חדשות רמת גן-גבעתיים

"אנחנו ממשיכים בכאב שלא נגמר ובתקווה שהצדק ייעשה"

חדשות רמת גן-גבעתיים3 בנובמבר 2019    3 דקות
0

כך אומרת אתי בללי מגבעתיים, אמה של גלי ז"ל, שהייתה בין עשרת הנספים באסון השיטפון בנחל צפית • השבוע הוגשו כתבי אישום נגד מנהלי המכינה שבה למדה גלי • "אני לא חושבת שאי פעם תהיה הקלה, גם אם יתלו אותם בכיכר העיר"

"אנחנו ממשיכים בכאב שלא נגמר ובתקווה שהצדק ייעשה"
גלי בללי ז"ל. "שום דבר לא יכול להפחית את הכאב שבאיבוד ילד" ׀ צילום: באדיבות המשפחה

בעקבות הגשת כתבי אישום חמורים נגד יובל כאהן, שעמד בראש המכינה הקדם-צבאית בני ציון, ונגד אביב ברדיצ'ב, מנהל התכנית החינוכית של המכינה, אומרת אתי בללי מגבעתיים, אמה של גלי בללי ז"ל, שהייתה בין עשרת הנספים באסון השיטפון בנחל צפית: "אנחנו ממשיכים בכאב שלא נגמר ובתקווה שהצדק ייעשה".
כתבי האישום, שהוגשו על ידי פרקליטות מחוז דרום, מייחסים לשניים עבירות של המתה בקלות דעת וגרימת חבלה חמורה, בשל אחריותם למות עשרה מתלמידי המכינה ופציעתם של שניים נוספים באסון, שאירע באפריל 2018. כתוצאה מהשיטפון, מצאו את מותם אגם לוי, אילן בר שלום, אלה אור, גלי בללי, מעיין ברהום, צור אלפי, רומי כהן, שני שמיר, יעל סדן ועדי רענן.
כתבי האישום הוגשו לאחר שהפרקליטות הודיעה לבאי כוחם של הנאשמים כי פרקליט המדינה שי ניצן החליט לאמץ את המלצת פרקליט המחוז אלון אלטמן ודחה את טענותיהם שהועלו בשימוע. ההודעה נמסרה גם לבאי כוחן של משפחות ההרוגים, המיוצגות על ידי עו"ד אלי זהר ועו"ד אפרת רייטן ממשרד עו"ד גולדפרב ושות'.
בכתב האישום נטען כי למרות סכנת השיטפון הברורה והמיידית, שהייתה ידועה לנאשמים, ולמרות התרעות חוזרות ונשנות שהגיעו לידיעתם לפני הטיול ובמהלכו, ובכלל זה התרעות מגורמים בקיאים ומומחים בענייני סכנת הגשמים והשיטפונות באזור הטיול, הנאשמים לא ביטלו את הטיול שתוכנן באזור ולא מנעו מהחניכים מלהיכנס לתוך ערוץ הנחל.
"במעשיהם ובמחדליהם האסורים, גרמו הנאשמים למותם של עשרה מחברי הקבוצה ולחבלה חמורה של שני המועמדים לגיוס, בקלות דעת, וזאת כאשר הם נוטלים סיכון בלתי סביר לגרימת התוצאות הקשות, מתוך תקווה להצליח למנוע אותן".
מכתב האישום עולה, כי זמן קצר לפני שהקבוצה נכנסה לערוץ הנחל, הנאשם ברדיצ'ב אף קיבל התרעה ממוקדת, לפיה החל לרדת גשם באגן הניקוז של הנחל. במקום להפסיק את הטיול לאלתר, הוא הנחה את החניכים להמשיך בכניסה לתוך תוואי הנחל. עוד נטען, כי גם הנאשם השני, כאהן, שקיבל אף הוא מידע בזמן אמת על ירידת הגשמים באגן הניקוז של הנחל והסכנה הצפויה לחניכים עקב כך, לא עשה מאומה כדי להפסיק את הטיול.
תגובת עורכי הדין נתי שמחוני ואסף קליין, המייצגים את כאהן: "אין לנו אלא להצר על ההחלטה להעמיד את יובל כאהן לדין. בחינה נכונה של כלל הראיות – כפי ששטחנו בהרחבה במהלך השימוע – הייתה אמורה להוביל להחלטה מושכלת בדבר סגירתו של התיק. מרשנו שם את מבטחו בבית המשפט, ואנו תקווה ואמונה כי בסופו של יום הוא יזוכה בדין".
"אנחנו במסע, וכל אבן דרך כזו הופכת אותנו מחדש. אנחנו כואבים 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע", ציינה השבוע אתי בללי. "אין לנו נחמה בשום דבר, אבל חשוב למצות את הדין. לא שזה יעזור לנו, אבל חשוב שיהיה כאן צדק".
עם זאת, היא דורשת שתוקם ועדת חקירה ממלכתית. "גם אם פה ושם הופקו לקחים, דברים לא השתנו בהתנהלות. חייבים להפיק לקחים וליישם אותם, כדי למנוע את האסון הבא. ברמה המשפטית יש התקדמות, אבל יש רמה נוספת. כל מה שעדיין לא נבדק, לא נחקר ולא נמצא תחת פיקוח מספק במכינות. מעבר לזה שמשרדי הממשלה לא נתנו את הדין בעניין ולא הוקמה ועדת חקירה, שתבדוק מה שקרה שם ותמנע את האסון הבא, ולזה אנחנו עדיין מצפים".
בללי הדגישה כי להורים אין שום הקלה או נחמה. "אני לא חושבת שאי פעם תהיה הקלה, גם אם יתלו אותם בכיכר העיר. אני לא יכולה להיות מונעת מנקמה או לשמוח בדבר כזה, ושום דבר מהדברים האלה לא יכול להפחית את הכאב הכל כך חזק שיש באיבוד ילד. שני האנשים האלה גרמו להרג של ילדים והם צריכים לתת את הדין".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

תוכנית לעידוד גיוס על שם רס"ל עמית...

רמת גן השיקה תוכנית ייחודית לעידוד והכנה לקראת הגיוס לצה"ל, על שמו של לוחם גדוד הסיור של גולני, רס"ל עמית...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת
0

מבצע חיסונים לילדי גבעתיים

כ-900 ילדים צפויים להתחסן במבצע החיסונים המיוחד של משרד הבריאות ועיריית גבעתיים, שהחל בשבוע שעבר, לילדי העיר העולים לכיתות א'...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה