חדשות רמת גן-גבעתיים

רמת גן: התחבורה הציבורית בשבת יוצאת לדרך

חדשות רמת גן-גבעתיים11 ביולי 2019    9 דקות
0

בדיון סוער וברוב של 15 תומכים מול שישה מתנגדים ושניים שהחרימו את ההצבעה, אושרה התכנית של ראש העירייה • שאמה הכהן: "רק הכלה, הבנה ופסילת כל כפייה יביאו לכך שלכולם יהיה פה טוב יותר. התווכחנו, אבל מעתה כולנו אחים, אוהבים ומכבדים זה את זה"

רמת גן: התחבורה הציבורית בשבת יוצאת לדרך
ישיבת המועצה ביום שלישי. עימותים מילוליים ׀ צילום: משה כהן

בתום דיון טעון וסוער, אישרה ביום שלישי מועצת עיריית רמת גן החלטה תקדימית על הפעלת תחבורה ציבורית בשבת במימון העירייה. 15 מחברי המועצה תמכו בהצעה של ראש העירייה כרמל שאמה הכהן, לעומת שישה מתנגדים ושני חברי מועצה שהחרימו את ההצבעה.
ארבעה מחברי הקואליציה התנגדו להצעה – עורכי הדין דוד מנחם וזוהר ישרים (ש"ס), משה רווח (ליכוד) ועו"ד חיה מנע. גם שניים מחברי האופוזיציה התנגדו – יונה טילמן (מסיעתו של ישראל זינגר) ואביהוא בן משה. גם שני חברי המועצה שהחרימו את ההצבעה היו מסיעתו של זינגר – עו"ד אביבית מאור-נמרודי וחגי אשר.
בצעד חריג הגיע בעיצומה של הישיבה מנהיגה הרוחני של ש"ס ברמת גן, הרב ניסן יוסף, והפציר בחברי המועצה שלא לאשר את ההצעה. מול בניין העירייה הביעו שני נושאי שלטים תמיכה במהלך. "אנשים אדישים. אומרים 'אנחנו אתכם', אבל לא הגיעו לכאן. אם ההצעה לא תעבור – זה יהיה על המצפון שלהם", אמרו אלי דן וקובי יוסף, שניצבו בודדים עם השלטים.
לאחר ההצעות לסדר, שגלשו לעתים לעימותים מילוליים בין שאמה הכהן לבן משה, שדיבר בעזרת מגאפון, החל הדיון בהצעה להפעלת קווי השירות בשבת במימון העירייה, בתקציב מיוחד בסך 210 אלף שקל, והובהר שלתושבי העיר הנסיעות יהיו חינם. במהלך הקיץ יופעלו שני קווים – מקריית קריניצי ומחניון הפארק הלאומי, שייסעו בצירי תנועה ראשיים בעיר, לא ייכנסו לשכונות ולא יעברו בסמיכות לבתי כנסת.

"הכרזת מלחמה"

שאמה הכהן הודיע שיינתן חופש הצבעה לכל חברי המועצה. "זה עניין מצפוני, ושכל אחד יצביע על פי מצפונו", הבהיר. סגן ראש העירייה עו"ד רועי ברזילי (הצעירים), מיוזמי המהלך, הזהיר מפני הקצנה. "הציבור הדתי קיצוני, כפייתי ובלתי מתפשר. צריכים להילחם על שני קווי אוטובוס שייסעו פעם בשעה? זה מה שמטריד?". לדבריו, יש במהלך ערך סוציאלי, שיאפשר לרבים להגיע למקומות הבילוי מבלי לשלם מחיר יקר עבור מוניות. "האוטובוסים גם יביאו לחיסכון בנסיעות של מאות כלי רכב פרטיים בשבת, ויש בכך גם ערך סביבתי", הוסיף.
אשר טען כי לא מדובר בתחבורה ציבורית, אלא בשני קווים לקיץ בלבד. "אתה ראש עירייה שאמור לייצג את כולם. אני לא הולך לקחת חלק בהצגה הזו", הסביר את החלטתו להחרים את ההצבעה. טילמן יצא בקריאה שלא להסכים לתכנית במימון העירייה. "חיים בעיר הזו בדו-קיום ושלום. מרבית תושבי העיר חילוניים והמיעוט הוא דתי. במשך כל השנים האחד כיבד את השני ולא הייתה כפייה. לא ייתכן שגוף ציבורי ממלכתי ייתן חסותו לתחבורה ציבורית בשבת". לדבריו, קווי הלילה בימי חמישי ריקים ברובם, ואין צורך בקווי בילוי גם בשבתות. "בגבעתיים אין תחבורה ציבורית בשבת. למה שדווקא ברמת גן זה יקרה? גלו בגרות ואחריות והצביעו נגד. מי שירצה לבלות – יגיע למקומות הבילוי".
לעומתו, סגן ראש העירייה ויו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, אדם קניגסברגר (מסיעתו של שאמה הכהן), אמר: "אין כיום עסקים פתוחים בשבת בעיר. אם היו, לא היה צריך תחבורה ציבורית. נבחרנו כדי לדאוג גם לחילונים, שירגישו חופשיים". בתגובה אמר עו"ד ישרים כי רק לאחרונה התברר שיש בעיות תקציב לעירייה והוסיף: "לשאטלים במימון ציבורי יש תקציב? אנחנו לא מתכוונים לקבוע לפרט כיצד לנהוג בשבת. המדינה קבעה שהשבת הוא יום המנוחה, וכרשות אנחנו לא יכולים להוביל מהלך שפוגע בצביון היהודי בעיר", הוסיף.
עו"ד מאור-נמרודי: "יש כאן הכרזת מלחמה על שומרי המסורת, ועל מה? הרי יש כיום תחבורה ציבורית בשבת במוניות שירות. אני מסתייגת מהדרך שהדבר נעשה". בהמשך דבריה פרץ עימות מילולי בינה לבין שאמה הכהן. "אתה יוצר שסע ופילוג. שרפת גשרים עם ערים שכנות, עם תושבים, חברי כנסת ושרים. תשאיר אחריך אדמה חרוכה". גם בן משה תקף בחריפות: "אתה מביא מלחמת אחים לעיר שלנו. קראת לציבור הדתי והחרדי 'איום אסטרטגי'. אפילו ממשלות וכנסות לא עוסקות בתחבורה ציבורית בשבת. דווקא העירייה צריכה לעסוק בכך?".
ממלא מקומו של שאמה הכהן ליעד אילני התערב והבהיר שהדיבור על "איום אסטרטגי" לא כוון נגד הציבור הדתי והחרדי בעיר. "ראש העירייה דיבר על חומת מגן נגד השתלטות מבני ברק", אמר. בהמשך הגיב שאמה הכהן בחריפות: "נאמרים כאן דברי שקר ולשון הרע. לא התחפשתי מעולם לאדם דתי, לא עמדתי בראש מפלגה דתית ולא הסתרתי את הכיפה", הוא השיב לבן משה, והזכיר לו: "במערכת הבחירות לא ראו אצלך את הכיפה". הוא גם הזכיר לבן משה ראיון שהעניק ל"המקומון" לקראת מערכת הבחירות, שבו הביע תמיכה בפתיחת עסקים ברחוב ביאליק בשבת. "התכוונתי רק לבתי קפה", השיב לו בן משה.
איצ'ה שחם (הגמלאים) הפליג במנהרת הזמן, וסיפר שבזמנו היו ברמת גן בתי קפה שנפתחו בשבת, בניגוד למצב היום במרכז העיר. "שכל אחד יחשוב על השבת שלו. אם אני רוצה לבקר קרובי משפחה – שאוכל לעשות את זה", הוסיף. אילני: "גורמים אינטרסנטיים ופוליטיים יוצרים שסע. לשמור על הצביון של העיר זה לתת מענה לכלל האוכלוסיות". גם שאמה הכהן ציין כי הוא פועל לשפר את התשתיות של שירותי הדת בעיר, והבטיח שהחל משנת 2021 מחירי הכניסה למקוואות יוזלו משמעותית.
עו"ד מנע הודיעה שהיא מצביעה נגד ההצעה, למרות תמיכתה באופן עקרוני בתחבורה ציבורית בשבת ואמירתה כי "יש להכניס את מוניות השירות לרמת גן". גם עו"ד מנחם יצא בחריפות נגד ההצעה, והזהיר מפני חילול שבת במימון העירייה. לדבריו, יש להביא לאישור ועדת הכספים העירונית את ההצעה לתקצוב השאטלים בשבת לפני ההצבעה במועצה. אבל דרישתו נדחתה, כמו גם דרישתו לאפשר הצבעה חשאית, שנדחתה על ידי חברי המועצה.

"זו לא הדרך"

הרב ניסן יוסף, שקיבל את רשות הדיבור, הפציר בחברי המועצה שלא לאשר את ההצעה."ההתנהלות פה קצת כואבת, זו לא הדרך. מי אנחנו שנחליט? יש בורא עולם, שינהיג אותנו. קרוב משפחה שלי נפל בעת מילוי תפקידו, כדי שיסתובבו בשבת ויחללו אותה? הוא היה שומר שבת", ציין בהתרגשות, "נבזה את אלה שנהרגו?".
בתגובה לדבריו, אמר תושב העיר ישראל נחום ל"המקומון": "כאח שכול, אני תומך בתחבורה ציבורית בשבת, שתסייע לרבים להגיע לים ותחסוך להם כ-100 שקל על מוניות".
הרב ניסן סיפר שבעבר הרחוק מרבית תושבי העיר היו מסורתיים. "רוב רובם הגיעו מעיראק, והייתה מסורת בכל בית, עוד מבגדד. דווקא העיר הזו נגד השבת? לא ייתכן. אנא מכם, אנחנו לא באוגנדה. זהות הקיום שלנו היא בגלל ספר הספרים. אל תסכנו את חייכם וחיי עם ישראל. זו תהיה חרפה לנו".
לאחר ההצבעה, עזב הרב ניסן את האולם. עו"ד מנחם הבהיר שאומנם בסופו של דבר למרות הכוונה להפעיל 24 קווים, נותרו שני קווים בלבד בשבת, אבל הוא ימשיך להתנגד לתחבורה ציבורית בשבת. עם זאת, הבהיר שש"ס לא תפרוש מהקואליציה. "אנחנו יכולים להשפיע רק מתוך הקואליציה, ולא להפקיר את ההחלטות לחילוניים. יש לנו מחויבות לסייע לכלל הציבור המסורתי והדתי ברמת גן".
לאחר הדיון, יצא שאמה הכהן בקריאה לפיוס. "צביון העיר לא יכול להיבחן בטווח הקצר. אין לי ספק שרמת גן בדרך להיות טובה יותר לכולם – לחילונים ולדתיים. רק הכלה, הבנה ופסילת כל כפייה יביאו לכך שלכולם יהיה פה טוב יותר, ושהמשחק יפסיק להיות משחק סכום אפס, שבו טובתו וצרכיו של אחד יכולים לבוא רק על חשבון האחר. התווכחנו, אבל מעתה כולנו אחים, אוהבים ומכבדים זה את זה", סיכם.
מנכ"ל ישראל חופשית אורי קידר הוסיף וסיכם: "אנו מברכים את ראש עיריית רמת גן ואת מועצת העיר על ההחלטה להפעיל תחבורה המאפשרת לכל תושבי העיר להמשיך לנוע גם בסוף השבוע בעיר ומחוצה לה".

"לבושתנו ולחרפתנו"

בעקבות ההצבעה, הגיבו ראשי יהדות התורה יעקב ליצמן ומשה גפני בחריפות: "נפל דבר בישראל. לבושתנו ולחרפתנו, ביצעה עיריית רמת גן מהלך מחפיר ומביש". על דברים אלה, הגיב שאמה הכהן: "אלה איומים ריקים ומיותרים, שמוציאים שם רע לדת ולתורה. פנינו לשלום, להידברות ולשיתוף פעולה, לא מתוך פחד אלא מתוך אהבת חינם וכבוד הדדי, שהרי גדלנו על הציווי 'ואהבת לרעך כמוך'. גם התורה הקדושה דרכיה דרכי נועם, והרי דרך ארץ קדמה אפילו לה. "לא אסכים שעירי ותושביה יחיו תחת איומים של שרים וחברי כנסת, וזה האיום האחרון שנבליג לו ונעבור עליו לסדר היום. נבחרנו לשרת את תושבי רמת גן כולם, כולל המיעוט החרדי והדתי, אבל גם את הרוב החילוני, שכולל קשישים, צעירים ובני נוער, שאין ביכולתם לנסוע לבלות בשבת במוניות או ברכב פרטי, ולהוציא מאות שקלים בחודש על מוניות.
"הבטחנו שתושבי צפון העיר יוכלו להגיע לפארק הלאומי ולספארי, שתושבי דרום העיר יוכלו להגיע לפעילויות במתחם הבורסה ושכולם יוכלו להגיע לבית החולים תל השומר למצוות ביקור חולים. הדת מקדשת את שמירת השבת, אך גם את אמירת האמת, קל וחומר על ידי נבחרי ציבור. מול איומים נבחרי ציבור, חייבים לאזור אומץ, מתוך אחריות ואמונה בדרך.
"ליצמן וגפני, כדאי שתתעוררו. כהונתי אינה כפופה להחלטות ולאיומים שלכם. מוטב שאת הסגנון המאפיוזי, הכופה והכפייתי, תשאירו לכנסת ישראל. רשמו לפניכם – על כל פעולת נקם שלכם בעיר ובתושביה, נגדיל את התדירות ונוסיף קווים. על כל ניסיון סחיטה באיומים, נפנה מוסדות חינוך שלכם, שיושבים על קרקע שכל כך חסרה ונדרשת לשימושים שלנו".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

קול ששון וקול שמחה: מתחתנים בצל הקורונה

עונת האירועים העירונית בזמן משבר הקורונה נמשכת. בתמיכה עירונית מקיפה ובהתאם להנחיות משרד הבריאות נערכה היום חתונתם של גרשון ונטע...

חדשות רמת גן-גבעתיים12 בינואר 2021    דקה אחת
0

רמת גן מובילה במדדי חופש המידע

דוח הרשויות המקומיות של היחידה הממשלתית לחופש המידע ומשרד הפנים קובע: רמת-גן מובילה במדדים של חופש המידע עם כ-90% בקשות...

חדשות רמת גן-גבעתיים11 בינואר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה