חדשות רמת גן-גבעתיים

גבעתיים מצטרפת למערך התחבורה הציבורית בשבת

חדשות רמת גן-גבעתיים1 בנובמבר 2019    6 דקות
0

בכך היא תחבור לתל אביב, קריית אונו, רמת השרון והרצליה • רמת גן עדיין לא החליטה אם תהיה חלק מהמערך, אבל הודיעה השבוע על השבת ה"סבבוס" לפעילות בסופי שבוע • בתגובה מאיים חבר סיעת ש"ס זהר ישרים לפרוש מהקואליציה: "צר לי שדווקא רמת גן פורצת דרך בעניין זה"

גבעתיים מצטרפת למערך התחבורה הציבורית בשבת
אוטובוס השבת ברמת גן. הקווים יהפכו למטרופוליניים ׀ צילום: דוברות עיריית רמת גן

גבעתיים תהיה חלק ממערך התחבורה הציבורית בשבת בתל אביב ובערים נוספות במטרופולין. עד סוף שנת 2019, תחל לפעול בתל אביב ובערים נוספות בגוש דן תחבורה ציבורית בשבת. הסכמות הושגו עד כה בין עיריית תל אביב לעיריות גבעתיים, קריית אונו, רמת השרון והרצליה.
עם זאת, עדיין לא הושגה הסכמה עם עיריית רמת גן, שהפעילה ראשונה הקיץ את קווי התחבורה הציבורית בשבת. ההערכות הן שבשלב מאוחר יותר גם רמת גן תהיה חלק מקווי המטרופולין, ולא תמשיך להפעיל עצמאית את שני הקווים שהפעילה בקיץ ושמתכוונת להמשיך להפעיל שוב החל מדצמבר.
"לא הגיוני שהרשת המטרופולינית תעבור ברמת גן ולנו יהיו קווים נפרדים. אני מעריך שבסוף יושגו הסכמות", העריך בכיר בעיריית רמת גן. "אנחנו היינו החלוצים".
השבוע אישרה ועדת הכספים של עיריית תל אביב תקציב ראשוני להפעלת מערך ההיסעים עד סוף השנה, העומד על כ-1.5 מיליון שקל, כשהעלות השנתית להפעלת הפרויקט (52 סופי שבוע) מוערכת בכ-12.5 מיליון שקל וצפויה לגדול עם הצטרפותן של ערים נוספות.
רשת התחבורה תתבסס על מערך היסעים, שיכלול כשבעה מסלולים ויפעל לאורכן ולרוחבן של הערים במטרופולין, תוך מתן דגש על נגישות טובה ותדירה למרכזי הערים ובין השכונות שבהן התחבורה הציבורית הסדירה אינה פעילה.
התדירות ולוחות הזמנים ייקבעו תוך שיתוף פעולה בין הרשויות השונות ובהתאם לצרכים התפעוליים.
בשלב ראשון, הוסכם כי השירות יהיה ללא תשלום, ונוסעים יוכלו לבצע החלפות בין קווי הרשת. ראש עיריית תל אביב רון חולדאי אמר: "רשת התחבורה המטרופולינית מצטרפת לתכנית קווי מוניות השירות של משרד התחבורה ולמיזמים השיתופיים שאנו מפעילים – 'אוטותל' ו'תל אופן', שמטרתם לתת מענה לדרישה הציבורית ההולכת וגוברת ליצירת פתרונות התניידות לאורך כל השבוע, ולייצר חלופות תחבורתיות שיסייעו לצמצם את הצורך של התושבים ובאי העיר ברכב פרטי. בכך, הם יתרמו להורדת יוקר המחיה, יקלו על בעיות התחבורה והחניה, ויאפשרו ניידות לאוכלוסיות מוחלשות שאין בבעלותן רכב פרטי".
ראש עיריית גבעתיים רן קוניק ציין כי מיזם ההסעות המטרופוליני אינו צעד נגד הציבור הדתי, ואין לו קשר לנושא הדת. "המיזם הוא עבור אוכלוסייה גדולה, שזקוקה לפתרון תחבורתי בסופי שבוע, פתרון לביקורי משפחה, לביקור חולים, להגעה למקומות בילוי ונופש. אני משוכנע שחלק מתושבי גבעתיים לא יצטרכו להחזיק רכב, ויפחיתו שימוש ברכבים הפרטיים בשאר ימי השבוע".
ראש עיריית קריית אונו ישראל גל הוסיף: "אנו רואים חשיבות בעידוד הציבור לנסיעה במערכת להסעת המונים בכל ימות השבוע. גם בני נוער וצעירים בעיר, החפצים לצאת לבילוי ונופש במהלך השבת, במיוחד כאלה שידם אינה משגת לשכירת מונית לשם כך, ישמחו להשתמש בשירות הזה". ראש עיריית הרצליה משה פדלון ציין כי בעיר מופעל זה כמה שנים שירות היסעים בשבת, והנושא המטרופוליני נבחן כעת לעומקו.
ראש עיריית רמת השרון אבי גרובר: "בארבע השנים האחרונות פועל ברמת השרון קו אוטובוס ייעודי בשבתות, המשמש את התושבים ומעניק להם גישה נוחה למקומות מרכזיים. שיתוף הפעולה המטרופוליני נותן פתרון לצורך מהותי ואמיתי של מיליוני תושבים, ויאפשר להם להתנייד בקלות ובנוחות, ולנצל את ימי החופש שלהם באופן מיטבי".
סגנית ראש עיריית תל אביב ומחזיקת תיק התחבורה, מיטל להבי (מרצ), ציינה כי תחבורה היא מפתח לצדק חברתי, בתנאי שהיא מאפשרת התניידות שוויונית בכל שעות היממה ובמשך שבעה ימים בשבוע לכלל הציבור, ובפרט למעוטי יכולת ולמי שאין לו רכב פרטי או רישיון נהיגה. "הבשורה במערך ההיסעים המוצע מתבססת על החיבור בין הרשויות במטרופולין, שתושביהן יוכלו לנוע בחופשיות בסופי שבוע ברשת שתפעל בתחומי הערים השותפות למיזם".
סגן ראש עיריית תל אביב, עו"ד ראובן לדיאנסקי, שהיה ממובילי המאבק לתחבורה ציבורית בשבת, הוסיף: "זו לא פחות מהחלטה סנסציונית עבור הציבור החילוני במדינת ישראל, שתשנה מציאות לאזרחים רבים ותיתן להם סוף-סוף אפשרות לנסוע בתחבורה ציבורית בשבתות. אני מברך את חולדאי על האומץ הציבורי והנחישות להביא לשינוי המציאות ולאפשר לתושבי העיר והמטרופולין לנסוע בתחבורה ציבורית בסוף השבוע, שגם תביא להקטנת השימוש ברכבים הפרטיים".
בעיריית תל אביב הודיעו כי במקביל נעשות פעולות על מנת לצרף למיזם ערים נוספות במטרופולין, על מנת להרחיב את מערך ההיסעים, לשפר את נגישות התושבים במרחב ולהקטין את התלות ברכב הפרטי.
הסבבוס חוזר לרמת גן
קווי האוטובוסים בשבתות ובימי שישי בערב למוקדי הבילוי בתל אביב יחודשו בחודש הבא. הודעתו של ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן, עוררה סערה במערכת הפוליטית בעיר. בעקבות ההודעה, נראה כי חבר המועצה מטעם סיעת ש"ס, עו"ד זהר ישרים, יסיים את דרכו בקואליציה.
"ההחלטה שהתקבלה בדבר קיום תחבורה ציבורית בשבת – מצערת. מדובר בפגיעה אמיתית בצביון היהודי בעיר, וכעת פגיעה זו מתרחבת לערים נוספות בחסות עיריית רמת גן", אמר ישרים. "צר לי שדווקא העיר רמת גן משמשת כחלוצה ופורצת דרך בעניין זה". עם זאת, יו"ר סיעת ש"ס וסגן ראש העירייה, עו"ד מנחם דוד, לא צפוי לפרוש מהקואליציה.
בתוך כך נודע, כי עיריית רמת גן מנהלת מגעים עם רשויות נוספות, בהן עיריית תל אביב, על הפעלת מערך אוטובוסים מטרופולינים בין הערים בסופי שבוע.
בינתיים תפעיל העירייה החל מדצמבר את שני קווי הסבבוס, שייצאו מרמת גן לתל אביב מדי שעה.
כזכור, הפעלת קווי האוטובוסים בשבת הובילה למאבק ציבורי ומשפטי מצד גורמים דתיים וחרדיים בעיר. במסגרת המאבק התקיימו תפילות המוניות והפגנות מחאה, ואף הוגשה עתירה לבית המשפט, שנדחתה.
"יצרנו תקדים, ועכשיו ערים נוספות רוצות ללכת בעקבותינו. רמת גן היא חלוצת מערך ההיסעים בשבתות", מציינים בגאווה בעירייה. גם ציבורית, הסבבוס ניצח, בזכות תכנון והפעלה רגישים ומתחשבים עד כמה שאפשר בתושבים המאמינים ברמת גן", ציין שאמה הכהן. "מרגע קבלת ההחלטה, המשיכה רמת גן להיות עיר של כולם, שמחבקת ומאפשרת לכל תושב לחיות באמונתו, מבלי לכפות אותה על האחר".
לדבריו, "הדוגמה הכי טובה לכך, היא העובדה שאחת הערים שעתידות להצטרף לפרויקט חששה מתגובת הדתיים וכעת אזרה אומץ, מתוך הבנה שהשמיים לא נופלים וזה אפשרי".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חוזרים לעירייה

  עובדי עיריית גבעתיים שבים לעבודה מלאה החל מיום ג' וזאת בהתאם להסכם השכר הקיבוצי והחלת כללי "התו הסגול" בעירייה...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2020    דקה אחת
0

שי לשורד

  למרות שזה נשמע קצת ציני, חלוקת מתנות לניצולי שואה ששרדו בערב יום השואה, הכוונה היא כמובן להוקיר ולזכור. לכן...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באפריל 2020    2 דקות

כתיבת תגובה