חדשות רמת גן-גבעתיים

תופעה חיה

חדשות רמת גן-גבעתיים26 בספטמבר 2019    3 דקות
0

החגים הם ימי הנכבה של חלק מהכלבים בעיר, הננטשים על ידי בעליהם שנופשים בארץ או בחו"ל • "הכלביות נסתמות וקורסות", מתריע מנהל השירותים הווטרינריים ומבקש: "תנו לכלבים בית חם בחג"

תופעה חיה
צילום: אינגאימג'

"לקראת החגים ובמהלכם, כשרבים נופשים בחו"ל, עולה תופעת הנטישה של כלבים, במקביל לירידה בבקשות לאימוץ", מתריע מנהל השירותים הווטרינריים גוש דן ד"ר משה רפלוביץ. לדבריו, "הכלביות נסתמות וקורסות. יש כלבים שממתינים זמן ממושך למשפחה מאמצת, וכל הזמן מתווספים עוד כלבים".
בראיון ל"המקומון" מציג ד"ר רפלוביץ תמונת מצב עגומה על מצבם של רבים מהכלבים בתקופת החגים. "לכל כלב חייב להיות שבב, אבל לצערי, לחלק מהכלבים אין שבב, מפני שבעליהם עוברים על החוק. כשמוצאים כלב נטוש או כלב שהלך לאיבוד עם שבב, אנו מצליחים לאתר במהירות את הבעלים. בעל כלב שננטש מקבל קנס של 500 שקל ויצטרך לשלם 36.5 שקל עבור כל יום שהכלב אצלנו. הבעיה היא עם כלבים שאין להם שבב. קשה מאוד וגם בלתי אפשרי לאתר את הבעלים, והכלבים מגיעים לכלבייה".
איך אתם נערכים לתקופת החגים?
"צוותים שלנו מקיימים הרבה יותר סיורים בשטח. כלב שננטש או הלך לאיבוד לא ימצא לעצמו בית, ויגיע אלינו במצב פחות טוב. לוקח זמן לשקם כלבים כאלה. האכיפה מאסיבית ומרתיעה, ויש יותר תיקים שנפתחים נגד נוטשי כלבים, אבל התופעה נמשכת".
לא ניתן להגביר את הפעולות לאימוץ כלבים?
"אנחנו עובדים בשיתוף עם שלוש עמותות – 'צער בעלי חיים', 'תנו לחיות לחיות' ו'חבר לי'. יש לנו עשרות מתנדבים, שבאים לרענן ולהוציא את הכלבים. אנו עובדים גם עם משפחות אומנה, שלוקחות את הכלבים לשבועות ולחודשים, עד שיזכו לאימוץ ולבית חם".
מהן ההמלצות שלך למי שיוצא מהבית בחגים?
"חלק מהמשפחות לוקחות את הכלב לחו"ל, אבל זה לא מומלץ. גם אם יוצאים לחופשה באירופה, לכלב לא פשוט ולא נעים להיות חמש שעות בתא המטען של המטוס, שהוא חשוך, עם טמפרטורות שונות מאלה שהוא רגיל אליהן ועם רעשים אחרים. בפועל הכלב כלוא בתוך כלוב".
לדבריו, גם מבחינה כלכלית ההטסה של הכלב לחופשה משותפת בחו"ל יקרה מאוד. "המחיר דומה לכרטיס טיסה של בן אדם. בכל היבט, זה לא מומלץ כפתרון מועדף". האופציה השנייה שמציג ד"ר רפלוביץ היא למצוא מישהו שיגור עם הכלב בבית. "יש לפתרון הזה יתרונות בולטים. משאירים את הכלב בסביבה הטבעית שלו, בבית ובשטחים הסמוכים שהוא מכיר ורגיל אליהם. מבחינתי, זו האופציה המועדפת".
עם זאת, הוא לא ממליץ להשאיר את הכלב לבד בדירה במרבית שעות היממה, כשאדם המגיע פעמיים-שלוש ביום מוציא אותו לטיולים בחוץ. "זו שיטה לא טובה. חוץ מטיולים, לכלב יש גם צרכים חברתיים, וכשהוא צריך להיות 21 שעות ביממה לבד, זה קשה לו. צריך לזכור, שהכלב הוא בעל חיים בלהקה ובני האדם הם הלהקה שלו".
אפשרות נוספת שמציג ד"ר רפלוביץ היא לשלוח את הכלב לפנסיון. "צריך לבדוק היטב להיכן שולחים אותו. יש פנסיונים מאוד טובים, ויש פנסיונים שהם קטסטרופה. אני מציע להגיע לביקור פתע בפנסיון, לפני שמחליטים על מסירת הכלב. לבדוק את המרחבים, רמת הניקיון, הבטיחות והגדרות. כשמגיעים בהפתעה, רואים הרבה יותר טוב".
מה המחיר הממוצע בפנסיונים?
"זה משתנה וכדאי לבדוק. אני מעריך שבין 50 ל-130 שקל ליום".
אופציה נוספת, בעלות כספית דומה היא השארת הכלב במהלך החופשה בדירה של אדם אחר, במה שמכונה "פעוטון של כלבים". לדבריו, "מדובר בבייביסיטר לכלבים. אבל לפני שמשאירים אצלם את הכלב, צריך לבדוק שהוא מסתדר עם הכלבים האחרים במקום. צריך לקחת בחשבון שכלבים לא תמיד מסתדרים ביניהם. כלב שלא מסתדר עלול, למשל, לאכול פחות טוב. מומלץ לערוך מפגשי כלבים לפני שמשאירים אותו".
מהו המסר שלך לקראת החגים?
"לאמץ כמה שיותר כלבים. יש משפחות המתכננות לאמץ לאחר החגים, אבל לכלב זה מאוד משמעותי. תנו לו בית חם בחג".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

תוכנית לעידוד גיוס על שם רס"ל עמית...

רמת גן השיקה תוכנית ייחודית לעידוד והכנה לקראת הגיוס לצה"ל, על שמו של לוחם גדוד הסיור של גולני, רס"ל עמית...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת
0

מבצע חיסונים לילדי גבעתיים

כ-900 ילדים צפויים להתחסן במבצע החיסונים המיוחד של משרד הבריאות ועיריית גבעתיים, שהחל בשבוע שעבר, לילדי העיר העולים לכיתות א'...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה