חדשות רמת גן-גבעתיים

החברים ברמת גן אבלים על מותה של בת ה-7 מהעיר בכרתים

חדשות רמת גן-גבעתיים1 באוגוסט 2019    4 דקות
0

הילדה בת ה-7 שנהרגה בכרתים בעת חופשה משפחתית, היא תושבת רמת גן, חברי המשפחה והמכרים מבכים את מותה. מהעירייה יצאו הנחיות להורי חבריה לספסל הלימודים

החברים ברמת גן אבלים על מותה של בת ה-7 מהעיר בכרתים

למשפחת הילדה בת ה-7  שנהרגה בכריתים מרמת גן, ארבעה ילדים, בן 17 שנשאר בארץ ולא יצא עם המשפחה לחופשה ושלוש בנות בגילאי 10, 7 ו-4.

הגר יעקב, חברת מועצת עיריית רמת גן וחברה קרובה של המשפחה: "הילדה למדה עם הבן שלי. הם עלו לכיתה ב'. קשה לי לדבר עליה בלשון עבר. זו ילדה מדהימה, עם חיוך קורן ותלמידה טובה. המשפחה שלה אהודה ומוכרת. אני בקשר עם האמא. היא כל הזמן בוכה ומאוד נסערת. התושבים בשכונה המומים ומזועזעים. זה לא נתפס. אנחנו מסייעים למשפחה ונמשיך לחבק ולחזק"
המשפחה הייתה אמורה לצאת לנופש ביעד אחר וזה בוטל. ביום שישי, בדיל של הרגע האחרון הם קנו את חבילת הנופש לכרתים.
גם ראש העיר,  כרמל שאמה הכהן המכיר את המשפחה אמר: "כואב הלב. בזמן שילדים נהנים בחופש הגדול, קורה כזה אסון נורא. מהרגע שנודע על האסון אנחנו בקשר עם המשפחה ומסייעים בכל דבר".

מהשירות הפסיכולוגי יצא מכתב להורי תלמידי בית הספר, במטרה להקל ולתווך את האסון לשאר התלמידים והחברים של הילדה ובני המשפחה:

הורים יקרים,

כיצד מתמודדים עם אירוע כה טראגי?

אנחנו מודעים לסימני השאלה ולקושי בתחושת חוסר הוודאות בהתמודדות עם המסר שמועבר לילדים באירוע כה מטלטל. חשוב לנו להדגיש שאנחנו אתכם ונלווה אתכם ואת צוות בית הספר בתהליך ובכל שאלה שתעלה.

מה אומרים לילדים?

      חשוב שהילדים ייחשפו למידע מההורים ולא משמועות. חשוב לשוחח עם הילדים על האסון שאירע,  בשפה שמותאמת לגילם, ובסביבה מוגנת ככל האפשר. ההורה הזמין  רגשית עם יותר חוסן הוא זה שישוחח עם הילד.  ייתכן והילדים נחשפו לשמועות ולכן חשוב בתחילת השיחה לבדוק עם הילד מה הוא שמע ומה הוא יודע.  בשלב זה חשוב מאד להקשיב היטב לילד.

אנו מציעים לומר לילדים כי קרה משהו עצוב ונדיר, ולספר כי נעמה כבר לא תחזור, היא מתה. חשוב להסביר כמה נדיר ורחוק האירוע מחייהם, להדגיש ( אם יש צורך) שאתם שומרים עליהם והם מוגנים. 

       חשוב לאפשר  לילדים להביע רגשות ומחשבות ולתת לגיטימציה לעצב, כעס ובלבול. חשוב לשאול את הילדים מה עוזר להם כשעצובים (אפשר להציע לצייר ציור או לכתוב משהו למשפחה).   ייתכן ויהיו התנהגויות ותגובות בימים הקרובים (כגון הצמדות להורים, קושי להירדם וכו'). תגובות אלו טבעיות לאירוע טרגי. יחד עם זאת, יש להבהיר לילדים כי אירוע מסוג זה הוא נדיר מאוד ושהם בריאים ושלמים. כמו כן חשוב לשמור על שגרה.

ואיך ממשיכים מכאן בבית?

קודם כל חשוב לשמר עבור הילדים שגרה ויציבות. סדר היום שומר על הילדים ומקנה להם תחושת בטחון. גם אם הילד מציף בשאלות חשוב לחזור לתחושת הביטחון והשמירה של המבוגר את הילד והנדירות שבאירוע. חשוב שתדעו שילדים נוטים לפחוד סביב התרחשויות שהן מעבר להבנתם. תפקיד ההורה הוא להסביר בקצרה ובהתאם למה שמעסיק את הילד את ההתרחשות, ללא תיאור מפורט.

חשוב לשאול את הילד לרגשותיו ומחשבותיו בעקבות האסון, ולתת התייחסות אמפטית ו"מנרמלת" לכל מה שעולה. בזמנים כאלו טבעי שיעלו תחושות לחץ, פחד, עצב, כעס. מחשבות אופייניות אצל ילדים הן דאגה שאולי זה יכול לקרות גם להם או להוריהם, התנהגות אופיינית לעתים היא רגרסיבית בעקבות זאת: רצון 'להידבק' להורים ביום או בלילה, 'התבכיינות', חוסר שקט וכד'. אין לפתח מאבקים סביב התנהגויות אלו, אלא להניח כרגע ולספק צורך זה ביום-יומיים הראשונים. כל התחושות, המחשבות וההתנהגויות הללו הן נורמליות למצב הלא-נורמלי שנוצר, והן יחלפו מעצמן בתוך זמן קצר.

לסיום השיחה הקצרה רצוי להציע לילד לחשוב יחד מה יכול לעזור לו – ולנו – בזמן כזה: אולי תפילה, אולי חיבוק, אולי עשיה כלשהיא לטובת המשפחה הנפגעת, אולי כתיבה או ציור לביטוי רגשי, אולי חבירה לקבוצת הגיל, אולי פעילות פיזית – כל משאב קיים אפשרי ורצוי.

אם מי מכם, ההורים, מרגיש צורך להתייעץ עוד בנושא זה  השירות הפסיכולוגי מזמין אתכם לטלפן-  לשירות הפסיכולוגי 036780388

בברכה,

השירות הפסיכולוגי חינוכי התפתחותי- עיריית רמת גן

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

קול ששון וקול שמחה: מתחתנים בצל הקורונה

עונת האירועים העירונית בזמן משבר הקורונה נמשכת. בתמיכה עירונית מקיפה ובהתאם להנחיות משרד הבריאות נערכה היום חתונתם של גרשון ונטע...

חדשות רמת גן-גבעתיים12 בינואר 2021    דקה אחת
0

רמת גן מובילה במדדי חופש המידע

דוח הרשויות המקומיות של היחידה הממשלתית לחופש המידע ומשרד הפנים קובע: רמת-גן מובילה במדדים של חופש המידע עם כ-90% בקשות...

חדשות רמת גן-גבעתיים11 בינואר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה