חדשות רמת גן-גבעתיים

"לא יהיה מנוס מאיחוד רמת גן וגבעתיים"

חדשות רמת גן-גבעתיים12 בספטמבר 2019    4 דקות
0

המשנה לראש עיריית רמת גן, מחזיק תיק התרבות ויו"ר תאגיד המים העירוני צחי זליכה (מרצ) רואה באיחוד הערים כורח המציאות • בגבעתיים מצננים את ההתלהבות: "מחמיא לנו הרצון של זליכה לתפוס כותרת על חשבון גבעתיים, אך צר לנו לאכזב - איחוד לא יהיה"

"לא יהיה מנוס מאיחוד רמת גן וגבעתיים"
זליכה. "מאוד נהנה מהעבודה המוניציפאלית" ׀ צילום: יח"צ

"לא יהיה מנוס מאיחוד רמת גן וגבעתיים בשלב ראשון, ובטווח הארוך יותר – של כל הרשויות בגוש דן", אומר המשנה לראש עיריית רמת גן צחי זליכה (מרצ), המתכוון ליזום לאחר הבחירות פנייה לשר הפנים במטרה להוביל מהלך איחוד בין שתי הערים. "המהלך צריך להתחיל בתאגידים ואחרי זה בעיריות. עבודה משותפת תשפר את התשתיות והשירותים", אומר זליכה, מחזיק תיק התרבות בעיריית רמת גן ויו"ר תאגיד המים העירוני.
נפגשנו בבית קפה ברחוב נגבה. זליכה דיבר בנחישות על הצורך באיחוד בין הערים, והעריך שראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן יתמוך במהלך ויהיה ממוביליו. "אני מציע, שאחרי האיחוד יתקיימו בחירות לראשות העירייה המאוחדת, ותושבי הערים יבחרו את ראש העירייה וחברי המועצה", אמר.
"אני מתגורר בשכונת ראשונים, ותאמין לי שהרבה פעמים אני הולך ברחובות ולא יודע אם אני ברמת גן או בגבעתיים", אמר זליכה בלהט. "רוכב אופניים שיוצא מתל אביב, עובר בגבעתיים ומגיע לפארק הלאומי ברמת גן, לא מרגיש שהוא עובר מעיר לעיר. לאיחוד רשויות יש רק יתרונות – שירות טוב יותר לתושב, איגום משאבים וסיוע למקומות חלשים יותר".

"פעם ב-100 שנה"

זליכה משמש כיו"ר סיעת מרצ ברמת גן. כשאני שואל אותו איך קרה שראש העירייה הוביל את נושא התחבורה הציבורית בשבת ולא הוא, הוא אומר: "אני מרגיש ניצחון. זו האג'נדה שאנחנו הובלנו במשך 15 שנה, בהתחלה לגמרי לבד ובהמשך יחד עם סיעות אחרות. מבחינתי, מה שחשוב הוא לא אם יש לי רווח פוליטי מהנושא, אלא השינוי. מאז תחילת הקדנציה, אנחנו רואים מדיניות ברורה, ערכית, נכונה, אחראית ושקולה, ששמה לנגד עיניה את כל התושבים, באופן שלא כופה שום דבר על אף אחד.
"נלחמתי הרבה שנים כדי שנוכל להגיע לנקודה הזאת, ואני שמח להיות שותף בעשייה הזאת. שאמה הכהן מוכיח שבנושאי חופש בעיר אפשר לעשות מהפכות דרך השלטון המקומי וזו הדרך הנכונה".
למה רמת גן עדיין רחוקה כל כך מתל אביב?
"יש תהליך שצריך להיעשות, וככל שנעשה אותו מהר יותר, ההשקעה בתרבות תגדל. המדיניות העירונית היא לטפח תרבות ולעודד יזמות בתחומי התרבות, הבילוי והפנאי. חלק גדול מאירועי התרבות בתל אביב מגיע מכסף פרטי. גם לנו יש יכולת גדולה לרתום את השוק הפרטי והפוטנציאל עצום".
זליכה, שפועל להנחלת תרבות יוצאי בבל והמזרח בעיר, אומר: "חלק גדול מתושבי רמת גן הם יוצאי עיראק, ורבים מבני הדור השני ממשיכים להתגורר בעיר. יש ביקוש רב לאירועי התרבות שאנחנו מקיימים, והאולמות תמיד מלאים. נמשיך להשקיע ולטפח את תרבות יוצאי בבל והמזרח".
מה עוד מחכה לנו בשנה הבאה?
"אנחנו בונים עכשיו תכניות עבודה ארוכות טווח, שיציבו את רמת גן כיעד אטרקטיבי לשוחרי תרבות מכל הארץ. נשקיע משאבים רבים בשכונות ונדגיש את מיקומה של התרבות המקומית בחגיגות ה-100 לרמת גן בשנת 2021. אני והמשנה לראש העירייה עו"ד גלעד שריר מחזיקים את תיק ה-100. רמת גן תחגוג בגדול, הרי זה פעם ב-100 שנה. זו תהיה שנה של חגיגות, טקסים, אירועים מיוחדים והרבה תרבות וגאווה מקומית".

"מצבים אבסודיים"

בשלוש הקדנציות הקודמות החזיק זליכה את תיק גנים ונוף, שגם בו הטביע את חותמו. "לפני 15 שנה, אף אחד לא רצה את התיק הזה, אבל עשינו מהפכה. גיבשנו תכנית חומש לשיקום ובנייה של עשרות גינות. אני חובב חיות מושבע ומגדל בבית כלב וחתול. הפכתי את סוגיית גינות הכלבים לפרויקט אישי. תוך עשור הוקמו 25 גינות כלבים".
יש לך שאיפות להגיע לכנסת?
"אני מאוד נהנה מהעבודה המוניציפאלית, ולא חושב שהכנסת היא פסגת השאיפות. להפך, בעיניי צריך לחזק את כוחם של נבחרי הציבור ברשויות המקומיות, וזה לא סוד שכבר הרבה שנים אני מקדם את נושא איחוד הרשויות. כולנו מסתובבים בעולם ורואים ערי ענק עם שלטון מוניציפלי אחד חזק. רק בישראל ישנם מצבים אבסורדיים".
תגובת גורם בכיר בעיריית גבעתיים: "נראה כי לאחרונה עסוקים ראשי עיריית רמת גן יותר בגבעתיים, מאשר בעירם. מחמיא לנו מאוד הרצון של מר זליכה לתפוס כותרת פה ושם על חשבון גבעתיים, אך צר לנו לאכזב – איחוד בין הערים לא יהיה. הכיוון שאותו מוביל משרד הפנים, שבו תומכים ראש עיריית גבעתיים ומרכז השלטון המקומי, הוא חיסכון והתייעלות באמצעות שיתופי פעולה בנושאים כמו מים, תחבורה, איסוף אשפה, מכרזים גדולים וכדומה, ובמקביל – חלוקת הכנסות שווה לכל תושב בכל עיר במחוז, כמו באירופה.
"אנו מציעים לעיריית רמת גן ולעומד בראשה להמשיך בעשייה עבור תושבי עירם, לקדם עמנו שיתופי פעולה, ולהפנים שלתושבי גבעתיים טוב כפי שהם, ושהם לא יוותרו לעולם על הייחודיות המופלאה של עירנו״.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

רמת גן וגבעתיים מציינות את חודש המודעות...

ברמת גן ובגבעתיים מציינים את חודש המודעות לסרטן השד. במוקד הקמפיין תודגש חשיבות המודעות לגילוי מוקדם של המחלה. סרטן השד...

חדשות רמת גן-גבעתיים13 באוקטובר 2021    דקה אחת
0

גן דוד במרום נווה יחודש וישודרג

פרויקט חידוש פארק דוד בשכונת מרום נווה ברמת גן יוצא לדרך. התוכנית החדשה לשדרוג הפארק הוכנה בשיתוף משרד האדריכלים א.ב...

חדשות רמת גן-גבעתיים13 באוקטובר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה