חדשות רמת גן-גבעתיים

מלך החיות

חדשות רמת גן-גבעתיים10 באוקטובר 2019    7 דקות
0

בראיון ראשון אומר המנכ"ל החדש של הספארי, אורן בן יוסף, כי בכוונת עיריית רמת גן להפוך את המתחם לאטרקציה תיירותית בינלאומית, תוך חיסול מרבית הכלובים בשטח הפארק • "המקום הזה הוא אחת האטרקציות הגדולות בארץ", הוא אומר בגאווה

מלך החיות
בן יוסף. "השינוי יימשך" | צילום: ים סיטון

מראה הסוואנות של אפריקה צפוי להגיע גם לספארי ברמת גן – עם הכוונה לאפשר בעתיד הקרוב לג'ירפות, פילים וקופים להסתובב חופשיים בשטח הפתוח. בכך, הם יצטרפו לקרנפים, לזברות, להיפופוטמים, לפלמינגו, ליענים, ליעלים, לצבאים ולשלל מיני בעלי החיים הנוספים, שמסתובבים כבר כיום במרחבים.
שחרור בעלי החיים הנוספים לשטח האפריקאי בספארי מהווה נדבך נוסף בתכנית של עיריית רמת גן להפוך את המתחם לאטרקציה תיירותית בינלאומית. "המקום הזה הוא אחת האטרקציות הגדולות בארץ", אומר המנכ"ל החדש של הספארי אורן בן יוסף (47), שנבחר בתום הליך המכרז המורכב ואמור ליישם את המדיניות של ראש העירייה כרמל שאמה הכהן וסגנו ויו"ר דירקטוריון הספארי עו"ד רועי ברזילי.
בן יוסף, המתגורר בקיבוץ צובה בהרי ירושלים, נכנס לתפקידו לפני כחודשיים, לאחר שכיהן בעבר כמנכ"ל הגן הבוטני בירושלים וכמנכ"ל "קפצובה" בקיבוצו. בראיון ראשון מאז כניסתו לתפקיד, מדבר בן יוסף על התכניות העתידיות והיעדים שאמורים לשנות את פני הספארי. לדבריו, "מגיעים לספארי כ-700 אלף מבקרים בשנה. אנחנו ממליצים גם לתיירים להגיע לכאן ולראות את השילוב של גן חיות עם פארק פתוח. גם באירופה ובארה"ב אין הרבה מקומות עם השילוב המיוחד הזה".
יעד נוסף בתכנית הרב-שנתית המתגבשת, יהיה להביא לחיסול מרבית הכלובים בשטח גן החיות. "יש כאן אנשי מקצועי מצוינים, ודברים רבים נעשו כאן עד היום", מציין בן יוסף. "היעד הוא לעבור בהדרגה לחצרות ולתצוגות. אי אפשר להוציא את הציפורים מהכלובים, אבל אפשר ליצור כלובים גדולים יותר, שיהפכו לתצוגות, ואת בעלי החיים האחרים להוציא לחצרות שנפתח", הוא מסביר. "כילד, אני זוכר שביקרתי בגן החיות בתל אביב. ראיתי אריה בכלוב קטן, וכאשר נופפנו לו, הוא זז מצד לצד ושאג. לא מקובל להחזיק חיות בר בכלובים. הספארי עבר כבר שינוי גדול, והוא עתיד להימשך".
במסגרת התכניות, עתיד לגדול גם המתחם הפתוח של האריות. כיום חיים בספארי שמונה אריות בלבד, ובעתיד, בשטח המורחב, מספרם יוכפל ואף ישולש. את הפילים ניתן יהיה להוציא לשטח הפתוח, לאחר חפירת תעלה שתהווה חיץ בינם לבין כלי הרכב הנוסעים בכבישים בשטח האפריקאי הפתוח.
ולאן תוציאו את הקופים?
"אפשר להקים בלב השטח האפריקאי אי לקופים".

"זה הייחוד שלנו"

בגן החיות ובשטח האפריקאי הפתוח חיים כיום יותר מ-600 מיני בעלי חיים. כשאני שואל את בן יוסף אם בעקבות פתיחת האקווריום הענק בגן החיות התנכ"י בירושלים, יש כוונה להקים אטרקציה של בעלי חיים ימיים בספארי, הוא שולל את הרעיון על הסף. "אני בספק אם יש מקום לעוד אקווריום. יש כבר במצפה באילת ובגן החיות התנכ"י. הייחוד שלנו הוא השילוב של גן חיות ושטח פתוח, ואת זה צריך לפתח".
בן יוסף מתריע כי מאות מיני בעלי חיים בעולם מצויים בסכנת הכחדה. "גם בישראל חיות בר נכחדו. פעם היו בארץ דובים וגם נמרים", הוא אומר. "נעשה מאמץ לשמר את אוכלוסיית הנשרים בארץ, גם יחמורים הוכחדו והוחזרו לטבע".
במסגרת השימור, יינתן בספארי דגש גם על הדובים הסורים, שמספרם עומד כיום על שלושה בלבד. "נשפר את תצוגת הדובים, ונשתף פעולה עם גני חיות בעולם בשימורם", הוא מסביר. "בארמניה חיים כיום כ-20 דובים. שיתוף הפעולה העולמי חשוב ביותר לשימור".
הספארי ברמת גן חבר בארגון גני החיות הבינלאומי. במסגרת זו, נשלחים בין גני החיות בעולם בעלי חיים להרבעה. "קיים שיתוף פעולה בינלאומי בשימור אוכלוסיית בעלי החיים בעולם", מדגיש בן יוסף. "מבוצע ניהול גנטי של מינים בהכחדה. אנו מצויים בעידן 'המבול החדש', ובעיצומו של עידן ההכחדה השישי, שהחל בתחילת המאה הקודמת", הוא מזהיר.
היעד הוא להחזיר בעלי חיים לטבע?
"לא בטוח שהחזרתם לטבע מועילה. בכל רבע שעה באפריקה נרצח פיל. האם נכון לאפשר את זה? בגן החיות נשמרים בעלי החיים, והוא מקום מפלט שמשמר מינים מסוימים".
אתם פועלים להעלאת המודעות בארץ?
"הפעילות של שימור וטיפול בבעלי החיים מהווה גם מנוף חינוכי. אנו מקיימים פעולות הדרכה והסברה למבקרים, מספרים את סיפורם של בעלי החיים. זה משתלב בשלושת היעדים המרכזיים שלנו – חינוך, שימור ומחקר".

"ספארי לבגרות"

בית החולים לחיות בר, שאותו מנהל הווטרינר הוותיק והמוערך ד"ר יגאל הורוביץ, הפך לאחד מחלונות הראווה של הספארי, ובשנים הבאות הוא צפוי לשנות את פניו. לדברי בן יוסף, "כ-6,500 בעלי חיים טופלו בבית החולים לחיות בר בשנה האחרונה. כ-70%-60% מהם מוחזרים לטבע, ואחוז קטן נשאר כאן. יש בעלי חיים שאינם שורדים את הפציעות. הכוונה היא להגדיל את שטח בית החולים ויש כבר תכניות, וגם ננגיש אותו למבקרים".
אתה רואה תופעות של פגיעה מכוונת בבעלי חיים בישראל?
"רואים דווקא יותר בעלי חיים שנפגעים בחוסר דעת, כמו מהתחשמלות, מפגיעת כלי רכב ומגיזום עצים".
אבל היו גם אירועים של הרעלות נשרים על ידי חקלאים בגולן.
"כנראה שהם לא עשו את זה בכוונה לפגוע בנשרים. הם רצו למנוע כניסת תנים".
תחום נוסף שבן יוסף רואה בו יעד חשוב, הוא אימון בעלי החיים. "אני רואה התקדמות בתחום, שצובר תאוצה בעולם. זה מאוד מסייע לבעל החיים עצמו, כך שניתן לטפל בו טוב יותר".
תלמידים מבתי ספר ברמת גן מגיעים בתדירות גבוהה לספארי?
"יש תכניות עם חלק מבתי הספר. עם בית ספר נטעים יש תכנית שנתית מתמשכת, ואנחנו רוצים להגביר את שיתופי הפעולה עם בתי ספר בעיר. בספארי פועל בית אקשטיין לתלמידי כיתות ז'-י', ולומדים בו 120 תלמידים, המשלבים לימודים וטיפול בבעלי חיים. מתקיימים כאן לימודי ספארי לבגרות".
"קשר עם העיר"
הספארי הוקם בשנת 81', בעקבות סגירת גן החיות בתל אביב. במשך עשרות שנים הוא נוהל בשותפות על ידי עיריות רמת גן ותל אביב. רמת גן נתנה את השטח, ותל אביב את בעלי החיים, שהועברו מגן החיות המיתולוגי, שעד היום יש רבים הכואבים את סגירתו. אלא שבתל אביב לא התלהבו משיתוף הפעולה עם הספארי שבעיר השכנה, ולא מכבר הוא עבר לבעלות מלאה של עיריית רמת גן, מה שמאפשר לעירייה להשקיע יותר בפעולות פיתוח וחינוך.
"יש גירעון מצטבר בהשקעה בתשתיות, ונצטרך לבצע עבודות פיתוח ושיפוץ", אומר בן יוסף. "התקציב השוטף מאוזן, אבל יהיה צורך לגייס כספים להשקעות בפיתוח".
חשבתם לנסות ליצור בקרב תושבי רמת גן תחושת שייכות לספארי?
"בהחלט. נפגשנו עם בעלי עסקים וגם עם ועדי שכונות באזור. חשוב לנו לחזק את הקשר עם התושבים ובעלי העסקים ברמת גן. צריכים לחשוב איך עושים את זה. יש פוטנציאל בכך שמבקר שיגיע לספארי ישלב גם ביקור וקניות ברמת גן".
בתקופות חגים נוצרים לעתים עומסים כבדים בכניסות לספארי, שמגיעים עד לדרך אלוף שדה. "בחול המועד פסח מבקרים בממוצע כ-10,000 איש בספארי, ובחול המועד סוכות כ-8,000-6,000", אומר בן יוסף לקראת החג.
איך נערכתם הפעם?
"הוספנו קופות. תהיה פריסה של תשע קופות בכניסה. בכל קופה יהיו קופאי ועוזר קופאי, לצד סדרנים שיכוונו את כניסת כלי הרכב. היעד יהיה לממש את הכרטיסים מהר יותר".
מתי תיפתח הכניסה לספארי מכביש 461?
"מדובר בתכנית שמצריכה שינוי תב"ע, והיא תיקח עוד זמן. בינתיים אנחנו נערכים למנוע עומסים חריגים".
אתה מדבר על הספארי כאתר תיירות בינלאומי, אבל התיירים לא מגיעים לכאן בהמוניהם.
"נפגשנו עם איגוד בתי המלון בתל אביב, ואנחנו מגבשים שיתופי פעולה. יש פוטנציאל תיירותי גבוה לספארי. צריכים לדאוג לתחבורה ציבורית טובה ולנגישות מהירה לשטח גן החיות. חבל שאת הקו הסגול של הרכבת הקלה לא תכננו בזמנו עם תחנה בכניסה לספארי. נבדוק הכנסת רכבים כמו בספארי באפריקה, כדי שאנשים יחוו מקרוב את החוויה הגדולה של נסיעה בין בעלי החיים".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

מאירים את רמת גן

בניין העירייה הואר בצבע ירוק כאמירת תודה והערכה לתושבים וכוחות הביטחון, הרופאים וההצלה, שסייעו להפיכתה של העיר רמת-גן לעיר ירוקה....

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באוקטובר 2020    דקה אחת
0

תחת מגבלות התו הסגול: מועדוני הגמלאים חזרו...

מועדוני האזרחים הוותיקים המופעלים על ידי המחלקה לאזרחים ותיקים באגף לשירותים חברתיים חזרו לפעילות כל זאת בהתאם להנחיות התו הסגול,...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באוקטובר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה