חדשות רמת גן-גבעתיים

יונה עם עלה של זית

חדשות רמת גן-גבעתיים10 באוקטובר 2019    6 דקות
0

חבר מועצת עיריית רמת גן יונה טילמן יושב על הגדר, רגל באופוזיציה ושנייה בקואליציה ("השיקולים שלי לגופו של עניין") • את מאבקיו הוא מנהל בדרכי נועם ("אני איש של שלום וכבוד הדדי") • ואת עיקר זמנו ומרצו הוא מקדיש לאגודת הידידים של הרב פירר ("כואב לי על מצב מערכת הבריאות בישראל")

יונה עם עלה של זית
טילמן. "לא חיפשתי קריירה, רק רציתי לעזור" ׀ צילום: משה כהן

"אני מקווה שתהיה אחדות לאומית וגם אחדות עירונית. חשוב לי לקרב לבבות", אומר חבר מועצת עיריית רמת גן, יונה טילמן (71), בראיון מיוחד ל"המקומון". טילמן, איש הציונות הדתית, נבחר למועצת העיר ברשימתו של ראש העירייה לשעבר ישראל זינגר. הוא נמנה עם שורות האופוזיציה, אבל לא אחת הוא בצד של הקואליציה. "בכל נושא, אני פועל לגופו של עניין. השיקולים שלי הם ענייניים", הוא מסביר. וזו הסיבה שהוא מוערך בשני הצדדים. "יונה מגיע לכל ישיבה ומגלה בקיאות, חוכמה והבנה רבה. הלוואי שיכולנו להכניס אותו לקואליציה", אומר בכיר בעירייה.
לאחרונה ניסה ראש העירייה כרמל שאמה הכהן לצרף את טילמן לקואליציה, אבל טילמן הבהיר שלא יצטרף לבד. "אני מעריך את חברי הסיעה (אביבית מאור-נמרודי וחגי אשר). אם תגיע הצעה לכל הסיעה, נדון בה ונחליט, אבל לבד אני לא מצטרף", הוא מבהיר.
טילמן, הנחשב לדמות יוצאת דופן במערכת הפוליטית, הפך את ההתנדבות לדרך חיים. הוא פועל לילות כימים כמזכיר אגודת הידידים של הרב אלימלך פירר מבני ברק, ומטפל מדי יום בעשרות פניות, שרבות מהן עוסקות בהצלת נפשות. במהלך פגישתנו בבית קפה באוניברסיטת בר אילן, הוא ענה פעם אחר פעם לשיחות טלפון של מבקשי ייעוץ וסיוע מהרב פירר.
לדבריו, "הרב פירר עונה לכ-100 טלפונים ביום, פוגש כ-30-20 איש בכל יום וגם מסייע לרופאים שמתייעצים איתו. הוא איש חסד", מספר טילמן. "הוא ראה שיש צורך בשיקום לנפגעי אירוע מוחי, אז הוא הקים את בית עזרה למרפא להמשך השיקום. אנחנו מפעילים גם שירותי אמבולנסים ומעניקים סיוע וייעוץ רפואי".
איך התחושה על רקע מערכת הבריאות הציבורית הקורסת?
"כואב לי על מצב מערכת הבריאות, וכואב לי על האנשים שנאלצים להמתין זמן ממושך בתור לרופא או טיפול".
טילמן פעיל במקביל באוניברסיטת בר אילן, שבה הוא מנהל את תכנית "ברוקדייל" לאוכלוסיית הגיל השלישי. לדבריו, "יש שני מסלולים ייחודיים לאוכלוסיית הגיל השלישי. אנחנו מאפשרים לאנשים לקחת חלק בקורסים אקדמיים ולשבת עם הסטודנטים הצעירים, או בתכנית העשרה מיוחדת, הכוללת הרצאות שבועיות במגוון תחומים, כמו פוליטיקה, משפט, אומנות, מדע, תנ"ך והיסטוריה", הוא מסביר בהתלהבות.
"אנשים מבוגרים, שהפסיקו לעבוד, מקבלים תעסוקה אינטלקטואלית. יש בשביל מה לקום בבוקר. נוצרים כאן מפגשים חברתיים, ולעתים יוצאים לטיולים משותפים". ואכן, כ-1,300 תלמידים מבוגרים מגיעים מדי שבוע לאוניברסיטה. "אנחנו מפתחים נושאים נוספים. פתחנו לאחרונה קורס קולנוע".
כבן למשפחה של ניצולי שואה, הוא מדגיש את הנתינה. "זו זכות גדולה עבורי. אבא שלי איבד אישה ושלושה ילדים בשואה. אני בן יחיד מאשתו השנייה, שגם היא ניצולת שואה. גם אשתי היא בת לניצולי שואה, ולפני 50 שנה אחיה נהרג במלחמת ההתשה. הנתינה עושה לנו טוב ומעניקה סיפוק עצום".
טילמן שירת במשך שנים ארוכות בצה"ל והשתחרר בדרגת סגן אלוף. בין היתר, הוא שירת ב"בור" בקרייה, ולאחר מכן כראש לשכת הנציב הראשון לקבילות חיילים, חיים לסקוב. תפקידו האחרון בצה"ל היה ראש ענף איתור נעדרים, שאותו ביצע בשנים 1990-1986. "זה תפקיד מאוד רגשי וקשה", הוא מציין.
לאחר שחרורו מצה"ל, הוא כיהן במשך כ-30 שנה כמבקר עיריית בני ברק, ובמקביל פעל באוניברסיטת בר אילן. הוא נשוי לבתיה, אב לארבעה ילדים וסב לנכדים. בתו הבכורה משרתת כראש מִנהל משאבי אנוש בשירות בתי הסוהר.
ברמת גן הוא מתגורר כבר יותר מ-50 שנה. "אבל אף אחד מהילדים שלי לא מתגורר בעיר", הוא אומר באכזבה. "זה מסמל את ההגירה השלילית מהעיר של הציבור הדתי-לאומי". עם זאת, הוא עדיין מאמין שניתן לשנות דברים, גם בתוך המערכת הפוליטית הסבוכה של רמת גן.
זו הסיבה שבגיל 70 החלטת להתמודד בבחירות למועצת העיר?
"הציונות הדתית ברמת גן במשבר. החלטתו של אביהוא בן משה לרוץ ברשימה עצמאית של דתיים וחילונים והריצה של חיים גלרמן ברשימת ש"ס – יצרו תחושה שהציונות הדתית בעיר נשארה ללא רועה".
איך נוצר הקשר עם זינגר?
"ב-2013, כשבן משה תמך בשאמה הכהן, חשבתי שלא נכון לנקוט עמדה, אז תמכתי בזינגר. לפני הבחירות האחרונות, זינגר פנה אליי וביקש שאצטרף לרשימה בראשותו. נכנסתי מתוך מחשבה, שלציונות הדתית יש צרכים משלה ושאוכל לסייע. לא חיפשתי קריירה, רק רציתי לעזור".
איך הרגשת במהלך מערכת הבחירות, שירדה לפסים מאוד אישיים של הכפשות?
"אני איש של שלום וכבוד הדדי, וההשמצות עשו לי מאוד לא טוב. זה לא התאים לי. לא הייתי שותף לניהול הקמפיין".
הופתעת מהניצחון של שאמה הכהן?
"הופתעתי, לא ציפינו לזה, אבל הציבור פסק וצריך להשלים עם זה. פנינו לאופוזיציה, אבל אני פועל לגופו של עניין. מערכת הבחירות הסתיימה, וצריכים לצאת מהמעגל הזה. ראש העירייה הוא של כולם. אני מייחל לאחדות לאומית ועירונית".
איך הרגשת עם התחבורה הציבורית בשבת?
"רע מאוד. זה היה מיותר ויצר קיטוב. הממסד לא צריך ליזום ולממן תחבורה ציבורית בשבת, זה לא תפקידו. כשאני יוצא לבית הכנסת ורואה את השכנה שלי נוסעת בשבת, אני מברך אותה בשבת שלום".
אלפי משפחות השתמשו בתחבורה הציבורית בשבת.
"אני לא בטוח עד כמה באמת האוטובוסים היו מלאים באנשים שיצאו לבלות בשבת. ההמרצה בקבוצות הוואטסאפ גרמה לרבים להשתמש באוטובוסים".
איך הרגשת כשקיללו ואיימו על ראש העירייה בשל הפעלת האוטובוסים בשבת?
"אם מישהו קילל – אני מגנה את זה, וכל סוג של אלימות. התקוממתי גם נגד אלה שגידפו את ראש העירייה בעת תפילת סליחות בבית הכנסת הגדול".
מה דעתך על הפעלת מוניות שירות בשבת?
"מה שהממסד מאשר לגוף פרטי, זה כבר לא ענייני, אבל לא יכול להיות שגוף ציבורי יתמוך בתחבורה ציבורית בשבת".
מה דעתך על פתיחת בתי קפה וברים בשבת?
"כאדם דתי אני לא יכול לתמוך בזה. לשבת יש גם ערך סוציאלי".
התאכזבת כשש"ס לא פרשה מהקואליציה?
"התאכזבתי כשהם דיברו בשני קולות. בש"ס טענו שההחלטה על הפעלת האוטובוסים בשבת לא חוקית, אז הם היו צריכים לפרוש מהקואליציה".
מה דעתך על הקפאת התמ"א בעיר?
"יש בעיות תשתיות קשה מאוד, בשל הבינוי המואץ. קודם צריך לדאוג לתשתיות, ורק אחרי זה לבנייה. העיר הגיעה לרוויה. אני מודאג מאוד מבעיות התחבורה בעיר".
איזה חותם היית רוצה להשאיר בעיר?
"להביא לפיתוח התשתיות מתחת לאדמה, בכבישים ובצירי התנועה; לקדם את שירותי הדת, שיהיו נגישים לכולם; לשפר את מערכת החינוך, גם הלא פורמלי; ולסייע בקורת גג לזוגות הצעירים בעיר, שיוכלו להישאר כאן. תראה איך בתל אביב מקדמים דיור בר-השגה. גם ברמת גן אפשר לעשות את זה. חשוב לפעול להוזלת הדיור".
מה אתה מאחל לנו לשנה החדשה?
"בשורות טובות לקשישים, לגלמודים, לניצולי השואה ולמשפחות נזקקות. שתהיה שנת אחווה ברמת גן".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

תוכנית לעידוד גיוס על שם רס"ל עמית...

רמת גן השיקה תוכנית ייחודית לעידוד והכנה לקראת הגיוס לצה"ל, על שמו של לוחם גדוד הסיור של גולני, רס"ל עמית...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת
0

מבצע חיסונים לילדי גבעתיים

כ-900 ילדים צפויים להתחסן במבצע החיסונים המיוחד של משרד הבריאות ועיריית גבעתיים, שהחל בשבוע שעבר, לילדי העיר העולים לכיתות א'...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה