חדשות רמת גן-גבעתיים

שינוי בינוי

חדשות רמת גן-גבעתיים29 באוגוסט 2019    3 דקות
0

בעקבות עתירת התאחדות בוני הארץ נגד עיריית רמת גן, קבע היועץ המשפטי לממשלה כי יש לבטל את המדיניות החדשה של העירייה על הקפאת פרויקטים במסגרת תמ"א 38 • שאמה הכהן: "הקבלנים חוגגים, אבל זו חגיגה מוקדמת ומוגזמת"

שינוי בינוי
פרויקט תמ"א 38 ברמת גן. "מדיניות לא סבירה ולא מידתית" ׀ צילום: אבשלום ששוני

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט קבע כי יש לבטל את המדיניות החדשה של עיריית רמת גן על הקפאת פרויקטים במסגרת תמ"א 38. עמדת היועץ המשפטי הוגשה לבית המשפט לעניינים מנהליים בעקבות עתירה שהגישה התאחדות בוני הארץ נגד החלטת העירייה.
בהחלטה מסוף חודש אפריל, שאותה הוביל ראש העירייה כרמל שאמה הכהן, נקבע שתכניות במסגרת תמ"א 38 יאושרו רק היכן שלא תהיה אפשרות לתכנון מתחמי כולל של התחדשות עירונית. מטרת ההחלטה הייתה לעבור מפרויקטים נקודתיים של תמ"א 38 לפרויקטים של פינוי בינוי על פני מתחמים, ובכך לקבל יותר שטחי ציבור והכנסות שיופנו לפיתוח תשתיות.
אבל המתנגדים למדיניות החדשה טענו, כי הליכי תכנון של פרויקטים במסגרת פינוי בינוי עלולים להימשך שנים ארוכות. בהחלטת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה גם הובהר שפרויקטים במסגרת תמ"א יאושרו רק בהתאם למצב התשתיות הציבוריות, ותוך התחשבות בצד הפיננסי והתקציבי של העירייה, הן בתקציב השוטף והן בתקציב הפיתוח.
בחודש שעבר קבעה הוועדה הוראות מעבר, שלפיהן המדיניות החדשה תחול על בקשות להיתרי בנייה במסגרת תמ"א 38 שלא נקלטו באגף ההנדסה בעירייה, ואלו שנקלטו יועלו לדיון בכפוף לכללים החדשים. "מדיניות הוועדה המקומית, שלפיה לא יאושרו בקשות להיתר אלא במקרים חריגים ביותר, אינה עולה בקנה אחד עם הוראות התמ"א, שאותה היא אמורה ליישם", צוין בעמדת היועץ המשפטי לממשלה שהוגשה לבית המשפט.
"מדיניות זו אינה סבירה ואינה מידתית. מדיניות זו, השוללת באופן כמעט גורף הוצאות היתרים מכוח התמ"א, אינה מבוססת על עמדה מקצועית באשר ליכולת הקיבול השונה של האזורים השונים בעיר, או על פרמטרים רלוונטיים", קבע עוד היועמ"ש. "מדיניות זו אינה מושתתת על שקילת כלל השיקולים התכנוניים, ומשכך, קשה לראות בה מסמך המתווה כראוי מדיניות תכנונית, אלא לכל היותר הצהרה על כיוון לקביעת מדיניות".
גם בקרב מקבלי ההחלטות בדרגים הארציים קיימת מחלוקת בנוגע לתמ"א 38. בעוד שמנהלת מִנהל התכנון במשרד האוצר דלית זילבר סבורה שיש להפסיק קידום תכניות במסגרת זו, תומך בה ראש מטה הדיור הלאומי זאב ביילסקי. ההכרעה צפויה להתקבל במועצה הארצית לתכנון ובנייה.
בעקבות עמדת היועץ המשפטי, אמר שאמה הכהן: "הקבלנים חוגגים את תגובת כבוד היועמ"ש, אבל זו חגיגה מוקדמת ומוגזמת. היועץ המשפטי לממשלה נתן פרשנות שונה להחלטת הוועדה המקומית, אך לא חלק ואף בירך על המהות שבה רשות דואגת לתשתיות ולתכנון לפני ולצד בינוי דירות".
שאמה הכהן הודיע על הגשת הודעה לבית המשפט מטעם העירייה והבהיר כי תישקל אפשרות לביצוע התאמות ברוח עמדת היועץ המשפטי לממשלה. "המסר שלנו, שהציבור הרמת גני נתן בו את אמונו במסגרת הבחירות לראשות העירייה, עבר היטב – חגיגת התמ"א ללא פיקוח נגמרה. אין מקום ברמת גן לאישור תמ"א נקודתית, בהיעדר תשתיות מתאימות. "מעולם לא התכוונו לפסול באופן מוחלט כל בקשה לתמ"א. ככל שיהיה צורך בשינויים בניסוח מדיניות העירייה, נעשה זאת".
שאמה הכהן הדגיש כי בכוונתו לפעול ככל שיוכל למניעת אישור תמ"א נקודתית ללא תשתיות מתאימות. "אני בטוח שהיועץ המשפטי לממשלה ובתי המשפט בישראל לא יתנו את ידם להרס עיר בישראל".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

קוצרים את הפירות: מיזם "חולקים בשפע מהגינה"...

ביוזמת תושבי העיר ומחלקת קשרי קהילה, מיזם "חולקים בשפע מהגינה" הארצי החל את פעילותו בעיר רמת גן. במסגרת המיזם, תושבי...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 בינואר 2021    דקה אחת
0
משה כהן   

ט"ו בשבט הגיע

ט"ו בשבט נמצא ממש מעבר לפינה, ואם השנה תושבי העיר לא יגיעו אל הטבע, הטבע יגיע אליהם. במהלך השבוע הבא...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 בינואר 2021    3 דקות

כתיבת תגובה