חדשות רמת גן-גבעתיים

נדחתה העתירה לעצירת אוטובוס השבת ברמת גן

חדשות רמת גן-גבעתיים22 באוגוסט 2019    2 דקות
0

ה"סבבוס" ימשיך להסיע את תושבי העיר ללא תשלום למוקדי הבילוי ולים בתל אביב • ראש העירייה: "את הצדק החברתי והתחבורתי הזה והסיפוק האדיר על פני כולם - לא ניתן להפסיק"

נדחתה העתירה לעצירת אוטובוס השבת ברמת גן
שאמה הכהן ואוטובוס השבת. "נילחם בכל כוחנו למנוע חקיקה קיצונית" ׀ צילום: דוברות העירייה

"נראה כי על פי הדין הקיים, ספק אם יש סיכוי לעתירה", קבעה סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב צילה צפת, שדחתה את הבקשה להוצאת צו ביניים נגד התחבורה הציבורית בשבת ברמת גן, המסיעה תושבים בצירי תנועה ראשיים ללא תשלום למוקדי הבילוי ולים בתל אביב.
בנימוקיה אמרה השופטת כי יש לקבוע מועד לשמיעת העתירה לאחר הפגרה, אך כיוון שמיזם האוטובוסים בשבת צפוי להסתיים לאחר החגים, וההליך המשפטי יחל לכל המוקדם רק בחודש הבא, הרי שבאופן מעשי, התחבורה הציבורית בשבת ברמת גן תימשך כפי שנקבע על ידי העירייה.
הבקשה להוצאת צו ביניים הוגשה על ידי הרב הראשי לשעבר של רמת גן יעקב אריאל. בתחילה, בית המשפט העליון דחה את הבקשה להוצאת צו מניעה זמני, והעביר את הדיון לבית המשפט המחוזי, שכאמור, גם הוא החליט להדוף את הבקשה. העותרים טענו, בין היתר, כי האוטובוסים בשבת חייבים לקבל "רישיון קו", ועד אז יש למנוע את ביצוע ההסעות.
לעומתם, טענו עיריית רמת גן ומשרד התחבורה כי מדובר ב"הסעה מיוחדת", שלצורך הפעלתה נדרש "רישיון פרטי". הם הסתמכו על כך שלא נגבה מהנוסעים תשלום עבור הנסיעה באוטובוס בשבת, בעוד שעבור "רישיון קו" כל נוסע משלם עבור נסיעתו בנפרד.
עם זאת, מתגובת משרד התחבורה עולה כי הפרשה עדיין רחוקה מסיום.
בתגובה הובהר כי שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' הורה לקיים בחינה של הוראות הדין, ובמידת הצורך ייבחן הצורך לעדכון התקנות. "ספק אם נצפתה הסיטואציה הנוכחית, שבה הסעה מאורגנת וממומנת על ידי רשות מקומית, שעוברת במסלול מוגדר מראש עבור קהל בלתי מסוים, פועלת בשבת", צוין בתגובת משרד התחבורה לעתירה. עם זאת, משיקולים של סיכויי העתירה ומאזן הכוחות, סבר משרד התחבורה בתגובתו שיש לדחות את הבקשה להוצאת צו מניעה זמני.
"שר התחבורה יכול להיות בטוח ששלטון החוק ברמת גן הוא מעל ולפני הכל. נכבד כל שינוי בחוק, אך לפני כן נילחם בכל כוחנו למנוע את החקיקה הקיצונית הזו, שיותר ממריחה כמדינת הלכה", אמר ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן. "ה'סבבוס' הוביל בשבועיים הראשונים כמעט 3,000 נוסעים מחייכים, כולל נכים על כיסאות גלגלים, אנשים ללא שקל בכיסם, אנשים שנסעו לבקר את קרוביהם בבית החולים שיבא. כולם נסעו בבטיחות מלאה, ביעילות מרבית ובמינימום זיהום סביבתי, ואת כל הצדק החברתי והתחבורתי הזה והסיפוק האדיר על פני כולם – לא ניתן להפסיק".
המתנגדים לתחבורה הציבורית בשבת מתכוונים להמשיך להיאבק. "זה הזמן לחזק ולהתחזק. המחאה שלנו נכונה, הן מההיבט המוסרי, ולהבנתי כמשפטן – גם מההיבט המשפטי", אומר חבר סיעת ש"ס עו"ד זוהר ישרים. "הדרך לשמור על צביונה היהודי של העיר עוד ארוכה, ואין לי ספק שנצליח".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

מלחמת המים עולה שלב

התוכנית של רשות המים לאחד את תאגידי המים של רמת גן, גבעתיים ובני ברק, מעוררת התנגדויות, ותוכרע בבית המשפט. בשלוש...

חדשות רמת גן-גבעתיים31 ביולי 2020    3 דקות
0

רמת גן עושה כבוד לסביח העירקי

הכיכר שנבנית בימים אלה בצומת הרחובות נגבה-עוזיאל ברמת גן תיקרא "כיכר סביח" - על שם המאכל המיתולוגי, שהביאו איתם יוצאי...

חדשות רמת גן-גבעתיים31 ביולי 2020    4 דקות

כתיבת תגובה