חדשות רמת גן-גבעתיים

ועד עובדי עיריית רמת גן ירד מהעץ: לא יוכרז סכסוך עבודה

חדשות רמת גן-גבעתיים8 באוגוסט 2019    6 דקות
0

בגלל דרישה להחתמת כרטיס, כינס ארגון העובדים בעירייה אסיפת הסברה וביקש מההסתדרות להכריז על סכסוך עבודה • מאוחר יותר הודיעה ההסתדות כי בכוונתה לפנות להידברות עם העירייה • ליעד אילני: "לאן הגענו, שבקשה להחתמת כרטיס נוכחות הפכה לפגיעה בעובדים?"

ועד עובדי עיריית רמת גן ירד מהעץ: לא יוכרז סכסוך עבודה
אסיפת עובדי אגף התברואה. "משברון שיצא מפרופורציות" ׀ צילום: ארגון עובדי העירייה

עימות חריף פרץ השבוע בין הנהלת עיריית רמת גן לארגון העובדים, בעקבות ההנחיה החדשה, המחייבת עובדים באגף החינוך להחתים כרטיס נוכחות בכניסתם ובצאתם מהעבודה. בארגון עובדי העירייה הגיבו באסיפות הסברה, וביקשו מההסתדרות להכריז על סכסוך עבודה.
"בהתאם להוראות אוגדן תנאי שירות לעובדים ברשויות המקומיות, וכן הוראות חוזר מנכ"ל משרד הפנים והממונה על השכר במשרד האוצר, הרי שחלה חובת דיווח באמצעות שעון נוכחות", הודיע מ"מ ראש העירייה ומחזיק תיק החינוך ליעד אילני, במכתבו למנהלת האגף אורית איתיאל. "במשך שנים ארוכות נמנענו מהחלת הוראות אלה על עובדי הניקיון, אבות הבית, סייעות (תומכות חינוך), מזכירות, מלווים בהסעות ולבורנטים במוסדות החינוך, אולם הדבר נוגד את הוראות החוק וכללי המִנהל התקין", ציין אילני.
"בהתאם לכך, ובמסגרת התכנית הניהולית של הנהלת העירייה, הוחלט על תיקון ליקוי זה, והחלת הוראות החתמת כרטיס על כלל האוכלוסייה המפורטת, למעט סייעות, שבעניינן מתקיים בימים אלה הליך הסדרה נפרד ברמה הארצית", הוסיף אילני. "דרישה זו הינה בסיס בהתנהלות בין עובד למעביד, ומקובלת בכלל הרשויות המקומיות ובשלטון המרכזי והמקומי". לדבריו, תוקף ההנחיה החדשה להחתמת כרטיס נוכחות יחל ב-1 בספטמבר, עם תחילת שנת הלימודים.
בשיחה עם "המקומון" הוסיף אילני כי יותר ממחצית מעובדי העירייה אינם מחתימים כרטיס. "היו עובדים שלא הגיעו לעבודה, היו כאלה שהגיעו לשעתיים-שלוש, והיו גם כאלה שעוד קיבלו שעות נוספות". כמו כן, הוא מציין כי היו תלונות על מפגעי לכלוך וזוהמה בכיתות בתקופת הקייטנות. "להערכתי, היו עובדים שהגיעו רק לזמן קצר ולא ביצעו את עבודתם כנדרש", הוסיף.
אילני ביקש להבהיר שאין כוונה להתעמת עם ארגון העובדים. "אנחנו רוצים להמשיך לעבוד בשיתוף פעולה, אבל חייבים שכל אחד יחתים כרטיס נוכחות. זה עניין של מִנהל תקין בסיסי. זה כבר היה צריך להיעשות לפני שנים".
יו"ר ועד עובדי עיריית רמת גן אסי אדן הגיב בחריפות. ביום שני בבוקר הוא כינס אסיפת הסברה במוסך העירייה, ואיסוף האשפה החל רק בשעה 8:00, באיחור של שעתיים. עם זאת, כל האשפה נאספה. אדן הודיע, שהוועד ייאבק נגד צעדים חד-צדדיים, ויבקש מההסתדרות הכרזה על סכסוך עבודה. "נגיע עד להשבתה. יש כאן שינוי בתנאי העבודה, ועושים זאת באופן חד-צדדי ובבריונות". לדבריו, הדרישה מעובדי אגף החינוך להחתים כרטיס נוכחות היא רק ההתחלה, ובהמשך יידרשו עובדי כל האגפים להחתים כרטיס.
אדן דחה על הסף את טענותיו של אילני: "צר לי שאילני בוחר להטיל רפש בכל עובדי אגף החינוך המסורים. אם יש כאלה שאינם עובדים, נשמח לטפל בהם, יחד עם ההנהלה. במהלך חצי השנה שאני יו"ר ארגון העובדים, כבר הייתי בעשרות בירורים עם עובדים, וכשהתברר שהעובד לא היה בסדר, נתתי לו בראש", אמר. "הופכים כל מי שלא החתים כרטיס לרמאי, ולעובדים רבים נעשה עוול".
אדן הזהיר כי "הודעה חד-צדדית בלא הידברות עם ארגון העובדים תגרום לתגובות חד-צדדיות מצדנו". בהודעה ששלח לעובדים כתב אדן: "לאחרונה, למרות רצון ארגון העובדים להתחשב בגירעון שנוצר בעיריית רמת גן, אני מרגיש שרצוננו זה מנוצל בצורה לא הוגנת. כל מה שקשור לעובדים מקוצץ, ואילו לגבי כל השאר – 'עולם כמנהגו נוהג'. מה שגרם לי לשנות את הכיוון הוא רצונו של מ"מ ראש העירייה שכל עובדי העירייה יחתימו כרטיס".
לדבריו, "ארגון העובדים נבחר כדי להגן על העובדים. לא ניתן יד למהלך זה. התחלנו באסיפת עובדים במוסך התברואה, ואם הנהלת העירייה תמשיך בשלה, לא נעמוד מנגד ונחריף את צעדינו". אדן הודיע עוד שסכסוך העבודה יהיה גם בעקבות הפחתת שעות נוספות לעובדים, הכנסת עובדי קבלן לעבודה על משאיות פינוי האשפה והתקנת פחים, שגם הם יפונו על ידי עובדי קבלן. "צריכים להעסיק עובדי עירייה ולא עובדי קבלן", הוסיף.
גם מזכיר הסתדרות המעו"ף ברמת גן-בני ברק, עופר ימין, הודיע כי יגבה את התנגדות הוועד להנחיה להחתמת שעון נוכחות. "במשך שנים הסכימה העירייה על אופן הדיווח, כפי שנעשה עד כה לעובדים אלה. אם היא רוצה היא לשנות זאת, היא אינה יכולה לעשות זאת באופן חד-צדדי. מן הראוי לנסות ולהגיע להסכמות עם נציגות העובדים, טרם הוצאת הוראה מעין זו, ובמיוחד לנוכח מערכת יחסי העבודה ששררה עד כה בעיריית רמת גן, שעליה יש לשמור מכל משמר", ציין ימין במכתבו לראש העירייה כרמל שאמה הכהן.
"אבקשך להורות על הקפאת כל הוראה חד-צדדית שניתנה טרם הגעה להסכמות עם ארגון העובדים, על מנת לעצור את כדור השלג המתגלגל, שעלול להוביל למחוזות שאף אחד מהצדדים אינו רוצה בהם, ולהיכנס להידברות מיד עם סיום פגרת הקיץ", הוסיף ימין במכתבו.
אילני דחה את הדרישה לביטול ההנחיה: "לאן הגענו שבקשה להחתמת כרטיס נוכחות בעבודה הפכה לפגיעה בעובדים? ועד העובדים יודע טוב מאוד, שלא הייתה הנהלת עיר כמו זו הנוכחית, שעושה הכל כדי לשפר את רמות השכר של העובדים, אבל אין קשר בין הרצון שלנו לדאוג לעובדים לבין הרצון שלנו לשמור על החוק ועל מִנהל תקין".
שאמה הכהן הוסיף: "לא כל מי שחייב להחתים כרטיס עבודה כחוק עושה זאת. רק מי שמגיע לעבודה ועובד – יקבל משכורת, וכל מי שחייב בהחתמת כרטיס, יחתים. החתמת כרטיס אינה מהווה פגיעה בעובדים. המנהלים הכי בכירים בעירייה ובשירות הציבורי מחתימים כרטיס. מצער ומוזר היה לראות את אסיפת עובדי שפ"ע, בדיוק ביום שבו הם מקבלים לראשונה תוספת שכר, בתקופה שביצועי האגף ושלנו בתחום הניקיון מצריכים שדרוג במאמץ ובתוצאות".
בעירייה טוענים שהנושא הביא לאלפי תגובות בפייסבוק, של תושבים שנמאס להם לשלם לעובדים שלא מגיעים לעבודה, וכי התופעות האלה עולות לעירייה עשרות מיליוני שקלים, ופוגעות במרבית העובדים המסורים והישרים, שעושים יותר ומקבלים פחות. "מי שחושב להשבית את המערכות החיוניות בעיר, כדי לשמר עיוותים וקומבינות, יגרום נזק בלתי הפיך לעובדים", ציינו בעירייה.
בעקבות התגובות, הודיע ימין שאין כוונה להכריז על סכסוך עבודה, ויש רצון להידברות והרגעת הרוחות. "עמדת ההסתדרות היא שקיימת מערכת יחסי עבודה טובה בין הוועד וההסתדרות לבין העירייה. מדובר במשברון קטן, שיצא מפרופורציות, ואנו מאמינים שבהידברות קצרה ניתן יהיה למצוא פתרונות. ההסתדרות סבורה שאין זה מצב שמצריך הכרזה על סכסוך עבודה, וגם יו"ר ארגון העובדים רואה זאת כך".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

קוצרים את הפירות: מיזם "חולקים בשפע מהגינה"...

ביוזמת תושבי העיר ומחלקת קשרי קהילה, מיזם "חולקים בשפע מהגינה" הארצי החל את פעילותו בעיר רמת גן. במסגרת המיזם, תושבי...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 בינואר 2021    דקה אחת
0
משה כהן   

ט"ו בשבט הגיע

ט"ו בשבט נמצא ממש מעבר לפינה, ואם השנה תושבי העיר לא יגיעו אל הטבע, הטבע יגיע אליהם. במהלך השבוע הבא...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 בינואר 2021    3 דקות

כתיבת תגובה