חדשות רמת גן-גבעתיים

כשהאדמה רעדה

חדשות רמת גן-גבעתיים4 בנובמבר 2019    4 דקות
0

ויויאן פרץ-בן מאיר משיקה את התערוכה ה-60 שלה בתיאטרון גבעתיים • בהזדמנות זו, היא מספרת על רעידת האדמה שחוותה כילדה במרוקו, על החבר הטוב שמעון פרס ועל הצבעוניות המתפרצת מציוריה

כשהאדמה רעדה
פרץ-בן מאיר. "התקשרתי לקונסוליה הישראלית וצעקתי 'אני יהודייה'" ׀ צילום: רוני בורלא

"לצבעוניות יש עוצמה חזקה", מספרת בהתלהבות ויויאן פרץ-בן מאיר (73), שהציגה במשך עשרות שנים מאות ציורים ב-40 תערוכות בארץ וב-19 תערוכות בעולם. ביום שלישי פתחה פרץ-בן מאיר, בעלת סיפור אישי מרתק, את התערוכה ה-60 של יצירותיה בתיאטרון גבעתיים תחת הכותרת "רגשות".
"בציוריה יש שמחת חיים וגם נימה דקה של תוגה, על העבר שהיא נושאת עמה", מציין אוצר התערוכה מרק שנדרוב. "בתערוכה הזו בולט משחק הצבעים בטכניקה ריאליסטית, במשחק של אור וצל, ובדגש על נופי הארץ – וכל זאת על בדים גדולים, בעלי טקסטורות של פיסול שמעוררות חשק לגעת ולחוש את הטבע האצור בתוכן".
במקביל, מנהלת פרץ-בן מאיר מכון קוסמטיקה משגשג, ומקדישה את עיקר שעות הפנאי שלה לציור ולמשחק בתיאטרון. לאחרונה השתתפה בקומדיה הרומנטית "נסיבא לחביבא" ובקומדיה "ללה מסעודה". את השורשים היא מקפידה לשמר באמצעות ארגון טיולים למרוקו, שאליה היא קשורה מאוד עד עצם היום הזה.
בין בלגיה למרוקו
"הדבר שעד היום לא הצלחתי לעשות הוא להפיק סרט על חיי", היא אומרת. היא נולדה למשפחה מסורתית בעיר אגדיר במרוקו. בשנת 60' היא חוותה טרגדיה קשה, שניתבה את חייה. לפני 22 שנים זכתה בתחרות מלכת היופי של הסבתות. "גיל זה רק מספר", היא מסכמת בחיוך ומשחזרת את ילדותה העשוקה.
"כשהייתי קטנה, הייתה באגדיר רעידת אדמה קשה, שבה נהרגו כ-20 אלף איש. גם 35 מבני משפחתי נהרגו. אני נפצעתי קשה", היא מפליגה במנהרת הזמן. "אבא שלי נפטר שנה לפני כן, ובגלל רעידת האדמה לא מצאתי את אמי ואחיי. הייתי מאושפזת יותר משנה בבית חולים, עד שאימצה אותי משפחה נוצרית מבלגיה, עם ארבעה ילדים. אני הייתי החמישית".
היא גדלה בבלגיה ונותקה מהיהדות, אך חלמה לשוב לחיות בין יהודים. "קיבלתי יחס טוב מהמשפחה, אבל אני יהודייה, והם לקחו אותי לכנסיה". המפנה בחייה הגיע במקריות. "באחד הימים היינו בחוף הים, ואז פגשתי אישה יהודייה. ביקשתי ממנה שתעזור לי, והיא נתנה לי מספר טלפון של הקונסוליה הישראלית. לא היה לי מכשיר כתיבה, אז חרטתי את מספר הטלפון על נעל ההתעמלות שלי, וכשאף אחד לא היה בבית, התקשרתי לקונסוליה הישראלית וצעקתי 'אני יהודייה'".
מהקונסוליה נשלחה אליה עובדת סוציאלית, שהסבירה למשפחתה המאמצת שאמה נמצאה במרוקו ויש להחזיר לה את הילדה. "החזירו אותי למרוקו, ובשנת 64' עליתי עם אמי ואחיי לישראל. בהתחלה היינו במעברה בקריית שמונה, ובהמשך במעברה בחולון. היינו שש נפשות בצריף קטן, בלי שירותים, אבל מאוד שמחנו שאחרי כל התלאות אנחנו שוב יחד ובישראל".
איך הגעת לאמנות?
"הייתה לי משיכה לאמנות מאז שהייתי ילדה באגדיר. כשאמא שלי הייתה מכשירה בשר, הייתי שמה את הידיים בדם ומקשקשת ציורים על הקירות".
פרץ-בן מאיר, העובדת כקוסמטיקאית זה כ-54 שנה, רואה בקוסמטיקה קשר ישיר לעולם האמנות. "אני מציירת על הפנים. קוסמטיקה זו אמנות", היא מעירה בחיוך. "עבדתי באחד מהמכונים הראשונים בארץ. אני הקוסמטיקאית הכי ותיקה, ויש לי היום את מכון ויויאן".
את הציור הפכה פרץ-בן מאיר לדרך חיים. בין השאר, ציירה את דיוקנו של מלך מרוקו מוחמד החמישי. "הציור שלי תלוי בארמון המלך ברבאט", היא מספרת בגאווה. "המלך בא לבקר את ניצולי רעידת האדמה בבית החולים באגדיר, והביקור שלו מאוד ריגש אותי. עשיתי סקיצות, שמהן יצא הציור הגדול והמרשים".
איך את מרגישה כשאת מבקרת היום במרוקו?
"זה הבית השני שלי. אני מארגנת טיולים למרוקו. הערבים המרוקאים מקסימים, ומאוד ידידותיים ומשפחתיים".
פרץ-בן מאיר הייתה בעבר גם יועצת יופי בבית המלוכה במרוקו. "סייעתי לאחיות של המלך חסן השני", היא מגלה. "בזמנו, לא הייתה מודעות לעוצמת הקוסמטיקה".
"כל ציור הוא הילד שלי"
"אני מתמקדת בציורי שמן ואוהבת מאוד לצייר נופים", מספרת פרץ-בן מאיר על חיבתה לאמנות. "במשך שעות אני יכולה להיות בים, בחורשות, ביערות, בכפרים ובנמל, ולצייר. אני מאוד מחוברת לנופי הארץ. גם הבית שלי מאוד צבעוני. צבע זה כוח, עוצמה, אנרגיה ושמחה. אפילו הציפורניים שלי צבעוניות, כל ציפורן צבועה בצבע אחר".
את מוכרת את הציורים שלך?
"כל ציור הוא הילד שלי. אני מוכרת ציורים, אבל חשוב לי שהם יילכו לבית טוב, שיכבדו את הציור. זה התנאי".
אחת התערוכות של פרץ-בן מאיר עסקה ברצח רבין והוצגה חמישה חודשים לאחר האירוע. "הרצח של רבין זעזע אותי. ישבתי לילות בכיכר וציירתי אנשים מסביב, כאלה שהדליקו נרות נשמה, ישבו ושרו בעצב. התחושה אז הייתה מאוד קשה, ורציתי להביע את מה שחוויתי בציורים".
במקביל, קיימה פרץ-בן מאיר אירועי מימונה גדולים בביתה. בין האורחים הקבועים היה שמעון פרס. "מאוד הערכתי אותו, והוא הגיע לכאן בכל אירוע שקיימתי. הגיעו עוד אישים רבים נוספים. הבית שלי תמיד היה פתוח לכולם", היא מציינת.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חוזרים לעירייה

  עובדי עיריית גבעתיים שבים לעבודה מלאה החל מיום ג' וזאת בהתאם להסכם השכר הקיבוצי והחלת כללי "התו הסגול" בעירייה...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2020    דקה אחת
0

שי לשורד

  למרות שזה נשמע קצת ציני, חלוקת מתנות לניצולי שואה ששרדו בערב יום השואה, הכוונה היא כמובן להוקיר ולזכור. לכן...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באפריל 2020    2 דקות

כתיבת תגובה