חדשות רמת גן-גבעתיים

"לא צריך מורים, אפשר למצוא כל דבר בגוגל"

חדשות רמת גן-גבעתיים15 באוגוסט 2019    9 דקות
0

לדברי מנהלת אגף החינוך בעיריית גבעתיים, אירית אהרונסון, "ההוראה חייבת להשתנות ולתת דגש על חדשנות ויזמות" • על הצפיפות בבתי הספר: "אין קשר בין איכות ההוראה לגודל הכיתות" • ועל מעורבות ההורים: "יש מורים שפוחדים שהורים יפיצו נגדם הודעות בוואטסאפ ויעשו להם שיימינג"

"לא צריך מורים, אפשר למצוא כל דבר בגוגל"
אהרונסון. "בחיים לא נכשל אצלי ילד בבחינת בגרות" ׀ צילום: דוברות העירייה

"אנחנו מדינה יהודית ודמוקרטית, ואף שגבעתיים היא עיר אדומה, צריך לחנך את הילדים שלנו לשמור על המורשת, לצד העקרונות הדמוקרטיים – בעיקר בתקופה של בלבול נורמות וערכים", אומרת מנהלת אגף החינוך בעיריית גבעתיים, אירית אהרונסון, שבראיון מיוחד ל"המקומון", דוחה את הטענות שנשמעו בעבר על הדתה בגני ילדים בעיר. "יש ערכים בסיסיים ומורשת בסיסית. אני מתנגדת לכל מסיונריות, אבל שילד לא יידע מה זו הדלקת נרות? מה זה פסח? מה זה חנוכה? מה זו תפילת הדרך?".
אהרונסון, שגדלה ומתגוררת בגבעתיים, מכהנת כבר חמש וחצי שנים כמנהלת אגף החינוך, הנחשב לספינת הדגל העירונית. היא בוגרת בית הספר היסודי בורוכוב ותיכון קלעי. לאחר קריירה עשירה כמורה וכמנהלת במערכות חינוך מחוץ לעיר, היא חזרה לגבעתיים כדי לסגור מעגל אישי ולעמוד בראש הפירמידה החינוכית בעיר.
בין תפקידיה הבולטים: רכזת וסגנית מנהל בתיכון עירוני א' בתל אביב, ניהול שני בתי ספר תיכוניים בחולון וניהול פדגוגי של רשת בתי הספר התיכוניים של קרן רש"י הפילנתרופית, התומכת בחינוך לרווחה. "זו הייתה תקופה מאתגרת ומלאת סיפוק, שבמהלכה שיעורי הזכאות לבגרות ב-30 התיכונים של הרשת זינקו מ-35% ל-80%", היא מספרת.
נפגשתי עם אהרונסון בלשכתה הצנועה באגף החינוך, שממוקם בבניין מגורים ישן ברחוב ויצמן בלב העיר. כשייבנה בניין העירייה החדש, האגף יקבל קומה שלמה, אבל בינתיים, בבניין הישן הזמן עומד מלכת. עלייה במדרגות המובילות לקומה השנייה, שבה שוכנים משרדי הנהלת האגף, הופכת למסע בזמן. אהרונסון מעדיפה להתמקד ב"גאוות היחידה" של גבעתיים ומדברת בפתיחות רבה על הכל. "אני מקווה שהדברים לא יסבכו אותי", היא אומרת בחיוך.
גבעתיים, שבמשך שנים ארוכות נחשבה לאחת הערים המבוגרות בישראל, מושכת אליה בשנים האחרונות צעירים ומשפחות צעירות. על פי ההערכות, יותר מ-40% מתושבי העיר מתגוררים בדירות שכורות. הדבר בא לידי ביטוי גם בגידול מתמיד במספר התלמידים במוסדות החינוך בעיר. ב-82 גני הילדים העירוניים יילמדו השנה 2,586 ילדים, כ-100 יותר מבשנת הלימודים החולפת.
ב-198 כיתות הלימוד בתשעת בתי הספר היסודיים בעיר יילמדו השנה 5,647 ילדים. גם כאן מדובר בגידול של כ-100 תלמידים לעומת השנה החולפת. ב-89 הכיתות בחמשת בתי הספר התיכוניים בעיר ילמדו 2,641 תלמידים – גידול של כ-60 תלמידים ביחס לשנה שעברה.
לאגף החינוך תהיה השנה זרוע פעילות נוספת – בגני הילדים הפרטיים, שאינם באחריות המדינה והעירייה. בעקבות אירועי ההתעללות בילדים שנחשפו בפעוטונים בערים אחרות, הוסכם בין העירייה למפעילי גנים פרטיים על יישום מודל של פיקוח מרצון. "המטרה היא לתת מענה לבני 3-0. יהיה פיקוח ובקרה, והוא יחל לאחר שנקבל אישור משפטי. הפיקוח יהיה על בסיס וולונטרי, ויכלול גם השתלמויות, כמו עזרה ראשונה ובטיחות", מבהירה אהרונסון.
מה חדש בהיערכות לקראת פתיחת שנת הלימודים בגנים?
"השנה יתווספו שני גנים חדשים – גן תקשורת וגן חינוך מיוחד, ובעיר יפעלו שמונה גנים כאלה. בגן התקשורת תהיה המעטפת הגדולה ביותר, עם כוחות העזר הכי טובים. החינוך המיוחד מקבל העצמה".
ומה צפוי בגנים העירוניים הרגילים?
"99% מהגנים הם השפיץ של השפיץ, עם מתן דגשים על מתמטיקה ומדעים".
כיצד נעשה שיבוץ הילדים לגנים?
"בעבר הורים יכלו לבחור את הגן, והגענו למצב שבו 500 הורים רצו חמישה גנים והיו טענות על פרוטקציות. בשיטה החדשה לאף אחד אין טענות. משבצים על פי כתובת המגורים, ובערעורים שהוגשו יש קדימות בהתאם לתאריכי הלידה. ילד גדול יותר יקבל קדימות. התחשבנו בבעיות מיוחדות, כמו במקרים של מחלות מסכנות חיים או בעיות רפואיות. היום אין פרוטקציות בשיבוצים".
את מרוצה מהנעשה בגני הילדים העירוניים?
"תמיד אני רוצה יותר טוב. גבעתיים עיר צפופה, ואין מספיק מקומות חדשים. הייתי שמחה אם היו עוד 20 מבנים לגני ילדים. העירייה משקיעה בגנים, ולקראת פתיחת השנה בוצעו בכל הגנים עבודות צבע, תיקונים והחלפת חול".
יהיו גנים חדשים?
"ברחוב קק"ל יהיו שני גנים חדשניים. אשכול גנים חדש יהיה גם במתחם הסיטי, עם עיצוב ברוח החדשנות. יש בכך מסר חינוכי של קדמה. גם בגני יען וניצן יזמנו עיצוב ייחודי".
אהרונסון מבהירה שהחדשנות היא אחת מספינות הדגל של מערכת החינוך בעיר. "זו עיר שמתבשמת בשמרנות, ויש גם צוותי הוראה שמרניים, ואני אומרת את זה בהיבט החיובי, אבל יש רצון לחדשנות בגנים ובבתי הספר".
בעבר עלו טענות להדתה בגני הילדים. זה קורה?
"לא הייתה ואין הדתה בגני הילדים. היו כאלה שטענו שכל עבודת הכנה לקראת חג היא הדתה. שרו שירים לראש השנה ולפסח – זו הדתה. אפילו לגבי לימוד המשמעות של תפילת הדרך היו טענות". אהרונסון מבהירה כי נציגים מטעם עמותת "מרחביה" לא נכנסים לגני הילדים, והגננות מלמדות תכניות מורשת המאושרות על ידי משרד החינוך, וגם זה, רק לאחר שיש הסכמה של רוב ההורים.
גננות ומורים שאינם מתגוררים בעיר התלוננו בעבר על כך שלא מאפשרים להם לחנות ללא תשלום במהלך עבודתם בעיר. זה נפתר?
"הנושא הזה הוסדר. יש למורים ולגננות תווי חניה".
"אנחנו בעידן אחר"
לא פעם נטען כי הצפיפות בכיתות בעיר היא מהגבוהות בארץ. "מחאת הסרדינים" הארצית אף החלה בגבעתיים. לדברי אהרונסון, "אנחנו מורידים בהדרגה את הצפיפות. השנה, עד כיתה ה', ילמדו מקסימום 34 ילדים בכיתה. בכיתות ז'-ח' ילמדו עד 38 תלמידים. גבעתיים צריכה עוד שלושה בתי ספר. יש תכניות להקמת בתי ספר במסגרת פינוי בינוי בהסתדרות וגם בבן גוריון. בבורוכוב הוקם אגף חדש. תכנית המתאר תאפשר עירוב שימושים. אנחנו מנסים לעשות כל מה שאפשר להפחתת הצפיפות".
מניסיונך, צפיפות בכיתה פוגעת ברמת הלימודים?
"אין קשר בין איכות ההוראה לגודל הכיתות".
איך את רואה את תפקידו של המורה בעידן הנוכחי?
"כל מערכת החינוך השתנתה, והדגש כיום הוא על חדשנות ויזמות. ההוראה חייבת להשתנות. מורה כבר לא יכול ללמד עם כרטיסיות. כשלכל תלמיד יש טלפון חכם, לא צריכים את המורים, אפשר למצוא כל דבר בגוגל. המורה צריך לפתח אצל התלמידים חשיבה יזמית, יצירתיות ויכולת לעבוד בקבוצה. אנחנו בעידן אחר. עוד נגיע למצב שבו ילדים בכיתה ט' יוכלו לעשות מגבעתיים תואר ראשון בברלין ובבוסטון".
אהרונסון רואה את תפקידו של המורה בעידן הדיגיטלי כדמות מחנכת ומעניקת השראה. "מורה חייב להיות עם נפש חפצה, ולהבין שבתי הספר הם עבור הילדים. המורה חייב לעקוב אחר התקדמותם בצורה שיטתית, לערוך להם בדיקה דו-שבועית, ולהיות בקשר רצוף עמם במהלך החופש. המורה הוא דמות משמעותית מאוד. כשהייתי מורה, בחיים לא נכשל אצלי ילד בבחינת בגרות. צריך להילחם על כל ילד.
"יש הרבה מורים שאני מרוצה מהם מאוד, ועבודתם בהוראה הפכה עבורם לדרך חיים. יש לנו מנהלים מעולים בבתי הספר היסודיים והתיכוניים, ורואים את זה בהישגים. חבל שיש מחסור במורים. את החופש הגדול התחלנו עם מחסור של עשרה מורים, ובקושי הצלחנו למלא את השורות".
מה דעתך על היוזמה ברמת גן לביטול מבחנים לילדים עד כיתה ה'?
"לא תשמע ממני הצהרות פופוליסטיות. צריכים תכנית מה עושים במקום זה. אנחנו מגדלם ילדים שצריכים להיות מוכנים לחיים, וההערכה של כל ילד ומעקב המורה אחריו הם חלק חשוב בהשגת היעד. אבל אני לא רוצה את מבחני המיצב של משרד החינוך בכל שנה, אלא רק מדידה אחת בסוף כיתה ז' או ח'. חשוב ליצור חשיבה יצירתית".
איך מערכת החינוך מתמודדת עם הרשתות החברתיות?
"אנחנו עובדים על זה, אבל המעקב העיקרי צריך להיות בבית. הורים צריכים לבדוק את הוואטסאפ של הילדים ולהיות עם יד על הדופק. הם גם צריכים להיות פתוחים ולהקשיב להם".
בתל אביב עלתה יוזמה להוצאת הטלפונים מבתי הספר. מה קורה בגבעתיים?
"אני מתנגדת להוצאה גורפת של הטלפונים החכמים. ילדים יכולים ללמוד עם טלפונים חכמים ולשלב אותם בלימודים. בתל אביב היה ניסיון להוצאת הטלפונים, והוא נכשל. תלמידים הגיעו עם שני טלפונים לבית הספר. איך אפשר לדבר על חדשנות ולא לאפשר להגיע עם טלפונים חכמים?".
יש בתי ספר בעיר שבהם מפקידים טלפונים?
"זה נתון לשיקולם של המנהלים. בחלק מבתי הספר התלמיד מפקיד את הטלפון".
מורים מתלוננים שהורים מתערבים יתר על המידה ומנהלים בפועל את בית הספר. זה קורה בעיר?
"ההורים הם שותפים, אבל צריכים לשמור על גבולות. הם לא מנהלים את בית הספר. רואים לפעמים ניסיונות התערבות של הורים, ויש מורים שפוחדים שהורים יפיצו נגדם הודעות בוואטסאפ ויעשו להם שיימינג. התערבות של הורים יוצרת חשש גם אצל מנהלים. צריכים לקבוע גבולות".
מה עם האלימות בכיתות?
"אין כמעט מקרי אלימות. מדובר על מקרים נדירים".
נראה שאהרונסון מרוצה במיוחד מרמת התיכונים בעיר.
"התיכונים הכי טובים בארץ הם בגבעתיים. רואים את זה בזכאות לבגרות, שהגיעה לכ-97%, ובשיעור נשירה אפסי. התלמידים מאוד ערכיים, ורובם פעילים בתנועות נוער או בפעילויות התנדבותיות. רואים גם את שיעורי הגיוס הגבוהים וההתנדבות לשרת ביחידות מובחרות. מערכת החינוך בגבעתיים עשתה זינוק חד. רק לפני 12 שנה היו בגבעתיים 70% זכאות לבגרות, והאוכלוסייה לא השתנתה".
זכאות לבגרות היא ערך עליון בעינייך?
"הזכאות לבגרות היא ערך. גם כיום הבגרות היא כרטיס כניסה לחיים".
במשך שנים קיימת תחרות בין קלעי לשב"צ. מי מוביל?
"שניהם תיכונים מאוד טובים, ורואים את זה בשיעורי הזכאות הגבוהים מאוד לבגרות ובערכיות של התלמידים".
מה את מאחלת למערכת החינוך בעיר לקראת שנת הלימודים הבאה?
"שתהיה לנו שנה של הרבה אהבה – אהבת הילד, חדשנות, יזמות ומשמעות, עם מסוגלות לשינויים, ושנמשיך ליישם את המדיניות שלא מוותרים על אף ילד".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

נזכור את הנופלים

מרכז ההתמחות בית יד לבנים גבעתיים, נמצא בשיאו של מיזם מיוחד עבור המשפחות השכולות, של המרת קלטות וידאו ואאודיו של בני...

חדשות רמת גן-גבעתיים19 בינואר 2021    דקה אחת
0

במסגרת פרויקט "יחידה מאמצת": תזמורת צה"ל מתנדבת...

במסגרת הפרויקט "יחידה מאמצת" כ-80 חיילים מתזמורת צה"ל מתנדבים בחודשים האחרונים ברחבי רמת גן עם אזרחים ותיקים, מבודדים ובנושא הסברה...

חדשות רמת גן-גבעתיים17 בינואר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה