חדשות רמת גן-גבעתיים

ה"סבבוס" יוצא לדרך: יגיע לבית המשפט

חדשות רמת גן-גבעתיים1 באוגוסט 2019    5 דקות
1

רגע לפני שקווי השבת יוצאים לדרך, שלחו עו"ד יחיאל וינרוט ושמואל הקר, בשם התנועה למדינה יהודית ודמוקרטית וקבוצה של תושבי העיר, מכתב התראה לראש העירייה לפני נקיטת הליכים משפטיים • שאמה הכהן: "הקווים מונעים מתוך אפס אידיאולוגיה נגד הדת, והמסלול נבחר בהתאם"• עדכונים באתר "המקומון"

ה"סבבוס" יוצא לדרך:               יגיע לבית המשפט
מפגינים בעד תחבורה ציבורית בשבת ׀ צילום: משה כהן

בעיריית רמת גן הושלמו ההכנות לקראת תחילת הפעלת התחבורה הציבורית בשבת הקרובה. ה"סבבוס" יפעל בתדירות של כל שעה בשני קווים – הקו הכחול והקו הלבן. השאטלים, שיהיו ללא תשלום לתושבי רמת גן, יגיעו למוקדי הבילוי ולחוף הים בתל אביב. לקראת ההפעלה ההיסטורית הוחלט למתג את קווי התחבורה הציבורית בשבת, שהעירייה תממן בעלות של כ-210 אלף שקל עד לאחר החגים, תחת הכותרת: "רמת גנים חופשיים לבלות בסופ"ש".
"ה'סבבוס' הוא מענה תחבורתי, חברתי ובטיחותי לצורך של תושבים רבים בעיר, עם האיזונים וההתאמות שנדרשו כדי לשמור על צביון העיר וכיבוד מרבי של הרגשות של כולם", ציין ראש העירייה כרמל שאמה הכהן. "הקווים יחברו את חלקי העיר השונים, החל ממזרח העיר, דרך בית החולים שיבא, הפארק הלאומי והספארי, תיאטרון רמת גן, הקניון והבורסה, וכמובן עד מוקדי הבילוי והים בתל אביב". לדבריו, "הקווים מונעים מתוך אפס אידיאולוגיה נגד הדת, והמסלול נבחר בהתאם. התחייבנו שאם לא יהיה שימוש ער, נבטל את השירות, ואם יהיה שימוש מוגבר – נגדיל את התדירות".
הקו הכחול מרמת גן יחל לפעול ביום שישי בערב (21:00). התחנה הראשונה היא חניון סן מרטין, סמוך לפארק הלאומי, והנסיעה תימשך דרך הירדן-אלוף שדה, הירדן-פנחס, הירדן-אצ"ל, נגבה-הירדן, נגבה-הרא"ה, הרא"ה-שדרות ירושלים, הרא"ה-ברקאי, חיבת ציון-בן גוריון, בן גוריון-החץ, קריניצי 82, ז'בוטינסקי-קריניצי, המוזיאון לאמנות בדרך אבא הלל, אבא הלל-רש"י, אבא הלל-התקווה, אבא הלל-ביאליק, אבא הלל-ז'בוטינסקי ומשם לרחוב קפלן בתל אביב, דרך בית ליסין בדיזנגוף ודיזנגוף-בן יהודה. ביום שבת הקו הכחול יעבור את אותו מסלול ברמת גן, אבל יגיע לדיזנגוף-בן יהודה דרך מתחם תיאטרון הבימה ושדרות בן ציון.
הקו הלבן יחל גם הוא בשישי בערב (21:00) את המסלול מרמת גן – משדרות אהרון קציר, וימשיך בדרך שיבא-עמק האלה, רמת אפעל-דרך שיבא, אלוף שדה-כביש 4, אלוף שדה-הירדן, בן גוריון-כנפי נשרים, בן גוריון-הרכסים, בן גוריון-כצנלסון, בן גוריון-סירקין, קריניצי 33, ארולזורוב-ביאליק, גן הקופים-ארלוזורוב, ארלוזורוב-חשמונאים, צומת עלית, הבורסה ומשם לרחוב קפלן בתל אביב, בית ליסין בדיזנגוף ופינת דיזנגוף-בן יהודה.

"בסיס לקיום העם היהודי"

כזכור, הכוונה להפעיל תחבורה ציבורית בשבת במימון העירייה עוררה חילוקי דעות ומאבק ציבורי של המתנגדים מקרב הציבור הדתי. המאבקים כללו תפילה המונית תחת כיפת השמיים בליל שבת, הפגנת מחאה בכיכר אורדע ועימותים מילוליים קשים. כעת מנסים המתנגדים למנוע את הפעלת התחבורה הציבורית בשבת דרך בית המשפט.
במכתב התראה ששלחו עו"ד ד"ר יחיאל וינרוט ושמואל הקר, בשם התנועה למדינה יהודית ודמוקרטית וקבוצה של תושבי העיר, הם דורשים לקבל מסמכים הנוגעים להחלטת מועצת העיר על הפעלת התחבורה הציבורית בשבת.
תחת הכותרת: "פנייה דחופה לקבלת מסמכים והתראה לפני נקיטת הליכים משפטיים", כותבים עו"ד וינרוט והקר במכתבם לראש העירייה כרמל שאמה הכהן, עם העתקים לחברי מועצת העיר, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' והמפקח על התעבורה במשרד: "על פי פרסומים בתקשורת, אישרה מועצת העיר ברוב של 15 חברים הצעה להפעלת קו תחבורה ציבורית, שיפעל ביום השבת במימון של עיריית רמת גן. החלטת מועצת העיר נוגדת ערכי יסוד, שהוכרו לאורך הדורות כבסיס לקיום העם היהודי".
עורכי הדין ציטטו במכתב את דברי אשר גינצברג, הידוע בכינויו "אחד העם": "אין צורך להיות ציוני או מדקדק במצוות בשביל להכיר בערך השבת. אפשר לומר, בלי שום הפרה, כי יותר משישראל שמרו על השבת, שמרה השבת אותם". בהמשך מכתבם, הם דורשים לקבל את פרוטוקול החלטת מועצת העיר, שבמסגרתו נדונה הסוגיה. "נאמר כבר כאן כי החלטת מועצת העיר, כפי שפורסמה בתקשורת, נגועה הן בהיעדר חוקיות והן מבחינה זו שהיא מנוגדת לסטטוס-קוו בנושאי דת ומדינה", נטען עוד במכתב.
עו"ד וינרוט ועו"ד הקר מסתמכים על סעיף בפקודת התעבורה המסמיך את שר התחבורה להתקין תקנות בקשר להרכב מנועי ציבורי, בין היתר בעניין "איסור הפעלת אוטובוס ציבורי בימי מנוחה בקו שירות". לטענתם, "מטרת הסעיף ברורה ומדברת בעד עצמה – לתת אמצעים בידי שר התחבורה למנוע הפעלת קווי תחבורה ציבוריים בימי מנוחה, תוך התחשבות מרבית במסורת ישראל, בכל הנוגע לאיסור תנועת כלי רכב בימי מנוחה".
עוד הם טוענים כי בתקנות התעבורה קיים סעיף הקובע: "המפקח על התעבורה לא ייתן רישיון להפעלת קו אוטובוס ציבורי בימי מנוחה, אלא בקו שירות המשרת נוסעים לבית חולים או ליישובים שתושביהם אינם יהודים, ושהוא חיוני מבחינת ביטחון הציבור. המחוקק, ובהמשך מחוקק המשנה, גילו את דעתם המפורשת, לפיה, למעט מקרים חריגים (שאינם מתקיימים בענייננו), לא יינתן רישיון להפעלת אוטובוס ציבורי בשבת", צוין עוד במכתב ההתראה.
לטענתם, "אין מקום להבדיל בין מצב שבו התשלום עבור שירות התחבורה משולם על ידי הנוסעים באופן ישיר, לבין מצב שבו העירייה 'מתחכמת' ומשלמת בעצמה למפעיל הקו. כל פרשנות אחרת היא מאולצת, מלאכותית, ואף בגדר אבסורד של ממש, ולא מהטעם שהיא נוגדת את כוונת המחוקק". עוד נטען: "החלטת מועצת עיריית רמת גן פוגעת פגיעה אנושה בעקרונות היסוד של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. הפרת הסטטוס-קוו בעניין הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, מהווה פגיעה בעקרונותיה של מדינת היהודים, על האיזונים העדינים שנוצרו בה במשך השנים".
בסיום מכתבם, דורשים עו"ד וינרוט והקר להמציא לאלתר את המסמכים הנדרשים ולהורות על ביטול ההחלטה. "הנך נדרש להימנע לעת עתה מכל צעד המשנה את המצב הקיים, ולהימנע מהפעלת קו תחבורה ציבורית בשבת", הם מסכמים את פנייתם, ומתריעים כי אם הדרישה לא תיענה, תישקל הגשת עתירה לבית המשפט.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חוזרים לעירייה

  עובדי עיריית גבעתיים שבים לעבודה מלאה החל מיום ג' וזאת בהתאם להסכם השכר הקיבוצי והחלת כללי "התו הסגול" בעירייה...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2020    דקה אחת
0

שי לשורד

  למרות שזה נשמע קצת ציני, חלוקת מתנות לניצולי שואה ששרדו בערב יום השואה, הכוונה היא כמובן להוקיר ולזכור. לכן...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באפריל 2020    2 דקות

כתיבת תגובה

 • לוטוס
  הדתיים האלה עולים כבר על העצבים

  מתפלל שיכשלו