חדשות רמת גן-גבעתיים

מעל המצופה: ביקוש ער לאוטובוס השבת ברמת גן

חדשות רמת גן-גבעתיים8 באוגוסט 2019    6 דקות
0

אחרי כשלושה חודשי מאבקים, יצאו בסוף השבוע קווי התחבורה הציבורית לדרכם • התקדים צפוי להתרחב גם לתל אביב ורמת השרון, שמתכננות להפעיל במשותף קווי תחבורה בגוש דן • חבר סיעת ש"ס מבקש למנוע את יציאת האוטובוסים בשבת הקרובה, בגלל הסמיכות לתשעה באב • בכיר בעירייה: "מה הקשר?"

מעל המצופה: ביקוש ער לאוטובוס השבת ברמת גן
שאמה הכהן ותושבי העיר באוטובוס. "שובר את השעמום בשבת" ׀ צילומים: דוברות העירייה

לאחר כשלושה חודשים של מאבקים ציבוריים ומחאות של רבנים, פוליטיקאים ותושבים דתיים, נרשם בסוף השבוע עידן חדש ברמת גן, כשלראשונה החלו לפעול במימון העירייה קווי תחבורה ציבורית בשבת. שני הקווים ברמת גן – הכחול והלבן – מחברים בין חלקי רמת גן ומגיעים עד למוקדי הבילוי והים בתל אביב. התקדים הרמת גני צפוי להתרחב גם לערים נוספות, בהן תל אביב ורמת השרון, שיפעילו במשותף קווי תחבורה ציבורית בצירי תנועה ראשיים, שיחברו בין אזורים וערים בגוש דן.
בסוף השבוע הוסר המכשול האחרון לפני הפעלת קווי ה"סבבוס" ברמת גן, כשבג"ץ דחה את העתירה שהוגשה על ידי הרב הראשי לשעבר של רמת גן יעקב אריאל, התנועה למדינה יהודית ודמוקרטית, תנועת חותם ו-13 עותרים נוספים. הדיון בעתירה יימשך בבית המשפט המחוזי, אבל צו מניעה לא הוצא, ובסוף השבוע נקבע התקדים.
ניידת שיטור סמויה ליוותה את האוטובוסים בשבת, מחשש למחאות והפרות סדר, אבל האוטובוסים, שהיו מלאים במאות נוסעים, יצאו לדרכם ללא הפרעה. כבר בתחנה הראשונה, בפארק הלאומי ברמת גן, עלו נוסעים, ובכל תחנה, לאורך צירי תנועה ראשיים ברמת גן, נוספו אליהם נוסעים מכל הגילאים. באוטובוסים נוצר פסיפס של צעירים, מבוגרים ומשפחות עם ילדים.
רמז להסתערות על האוטובוסים ניתן כבר בליל שבת, כשהופעלו לראשונה הקווים למוקדי הבילוי בתל אביב. באחד האוטובוסים, שיכול היה להסיע 43 נוסעים, הצטופפו 60 נוסעים, והיה צורך להפעיל אוטובוס נוסף ולהעביר אליו 17 נוסעים. לנוכח הביקוש הגבוה, שוקל ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן לפעול להגברת התדירות.
"אפשר לצאת בערב בכיף, ולא צריך כבר לבקש מההורים הסעות", אמרה נועה, שנסעה יחד עם חברותיה לתל אביב. "צריכים עוד הרבה אוטובוסים כאלה, זה יחסוך במוניות". בעיריית רמת גן הבהירו כי האוטובוסים מופעלים בסיוע "נוע תנוע", באמצעות חברת "ג'אד אליאס טורס", והמסלולים הוכנו בקפידה במטרה לכסות את כל אזורי העיר, אבל ללא כניסה לתוך שכונות וללא עצירות ליד בתי כנסת.
"אני נוסעת לתערוכה במוזיאון תל אביב", סיפרה בשבת ליזה, שעלתה על האוטובוס הראשון בקו הכחול, והודתה: "אם לא היה האוטובוס, לא יודעת אם הייתי לוקחת מונית ומשלמת 100 שקל לנסיעות הלוך וחזור. זה מאוד מקל". ויקי, שעלתה לאוטובוס עם בנה הפעוט אדם, סיפרה: "אנחנו נוסעים לים בתל אביב. בדרך כלל, אנחנו לא נוסעים בשבת לים, כי אין חניה, ואם יש – זה מאוד יקר. גם להגיע במוניות זו הוצאה".
אורית ואריאל, שהגיעו עם שני ילדיהם, אמרו: "לא כדאי להניע בשבת את הרכב ולנסוע לתל אביב. עם האוטובוס, כולנו נוסעים ליהנות בים". יוסף, תושב ותיק ברמת גן, הוסיף: "אין בעיר מה לעשות בשבת, וההרגשה הייתה כמו בבית סוהר. עכשיו נוסעים לתל אביב, שותים כוס קפה, רואים את הטיילת והים וחוזרים. זה שובר את השעמום בשבת". חנה, שעלתה לאוטובוס יחד עם חברתה ויקי, סיפרה: "במקום לשבת בבית, אפשר לצאת לתל אביב ולחזור עד הצהריים".
אחד התומכים במהלך, חבר מועצת העירייה שלומי בן ששון, אמר: "הבטחנו מתחילת הדרך למלא את הוואקום הזה, ואני מאוד שמח, שבעזרתו של ראש העירייה הצלחנו לעשות זאת". שאמה הכהן סיפר כי כבר שוחח עם ראש עיריית תל אביב רון חולדאי על האפשרות ליצור קווי תחבורה מטרופוליניים בשבת, שינועו בצירי תנועה ראשיים. "תל אביב כבר פנתה אלינו בבקשה לפעול להרחבת פריסת הקווים והתדירות", ציין שאמה הכהן.
לדברי ראש העירייה, "רמת גן הופכת לאלטרנטיבה לצעירים. מה שקורה כאן הוא בלתי הפיך. רואים אנשים מאושרים שיש להם אפשרות לצאת בשבת. היו ביקושים גבוהים לקווי הסעות בשבתות, והרגשנו צורך אדיר לעשות זאת. במקביל, דאגנו לשמור על האיזונים הנכונים, עם כל הציבורים ברמת גן". הוא ציין עוד כי בניגוד לטבריה, הקואליציה העירונית, הכוללת כיום 21 מ-35 חברי המועצה, בהם שני נציגי ש"ס, לא התפרקה בעקבות המהלך, ולדבריו, הוא מקבל תמיכה גם מאנשים מסורתיים.
"אמא שלי, שהיא אישה מסורתית ולא הרגישה נוח עם קללות הפולסא דנורא נגדי, עלתה על ההסעות האלה לים בשנות ה-70. האוטובוסים האלה חוסכים תאונות ומאפשרים לכל אחד ואחת לצאת ולבלות", ציין שאמה הכהן. "כל אחד יבלה את השבת לפי ראות עיניו. אנחנו מכבדים את מי שהולך לבית הכנסת, והאוטובוסים בשבת יגרמו גם לחילונים לכבד את השבת". לדבריו, אם הביקושים הגבוהים יימשכו, התדירות של האוטובוסים, היוצאים בינתיים מדי שעה, תוגבר. עוד ציין כי אם משרד התחבורה יאשר אשכולות של קווי מוניות שירות בשבת ברמת גן, מבחינתו הן יהוו תחליף ראוי לאוטובוסים הממומנים על ידי העירייה.
בינתיים, המתנגדים לתחבורה הציבורית בשבת מקווים שהישועה תגיע מבית המשפט המחוזי. "בימים הקרובים נעשה מאמץ כדי לשמור על העיר רמת גן ועל צביונה היהודי", אמר חבר המועצה מטעם ש"ס, עו"ד זוהר ישרים, על רקע הביקורת על הישארות ש"ס בקואליציה. "יזמתי והייתי שותף מלא בהגשת העתירה לבית המשפט המחוזי, יחד עם הרב אריאל ואחרים, ורק משיקולים ענייניים ומשפטיים כיבדתי את המלצת עורכי הדין ולא נרשמתי בגוף העתירה כעותר", אמר ישרים. "לאחר ההחלטה, במסגרת הבקשה למתן צו ביניים אבקש מעורכי הדין לצרף אותי לעתירה, כעותר מן המניין".
לדברי ישרים, התחבורה הציבורית בשבת אומנם החלה את צעדיה הראשונים ברמת גן, אך המחאה לא הסתיימה, ולדעתו יש מקום לאופטימיות. עם זאת, הוא נזהר שלא לשבור את הכלים. "אני רוצה לציין, דווקא מהמקום הזה ועל אף חילוקי הדעות בינינו, את ראש העירייה, שידע להכיל ואף יותר מזה, את מעורבותי בעתירה כחבר בקואליציה. זה לא דבר ברור מאליו", הוא ציין. "אני רוצה להודות לצוות עורכי הדין ממשרד וינרוט ולעו"ד אייל ירקוני, שעושים את מלאכתם בהתנדבות מלאה ועם שכר מלא משמיים. אנחנו ממשיכים ביחד עם ראש מורם, ובסוף גם ידם של כל תושבי העיר תהיה על העליונה".
בינתיים, מבקש ישרים, ללא קשר להליך המשפטי, שהאוטובוסים לא יופעלו בשבת הקרובה, בשל ליל תשעה באב החל במוצאי שבת. "השנה תשעה באב חל בשבת, ועל כן דחו את יום התענית ליום ראשון. תשעה באב הוא שיא תקופת האבל של ימי בין המצרים. תענית זו היא החמורה מבין ארבע התעניות על חורבן בית המקדש, ומתאבלים בה על אסונות שונים שאירעו לעם היהודי לאורך הדורות, בדגש על אסונות שהתחוללו סמוך לתשעה באב", הוא מציין. "מן הראוי, שהעיר תכבד את השבת העומדת בפתח".
אלא שלדברי בכיר בעירייה, אין קשר בין הפעלת האוטובוסים בשבת לבין ליל ט' באב, שחל לאחר צאת השבת. "אנחנו מכבדים את כולם, אבל מה הקשר בין אוטובוס בשבת בבוקר לבין תחילת התענית לאחר צאת השבת?", הוסיף.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

קוצרים את הפירות: מיזם "חולקים בשפע מהגינה"...

ביוזמת תושבי העיר ומחלקת קשרי קהילה, מיזם "חולקים בשפע מהגינה" הארצי החל את פעילותו בעיר רמת גן. במסגרת המיזם, תושבי...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 בינואר 2021    דקה אחת
0
משה כהן   

ט"ו בשבט הגיע

ט"ו בשבט נמצא ממש מעבר לפינה, ואם השנה תושבי העיר לא יגיעו אל הטבע, הטבע יגיע אליהם. במהלך השבוע הבא...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 בינואר 2021    3 דקות

כתיבת תגובה