חדשות רמת גן-גבעתיים

הסיפור שאינו נגמר

חדשות רמת גן-גבעתיים22 באוגוסט 2019    8 דקות
0

הסניף הרמת גני של "סיפור חוזר" הוא החנות הראשונה והגדולה של הרשת • לצדה, פועלים היום כ-30 דוכני ספרים בגבעתיים וברמת גן • לכאורה, מדובר בעוד סיפור הצלחה של חנות יד שנייה • למעשה, זהו מפעל שכולו טוב, היוצר הזדמנות מיוחדת לשילובם של אנשים מיוחדים בקהילה

הסיפור שאינו נגמר
שלום בחנות. "לספר יש גם ערך מוסף" ׀ צילומים: משה כהן

"העבודה כאן הפכה עבורי למפעל חיים", מספרת בהתרגשות סיון שלום, מנהלת אזור בקעת אונו ורמת גן ברשת "סיפור אחר", על רקע יותר מ-20 אלף כותרים בשלל נושאים, הממלאים את מאות המדפים בסניף הדגל של הרשת ברחוב ז'בוטינסקי 73 ברמת גן.
הסניף השוקק, שהפך מוקד עלייה לרגל ל"ציידי ספרים" המתמחים באספנות, לצד קוראים מכל הגילאים, משמש גם בית להכשרתם של עשרות נותני שירות, רובם בעלי מגבלה נפשית, העוברים במקום שיקום תעסוקתי, כמסלול להשתלבותם העתידית במקומות עבודה.
בסניף עובדים 65 נותני שירות – שהמבוגר בהם בן 75 – במגוון תפקידים, החל במיון ספרים לפי נושאים ואיכות, סידורם במדפים, טיפול בהזמנות ועבודות פקידות. "תמיד תראה את הספרים כאן מסודרים, אחרת נלך לאיבוד", מציין אחד העובדים במקום.
"מגיעים אלינו אנשים הזקוקים לתמיכה נפשית, בהפניית משרד הבריאות. רבים מהם ממשיכים מכאן למקומות עבודה, שאנו מסייעים להם למצוא. כ-40% השתלבו לאחר כשנתיים אצלנו במקומות עבודה", מספרת שלום. "אנחנו רשת חברתית עם ייעוד. המקום מהווה מעין מרכז הכשרה לתעסוקה לאנשים המתמודדים עם קשיים תעסוקתיים, דרך שימוש חוזר בספרים", היא מספרת. "ההכשרה התעסוקתית השיקומית מאפשרת התנסות במגוון מיומנויות וכלים מקצועיים, והזדמנות להסתגלות מחדש בשוק החופשי".
מהו הערך המוסף שהם מקבלים כאן?
"קודם כל, מיומנות של עבודה, הקניית ביטחון מול קהל ויצירת הרגלים לשגרת עבודה. כל נותן שירות מקבל מלגת הכשרה".

300 אלף ספרים בשנה

"סיפור חוזר" היא רשת הספרים השלישית בגודלה, אחרי סטימצקי וצומת ספרים, והגדולה ביותר למכירת ספרי יד שנייה בישראל. הרשת מוכרת אך ורק ספרי יד שנייה, מההיסטוריים והנדירים ועד לחדשים ביותר, במחיר אחיד של 20 שקל, או במסגרת המבצע הנוכחי – 30 שקל לשני ספרים. במטרה לעודד מסירת ספרים, לקוח שמוסר ספר, מקבל שובר לרכישה בחנות, המקנה לו הנחה של חמישה שקלים, כלומר אפשרות לרכישת ספר בעלות של 15 שקל בלבד.
הרשת מונה כיום 18 חנויות בפריסה ארצית, מעכו ועד לבאר שבע, בהן גם חנות בשכונה החרדית מאה שערים בירושלים. כמו כן, מפעילה הרשת גם מוקד שירות לקוחות. השליטה במאות אלפי הכותרים מתבצעת באמצעות מרכז לוגיסטי למיון ספרים באשדוד, המכיל כ-100 אלף ספרים יד שנייה, המגיעים מבתים, משרדים וספריות.
חלק מהמכירות מתבצעות באמצעות אתר האינטרנט הגדול בארץ למכירת ספרים יד שנייה, עם כ-50 אלף כניסות בחודש. שאר המכירות מתבצעות באמצעות הסניפים, כשהסניף הרמת גני הוא הגדול ביותר ונחשב מאז היווסדה של הרשת לספינת הדגל שלה. בשנת 2018 נמכרו בסניפי הרשת כ-210 אלף ספרים, והצפי הוא שאת 2019 תסיים הרשת עם מכירה של כ-300 אלף ספרים. עוד עולה מהנתונים, כי בכל חודש נמסרים לרשת בממוצע כ-25 אלף ספרים.

"כל אחד והתחביב שלו"

ביקור בסניף הגדול שברחוב ז'בוטינסקי בעיר הוא חוויה אינטלקטואלית, וגם מסע נוסטלגי במנהרת הזמן, לספרים של פעם, וכאלה יש כאן מכל הסוגים, הגדלים והזמנים. נותני השירות במקום ממיינים את הספרים המגיעים לסניף על פי נושאים. "אני חיה את הספרים ויודעת היכן המדף של כל ספר וספר. הכל מסודר לפי נושאים", מספרת אחת העובדות הצעירות במקום.
המדפים העמוסים מחולקים לשלל קטגוריות – צבא וביטחון, היסטוריה, ביוגרפיות, טיולים, בישול, מתח, פרוזה, השואה והגבורה, ספרות ילדים, ספרים להורים, הגות, פילוסופיה ופסיכולוגיה, רפואה, מדע, אנגלית, ספרי קודש ואף ספרי לימוד.
"יש כאן ספרים משנת 1920, לצד ספרים שיצאו לאור בשנים האחרונות. לא מזמן מכרנו את הספר הביוגרפי של אהוד אולמרט", מספר חיים (שם בדוי), אדם דתי מבני ברק, שהגיע בתחילה לסניף הרמת גני כנותן שירות, כחלק ממסלול שיקומו, והפך במרוצת הזמן לאחראי הכשרות של משוקמים. הוא מכיר כל מדף ומדף, וכאשר הספרים אינם מסודרים כחיילים, הוא ממהר ליישר אותם כמו למסדר.
"העיסוק בספרים בסניף נתן לי המון. יש בשביל מה לקום בבוקר ולהגיע בכל יום לעבודה, במקום לטפס על הקירות בבית. העבודה בחנות נותנת לי הרגשת חיות ואהבה אינסופית לספרים", הוא מספר בהתלהבות. "אני אוהב ספרות ממגוון סוגים. הספרים מאוד מעשירים ומרחיבי אופקים. זה עולם ומלואו. כשאני קורא ספר, אני מזדהה עם הדמויות ולומד הרבה היסטוריה. לא מזמן קראתי ספר על סטאלין, שהיה מרתק. לפני שקראתי את הספר, שמעתי על סטאלין, אבל לא ידעתי עליו הרבה".
חיים כבר למד לזהות את סוגי הלקוחות השונים עם כניסתם לחנות. "ישנם ציידי ספרים, שמבלים כאן שעות ארוכות ויוצאים עם שלל ספרים שמתווספים לאוסף שלהם, כל אחד בתחומו. האספנים הם ממגוון תחומים. למשל, רואים אספני ספרות על ציפורים, ולצדם אספני ספרי מורשת והיסטוריה. יש כאלה המתמקדים בספרי קודש, וקיימת גם תופעה של הורים, שמחפשים לילדיהם ספרים מתקופת ילדותם", הוא מספר.
"הגיעה לכאן אישה שמצאה את הספר 'היידי בת ההרים', שאהבה בילדותה ומאוד רצתה שגם הבת שלה תקרא. כל אחד והתחביב והרצון שלו", הוא מסביר על האווירה המיוחדת. "היה כאן השבוע עורך דין, שהגיע עם חליפה היישר מבית המשפט. הוא מגיע לכאן אחת לכמה שבועות עם רשימות, ויודע בדיוק מה הוא רוצה. אחרי כמה שעות יצא עם כעשרה ספרים".
איך מגיבים המתחרים?
"מגיעים לכאן גם מחנויות ספרים יד שנייה, ויוצאים לעתים עם עשרות ספרים על פי רשימות שהביאו איתם, כדי להשלים את המלאי. חובבי הספרות יודעים שאצלנו אפשר למצוא כמעט הכל, וכשלא מוצאים – כדאי לחזור אחרי כמה ימים. כל הזמן נכנסים לכאן ספרים.
"רואים כאן אנשים מכל השכבות, וכל אחד מוצא את הספרים המעניינים אותו", מוסיפה שלום. "גם בעידן הדיגיטלי, אין תחליף לקריאת ספר".

בדרך להשתלבות בקהילה

כאמור, רמת גן הפכה לספינת הדגל של הרשת, כבר מיום היווסדה של החנות לפני כעשר שנים. זה קרה כשעמותת "שכולו טוב" הקימה את החנות הראשונה סמוך לצומת עלית בעיר. העמותה פועלת ליצירת הזדמנות חברתית שווה לאנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית, ולקידומם ושילובם התעסוקתי והחברתי בקהילה. זאת מתוך אמונה ששיקום תעסוקתי וחברתי מסייע בקידום מסע ההחלמה האישי, והוא תנאי הכרחי בדרך לשילוב נכון בקהילה, להפחתת הסטיגמה, לתחושת מסוגלות ויצירת זהות חיובית.
לצד רשת "סיפור חוזר", הקימה העמותה מיזמים נוספים, הפועלים כיחידות משלבות וכוללים מלבד אימון והכשרה גם ליווי בהתנסויות והשתלבות בשוק החופשי. בין המיזמים: "טנקס", המתמקדת במוצרים ייחודיים כמו נרות ושוקולדים, המיוצרים על ידי נותני השירות ונמכרים בדוכנים, בקניונים ובמרכזים מסחריים. מיזמים נוספים שהוקמו על ידי העמתה הם "דנדשה" – רשת למכירת בגדי יד שנייה, ו"קפה טוב" – רשת בתי קפה חברתיים.
"יו"ר העמותה, עירד אייכלר, ראה ייעוד בהקמת פרויקטים לשיקום תעסוקתי", מספרת שלום, המגיעה למרכז רמת גן מביתה במושב ליד קריית גת.
מאיפה מגיעים אליכם כל מאות אלפי הספרים?
"חלק מגיעים מיורשים, וספרים רבים נמסרים גם על ידי כאלה שעוברים דירה, או שכבר אין להם מקום בספרייה. לא מזמן קיבלנו אלפי ספרים מספרייה שנסגרה. יש מודעות רבה למסירת הספרים, ואנשים רבים מבקשים שנבוא לאסוף אותם. יש לנו צוות שמגיע אליהם ומשנע את הספרים למרכז המיון. רואים כיום יותר מודעות למסירת הספרים. פעם היו זורקים אותם ברחוב, היום התופעה הזו פוחתת. לספרים הישנים יש כתובת ובית.
"יש לנו כ-30 דוכנים של ספרים הפרוסים במקומות שונים בגבעתיים וברמת גן, בעיקר בבתי עסק ובבתי קפה, כמו למשל ב'קפה זליג' בגבעתיים. אנשים יכולים לקנות או לשאול. בפארק הלאומי הקמנו, בשיתוף עיריית רמת גן, ספרייה להשאלה. יש לנו סוכנים שעוברים בין הדוכנים, ובמידת הצורך מביאים עוד ספרים. הביקושים מאוד גבוהים. רואים התעוררות גדולה", מציינת שלום.
היא אומרת בגאווה: "כאן רואים את התגשמות האמרה 'עם ישראל הוא עם הספר'. מדברים על העידן הדיגיטלי, אבל אין תחליף לתחושה של הספר ביד. יותר אנשים קונים ספרים ורוצים להרגיש את הספר. כשמחיר הספר שווה לכל כיס – הוא מגיע לכל בית".
מהם היעדים לעתיד?
"להמשיך לגדול. הקמנו מועדון קוראים, ואנחנו פועלים כל הזמן להגביר את החשיפה לספרים. אפשר לראות בהצלחה השיקומית של נותני השירות שלספר גם יש ערך מוסף".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

מצוקת הקורונה: דפק בדלת וביקש אוכל

"הייתי המום, אדם עובר בין הדירות ומבקש אוכל", סיפר ל"המקומון" גבר כבן 45, המתגורר ברחוב תל חי ברמת גן, על...

חדשות רמת גן-גבעתיים26 ביולי 2020    2 דקות
0

רמת גן: תוספת של 207 יחידות דיור...

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה אישרה שתי תוכניות להתחדשות עירונית ברמת גן, הכוללות בניית 207 יחידות דיור. במתחם הרחובות אבא הלל-הדקלים,...

חדשות רמת גן-גבעתיים26 ביולי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה