חדשות רמת גן-גבעתיים

"עובדי עירייה קיבלו תשלום מבלי לתת את התמורה"

חדשות רמת גן-גבעתיים5 בספטמבר 2019    7 דקות
0

מחזיק תיק הכספים בעיריית רמת גן אלי מוסרי, העומד בהתנדבות מאחורי תכנית ההתייעלות של העירייה, הצליח לסגור חוב של קרוב ל-50 מיליון שקל בתוך כחצי שנה • בראיון מיוחד ל"המקומון", הוא אומר: "אני רואה בתפקידי שליחות ציבורית. באתי לתקן את המצב הפיננסי למען הדורות הבאים"

"עובדי עירייה קיבלו תשלום מבלי לתת את התמורה"
מוסרי. "הבטחתי לאשתי לסיים את הקדנציה במועצת העיר ולא להתמודד יותר" ׀ צילום: יח"צ

"הייתה חגיגת שעות נוספות בעירייה, ולצערי הרב, היו עובדים שקיבלו תשלום עבור שעות נוספות מבלי לתת את התמורה", אומר מחזיק תיק הכספים בעיריית רמת גן אלי מוסרי (תנופה ירוקה), העומד מאחורי תכנית ההתייעלות של העירייה.
לדברי מוסרי ל"המקומון", "הייתה סטייה מסוכנת של קרוב ל-50 מיליון שקל בתקציב העירייה, בגלל אומדנים לא נכונים ובזבוז. בזכות תכנית ההתייעלות, הצלחנו לסיים את המחצית הראשונה של 2019 עם יתרת זכות של 865 שקל".
מוסרי (67) הוא חבר המועצה הוותיק ביותר המכהן ברצף. הקריירה העשירה שלו כוללת את ניהול פרויקט הקמת שכונות הקרוואנים לעולים ממדינות חבר העמים עוד בתחילת שנות ה-90. ניסיונו הציבורי העשיר הפך אותו לעתים למבוגר האחראי במועצת העיר, וגם בתקופות שבהן היה באופוזיציה, היה ידוע בהצבעותיו הענייניות.
נפגשתי עם מוסרי ב"קפה של דבורה" ברחוב רזיאל בעיר. הוא הציג נתונים קשים על מצבה הכספי של העירייה לפני תכנית ההתייעלות, ודיבר בפתיחות רבה על הנושאים שעל סדר היום ועל תכניותיו האישיות. "הייתה סכנה שרמת גן תאבד את איתנותה הפיננסית", הוא אומר, ובאותה נשימה מבטיח שתכנית ההתייעלות תימשך.
איך רמת גן הגיעה לכזאת סטייה תקציבית?
"בעת הכנת תקציב 2019, לאחר הבחירות לעירייה, טעו בגזברות באומדן ההכנסות מארנונה, שבפועל היו נמוכות בכ-18.5 מיליון שקל. גם האומדנים של ההכנסות מהמדינה היו גבוהים בכ-10 מיליון שקל מהמציאות. היו גם הוצאות שכר יותר גבוהות, כי היו בכירים בעירייה, בהם נבחרים שעזבו, והייתה תקופה שבה בפועל התבצעו תשלומים כפולים. גם ההוצאות היו גבוהות מדי בחלק מהסעיפים, והיינו בסטייה של קרוב ל-50 מיליון שקל מהתקציב המתוכנן".
איך מצמצמים כזה גירעון בחצי שנה?
"הוקם צוות חירום בראשותי, בגיבוי ראש העירייה כרמל שאמה הכהן, שהיו חברים בו גם מנכ"לית העירייה רחל מרום והגזברית החדשה גלית מימרן. הכנו תכנית התייעלות שכללה את העמקת הגבייה. העירייה הצליחה לגבות חוב של 7 מיליון שקל ממשרד הביטחון עבור ארנונה. הגברנו גם את הגבייה מעסקים שנסגרו. ביצענו מדידות, בעיקר במגדלי משרדים, והגדלנו את ההכנסות".
בעבר עלו טענות על שיטות הגבייה הקשות של משרדי עורכי דין שעמם עובדת העירייה.
"ניהלנו משא ומתן עם משרדי עורכי הדין והפחתנו משמעותית את השכר שהם מקבלים מהעירייה. דרשנו מהם לפעול ברגישות ובכבוד לכל אחד, ללא התעמרות. במקביל, יצאו ויוצאים מכרזים לבחירת משרדי עורכי הדין העוסקים בגבייה, ואנו מנהלים גם פיקוח הדוק. כל תלונה שתוגש לנו תיבדק לגופה".
במקביל, מספר מוסרי, בוצעו צמצומים גם במנגנון העירוני. "מצאנו שומנים במנגנון, הורדנו תקנים לשלושה מנהלי אגפים מתוך 12 אגפי העירייה, וצמצמנו את מספר סגני מנכ"ל העירייה – במקום שלושה יש רק שני סמנכ"לים. במקביל, הפסקנו גם את חגיגת היועצים. קיצצנו את העסקת יועצי התדמית, התקשורת והמחשוב, שעלו לעירייה מיליונים, והפסקנו את התופעה הזו. הייתה בזבזנות זועקת.
"עשינו פעולות משולבות. קיצצנו 30% בשעות הנוספות. לצערי הרב, היו עובדים שקיבלו תמורה כספית בשעות נוספות, מבלי לתת את התמורה. לא פגענו בשעות הנוספות של בעלי תפקידים, כמו מפקחים. הורדת השעות הנוספות הייתה בעיקר לדרג הניהולי, שם הייתה חגיגת שעות נוספות. מצד שני, ניתן יותר לאלה שמגיע להם, ושהעבודה שלהם בשעות הנוספות חיונית. יש עובדים מצוינים שמגיע להם. לא קיצצנו בשעות הנוספות לעובדים שמרוויחים עד 7,200 שקל בחודש".
אתה לא חושש שעובדים טובים נפגעים מהמדיניות החדשה?
"הקיצוצים כואבים, אבל אין ברירה. יש עובדים רבים שהם טובים ומסורים".
תמכת בדרישה להחתמת שעון נוכחות על ידי העובדים?
"יותר מ-50% מעובדי העירייה לא החתימו שעון נוכחות, וזה היה כשל מערכתי ממדרגה ראשונה. אם מנכ"לית העירייה מחתימה שעון נוכחות, אז כל עובד אחר יכול. דיברתי עם מנהל מחלקה שאני מכיר אישית, ושאלתי אותו 'למה אתה לא מחתים שעון נוכחות?', והוא אמר לי 'אם אחתים שעון – המערכת תדע כמה אני עובד באמת'".
מוסרי מציין, שכחלק מהקיצוצים הוחלט שלא לקיים לרגל פתיחת שנת הלימודים את האירוע המסורתי של כנס מנהלי מוסדות החינוך ברמת גן עם ראש העירייה ובכירים נוספים. "ביטלנו את אירוע פתיחת השנה וחסכנו מאות אלפי שקלים. חוסכים היכן שניתן", הוא אומר.
אתה מדבר הרבה על קיצוצים, אבל יש טענות על הוצאת מיליוני שקלים ליישום תכנית הרובעים.
"לצערי, עד היום לא הוצגה בפנינו תכנית הרובעים. מידיעה אישית, נבחרו אנשים מצוינים לנושא, אבל בעת הזו, כשאנחנו מאוד לחוצים בתקציב, אני לא משוכנע שהעירייה צריכה להיכנס לעלויות ההפעלה הגבוהות של התכנית. מדובר בהעסקת 16 עובדים ובשכירת מבנים. עדיין לא השתכנעתי שתכנית הרובעים תשפר משמעותית את רמת השירותים לתושבים. לקראת תקציב 2020 יתקיים דיון ענייני בנושא".
אז איך ניתן לשפר את השירות לאזרח?
"אנו מצויים בעידן דיגיטלי, וצריך להנגיש את השירותים הדיגיטליים לתושבים בכל התחומים. זה העידן החדש של מרכוז השירותים ולא פיזורם. רואים את הבנקים מצמצמים סניפים ומשקיעים בדיגיטל כדי למרכז את השירותים. לא נראה לי שיש צורך שהעירייה תפתח סניפים במתכונת של קופת חולים".
מה עם הטענות על חגיגת הנסיעות לחו"ל.
"עצרנו את הנסיעות לחו"ל עד סוף שנת 2019, למעט מקרי חירום".
הייתה הצדקה להשקיע כרבע מיליון שקל בתחבורה ציבורית בסופי שבוע למשך שלושה חודשים?
"בהחלט. זה מאוד הצליח, ותושבים רבים הגיעו לחופי הרחצה ולמוקדי הבילוי. העירייה נתנה מענה למשפחות ולצעירים".
מהן התכניות הארגוניות לטווח הארוך?
"אנחנו עובדים חזק על התייעלות ארגונית. בחודשים הקרובים צפויה לנו עבודה קשה מאוד, כדי לוודא שלא תהיה סטייה בסעיף ההוצאות ושנוכל להבטיח שהעיר תהנה מאיתנות פיננסית".

"תמיד פעלתי בהתנדבות"

בתום הראיון, מבקש מוסרי לצאת איתי לסיבוב ברחובות שכונת רמת חן, כדי להוכיח עד כמה חשוב לצבוע את כל המדרכות בעיר בכחול-לבן. "שים לב, היכן שיש כחול-לבן, יש מקומות חניה בשפע בשעות היום, וברחובות הקטנים, היכן שהמדרכות לא נצבעו, מקומות החניה תפוסים.
"בדרך כלל מגיעים עובדים מערים אחרות, מחנים את הרכב ונוסעים באוטובוס למקום העבודה בתל אביב עד לשעות הערב, וככה תופסים מקומות חניה של רמת גנים", הוא מסביר בלהט תוך כדי נסיעה. "הגיע הזמן לצבוע את כל המדרכות בעיר בכחול-לבן. היו טענות של תושבים שהאורחים שלהם יצטרכו לשלם עבור החניה, אבל גם כשאני הולך לבקר את הבן שלי בתל אביב אני משלם עבור החניה. כבר רואים שצביעת המדרכות בכחול-לבן צמצמה את מספר כלי הרכב של סוחרים התופסים מקומות למשך תקופה ארוכה".
כשאתה רואה מסביבך סגני ראש עירייה עם שכר של 35 אלף שקל בחודש, אתה לא מרגיש פראייר שכל כך הרבה שנים אתה עובד בעירייה ללא שכר?
"תמיד פעלתי בהתנדבות, ואני רואה בתפקידי שליחות ציבורית. פעם צבי בר הציע לי להיות סגן ראש עירייה בשכר, וסירבתי. אני רואה את עצמי כאדם שבא לתת ולא לקחת, אבל אין לי בעיה עם סגני ראש עירייה בשכר. זו העבודה שלהם".
אחרי יותר מ-20 שנה בעירייה, מה היעד האישי שלך?
"הבטחתי לאשתי לסיים את הקדנציה החמישית במועצת העיר ולא להתמודד יותר. באתי לתקן את המצב הפיננסי למען הדורות הבאים וליצור עיר עם איתנות פיננסית חזקה יותר. בגיבוי מלא של ראש העירייה, אנחנו עושים לילות כימים לאיתור מקורות הכנסה נוספים ולחיסכון בהוצאות מיותרות".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

קוצרים את הפירות: מיזם "חולקים בשפע מהגינה"...

ביוזמת תושבי העיר ומחלקת קשרי קהילה, מיזם "חולקים בשפע מהגינה" הארצי החל את פעילותו בעיר רמת גן. במסגרת המיזם, תושבי...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 בינואר 2021    דקה אחת
0
משה כהן   

ט"ו בשבט הגיע

ט"ו בשבט נמצא ממש מעבר לפינה, ואם השנה תושבי העיר לא יגיעו אל הטבע, הטבע יגיע אליהם. במהלך השבוע הבא...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 בינואר 2021    3 דקות

כתיבת תגובה