חדשות רמת גן-גבעתיים

"לא מחליפים סבבוס מנצח"

חדשות רמת גן-גבעתיים10 בנובמבר 2019    6 דקות
0

בתגובה לכוונת עיריית תל אביב להפעיל מערך תחבורה ציבורית בסופי שבוע במטרופולין, מבהיר שאמה הכהן את התנגדות רמת גן למהלך ואת נכונותה "לשכב על הגדר ולספוג את האש עבור כל הערים" • בנוסף, ראש העירייה קורא לאיחוד עם גבעתיים: "ההפרדה היא פיקציה ועיוות, שעולה לשתי הערים הרבה כסף"

"לא מחליפים סבבוס מנצח"
שאמה הכהן בסבבוס. "רמת גן ממשיכה בשלה" ׀ צילום: דוברות העירייה

"כמו שלא מחליפים סוס מנצח – לא מחליפים סבבוס מנצח", אומר ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן על המיזם החדש של התחבורה הציבורית בערבי שישי ושבת, שמובילה עיריית תל אביב, בשיתוף רשויות נוספות במטרופולין, בהן גבעתיים.
המיזם החדש, שאמור להתחיל לפעול בעוד כשבועיים, יהיה מקביל לאוטובוסים שמפעילה עיריית רמת גן בסופי השבוע מאז הקיץ. שניים משבעת הקווים החדשים יעברו ברמת גן, וקו נוסף, בין גבעתיים לתל אביב, יעבור בחלקו סמוך לרמת גן.
"מצדי, שיהיו כמה שיותר קווים. תושבי רמת גן רק ירוויחו", אמר שאמה הכהן, שמבהיר כי מיזם הסבבוס, הכולל כיום שני קווים שמפעילה העירייה, ימשיך לפעול. "התדירות אצלנו תהיה גבוהה יותר, והעלויות הכספיות נמוכות יותר", הוסיף שאמה הכהן.
נפגשנו השבוע בבית הקפה הראשון שנפתח בשבת בעיר, ברחוב ביאליק פינת המעגל. במהלך הראיון דיבר ראש העירייה בנחישות רבה ועקץ את השכנים מגבעתיים ותל אביב, שלא הסכימו להצטרף ליוזמתו בקיץ. מדי פעם השיחה נקטעה על ידי עוברי אורח, שהביעו תמיכה בתחבורה הציבורית בשבת ובכך שרמת גן הפכה לחלוצה של היוזמה בכל הארץ.
"בניגוד לערים אחרות, לרמת גן היה את האומץ והחזון לפרוץ דרך לבדה בשנה שעברה, לשכב על הגדר ולספוג את כל האש עבור כל הערים", אמר שאמה הכהן בלהט. "במשך עשרות שנים אף אחד לא העז לחשוב שאפשר להעניק את השירות במימון עירוני, מחשש לתגובות הציבור החרדי. מה שרמת גן עשתה היה תקדים שהוכיח שאפשר לתת שירות בסופי שבוע ולהישאר בחיים".

אז למה לא הצטרפתם לתכנית החדשה של התחבורה במטרופולין?
"כמו שלא מחליפים סוס מנצח – לא מחליפים סבבוס מנצח. ההצעה ואופן המגעים איתנו מעלים חשש לכדאיות. כמו שתל אביב וגבעתיים מחקות אותנו השנה, בשנה הבאה תל אביב וגבעתיים יחקו ויעתיקו שוב את מה שעשינו".

לא רציתם להצטרף כי לא קיבלו את דרישתכם שיקראו למיזם החדש סבבוס?
"זו אחת הסיבות, אבל היו שיקולים נוספים, כמו העלות הכספית שרוצים להשית על רמת גן, התדירות הנמוכה מדי ודרך הניהול וקבלת ההחלטות".

ניסיתם להפעיל בקיץ את התחבורה הציבורית בשבת בשיתוף עם ערים שכנות?

"בשלבים הראשונים פנינו לשותפה הטבעית גבעתיים, ובהמשך לערים נוספות במרחב, והתגובות היו 'למה לנו להכניס ראש בריא למיטה חולה, תשאיר את זה לממשלה'. אבל האמנו בדרכנו וביכולתנו לייצר פתרון שהוא חברתי ובטיחותי, בצורת קווי בילוי בסוף השבוע בתוך העיר ובתל אביב".
שאמה הכהן מפתיע במהלך הראיון, כשלראשונה הוא יוצא בפומבי בקריאה לאחד את רמת גן וגבעתיים: "גבעתיים ורמת גן צריכות להיות עיר אחת. כל ההפרדה היא פיקציה ועיוות, ועולה לשתי הערים הרבה כסף".

אתה מתכוון ליזום איחוד בין שתי הערים?
"התהליך צריך להבשיל ובדרך המלך, כלומר בהסכמה והבנה בין שתי הערים. כרגע גבעתיים מתנגדת, ואני מכבד זאת באופן מלא".

תמשיכו להפעיל את התחבורה הציבורית בשבת בנפרד?
"רמת גן ממשיכה בשלה. הולכים לסיפור הצלחה מדהים וחדשני יותר. כמו שהפעלנו בחודש הסליחות סבבוס לציבור המאמין, שיצר חוויה רוחנית מדהימה, בכוונתנו ליזום סבבוס ספורטיבי, שיכלול שירות שאטלים לאירועי ספורט מרכזיים מחוץ לעיר, לטובת התושבים שלא יכולים להתנייד".

איך זה שהתחבורה הציבורית המטרופולינית עברה בשקט יחסי, בניגוד למה שקרה ברמת גן?
"אנחנו מברכים ושמחים על היוזמה של תל אביב, שמביאה לנו המון גאווה. רמת גן הייתה פורצת דרך, והתחבורה הציבורית שתל אביב מובילה היא האח הצעיר של הסבבוס".
אבל רק אתה ספגת את האש.
"גם העיר. אני ומשפחתי סבלנו את הפולסות דה נורות, ושילמתי גם מחיר פוליטי. אבל מדוע אדם עם אלף אלטרנטיבות בא להיות איש ציבור? כי זה שווה הכל, בהטבעת חותם על ההיסטוריה של עיר, מחוז ומדינה. כמה כישלונות ספגו שרים וחברי כנסת, שרצו תחבורה ציבורית בשבת. ברמת גן זה היה במקום ובזמן הנכון".

אתה חושש שממשלה חדשה שתקום תבטל בחקיקה בכנסת את התחבורה הציבורית בשבת?
"האוטובוס כבר יצא מהתחנה. מדובר בחקיקה לא ריאלית. רק משהו דרמטי עלול ליצור שינוי. כל מי שינסה לעשות זאת, יספוג מחיר כבד בקלפי. הציבור כבר טעם את טעמו של הסבבוס, והוא יגיב בצורה הרבה יותר חריפה אם מישהו ינסה לבטל אותו".
התחבורה הציבורית בשבת גרמה לסערה במערכת הפוליטית בעיר. חבר המועצה מטעם ש"ס, עו"ד זוהר ישרים, הודיע על פרישתו מהקואליציה. למה זה הגיע לכדי עימות איתו?
"הקואליציה צומצמה על ידי, ואני החלטתי על סיום חברותו של ישרים בה. אי אפשר ללכת עם ולהרגיש בלי. לחבר בקואליציה יש יתרונות, כמו יכולת להשפיע, ויש גם מחויבות. לא יכול להיות שחבר קואליציה או שר בממשלה מנהל פורום, שחברים בתוכו מנהלים הכפשות נגד ראש העירייה".

סיעת ש"ס נשארה עם חבר מועצה אחד בקואליציה. סגן ראש העירייה בשכר, מנחם דוד, ימשיך לכהן בתפקיד?
"בוודאי. המעמד של ש"ס בקואליציה יישאר אותו מעמד. שיתוף הפעולה בינינו מושלם, למרות חילוקי הדעות. אין אופוזיציונר משפיע יותר נגד קווי הבילוי מאשר מנחם דוד. מצד שני, הוא יודע להכיר בכך שמה שנעשה לטובת הציבור שלו ומורשת ומסורת ישראל – לא נעשה בכל השנים בקואליציה של צבי בר וישראל זינגר. אני דוגל ב'חיה ותן לחיות'. אל תתעסקו במה שמקבל האחר".
אבל הקואליציה מצטמצמת.
"יש לנו כיום 20 חברים בקואליציה (מתוך 25 חברי מועצה – מ"כ), והיא עוד תצטמצם. הגודל האופטימלי של הקואליציה צריך להיות 18-17 חברים".

אתה רומז לכך שעוד חברי קואליציה יעברו לספסלי האופוזיציה?
"ככה זה נראה".

בניגוד לחולדאי, יש נגדך אופוזיציה פעילה, גם ברשתות.
"חולדאי מצוי בשלב אחר, ורוב הסיכויים שזו הקדנציה האחרונה שלו. לכן אין מוטיבציה להשחיר אותו. בעלי אינטרס מזהים אותי כראש עירייה להרבה שנים. הם לא יודעים לקבל את התחבורה בסופי שבוע, את מדיניות התמ"א החדשה שאנו מובילים, את השינוי שאנו מובילים במעמד האישה ואת אופן גיוס כוח האדם בעירייה. יש להם אינטרס כפול ומכופל".

בתגובה לדברי שאמה הכהן, מסר זוהר ישרים: "מכתב התפטרותי הועבר לראש העירייה. מכתב פיטורין, מנגד – מעולם לא נולד ולא יצא לאוויר. מהרגע שהיה ברור לכולם שאתפטר, היה ניסיון לייצר סיבת פיטורין מדומה. אין ולא הייתה לראש העירייה סיבה אמיתית לשקול את פיטוריי. התפטרתי לנוכח חילול השבת והפגיעה בזהות היהודית בעיר, לצד קריאתו של ראש העירייה לערים נוספות להצטרף לתחבורה הציבורית בשבת".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

עיר בחפירות

עבודות תשתית נרחבות שמבוצעות בכמה אזורים בגבעתיים, ועבודות נוספות המתוכננות להתבצע בתוך כמה חודשים, צפויות להפוך לחלק משגרת החיים בעיר...

חדשות רמת גן-גבעתיים11 ביולי 2020    דקה אחת
0

המאבק עולה שלב

"רשות הרישוי תגיש הודעה בתוך עשרה ימים, האם היא מקבלת את המלצת ועדת הערר, שלפיה החלטתה תבוטל בהסכמה ובהתאמה ויבוטל...

חדשות רמת גן-גבעתיים11 ביולי 2020    4 דקות

כתיבת תגובה