חדשות רמת גן-גבעתיים

"אפילו ב'וול סטריט ג'ורנל' וב'לה פיגארו' דיווחו על המהפכה שהובלנו"

חדשות רמת גן-גבעתיים26 בספטמבר 2019    6 דקות
0

בראיון לכבוד השנה החדשה, מדבר ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן על אוטובוס השבת, מצוקת החניה בעיר, ביטול התמ"א ומחאת אגף שפ"ע • "זו הייתה שנה של שינויים. הלוואי שהשנה הקרובה תהיה כמו עשרת החודשים הראשונים בתפקיד", הוא אומר

"אפילו ב'וול סטריט ג'ורנל' וב'לה פיגארו' דיווחו על המהפכה שהובלנו"
שאמה הכהן. הקטנת הסיכון ׀ צילום: דוברות העירייה

"חלק מההיחלשות של השלטון בבחירות לכנסת נבע מהיותו פחות נחרץ מול הגורמים החרדיים", אומר ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן, בראיון מיוחד ל"המקומון" לרגל ראש השנה. שאמה הכהן, שנבחר ב-13 בנובמבר 2018 בסיבוב השני, בתום מערכת בחירות דרמטית לראשות העירייה, סיפק מאז הרבה כותרות. אפשר להסכים או לחלוק עליו, אבל על עובדה אחת אין עוררין – לא היה משעמם בשנה האחרונה ברמת גן.
נפגשתי עם שאמה הכהן בבית קפה חדש, סמוך לאמפי בפארק הלאומי ברמת גן, המשקיף על האגם. הוא היה שם לרגל תחרות האדריכלים על עיצוב המבנה העגול באגם, אחד מסמלי העיר, שלאורך שנים ארוכות נותר נטוש והפך בפועל ל"פיל לבן".
הייתה שנה סוערת ברמת גן.
"זו הייתה שנה של שינויים. אנשים רצו שינויים. הלוואי שהשנה הקרובה תהיה כמו עשרת החודשים הראשונים בתפקיד".
היוזמה להפעלת האוטובוסים בימי שישי בערב ובשבתות למוקדי בילוי ולים בתל אביב, במימון העירייה, עוררה סערה בעיר והגיעה עד לבית המשפט, שאישר את הפעלת ה"סבבוס". מבחינת שאמה הכהן, "התוצאות מעולות. עשרת אלפים רמת גנים עשו שימוש ב'סבבוס' בפחות מחודשיים. האוטובוס בשבת איפשר לאישה עם כיסא גלגלים לצאת מהכלא ולבני כל הגילאים לבלות במוקדי הבילוי ובים", הוא אומר בנחרצות. "אנשים המתינו במשך שנים, ולא האמינו שזה יקרה. עשינו שינוי שהוא בלתי הפיך".
אבל גורמים דתיים וחרדיים התנגדו בחריפות למהלך.
"זה טבעי, אבל רואים שהתהליכים הובילו למקום מאוזן. המסלולים היו בצירים ראשיים, ויתרנו על עצירות יותר נוחות, כדי לא לפגוע ברגשות של אף אחד. לא נזרק אפילו גרגר אחד של חול לעבר האוטובוסים. רמת גן לא הייתה בחודשיים האחרונים פחות יהודית".
החלטת העירייה להוציא אוטובוסים לסליחות בכותל המערבי היא ניסיון לפצות את הקהל הדתי?
"נוציא כ-40 אוטובוסים לערב סליחות. גם לציבור הדתי יש צרכים, ואנחנו צריכים לכבד את כולם. איש באמונתו יחיה".
מה מחכה לנו בשנה הקרובה עם האוטובוסים בשבתות?
"נרחיב את השירות ונתחבר לערים אחרות. רמת גן הפכה לחלוצה. אפילו ב'וול סטריט ג'ורנל' וב'לה פיגארו' דיווחו על המהפכה שהובלנו – יש כאן בשורה אמיתית".
אתה באמת מאמין שהרוחות נרגעו? במוצאי שבת ספגת גידופים משני מתפללים בעת תפילת סליחות בבית הכנסת הגדול.
"מתוך 1,500 מתפללים, היו שני מקרים חריגים של שניים שגידפו אותי. אחד מהם היה חרדי, שכנראה הגיע מבני ברק. מה שקרה זו תוצאה של הסתה, אבל הרוב הגדול של המתפללים סלד מזה. באופן אישי, סלחתי לשני אלה שגידפו אותי. אנחנו בחודש הסליחות".
תמשיכו לעודד פתיחת בתי קפה ועסקי בילוי ברחוב ביאליק בשבתות?
"בביאליק פינת המעגל כבר נפתח בית קפה, ובקרוב ייפתחו עוד פאב ומסעדה בהמשך הרחוב. כבר רואים שינוי – פחות עסקים מסורתיים ויותר עסקי תרבות ופנאי לבילוי. זה תהליך שלוקח שנים, וזה עוד יקרה. ביאליק יהיה חלון ראווה של תרבות ופנאי".
מה עם הקמת החניון התת-קרקעי בכיכר אורדע?
"יש צורך ברור בפיתוח חניון, אבל נחליט אחרי החגים על העיתוי. במהלך העבודות, שיימשכו שנתיים-שלוש, יהיה שם בור גדול, וזה מתנגש עם אירועי ה-100 לרמת גן, שיתקיימו בעוד כשנתיים. ייתכן שנחליט על דחיית העבודות עד לאחר האירועים".
עד מתי תימשך מצוקת החניה בעיר?
"אישורי הבנייה ללא תשתיות מתאימות יצרו מצוקת חניה בחלק מהאזורים. כל העיר תהיה צבועה בכחול-לבן. תיגמר החגיגה של חניית ביניים בחינם, של נהגים שאינם תושבי העיר ושל סוחרי מכוניות. זה יפנה מקומות חניה. לתושבי רמת גן החניה תהיה בחינם".
בעקבות החלטת בית המשפט לבטל את מדיניות הבנייה החדשה שקבעתם, מה צפוי בשטח?
"שמחת הקבלנים הייתה מוקדמת. היה להם אולי ניצחון מורלי, אבל זה לא יביא ליותר היתרים. נלך לפי הספר. לא ניתן היתרי בנייה במקום ללא תשתיות מתאימות. גם נערער לבית המשפט העליון על ההחלטה. החכמים מבין הקבלנים מבינים שהייתה טעות לעתור לבית המשפט. הם פתחו חזית ושברו אמון".
השנה צפויים קיצוצים תקציביים?
"ירשנו גירעון מובנה, ואין מנוס מקיצוצים ומשינוי בסדרי העדיפויות. ניתן יותר לתנועות הנוער ולספורט. אני מעודד מהגידול בגבייה. נסיים את השנה עם עודף גבייה של 40-30 מיליון שקל, ואנחנו בתהליך של התייעלות".
צפויים פיטורי עובדים?
"הייתה ברירה לפיטורים המוניים, אבל לא בחרנו בה. אם המערכת לא תדע להתייעל, לא יהיה מנוס מקיצוצים בכוח האדם. ההתייעלות מתחילה בהחתמת כרטיס נוכחות".
מדברים על קיצוצים, אבל מחזיק תיק הכספים, אלי מוסרי, אומר שתכנית הרובעים תביא להוצאה מיותרת של כ-4 מיליון שקל.
"נבצע פיילוט במשך שנה, ואחרי זה התושבים יחליטו. נציב בפניהם בשקיפות את ההוצאה הכספית, לעומת התמורה. בירושלים תכנית הרובעים מאוד הצליחה".
יש עוד סיכוי לשינוי תוואי הקו הסגול של הרכבת הקלה בצומת אלוף שדה-הירדן?
"ההפסד של העירייה במוסדות התכנון ובבית המשפט העליון היה עוד בקדנציה הקודמת, והאפשרות היחידה שנותרה היא להביא לשינוי במישור הפוליטי. התוואי המתוכנן גרוע לרמת גן, ואני מקווה שהוא עוד ישתנה. אנחנו בדקה ה-90 ובפיגור של 2-0".
אתה מרוצה מרמת הניקיון בעיר?
"מרוצה מהשיפור בניקיון, אבל יש עוד הרבה מה לעשות. חלק מהשינויים שאנחנו רוצים לעשות נתקלים בהתנגדות ועד העובדים. אגף שפ"ע הוא לא רק אגף שירות, אלא גם אגף סוציאלי עם עובדים. הגענו עם תפיסת עולם חברתית, והמוצא האחרון יהיה לעבור לאיסוף האשפה באמצעות קבלנים פרטיים. צריך לשנות את מערך הקווים, שיהיה יותר יעיל. אנחנו אוכפים נגד כל מי שחוסם מדרכה, אבל פחים חוסמים כיום מדרכות. תגמלנו את עובדי התברואה לאחר המאמץ בפסח, אבל מצב הניקיון בעיר חייב להשתפר".
מתי זה יקרה?
"מיד לאחר החגים. הציבור מאבד את הסבלנות. נקבל הכרעות, שחלקן יהיו קשות ויכול להיות שיביאו לשביתות. אמרתי להם, שתהיה להם הזדמנות לשבות פעם אחת, והמהלך הזה יהיה בלתי הפיך. כולם צריכים להפנים שהמצב הקיים לא יכול להימשך. לא יהיו עוד תופעות שעובד אחד מקבל שכר על שלוש משמרות ביום, כשהוא עובד בפועל פחות משש שעות".
מה קורה כיום ברחובות העיר?
"חלק מהעובדים שובתים שביתה איטלקית, וגם לסבלנות שלנו ולהבנה יש גבול. האינטרס הציבורי הוא מעל הכל".
בשנה הבאה יוזלו מחירי הצהרונים?
"לפני הכל, הצהרונים צריכים להיות איכותיים ברמות הרבה יותר גבוהות. נשקיע יותר במפעילות ובסייעות, הן ירוויחו יותר ונרחיב את שעות הפעילות".
מדברים על צמצומים, אבל נראה שגם ביום העצמאות הקרוב תשלמו סכומי עתק לאומנים שיופיעו.
"יהיה משאל של הציבור, אם הוא מעדיף אומנים יקרים מהשורה הראשונה, או אומנים לא מהדרג הראשון, אשר עולים הרבה פחות".
עד מתי אתה מתכנון להיות ראש עירייה?
"יש לי רגש עמוק לעיר ולתושבים, ואנחנו זוכים לפרגון, חיבוק ורוח גבית. כל יום אנחנו עובדים עד חצות, הובלנו גם מהפכת שירות לתושב ובנינו אמון. התחייבתי שאהיה ראש העירייה במשך עשר שנים".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

תוכנית לעידוד גיוס על שם רס"ל עמית...

רמת גן השיקה תוכנית ייחודית לעידוד והכנה לקראת הגיוס לצה"ל, על שמו של לוחם גדוד הסיור של גולני, רס"ל עמית...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת
0

מבצע חיסונים לילדי גבעתיים

כ-900 ילדים צפויים להתחסן במבצע החיסונים המיוחד של משרד הבריאות ועיריית גבעתיים, שהחל בשבוע שעבר, לילדי העיר העולים לכיתות א'...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה