חדשות רמת גן-גבעתיים

אוטובוס השבת ברמת גן: ההכרעה נדחתה

חדשות רמת גן-גבעתיים27 ביוני 2019    9 דקות
0

בגלל עניין מנהלי נדחתה ההצבעה לשבוע הבא • חגי אשר תקף: "היה לנו את פרעה במצרים, יש לנו את ארדואן בטורקיה, את רון קובי בטבריה ואת שאמה הכהן ברמת גן" • ראש העירייה: "הדיון הזה חשוב, גם אם הוא מאוד אמוציונלי"

אוטובוס השבת ברמת גן: ההכרעה נדחתה
ישיבת המועצה ביום שלישי. "פאול טכני" ׀ צילום: משה כהן

הדיון הטעון והמרתוני שהתקיים ביום שלישי בערב בישיבת מועצת עיריית רמת גן על ההצעה להפעיל תחבורה ציבורית בשבת, הסתיים ללא הכרעה. ההצבעה צפויה להתקיים רק בישיבה הבאה. זאת, לאחר שלא היה הרוב הנדרש להארכת הישיבה מעבר לארבע שעות, כפי שקובע החוק.
לפני תחילת הישיבה, התפרסו פקחים בכניסות לבניין העירייה ובדקו בקפידה על פי רשימות כל מי שביקש להיכנס. לא הרחק מהבניין נראו שוטרי יס"מ, המוכנים לכל תרחיש. אבל בניגוד לחששות המוקדמים, הפגנות ומחאות לא היו, והחיים ברחוב ביאליק התוסס נמשכו כסדרם.
לעומת זאת, באולם הישיבות, האווירה הייתה מתוחה. לאחר השאילתות וההצעות לסדר, החל הדיון על הפעלת קווי האוטובוסים בשבתות בעיר, שבמהלכו הגיעו לאולם הדיונים שניים מהרבנים הבכירים ברמת גן – מנהיגה הרוחני של ש"ס בעיר הרב יוסף ניסן והרב אליהו מנצור. חבר מועצת העירייה מטעם ש"ס, עו"ד זוהר ישרים, טען שהוא תיאם את הגעתם לישיבת המועצה. לעומתו, ראש הסיעה וסגן ראש העירייה עו"ד דוד מנחם אמר שהרב הגיע ביוזמתו, כי "הדבר בוער בעצמותיו".
בתכנית שהוצגה בפני חברי המועצה, להפעלת תחבורה ציבורית במימון העירייה בשבת, נקבע שיהיו שני קווי אוטובוסים: "הקו הכחול" ו"הקו האדום". שעות הנסיעה מרמת גן לים בשבתות, עד 14 בספטמבר, יהיו על פי ההצעה בכל שעה עגולה, מ-10:00 עד 14:00, ובחזור האוטובוסים ייצאו מאזור הים התל אביבי בכל שעה עגולה מ-14:00 עד 18:00.
בנוסף, בימי שישי בערב יהיו נסיעות מרמת גן למוקדי בילוי בתל אביב בשעות 21:30 ו-23:00, ובחזרה לרמת גן יהיו נסיעות ב-24:00 וב-2:00 אחרי חצות. העלות הכוללת של הפעלת האוטובוסים בתקופת הקיץ (עד 14 בספטמבר), שיהיו ללא תשלום עבור תושבי רמת גן בסופי שבוע, מסתכמת בכ-210 אלף שקל, והמימון יהיה מקופת העירייה.
"על מנת לתת מענה לכל תושבי העיר המעוניינים לנסוע לים ולמוקדי הבילוי בסופי שבוע, הכנו שני מסלולים שבהם יעבור קו האוטובוס", צוין בהצעה, והובהר: "ככלל, הנסיעה תהיה לאורך הצירים המרכזיים בעיר, ולא תהיה כניסה לשכונות". עוד נקבע בתכנית, כי תחנות האיסוף יהיו בתחנות אוטובוס קיימות בעיר, והאוטובוס לא יעצור ליד בתי כנסת.

"בושה וחרפה"

כבר במהלך ההצעות לסדר, שהועלו לדיון על ידי חברי מועצה מהאופוזיציה, האווירה הייתה מתוחה וטעונה. חגי אשר, חבר המועצה מסיעתו של ראש העירייה לשעבר ישראל זינגר, תקף בבוטות את ראש העירייה שאמה הכהן ועורר סערה באולם. "היה לנו את פרעה במצרים, יש לנו את ארדואן בטורקיה, את רון קובי בטבריה ואת שאמה הכהן ברמת גן", אמר.
ממלא מקום ראש העירייה ליעד אילני הגיב בחריפות: "תתבייש לך. לאן הגעת?", ודרש מאשר שיחזור בו. "זו בושה וחרפה, ואפילו הסתה, כשחבר מועצה מדבר ככה על ראש העיר", הוסיף אילני. אשר סירב לחזור בו מהדברים, והרוחות באולם סערו.
בסביבתו של שאמה הכהן הדגישו כי מדובר בדברים חמורים ביותר, אבל הוסיפו: "לא נדרדר את רמת השיח". כשעלתה ההצעה להפעלת האוטובוסים בשבת, המתח עלה והדיון התארך. שאמה הכהן הבהיר כי יינתן חופש הצבעה לכל חברי המועצה.
הדיון התארך ורשימת הדוברים הייתה ארוכה. בשעה 22:00, כשחלפו ארבע שעות מתחילת הישיבה, הועלתה להצבעה הצעה להאריך את הישיבה, אבל אז לא היה הרוב הנדרש של 75% מחברי המועצה. שניים מחברי הקואליציה, עורכי הדין מנחם וישרים מש"ס, הצביעו נגד הארכת הישיבה. יחד איתם התנגדו שני חברי האופוזיציה – אביהוא בן משה ויונה ליטמן.
חלק מחברי הקואליציה היו מחוץ לאולם בעת ההצבעה. בעד הארכת הישיבה הצביעו 11 חברי מועצה לעומת ארבעה מתנגדים. מי שמנע את ה-75% הנדרשים להמשך הישיבה היה חבר הקואליציה איצ'ה שחם מהגמלאים, שנמנע בהצבעה.
לאחר שהישיבה ננעלה, התקיימה הצבעה על קיום ישיבת המשך ביום רביעי, אבל עו"ד מנחם טען שלא ניתן לקיים ישיבת המשך, לאחר סגירת הישיבה. אילני הבהיר כי הנושא נבדק חוקית. אם ניתן יהיה לקיים דיון ביום רביעי, הוא יימשך ותהיה הצבעה. אם ההצעה תאושר, תכנית הפעלת האוטובוסים בשבת ברמת גן תצא לדרך כמתוכנן ב-5 ביולי.
במקרה שיהיה צורך חוקי לדחות את הישיבה לעוד עשרה ימים, ספק אם ניתן יהיה להפעיל את קווי האוטובוסים כבר בסוף השבוע הבא. "אנחנו בודקים את זה משפטית", הבהיר אילני, אבל הדגיש: "ההצעה תעבור". גם סגן ראש העירייה עו"ד רועי ברזילי הביע את ביטחונו שההצעה תאושר במועצה: "היה פאול טכני, אבל תהיה עוד ישיבת מועצה ויהיה רוב".
לעומתם, עו"ד מנחם הודיע שימשיך להיאבק נגד תחבורה ציבורית בשבת. "הצלחתי לסכל את הארכת ישיבת המועצה. ככה עשיתי לפני כמה שנים, כשמנעתי את אישור חוק העזר העירוני לפתיחת עסקים בשבת. אני מאמין שנצליח למנוע גם את התחבורה הציבורית בשבת ברמת גן", הוסיף.
עו"ד ישרים: "אם הרב ניסן עוזב הכל ומגיע יחד עם הרב אליהו מנצור לישיבת המועצה, זה צריך להדליק עבורנו נורת אזהרה גדולה וחזקה. אני רוצה לציין שראש העירייה קיבל את הרב בכבוד, וניכר שגם עבורו נושא השאטלים בשבת מהווה החלטה לא פשוטה. הישיבה נדחתה, ונעשה הכל כדי לסכל את ההצעה. מדובר בנושא מצפוני וערכי מאין כמותו, ואין מנוס אלא לקיים הצבעה חשאית".
שאמה הכהן אמר על דחיית ההצבעה לישיבה נוספת של המועצה: "אם החוק הוא ברור, אף אחד מאיתנו לא מעל החוק. יש כללים ברורים. אי אפשר להיות דמוקרטים רק כשזה נוח, גם אם הרוב איבד פה את הרוב, צריך לכבד זאת. כל הכרעה שתתקבל היא מבורכת וצריך לכבד אותה. אנחנו מאמינים בשקיפות ובשיתוף. נכון שהנהלת העיר יכולה להחליט לבד, אבל אנחנו לא גנבים בלילה, ולא באנו לעשות מחטפים. הדיון הזה חשוב, גם אם הוא מאוד אמוציונלי".
הוא הוסיף: "לאחרונה קיימנו מספר מפגשים עם הרבנים, למדנו על הצד החילוני והדתי, ובעקבות זאת שינינו ועדכנו את ההצעה. לבסוף, אנו מניחים כאן הצעה מיטבית".
שאמה הכהן מוסיף: "אני מחויב לאיכות החיים של כל תושב ותושבת – חרדים, מסורתיים, חילונים, להט"בים וסטרייטים. לא תהיה שום צורה של הדרת נשים וגם לא של הדרת דתיים. רמת גן היא לא עיר חרדית ולא דתית, ובסוף אנחנו צריכים ללמוד לחיות ביחד לאורך זמן. אנחנו רוצים לשמור על רמת גן כפי שהיא – עיר של כולם".

"איום אסטרטגי"

יום לפני הישיבה הסוערת, פרץ עימות מילולי פומבי וחריף בין ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן לראש עיריית בני ברק אברהם רובינשטיין, שכינה את שאמה הכהן "פרעה", במהלך פאנל משותף שבו השתתפו. שאמה הכהן עזב במחאה את המקום, לקול תשואות הנוכחים.
יצוין כי רובינשטיין יצא בהתבטאות החריפה, לאחר ששאמה הכהן אמר, לדבריו, שבני ברק מהווה איום אסטרטגי על רמת גן. "גם פרעה כינה את העם היהודי איום אסטרטגי", אמר רובינשטיין. שאמה הכהן הגיב בחריפות: "תתבייש לך ראש העירייה. יהודי עם כיפה קורא ליהודי 'פרעה'?". עם זאת, בכיר בעיריית בני ברק הבהיר כי רובינשטיין יהיה מוכן לחזור בו מהכינוי "פרעה", רק אם שאמה הכהן יחזור בו מדבריו, שתושבי בני ברק מהווים איום אסטרטגי על רמת גן.
"אנחנו לא התערבנו במה שקורה בתוך רמת גן, ותושבים מבני ברק גם לא הגיעו להפגנת המחאה נגד התחבורה הציבורית שהתקיימה בכיכר אורדע", הוסיפו מקורבי רובינשטיין. בסביבתו של שאמה הכהן הבהירו שהוא אינו מתכוון לחזור בו מדבריו.
יצוין כי בשבועות האחרונים גברה המתיחות על רקע דתי ברמת גן, גם בגלל מצעד הגאווה ותליית דגלי הקהילה הגאה בחוצות העיר, וגם בגלל ההחלטה להדיח את מנהל המחלקה לתרבות תורנית טוביה עוזרי, בעקבות אירועי יום העצמאות ברמת עמידר – החלטתו שלא לאפשר לנערה לשיר על הבמה בהופעה של נתן גושן. הפרשה עוררה סערה, ונטען כי האיסור היה על רקע הדרת נשים.

"עוד שמן למדורה"

בינתיים חבר מועצת העירייה, אביהוא בן משה ("הרמת גנים עם אביהוא"), טוען כי משאיות לפינוי אשפה פינו זבל במהלך השבת, וכי יש בכך הפרה נוספת של הסטטוס קוו בין דתיים לחילוניים בעיר.
חבר האופוזיציה כתב לראש העירייה שאמה הכהן: "עם צאת השבת התקבלו אצלי תלונות לגבי פעילות של אגף שפ״ע בשבת. בשכונות רמת עמידר ורמת השקמה הסתובבה משאית שפינתה את פחי האשפה במקום".
"האם לא די בשבירת הסטטוס קוו שנעשתה על ידך עד כה, כאשר אתה מוסיף כעת ומפעיל את שירותי פינוי האשפה גם בשבת? אבקשך לחדול לאלתר מפעילות זו, הפוגעת ברגשות הציבור", ציין בן משה.
לדבריו, אגף שפ"ע מעולם לא פינה אשפה בעיר ביום שבת. "הנוהל עד היום היה, שרק מטעמים של שמירה על בריאות הציבור, ובמיוחד כשיש רצף של חג ושבת, תפעיל העירייה בשיקול דעת קבלן בן מיעוטים בטנדר (רכב קטן) כדי למנוע מפגעים סביבתיים", טוען בן משה. "זו הפעם הראשונה בהיסטוריה של העיר שהעירייה הוציאה משאיות לפינוי אשפה בצהרי יום שבת".
מהעירייה נמסר בתגובה: "מצער שפוליטיקאי בוחר לתפוס טרמפ על שיח השבת ולזרוק עוד שמן למדורה. זאת, על גבם של תושבי העיר ותוך זלזול באינטליגנציה שלהם. מי שנושא באחריות ללכלוך ברחובות העיר בקדנציה הקודמת, ודאי יודע שאין שום שינוי בסטטוס קוו, ושמערך הפינוי עובד בדיוק באותה המתכונת זה שש שנים. השינוי היחיד הוא סוג הרכב שמפנה את האשפה, שהוחלף מרכב מסחרי למשאית, לטובת ייעול מערך הפינוי".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

תוכנית לעידוד גיוס על שם רס"ל עמית...

רמת גן השיקה תוכנית ייחודית לעידוד והכנה לקראת הגיוס לצה"ל, על שמו של לוחם גדוד הסיור של גולני, רס"ל עמית...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת
0

מבצע חיסונים לילדי גבעתיים

כ-900 ילדים צפויים להתחסן במבצע החיסונים המיוחד של משרד הבריאות ועיריית גבעתיים, שהחל בשבוע שעבר, לילדי העיר העולים לכיתות א'...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה