חדשות רמת גן-גבעתיים

"אנחנו מצויים בשקט שלפני הסערה"

חדשות רמת גן-גבעתיים12 בספטמבר 2019    3 דקות
0

לדברי קצין המודיעין והחקירות של משטרת מרחב דן, סנ"צ רונן שמרי, אין מידע ממוקד על אירוע ביום הבחירות או בתקופת החגים, אבל מדובר בתקופה מאוד מאתגרת למשטרה • "לא נאפשר הפרות סדר או עבירות על טוהר הבחירות", הוא מזהיר

"אנחנו מצויים בשקט שלפני הסערה"
סנ"צ שמרי. "אנחנו רוצים להיעזר באזרחים" ׀ צילום: דוברות משטרת מרחב דן

"אנחנו מצויים בשקט שלפני הסערה ונערכים לתקופה מאוד מאתגרת", אומר בראיון מיוחד ל"המקומון" קצין המודיעין והחקירות של משטרת מרחב דן סנ"צ רונן שמרי. במרחב דן הושלמה ההיערכות הכפולה – לקראת הבחירות, וכעבור כשבועיים לתקופת החגים. "אנחנו במאמצים מקבילים", אומר סנ"צ שמרי.
לדבריו, יש לפחות מאפיין אחד משותף ליום הבחירות ולתקופת החגים – גנבים המנצלים את היעדרותם של הדיירים כדי לבצע פריצות. "נערכנו ל-17 בספטמבר. ביום הבחירות יהיו כוחות מתוגברים, ונתמקד בשלושה מאמצים מקבילים – אבטחת הצירים הראשיים, הצבת מאות שוטרים במערך הקלפיות והפעלת מערך השגרה, במתן מענה מהיר לאירועים חריגים".
במה יתמקדו השוטרים באזורי הקלפיות?
"קודם כל, בשמירת הסדר הציבורי והביטחון, על מנת להבטיח הליך דמוקרטי תקין. לא נאפשר הפרות סדר או עבירות על טוהר הבחירות".
יש התרעות נקודתיות?
"אין מידע קונקרטי. בדיונים ביצענו סימולציות, ואנחנו ערוכים לכל תרחיש".
יש חשש מאירועים פליליים שאינם קשורים לבחירות עצמן?
"בניגוד לבחירות שהתקיימו בחודש אפריל, הפעם ביום השבתון אנחנו מעריכם שיותר אנשים ינצלו את מזג האוויר הנוח, ושהפארקים והקניונים יהיו מלאים. אנשים רבים לא יהיו בבית".
מה זה אומר מבחינת ההיערכות של המשטרה?
"אנחנו נערכים גם בפארקים, כדי לתת מענה. לתושבים אני ממליץ לא להשאיר מפתחות בארונות בחדר המדרגות. מניסיוננו, יש פורצים שמחפשים מפתחות בארונות, ומנצלים את היעדרות הדיירים כדי לבצע פריצות. זה קורה בעיקר בקרב צעירים השוכרים דירות, ואני מציע להם להימנע מכך. בנוסף, חשוב להשאיר אור דולק בבית, ואם אפשר גם מכשיר רדיו בווליום נמוך. כשגנבים שומעים רעש, הם לא נוטים להיכנס לדירה ועוברים למקום אחר".
סנ"צ שמרי ממליץ לבקש מבן משפחה או חבר שיאסוף את המכתבים מתיבות הדואר בעת היעדרות ממושכת. "השארת דואר מצטבר בתיבות עלולה להיות כמו פרצה הקוראת לגנב", הוא מתריע. יש פורצים שעוברים בבניינים ומחפשים הזדמנות לפרוץ לדירה ריקה. חשוב לא לתת להם את ההזדמנות הזו. אני גם ממליץ להתקין סורגים בבתים ואמצעי אבטחה בחניונים".
במה תתמקד הפעילות המשטרתית בחגים?
"נפעל בשני מישורים – בערבי החג ובחג עצמו. נבצע פעולות אבטחה ומניעה. תהיה נוכחות גלויה בצירים, ותבוצע גם פעילות סמויה. חשוב שאנשים יגיעו בערב החג למקום חפצם וישובו בבטחה. מניסיון בשנים קודמות, בערבי חג ובמהלך החג שיעור הפריצות דומה לסופי שבוע. אבל בנוסף, בתקופת חגים רבים יוצאים לחופשים של מספר ימים בארץ או בחו"ל, ואנחנו ממליצים שינקטו אמצעי זהירות".
סנ"צ שמרי מגלה כי כבר התגלו מקרים של יוצאים לחו"ל שתיעדו את עצמם בסלפי בנמל התעופה בן גוריון או בחו"ל והעלו את התמונות לרשתות החברתיות, ולאחר מכן פרצו להם לדירה. "אנחנו לא יודעים אם הפורצים ראו את התמונות משדה התעופה, אבל היו מקרים שהיו פריצות לבתים של כאלה שהעלו תמונות. כדאי לנקוט אמצעי זהירות בסיסיים, כי בניגוד לשגרה יוצאים מהבית לתקופה ממושכת".
מה קורה באזורי התעשייה והמסחר בתקופת החגים?
"חשוב שכל עסק יוודא שמצלמות האבטחה שלו תקינות ושהאזעקה עובדת. אזורי התעשייה ריקים בחגים, והם עלולים להוות יעד לניסיונות פריצה".
יש לכם הערכות מהיכן מגיעים הפורצים לרמת גן וגבעתיים?
"מרבית הפורצים מגיעים מחוץ לאזור. רמת גן וגבעתיים קרובות לנתיבי בריחה – לכביש 4 ומשם לכביש 5 ולשטחים, וגם לכביש 4 ומשם לכיוון דרום. הן גם קרובות לנתיבי איילון. היו לנו בעבר תפיסות של פורצים אחרי שכבר ברחו מהעיר. עם ערנות ניתן להגביר את הביטחון. אנחנו נהיה בכוננות חג ונבצע במקביל פעילות מוגברת גלויה וסמויה בצירים ראשיים ובאזורים עם שיעור פריצות גבוה, ואנחנו רוצים להיעזר גם באזרחים".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

גבעתיים: איך תיראה גבעת קוזלובסקי?

עשרה משרדי אדריכלים השתתפו בתחרות אדריכלית לתכנון העתידי של גבעת קוזלובסקי בגבעתיים. בתום התחרות נבחרה הצעת אדריכלית הנוף רחלי נצר,...

חדשות רמת גן-גבעתיים25 בפברואר 2021    2 דקות
0

מבצע מרוכז לחיסון אוכלוסיית רמת השקמה

בניסיון למצות את פוטנציאל המחוסנים ברמת גן, הועברו ביום שלישי בבוקר קרוב ל-200 חיסוני קורונה למרפאת רמת השקמה של שירותי...

חדשות רמת גן-גבעתיים25 בפברואר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה