חדשות רמת גן-גבעתיים

"אהיה ראש עיריית רמת גן"

חדשות רמת גן-גבעתיים27 ביוני 2019    5 דקות
0

ממלא מקום ראש העירייה ליעד אילני לא נבהל ממלחמת הדת בעיר: "אנחנו לא שם" • על יחסיו עם שאמה הכהן: "יש בינינו הבנה מלאה" • על הצפיפות בכיתות: "גיבשנו תכנית לעשור הקרוב" • על מצוקת החניה בעיר: "מגבירים את האכיפה" • ועל תכניותיו: "לאחר שתי קדנציות, אתמודד לראשות העירייה"

"אהיה ראש עיריית רמת גן"
אילני. "היפוך פירמידה" ׀ צילום: ראובן קופיצ'ינסקי

"מרכזים קהילתיים ברמת גן ייפתחו גם בלילות שישי ובשבתות לפעילות של בני הנוער", אומר ממלא מקום ראש עיריית רמת גן ליעד אילני בראיון ל"המקומון".
בבחירות הסוערות לראשות העירייה, תמך אילני בסיבוב השני בכרמל שאמה הכהן – תמיכה שהעניקה רוח גבית למהפך הדרמטי. אילני, המחזיק בתיקי החינוך, התחבורה והספורט, מכהן גם כיו"ר מפעלי בית עמנואל ועומד בראש הנהלת הפארק הלאומי. נפגשתי איתו בלשכתו, שמול לשכת ראש העירייה. הוא לא הסתיר את תכניותיו לעתיד – לעבור לצד השני של המסדרון הצר: "לאחר שתי קדנציות, אתמודד לראשות העירייה ואבקש את אמון הציבור", אמר בגילוי לב.
מאז הבחירות אתה כבר לא בכותרות.
"בשנה שלפני הבחירות עסקתי הרבה מאוד בלהיות בתודעה הציבורית. מאז שהגעתי לעירייה, אני עסוק מהשעה 7:00 עד 24:00 במימוש ההתחייבויות שלי לבוחריי".
אילני, שעמד בראש צוות הבדיקה של הטענות על הדרת נשים בבמת יום העצמאות, שהייתה מיועדת לציבור הדתי ברמת עמידר, המליץ להדיח מתפקידו את מנהל המחלקה לתרבות תורנית טוביה עוזרי. במשרד החינוך מתחו ביקורת על ההדחה, וגם בתקשורת הדתית פורסמו מאמרי ביקורת על המהלך, שעורר סערה. אילני מגיב בחריפות: "אם הוא היה קורבן, כפי שמנסים לטעון, לא היינו נוקטים את מידת הרחמים. עובדה, הוא ימשיך לעבוד בעירייה. המלצתי להעביר אותו מתפקידו, כי הוא לא אמר אמת".
על פי מה שקורה בעיר בשבועות האחרונים, רמת גן בדרך למלחמת דת?
"אנחנו לא שם. אעשה ככל שביכולתי על מנת להפסיק את השנאה, שלצערי הרב נגרמת בגלל אינטרסים פוליטיים. מזינים את הציבור במידע שקרי ולא אחראי".
אולי זו ההוכחה שרמת גן לא דומה לתל אביב.
"זה לא סוד שבתפיסת עולמי אני חושב שרמת גן צריכה להיות יותר כמו תל אביב ולא גבעת שמואל, אבל רמת גן הייתה ותהיה עיר של כולם – דתיים וחילוניים – וחשוב לנו לתת מענה לכולם".
התכנית לתחבורה ציבורית יוצרת מחאה בציבור הדתי.
"לא רצינו להפעיל את 'נוע תנוע' בגלל הנסיעה בתוואי של 'דן' בתוך השכונות. מתוך התחשבות בציבור הדתי, רצינו שהאוטובוסים ייסעו רק בצירים ראשיים, כשאטלים".
אתה מרוצה משיתוף הפעולה עם ראש העירייה?
"יש בינינו הבנה מלאה על עתיד העיר והעירייה. עד כה הוא מאפשר לי לממש את הבטחותיי לבוחר, וכולי תקווה שכך זה יימשך".

"גניבת דעת"

אביהוא בן משה טוען שמחירי הקייטנות בעיר גבוהים יחסית לערים אחרות.
"הטענה הזו היא גניבת דעת וזלזול באינטליגנציה של הציבור. ראיתי באיזה מקום, שנעשתה השוואה לעומת קייטנות שנמשכות רק 15 ימים, ואצלנו הקייטנות נמשכות 23 ימים. בנוסף, ברמת גן הקייטנות נמשכות עד 16:30, וזה מאוד עוזר להורים. אז יש פערים במחירים, אבל צריכים לשקלל את כל הנתונים. הכוונה היא שבשנה הבאה הקייטנות יפעלו עד השעה 17:00 ונעשה את זה בתיאום עם הוועד".
יהיו פתרונות לצפיפות בכיתות?
"גיבשנו תכנית בינוי במוסדות החינוך לעשור הקרוב, שבמסגרתה נבנה בתי ספר חדשים. בית הספר נטעים יעבור לחווה החקלאית, בית הספר ניצנים ייהרס, וייבנה בית ספר גדול יותר, או שיתווסף למבנה הקיים אגף חדש. קריית החינוך החדשה במזרח העיר תביא להורדת הצפיפות בבליך. נבצע גם פרויקטים נוספים של בינוי ותוספות של גני ילדים וכיתות".
יש טענות על כך שתכנית הרובעים המתוכננת תגרום להוצאות כספיות מיותרות ולניפוח המנגנון בעובדים נוספים.
"העיר תחולק לשמונה רובעים, שיביאו לשיפור דרמטי בשירותים העירוניים. בכל אזור השירותים יהיו נגישים וקרובים למקום המגורים, ולא יהיה צורך להגיע עד לבניין העירייה. חלק מהעובדים מועסקים כיום בעירייה, ונגייס עובדים נוספים בהתאם לצורך".
מה צפוי במרכזים הקהילתיים?
"התכנון הוא, שבשנת 2020 המרכזים הקהילתיים יפעלו בשבתות. בכל מרכז קהילתי יהיה מדריך נוער, ובימי שישי יתקיימו מסיבות מפוקחות. זה יצמצם את הנוכחות של בני נוער בגנים ובחוצות, שלעתים יוצרת הפרעות".
"הסירות יחזרו"
כמחזיק תיק התחבורה, כיצד ניתן להתמודד עם מצוקת החניה?
"התחלנו להגביר את האכיפה ליישום החניה האזורית בשעות הערב. במקביל, אנחנו פועלים לפתיחת חניונים ומנסים לאתר מגרשים ריקים ולשכור אותם, ואז להשמיש אותם כחניונים".
ומה יהיה עם עומסי התנועה הכבדים בצירים הראשיים בשעות הלחץ של הבוקר ואחר הצהריים?
"אני חסיד גדול של התחבורה הציבורית ובטוח שהעתיד הוא שם ושצריך לשפר אותה. אבל צריכים גם לעודד במקביל תחבורה שיתופית, ולהכניס תחבורה אלטרנטיבית כמו אופניים וקורקינטים. אנחנו פועלים להקמת נת"צים ושבילי אופניים. אני חבר בפורום מטרופוליני לתחבורה, ואנחנו מנסים לקדם תכניות משותפות".
מתי המבנה העגול הנטוש באגם הפארק הלאומי יפסיק להיות פיל לבן?
"אנחנו יוזמים תחרות אדריכלים לעיצוב פנימי חדש למבנה. מה שמסתמן הוא שבקומה אחת תהיה מסעדה ובית להופעות חיות בסגנון 'זאפה', ובקומה נוספת תהיה פעילות לספורט ונופש".
לאחר כ-16 שנות הפסקה, מתי הסירות יחזרו לשוט באגם?
"הסירות יחזרו בקיץ הבא. אנחנו כל הזמן משדרגים. רק לאחרונה נפתח בית קפה חדש".
"אהיה ראש עירייה"
אתה מתכוון להתמודד בעתיד על ראשות העיר?
"אני מאמין שאהיה ראש עיריית רמת גן. רציתי מאוד להיות, אבל הבוחר אמר את דברו, והחלטתי ובצדק לתמוך בכרמל שאמה הכהן. אני חושב שהציבור מעריך את פועלי עבורו ומקווה שייתן בי את אמונו".
עד מתי יימשך שיתוף הפעולה עם שאמה הכהן?
"כל זמן שההתחייבויות ההדדיות בינינו יישמרו, נמשיך לשתף פעולה. גם בבחירות הבאות אמשיך להיות ממלא מקומו, ונרוץ ברשימה משותפת. בעוד עשר שנים אבקש את אמון הציבור".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

בשורה עולמית: הקסדה השיתופית הראשונה הושקה היום...

הקסדה השיתופית הראשונה בעולם הושקה היום ברמת גן ביחד עם תושבת העיר דורית אברהם, שהחלה את המאבק ביום שאיבדה את...

חדשות רמת גן-גבעתיים28 ביולי 2020    2 דקות
0

מצוקת הקורונה: דפק בדלת וביקש אוכל

"הייתי המום, אדם עובר בין הדירות ומבקש אוכל", סיפר ל"המקומון" גבר כבן 45, המתגורר ברחוב תל חי ברמת גן, על...

חדשות רמת גן-גבעתיים26 ביולי 2020    2 דקות

כתיבת תגובה