה ביחס לימי שגרה. חלק מהמקומות נסגרו כבר בשעות הצהריים המוקדמות. "אין טעם להמשיך לשלם על עובדים וחשמל, כשאין לקוחות", אמר בעל בית קפה ותיק ברמת גן. בבתי קפה אחרים ניסו לשמר את השגרה. בקפה "האקלר" ברחוב נגבה הייתה תנועה כמעט שגרתית משעות הבוקר. "איך אפשר לפתוח את היום בלי כוס קפה הפוך?", אמר לקוח ותיק.
חלק מבתי קפה המשיכו לפעול כרגיל, ובמהלך היום הגיעו אליהם יותר ויותר לקוחות. "בבוקר עוד פחדתי לצאת מהבית, אבל אחר הצהריים החלטתי להתאוורר", סיפרה לקוחה שהגיעה אחה"צ ל"פיצה שקד" בשכונת רמת חן.
סניפי קופות החולים היו פתוחים ברמת גן ובגבעתיים, והיו כאלה שניצלו את ההזדמנות כדי לנסות את מזלם ולקבל חיסון לשפעת, מבלי להמתין בתורים הארוכים. בשירותי בריאות כללית פתחו עד הצהריים מעון לילדי העובדים, כדי לסייע לעובדים, הורים לילדים, להמשיך לתת שירות. במקביל, במחוז דן תוגברו שירותי האונליין לרפואת משפחה וילדים.
מי שנהנו מהיום הדליל בחוצות רמת גן וגבעתיים היו הנהגים. "לשם שינוי, הפעם לא היו פקקים כשיצאתי בבוקר לעבודה. יש לי עסק בתל אביב, ולא יכולתי שלא לפתוח אותו. רק לא לקחתי בחשבון שהכבישים ריקים, אז הגעתי ב-8:30 במקום ב-9:00", סיפר חיים, תושב רמת גן.
לא רק להורים שהפסידו ימי עבודה היה קשה. גם לאזרחים הוותיקים לא היה קל. "ציפיתי כמה ימים להרצאה ביום שלישי במועדון, אבל הכל היה סגור ונשארתי בבית. כל היום הייתי מול הטלוויזיה, חששתי לצאת כדי שהאזעקה לא תתפוס אותי ברחוב", סיפרה תושבת ותיקה ברמת גן.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

תוכנית לעידוד גיוס על שם רס"ל עמית...

רמת גן השיקה תוכנית ייחודית לעידוד והכנה לקראת הגיוס לצה"ל, על שמו של לוחם גדוד הסיור של גולני, רס"ל עמית...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת
0

מבצע חיסונים לילדי גבעתיים

כ-900 ילדים צפויים להתחסן במבצע החיסונים המיוחד של משרד הבריאות ועיריית גבעתיים, שהחל בשבוע שעבר, לילדי העיר העולים לכיתות א'...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה