חדשות רמת גן-גבעתיים

ללא כוונת רווח

חדשות רמת גן-גבעתיים18 ביולי 2019    7 דקות
0

אחרי יריבות ארוכת שנים עם כרמל שאמה הכהן, שהגיעה עד לבית המשפט, מציג המשנה לראש העירייה משה רווח עידן חדש ביחסים: "החלטנו לשים את העבר בצד, יש לנו יחסי עבודה מעולים" • "דיברנו על זה ועל עוד כמה נושאים שעל סדר יומה של העיר"

ללא כוונת רווח
רווח. "חשוב לשמור על הסטטוס קוו" | צילום: באדיבות המצולם

"יש הרבה גורמים שחושבים לעשות מהתחבורה הציבורית בשבת הון פוליטי והם מלבים את האווירה", אמר המשנה לראש עיריית רמת גן משה רווח (ליכוד). רווח, שהצביע נגד התחבורה הציבורית בשבת בעיר, מבהיר שהצבעתו לא פגעה באמון שבינו לבין ראש העירייה כרמל שאמה הכהן.
היחסים בין שאמה הכהן לרווח נראו רק לפני כשנה כחזון אחרית הימים. היריבות הקשה ביניהם, שנמשכה שנים ארוכות וירדה לפסים אישיים, הגיעה עד למסדרונות בית המשפט. אבל היום הם פועלים בשיתוף פעולה הדוק, כפי שהיה ביניהם לפני כ-16 שנה, כשהובילו ביחד את המהפך בסניף הליכוד בעיר, ועמדו אז מאחורי יריבם המר לימים, ישראל זינגר, שהפסיד אז בבחירות מול צבי בר.
מאז דברים השתנו. ה"סולחה" בין שאמה הכהן לשר החוץ ישראל כץ, שהתקיימה לאחר המהפך בבחירות לראשות העירייה, בנובמבר 2018, הייתה בביתם של משה והילה רווח, יועצת קרובה לשר. באפריל השנה ערך שאמה הכהן בלשכתו מסיבת יום הולדת לרווח, במה שנראה כ"ירח דבש" ביחסיהם המורכבים. "החלטנו לשים את הדברים שהיו בעבר בצד, ואנחנו חושבים על טובת העיר ותושביה", אמר רווח.
רווח מכהן בקדנציה הנוכחית ללא שכר כמשנה לראש העירייה, מחזיק את תיקי הספורט וקשרי ממשל, ועובד כיועץ ליו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד. נפגשתי איתו ועם הילה, רעייתו, בקפה "האקלר" ברחוב נגבה בעיר. הוא דיבר בפתיחות רבה על הנושאים שעל הפרק ועל המערכת הפוליטית הסוערת ברמת גן ובישראל.
כחבר קואליציה, למה התנגדת לתחבורה ציבורית בשבת?
"אני סבור שיש לשמור על הסטטוס קוו, שנשמר ברמת גן הרבה מאוד שנים ושצריך לדעתי להימשך. ברמה האישית, סבא שלי, מסעוד רווח, היה הרב הראשי של שלומי, ואני בא ממשפחה מסורתית ומניח תפילין כל בוקר. אני גם נציג של הליכוד, וחלק גדול ממצביעי הליכוד הם אנשים מסורתיים, ועליי לייצג גם אותם. זאת הייתה הצבעה מצפונית וגם ליכודית".
אז אתה נגד כל סוג של תחבורה ציבורית בשבת?
"אני לא מתנגד ליוזמות פרטיות. אם חברה פרטית הייתה עושה את זה, לא הייתי מתנגד. גם כיום יש מוניות שירות, ואין לי בעיה שיהיו עוד קווי מוניות שירות, אבל חשוב לשמור על הסטטוס קוו".
איך ראש העירייה הגיב כשהצבעת נגד הצעתו?
"אמרתי לו מראש, הסברתי את הרגישויות והוא הבין".
ברמת גן ציינו לראשונה את אירועי הגאווה. איך קיבלת את זה?
"אני דוגל באמרה של 'חיה ותן לחיות'. יש קהל שזה טוב לו, ואפשר לייצר עבורו אירועים נקודתיים במקומות מסוימים בעיר, שלא מפרים את האיזון. חשוב לאזן בצורה נכונה. לא צריך היה לתלות דגל של הקהילה הגאה סמוך לבית הכנסת הגדול. רמת גן קיימת כמעט 100 שנה, ותמיד הייתה ידועה ביחסים טובים בין כל הזרמים ושמרה על איזון".
אז רמת גן הולכת בעקבות תל אביב?
"המטרה לא צריכה להיות תל אביב. לרמת גן יש את המיוחדות והיתרונות שלה, והיא צריכה לשמר את היתרונות האלה".
מה לגבי פתיחת בתי קפה ופאבים ברחוב ביאליק בלילות שבת?
"בעיקרון, אני תומך בפתיחת עסקי בילוי באזורים מוגדרים, כמו בבורסה, בקניון איילון ובחלק מרחוב ביאליק, וגם כאן חשוב לשמור על האיזון".
מה חשבת כשמנהל המחלקה לתרבות תורנית הודח בעקבות הדרת הנערה מהבמה ביום העצמאות?
"לא הייתי מעורה בכל מה שקרה ולא יהיה הוגן שאביע עמדה".
מתפתחת מלחמת דת ברמת גן?
"יש הרבה גורמים שחושבים לעשות הון פוליטי ומלהיטים את האווירה, אבל אין ולא תהיה מלחמת דת. התושבים ברמת גן הם בעלי תבונה ורצון לחיות ביחד ולשמור על היחסים הטובים בין כל הגורמים".

"יחסי עבודה מעולים"

רווח, שבמשך יותר מארבע שנים בקדנציה הקודמת היה ממלא מקום וסגן ראש עירייה בשכר, הודח על ידי ראש העירייה לשעבר ישראל זינגר, על רקע משבר באמון ביניהם. יש הסבורים שזו הייתה אחת מהטעויות הפוליטיות הקשות של זינגר. בסיבוב הראשון בבחירות לראשות העירייה, הליכוד, בראשותו של רווח, אומנם תמך בזינגר, אבל התמיכה הייתה רשמית בלבד. באופן לא רשמי, רווח תמך בליעד אילני. ביום הבחירות הליכוד לא הורגש ברמת גן, בניגוד לנוכחות המאסיבית של הפעילים שהביאו לליכוד את הניצחון בבחירות 2013.
מאז הבחירות, כאמור, החליטו רווח ושאמה הכהן לשלב ידיים. "יש לנו יחסי עבודה מעולים ושיתוף פעולה פורה".
לא נותרו משקעים?
"אני לא מתעסק בזה. אני נותן גיבוי לראש העירייה וראש העירייה מגבה אותי. אנחנו חברים ומכירים אחד את השני. יש בינינו הבנה מלאה גם בנושאים הפוליטיים. כיו"ר סיעת הליכוד במועצת העירייה, אנחנו פועלים בשיתוף פעולה מלא. יש לי שיתוף פעולה מצוין גם עם ממלא מקום ראש העירייה ליעד אילני".
זכית במאות אלפי שקלים בתביעת לשון הרע שהגשת נגד שאמה הכהן. הוא ערער לבית המשפט המחוזי. איפה זה עומד היום?
"אנחנו לא מתעסקים בזה. זה מאחורינו".
כמחזיק תיק הספורט, מה קורה עם אוהדי הפועל רמת גן בכדורגל וכדורסל? לאן הם נעלמו?
"אנחנו רוצים לקדם את הספורט התחרותי, אבל חשוב לתמוך בילדים, נערים ונוער, ולהוציא ספורטאים מצטיינים בכל הענפים, שיהיו דור העתיד של הספורט ברמת גן. רואים כבר כיום שיש לנו אלופים בשיט ובג'ודו. חשוב לקדם את הספורט היחידני להישגים, לדאוג לספורט התחרותי ולשפר את מתקני הספורט. יש לנו רצון לסייע לספורט המקצועני, ומעבר לתמיכה של העירייה – גם להביא חסויות".
אתה תומך באיחוד קבוצות?
"אתמוך רק אם אראה שכולם רוצים. אחרי מה שראינו בערים אחרות, אני מסופק אם איחוד יצליח".
מה דעתך על רמת הניקיון בעיר?
"כבר רואים שיפור גדול בנושא הניקיון וגידול משמעותי בתדירות רכבי הניקיון. אומנם זה עדיין לא מה שאנחנו רוצים, אבל יש התקדמות ורואים גם יותר רצון מצד התושבים לסייע בשמירת הניקיון".
תמכת בהקפאת פרויקטים של התחדשות עירונית במסגרת תמ"א 38.
"אי אפשר לבנות בצורה לא מבוקרת. חייבים שיהיו תשתיות מתאימות, דרכי גישה ושירותים לתושב, כמו קופת חולים, גני ילדים ובתי ספר. יש אישורים לתמ"א במקומות חריגים. בעיקרון, צריך לבנות, אבל בשיקול דעת, ולעבור להתחדשות עירונית במתחמים, במסגרת פינוי בינוי. השיטה הזו תקל על התשתיות בעיר. אנחנו בשלב של למידה והכנה לתכנית כוללת. בינתיים אפשר לבנות במסגרת תמ"א 38 רק בניינים שעומדים ליפול, או במקומות שלא משפיעים על התשתיות".
למרות קרבתך לשר התחבורה כץ, לא הצלחת לשנות את תוואי הקו הסגול בצומת אלוף שדה-הירדן.
"סיכמנו שאם נקבל את אישור הוות"ל, משרד התחבורה יתמוך בשינוי התוואי. שר התחבורה התחלף, וצריך להמשיך להפעיל לחצים. גם מנכ"ל נת"ע הודיע על התפטרותו. עדיין אפשר לשנות. לדעתי, לא הגענו לנקודת האל-חזור. יש לי גישה למשרד התחבורה ואני יכול להזיז דברים. הובלתי ליצירת כניסה נוספת לספארי בכביש 461. אחרי שיסתיימו עבודות הקמת הנת"צ בכביש, תהיה כניסה נוספת והקלה גדולה".
עכשיו, כשאתה לא סגן ראש עירייה, איך הקשר שלך עם התושבים?
"אני מטפל בפניות של ציבורים רחבים, תמיד בגובה העיניים".
איך זה שהליכוד ברמת גן קיבל רק שני מנדטים בבחירות למועצה?
"הליכוד ברמת גן חזק מאוד. כמעט בכל סיעה במועצה יש נציגות של הליכוד".
בבחירות לכנסת כשני שלישים מתושבי העיר הצביעו למפלגות מרכז-שמאל. מה יקרה הפעם בבחירות לכנסת?
"בבחירות האחרונות לכנסת, הליכוד התחזק ברמת גן וקיבל כ-23 אלף קולות, שהם כ-3,000 קולות יותר מאשר בבחירות הקודמות. אני מאמין שגם הפעם הליכוד ימשיך את מגמת ההתחזקות".
אחרי כל כך הרבה שנים בפוליטיקה, לאיזו תובנה הגעת?
"שצריך לשמור על איזון, לא להיסחף וללכת עם האמת, האמונה והערכים שלך".
איך מרגיש הדוד שלך, זאב רווח, שאושפז לא מכבר?
"הוא היה מאושפז במשך כמה ימים וחוזר אט-אט לאיתנו. עם ישראל מחבק אותו. הוא מנכסי צאן הברזל של ישראל, יקיר העיר רמת גן וגאווה לתושבים".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

קוצרים את הפירות: מיזם "חולקים בשפע מהגינה"...

ביוזמת תושבי העיר ומחלקת קשרי קהילה, מיזם "חולקים בשפע מהגינה" הארצי החל את פעילותו בעיר רמת גן. במסגרת המיזם, תושבי...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 בינואר 2021    דקה אחת
0
משה כהן   

ט"ו בשבט הגיע

ט"ו בשבט נמצא ממש מעבר לפינה, ואם השנה תושבי העיר לא יגיעו אל הטבע, הטבע יגיע אליהם. במהלך השבוע הבא...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 בינואר 2021    3 דקות

כתיבת תגובה