חדשות רמת גן-גבעתיים

אחת ולצמי"ד

חדשות רמת גן-גבעתיים19 בספטמבר 2019    3 דקות
0

האתגרים בדרך לשוויון מורכבים", אומרת אדוה קלר, שמונתה לנהל את מחלקת צמי"ד (שילוב בעלי צרכים מיוחדים) בעיריית גבעתיים • "אנחנו הופכים את הססמאות למציאות, עושים היסטוריה. גבעתיים תהווה מודל ארצי"

אחת ולצמי"ד
קלר. "גבעתיים הפכה לספינת הדגל" ׀ צילום: דוברות העירייה

"יש להסיר את החסמים והדעות הקדומות ולפזר את עננת הבורות", אומרת בראיון ל"המקומון" אדוה קלר, שמונתה לנהל את מחלקת הצרכים המיוחדים בעיריית גבעתיים, המכונה מחלקת צמי"ד. "גבעתיים הפכה לספינת הדגל בשילוב אנשים עם מוגבלות בקהילה ובמערכת החינוך", מציינת קלר.
נפגשתי עם קלר בבית קפה בקניון גבעתיים. לגמרי במקרה, ישבו באותה עת בבית הקפה שלוש אמהות לילדים עם צרכים מיוחדים, השותפות לקהילת הורים מיוחדים בגבעתיים. "התחלנו את הפעילות לפני כשנתיים וחצי", סיפרה אחת מהן, נירית תלמי, אמו של עוז בן ה-8. היום רשומות בקהילה כ-2,000 משפחות".
תלמי מספרת על פעילות מגוונות. "אנחנו מקיימים סדנאות לאמהות ולאחים, אירועים מיוחדים כמו מסיבות, הרצאות והפנינג. הפכנו למשפחה אחת. המטרה העיקרית שלנו היא ליצור עיר שמכילה ומשתפת".
קלר, שגדלה ומתגוררת בגבעתיים, מדגישה את החזון של המחלקה החדשה שבראשה היא עומדת – לפעול למען אנשים עם מוגבלויות, שמספרם בגבעתיים מוערך בכ-1,500, בכל הגילאים. המחלקה תהיה כפופה למנכ"ל העירייה יורם פומרנץ ולראש העירייה רן קוניק, שהוא גם מחזיק תיק צרכים מיוחדים בעירייה.
"ראינו שאין תיאום בין הרשויות, ולעתים יד ימין לא יודעת מיד שמאל. על פי החוק, משרד הרווחה אחראי על מתן מענה לבני 3-0 ו-21-18, ואילו משרד החינוך אחראי על בני 18-3. היה פיצול, ולעתים לא הועבר מידע ממשרד למשרד", היא מספרת. "אחת המשימות הראשונות של המחלקה – לגשר על הפער בין החינוך לרווחה וליצור רצף. הרי מדובר באותו ילד עם אותם צרכים".
במה תתמקד הפעילות?
"בהקמת המחלקה יש אמירה ברמה העירונית. אנחנו הולכים להיות חלוצים בשילוב אנשים עם צרכים מיוחדים בשוק העבודה. ננסה להוביל תהליך של הכלה ושיתוף, ובמידת הצורך, כשנזהה צורך במתן ייעוץ וסיוע, נפנה לגורמים המתאימים". קלר מדגישה את הצורך לתת מענה בנגישות לכולם. "אנחנו לא פועלים מתוך רחמים, אלא מתוך המסר שילדים ובוגרים עם מוגבלות החיים בתוכנו יוכלו להמשיך לחיות בקהילה עם ההתאמות הנדרשות".
בשכונת גבעת רמב"ם פועל מפעל של מעש, שבו מועסקים כ-30 דיירים המתגוררים בהוסטל ברחוב המעיין. "הם מגיעים מדי יום מההוסטל למפעל", מציינת קלר".
יש כוונה להקים הוסטלים נוספים?
"אנחנו שוקלים דווקא דירות מגורים עצמאיות בתוך הקהילה, שיכולות לתת מענה גם לזוגות המקימים משפחה. צריכים להסתכל קדימה. היעד הוא לפעול בשלושה מישורים – דיור, תעסוקה, העשרה ופנאי".
את מרוצה מרמת הנגישות בעיר?
"בשנה האחרונה נעשו פעולות להגברת הנגישות. הנגשנו אירועים ללקויי שמיעה, הוקמו פינות שקט וגם במה מיוחדת ומונגשת לכיסאות גלגלים בעת מופעים ואירועים".

"לפזר את עננת הבורות"

רק תשעה מבין 84 הגנים העירוניים בגבעתיים נועדו לילדים עם צרכים מיוחדים. במקביל, מרוכז מאמץ בשילובם של הילדים בכיתות רגילות בגנים ובבתי הספר. כיום אין עדיין מענה לבני 3-0, וקלר מגלה שקיימת כוונה להקים גנים גם לגילאים הללו.
סקר ארצי שנערך לא מכבר העלה כי 89% מההורים אינם מוכנים לשלב ילדים עם צרכים מיוחדים בכיתות. "אחת מהמשימות שלנו היא לפזר את עננת הבורות ולהסביר. בגבעתיים רואים יותר ילדים המשתלבים בכיתות", היא אומרת.
איך מבצעים בפועל פעילויות לשילוב ילדים עם צרכים בקהילה?
"להקת נערי גבעתיים משלבת נוער עם ובלי צרכים מיוחדים. קיים שיתוף פעולה הדוק עם תנועות הנוער בעיר. בכל גינה חדשה בונים מתקנים מונגשים, וקיימת תכנית להקמת גינה שכולה תהיה מונגשת. פועלים גם במישור ההסברתי. האתגרים בדרך לשוויון מורכבים. אנחנו הופכים את הססמאות למציאות, וזו בשורה. התחושה היא שעושים היסטוריה, וגבעתיים תהווה מודל ארצי".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

הסערה בעירייה נמשכת

לאחר הדרמה הפוליטית הגדולה בשבוע שעבר - כאשר ממלא מקום ראש עיריית רמת גן ליעד אילני הודיע על התפטרותו ומעבר...

חדשות רמת גן-גבעתיים30 במאי 2021    3 דקות
0

סכנה בחצר הגן

"הילדים לא יכולים לצאת לשחק בחצר, בגלל מפגע בטיחותי במדרגות", טוענים הורים לילדים בגן תאנה שבאזור רחוב משמר הירדן בגבעתיים....

חדשות רמת גן-גבעתיים30 במאי 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה