חדשות רמת גן-גבעתיים

"אין לנו תחרות עם רמת גן, ואנחנו לא רוצים להיות תל אביב"

חדשות רמת גן-גבעתיים26 בספטמבר 2019    6 דקות
0

לקראת ראש השנה, נפגשנו עם ראש עיריית גבעתיים רן קוניק • הוא דיבר על הקדנציה השנייה בתפקיד: "אני מלא באנרגיות" • על אפשרות האיחוד עם רמת גן: "לא יהיה" • ועל הפיכת העיר לאתר עבודות: "בגבעתיים תשתיות ישנות, שעומדות לקרוס בכל רגע. אין מנוס"

"אין לנו תחרות עם רמת גן, ואנחנו לא רוצים להיות תל אביב"
קוניק. "לא חושב על כלום, חוץ מגבעתיים" ׀ צילום: דוברות העירייה

"אני לא אוהב פתרונות פופוליסטיים, כמו ארגון הסעות לים בשבת ולקרוא לזה תחבורה ציבורית", אומר ראש עיריית גבעתיים רן קוניק, בראיון מיוחד ל"המקומון" לרגל ראש השנה. קוניק לא מתלהב בלשון המעטה ממודל ה'סבבוס' ברמת גן. "זו לא תחבורה ציבורית. תפקידה של המדינה לדאוג לתחבורה ציבורית, לא של העירייה", הוא מסביר. "בגבעתיים יש לנו בשבת את 'נוע תנוע', ובקרוב יחלו לפעול שלושה קווי מוניות שירות בעיר, שייתנו מענה מלא גם בשבתות".
נפגשתי עם קוניק בלשכתו בעיריית גבעתיים. במהלך הראיון הוא הדגיש את ייחודה של העיר ביחס לרמת גן, והבהיר שלא יהיה איחוד בין שתי הערים. קוניק, שהיה מועמד יחיד בבחירות לראשות העירייה, נבחר לקדנציה שנייה ברוב של 84%. "לא היה שינוי מהותי", הוא מסכם את עשרת החודשים האחרונים. "בקדנציה הראשונה עשינו הרבה שינויים, בעיקר בנראות – שיפור חזותי ברחובות, שדרוג מאסיבי של הרבה גינות ציבוריות והקמת כיכרות. בקדנציה הזו אנחנו מתמקדים בדברים כבדים וארוכי טווח".
קוניק מציין שעד סוף השנה תופקד להתנגדויות תכנית המתאר של גבעתיים, לאחר ארבע שנות הכנה. התכנית תביא בטווח הארוך לגידול של כשליש במספר תושבי העיר – מכ-62 אלף כיום לכ-85 אלף. "התכנית קריטית לעתידה של העיר", הוא אומר. "היא תבהיר מה מותר לבנות, איפה, היכן יהיו מתחמים שניתן לבנות במסגרת תמ"א 38, פינוי בינוי, או אזורים שבהם יוכלו הדיירים לבחור בין שתי החלופות. אנחנו מקדמים תכנית לשיפוץ רחוב כצנלסון, במטרה שיהיה כמו רחוב אבן גבירול בתל אביב, עם נת"צים ושבילי אופניים.
"בנוסף, נבצע גם שדרוג ברחוב ויצמן. יש צורך להחליף תשתיות ישנות בעיר. אנחנו עובדים על פרויקטים גדולים עם פחות גימיקים ופחות נראות. נקים מעגל תנועה ברמז-רמב"ם. המקום מסוכן בטיחותית, וחייבים לבצע את הפרויקט. נהרוס את חומת בית העלמין לאורך רחוב ויצמן ונקים חומה חדשה ויפה".
יש פתרונות גם למצוקת החניה בעיר?
"יוקמו שני חניונים – מתחת לחניון בניין העירייה וברחוב המלבן – שיכללו ביחד כ-500 מקומות חניה".
ומה עם עומסי התנועה הכבדים?
"בין 7:30 ל-8:15 אי אפשר לזוז בעיר. רבים מתעקשים להביא את הילדים ברכב עד לפתח בית הספר ולא הולכים ברגל. ב-8:45 העיר כבר ריקה. אין תחבורה ציבורית יעילה, ורבים ממשיכים לנסוע ברכביהם הפרטיים".
אזור התעסוקה המתוכנן בכורזין, שיכלול 11 מגדלים, יביא להערכת קוניק לקליטת תושבים העובדים כיום בתל אביב. "עוד נראה משרדי עורכי דין, רואי חשבון ובעלי מקצועות חופשיים שיעברו לכורזין", הוא מאמין.
ומה עם התכנית להקמת בניין העירייה החדש?
"אנחנו בודקים אפשרות לבטל את הקמת בניין העירייה, ולהעביר לפחות חלק מהמשרדים לבניין שחברת פלאפון תפנה. בכל מקרה, נקים במתחם את החניון התת-קרקעי וייתכן שגם בניין משרדים".
תושבים מוחים על אי-קידום תכנית להקמת מגדל בגובה של 34 קומות במתחם קולנוע שביט, במסגרת פינוי בינוי, שעתיד לכלול 200 יחידות דיור, מרכז מסחרי ומשרדים. מה קורה עם זה?
"קידום התכנית הוקפא עד להגעה להסכמות בין בעלי הזכויות. אין לנו אפשרות חוקית להתערב".
מה יהיה, בסופו של דבר בגבעת קוזלובסקי?
"השאיפה היא שיהיה פארק על כשני שלישים מהשטח, ועל השליש הנוסף יהיו מבני ציבור".
מתי יחלו העבודות בפרויקט הפינוי בינוי בהסתדרות?
"יש התקדמות משמעותית בשני מתחמים, שמובילה חברת אאורה, ואני מאמין שתוך שנה וחצי ניתן יהיה להתחיל את העבודות".
למה עבודות השיפוץ ברחובות שינקין ובורוכוב התארכו מעבר למתוכנן?
"המכרזים של העירייה ותאגיד המים היו דרך מרכז השלטון המקומי, ולא הצלחנו למצוא קבלנים טובים. נבצע את השלב השלישי של רחוב שינקין, בין עין גדי לבן גוריון, ואחר כך נתחיל בעבודות ברחוב המרי. נמשיך גם בפרויקט השיפוץ בבורוכוב. בחלק מרחוב ויצמן, עד פינת המעיין, יתחיל פרויקט של החלפת קו מים גדול".
אז העיר תהפוך לאתר עבודות גדול?
"הציבור צריך להבין שגבעתיים היא עיר ישנה, עם הרבה מאוד תשתיות ישנות, שעומדות לקרוס בכל רגע. אין מנוס, חייבים לבצע את העבודות".
אתה מרוצה מרמת הניקיון בעיר?
"בהתחשב בכך שגבעתיים מאוד צפופה, עם כמות גדולה של כלבים – העיר נקיה ומטופחת. אבל אני עדיין לא מרוצה מרמת איסוף צואת הכלבים".
מה יהיה עם החזיתות המכוערות של חלק מהבניינים?
"ניזום ביחד עם האגודה לתרבות הדיור מבצע לעידוד שיפוץ חזיתות בבניינים ישנים. תוענק הלוואה של 50 אלף שקל לכל שיפוץ, ואנחנו נספוג את הריביות".
רחוב כצנלסון הפך למוקד של בילויים. היעד הוא להפוך לתל אביב?
"אנחנו לא רוצים להיות תל אביב. האופי של כצנלסון אינו דומה, ואנחנו לא שואפים להיות נמל תל אביב וגם לא דיזנגוף".
כ-45% מתושבי גבעתיים מתגוררים בשכירות, כמעט כמו בתל אביב, שבה כ-51% שוכרים. הגעת משפחות צעירות רבות הביאה גם להגברת הצפיפות בגנים ובכיתות. בעקבות הצפיפות החלה "מחאת הסרדינים" הארצית בגבעתיים. "זה לא תלוי ברשות המקומית", מסביר קוניק, אלא בתקנים שהמדינה מקצה, באמצעות משרד החינוך. לצערי, יש מחסור עצום במורים ובשטחי ציבור.
"הוספנו היכן שניתן כיתות וגנים. הכיתות כיום סבירות, עם 34-32 תלמידים בכיתה, ולעתים גם 28. יש לנו מנהלות מצוינות בבתי הספר. נוצרו גם מרחבי למידה חדשים, לא בשולחנות סטנדרטיים", אומר קוניק.
מדוע התנגדת לאיחוד בין הפועל רמת גן-גבעתיים לעירוני רמת גן בכדורסל?
"אמרתי שאם עיריית רמת גן רצינית, ורוצה לעשות איחוד בין הקבוצות שלה, היא צריכה להשקיע לפחות 4-3 מיליון שקל, כדי שתהיה קבוצה בליגת העל. אז גבעתיים הייתה יוצאת מהתמונה. אבל ברמת גן הסכימו לתת רק מיליון וחצי שקל. בשביל קבוצה בלאומית, לא צריך איחוד".
מהי עמדתך לגבי הדברים שנשמעו לאחרונה ברמת גן על צורך באיחוד בין שתי הערים?
"אין לנו תחרות עם רמת גן. מדובר בשתי ערים עם אופי שונה וגודל שונה, ולא יהיה איחוד. אני ממליץ לראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן, שאני מתרשם שעושה לא מעט דברים טובים בקדנציה הראשונה שלו, לא להתעסק בענייני גבעתיים".
אתה בעד שיתופי פעולה בין שתי הערים?
"בוודאי. אפשר לשתף פעולה בספורט, בענייני מים ותחבורה. אני בעד יוזמה משותפת לסלילת שביל אופניים לכל אורך בן גוריון, בשתי הערים".
מהי עמדתך לגבי תשלום לאומנים באירועי יום העצמאות?
"אני לא משלם לאומנים יקרים. זו מדיניות עקרונית. צריך להגביל סכומים עד ל-70 אלף שקל להופעה של אומן".
אתה חושב על מעבר לפעילות במישור הארצי?
"לא חושב על כלום חוץ מגבעתיים. יש דיבורים, וזה טבעי, וגם הציפיה טבעית, אבל יש לי עוד ארבע שנים עד לסוף הקדנציה, והרבה מאוד תכניות לקדם ולבצע. אני מלא באנרגיות".
תתמודד לעוד קדנציה?
"תלוי בפידבק שאקבל מהציבור, בתחושות שלי וברמת ההתלהבות והמוטיבציה. אני כל הזמן חי את גבעתיים".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

עיר בחפירות

עבודות תשתית נרחבות שמבוצעות בכמה אזורים בגבעתיים, ועבודות נוספות המתוכננות להתבצע בתוך כמה חודשים, צפויות להפוך לחלק משגרת החיים בעיר...

חדשות רמת גן-גבעתיים11 ביולי 2020    דקה אחת
0

המאבק עולה שלב

"רשות הרישוי תגיש הודעה בתוך עשרה ימים, האם היא מקבלת את המלצת ועדת הערר, שלפיה החלטתה תבוטל בהסכמה ובהתאמה ויבוטל...

חדשות רמת גן-גבעתיים11 ביולי 2020    4 דקות

כתיבת תגובה