חדשות רמת גן-גבעתיים

יש לי עוד הרבה מה לעשות בגבעתיים

חדשות רמת גן-גבעתיים20 ביוני 2019    11 דקות
0

בראיון מיוחד מדבר רן קוניק על אפשרות האיחוד עם רמת גן: "לא יהיה" • על הצפיפות בכיתות: "התמודדות לא פשוטה" • על מעבר אפשרי לפוליטיקה הארצית: "אני נשאר" • ועל השחיקה בקדנציה השנייה כראש העירייה: "לא התעייפתי"

יש לי עוד הרבה מה לעשות בגבעתיים
קוניק. "תושבי גבעתיים החזירו לי בגדול" ׀ צילומים: דוברות העירייה

"גבעתיים היא המרכז החדש של המדינה", אומר ראש עיריית גבעתיים רן קוניק בראיון ל"המקומון". קוניק, שנבחר באוקטובר 2018 ברוב של 86% לקדנציה שנייה בראשות העירייה, לאחר שלא היו מתמודדים מולו, רומז כי הוא עשוי להתמודד גם לקדנציה שלישית. "קדנציה אחת ואפילו שתיים הן מעט מדי", הוא אומר. "יש לי עוד הרבה מה לעשות בגבעתיים".
נפגשתי עם קוניק בלשכתו – בבניין ההיסטורי של עיריית גבעתיים, שצפוי להפוך למוזיאון לתולדות העיר לאחר הקמת בניין העירייה החדש במתחם הסמוך. הוא דיבר בפתיחות רבה על הנושאים שעל הפרק, והסביר למה שקט בגבעתיים ביחס לרמת גן, שלא יורדת מהכותרות.
"אני מפרגן לרמת גן ומאחל לראש העירייה בהצלחה, אבל אנחנו במקום אחר. ראש עירייה חדש תמיד בא עם התלהבות יתרה ולפעמים גם גימיקים. גם אני הייתי ככה בהתחלה. חשוב לייצר עשייה ערכית ולהתרכז בדברים החשובים ופחות בפופוליזם ויחסי ציבור, ואת זה אנחנו עושים".
מה השתנה בגבעתיים בחודשים האחרונים?
"אנחנו מקדמים את תכנית כורזין, שם יהיה מרכז העסקים החדש של העיר, ומשדרגים רחובות, גני ילדים ומוסדות חינוך ותרבות, שהרבה שנים לא נגעו בהם. יזמנו פעילויות קהילתיות ייחודיות. נעשו בגבעתיים הרבה דברים יפים, ולראיה – ברמת גן אומרים 'תראו את גבעתיים'".
אז יש תחרות בין הערים?
"אנחנו לא בתחרות עם אף אחד. לגבעתיים יש את הייחוד שלה".
יש סיכוי לאיחוד בין הערים?
"לא יהיה שום איחוד. גבעתיים היא עיר מובילה, המהווה מודל לחיקוי. אם היו שואלים, רוב תושבי רמת גן היו רוצים לגור בגבעתיים. אין לי דבר נגד רמת גן, זו עיר נהדרת, ובמשך 20 שנה כספורטאי שיחקתי בהפועל רמת גן. יש מקום לשיתופי פעולה, אבל לא יהיה איחוד".
ואיחוד תאגידי המים, כפי שהציע כרמל שאמה הכהן?
"אנחנו מתנגדים לאיחוד התאגידים. גם שאמה הכהן אמר שצריך לבטל את התאגידים. אי אפשר להילחם על ביטול ולהתאחד".
גבעתיים תומכת באיחוד השירותים הווטרינריים?
"כבר אמרנו שאנחנו תומכים. זה תלוי ברמת גן".
אילו שיתופי פעולה נוספים אפשריים בין שתי הערים?
"אפשר ליצור ניהול מטרופוליני משותף בנושאים כמו תחבורה, איסוף אשפה ונושאים נקודתיים. אם תושב רמת גן רוצה ללמוד בבית ספר מעבר לכביש, הממוקם בגבעתיים, הוא יוכל לעשות את זה. אבל לאחד רשויות? זה לא יקרה, וזה גם לא הצליח במקומות שעשו את זה".
אבל איחוד יכול ליצור התייעלות.
"לכל עיר יש מקום להתייעל, אבל אין לזה שום קשר לאיחוד".
איך יחסי השכנות עם רמת גן?
"אנחנו שכנים טובים, ואני ביחסים טובים עם שאמה הכהן, שהוא איש מוכשר".

"לא שואפים להיות תל אביב"

לא מכבר נפגש קוניק עם בעלי פאבים ומקומות בילוי בעיר, בניסיון לבחון עמם אפשרות להאריך את שעות הפתיחה גם ללילה. "אנחנו בודקים את האפשרות הזאת למקומות הבילוי בכצנלסון-ויצמן. הכוונה היא שמקום בילוי יוכל לפעול מעבר לחצות".
רוצים להיות כמו תל אביב?
"אנחנו לא שואפים להיות כמו תל אביב. מי שמגיע מתל אביב לגבעתיים רוצה בילוי סולידי ולא דיסקוטקים. גבעתיים היא המרכז החדש של המדינה, הדבר הבא. אנשים קצת מיצו את הבילוי בתל אביב, ויש להם בכצנלסון-ויצמן גזרה יפהפיה של אזור בילויים, בתי קפה ופאבים, עם יותר חניה מאשר בתל אביב".
קוניק סבור שהמעבר לגבעתיים הפך לתופעה. "יש תהליך של הגעת משפחות צעירות ורווקים בסגנון תל אביבי לגבעתיים. גילו את האווירה הקהילתית, הקרבה לעיר, החינוך הטוב והאווירה המיוחדת, ובעקבות הצעירים, הגיעו יזמים שפתחו פה מקומות בילוי. תרבות הבילוי בעיר מתפתחת לאזור המזרחי. כיכר נוח חוזרת אחרי הרבה שנים לחיים, אנחנו מעודדים פתיחת מקומות בילוי ומקלים ברישוי. למקומות הבילוי יש זכות גדולה בהתעוררות".
למה אין בגבעתיים יוזמה לקווי בילוי בשישי בערב?
"הצעירים שלנו מבלים בגבעתיים. אני מצפה שרון חולדאי יארגן הסעות לכאן וששאמה הכהן ישלח קווי לילה לגבעתיים".
ומה קורה בשבתות?
"בשבת יש את 'נוע תנוע'. צריכים במדינת ישראל תחבורה ציבורית, אבל לא העיריות צריכות לעסוק בכך, אלא המדינה. לתחבורה ציבורית בשבת יש ערך חברתי וסוציאלי, והיא צריכה להיות בתדירות נמוכה לעומת ימי חול. בשבת נסעתי עם רכב לים בתל אביב, וחזרתי כי לא היו מקומות חניה. תחבורה ציבורית תסייע לאנשים שאין להם כסף למוניות".

"חייבים התחדשות עירונית"

נושאי תכנון ובנייה והתחדשות עירונית לא יורדים מסדר היום בגבעתיים. לאן העיר הולכת?
"תנופת ההתחדשות תלויה בעיקר בתושבים ובבעלי הדירות. תפקיד העירייה הוא להכין תכנית עם כללים, מה מותר וכמה אפשר. יש אזורים שמותרת תמ"א ויש אזורים שאפשר רק פינוי בינוי. היה בלגן של חוסר ודאות. בעוד כמה חודשים תהיה ודאות, כשנפקיד את תכנית המתאר".
אתה בעד התחדשות עירונית?
"חייבים התחדשות עירונית, אבל גבעתיים עיר צפופה, הזקוקה למבני ציבור וחינוך ושטחים ציבוריים. יש עשרות פרויקטים של תמ"א בגבעתיים. החמרנו בתנאים, אבל לא עצרנו. לא בטוח שדירות יהיו גדולות יותר לאחר ההתחדשות עירונית, אבל הבניינים יעברו חיזוק, ישופצו ויהיו מעלית וממ"ד".
מה קורה עם תכנית הפינוי בינוי הגדולה במתחם הסתדרות?
"התכנית כבר אושרה. אחרי ש-20 שנים רק דיברו ולא קידמו, אנחנו קידמנו ואישרנו. כעת זה תלוי רק בדיירים. ישנם 11 מתחמים בהסתדרות, וכל מתחם עובד על התכנית הספציפית. זה ייצא סוף-סוף אל הפועל".
ומה יהיה בכורזין?
"יש תכנית מאושרת. כורזין יהיה מרכז העסקים החדש של העיר, והוא יפתור הרבה בעיות. תושבים מהעיר יעברו לעבוד שם, ולא יצטרכו לנסוע בפקקים לתל אביב. המיקום הוא פצצה. זה הצנטרום. הקו הסגול של הרכבת הקלה יעבור שם".
רמת גן מתנגדת לתוואי של הקו הסגול באזור אלוף שדה-הירדן.
"לנו אין שום בעיה עם התוואי העובר בגבעתיים".
מתי המבנה הוותיק בכורזין יעבור התחדשות?
"יש שם עשרות בעלי עסקים פרטיים. לדעתי, זה יקרה אחרי שייבנו הבניינים החדשים לעסקים ולתעסוקה. כשייפתחו בתי קפה כמו בקריית עתידים ברמת החייל, בעלי עסקים יתחילו ליזום התחדשות. הם לא ירצו להישאר מאחור".

"לא יודע לעשות קסמים"

לאחרונה התרבו הטענות של תושבים על צואת כלבים ברחוב. לדברי קוניק, "גבעתיים היא אחת הערים הצפופות ומרובות הכלבים בישראל. יש בעלי כלבים בגבעתיים, שהמילים 'התחשבות בסביבה' זרות להם. אם כלביהם היו יכולים לאסוף בעצמם, לא היה גלל אחד על המדרכה… לצערי רבים לא אוספים, ולא פשוט לאכוף ביעילות, כי צריך לתפוס על חם".
מדוע העירייה לא אוכפת באמצעות מצלמות אבטחה?
"זה לא חוקי. חייבים לתפוס על חם, אבל אין לנו מספיק פקחים. אנחנו כל הזמן מחפשים ומגייסים. יש אכיפה ומנקים כל הזמן, וגם מפעילים מכונות שטיפה, אבל אני עדיין לא מרוצה, יש עוד הרבה מה לעשות. אני מקווה שניתן יהיה להטיל קנסות גם בעזרת מצלמות".
מה ניתן לעשות בטווח הקצר?
"לשפר את האכיפה ואת המודעות, באמצעות מערכת החינוך. בעיית צואת הכלבים אינה קיימת רק אצלנו. בגבעתיים אין שטחים פתוחים, הכל בנוי, כך שאנשים לא יכולים ללכת לשדה פתוח. אנחנו מגייסים פקחים, ונקים גם סיירת כלבים. הצבנו עשרות מתקנים עם שקיות לאיסוף, אבל בסופו של דבר, זה תלוי בעיקר בתושבים. כעיר קהילתית, מתסכל שצריכים ללכת לכיוון האכיפה".
משרד התחבורה דורש להקים נת"צ במרכז גבעתיים. למה אתם מתנגדים?
"יש הרבה פופוליזם בהצהרות, שנועדו לצבור נקודות בתקשורת. אם יש תכנית למטרו, שיעבור בכצנלסון, והפרויקט אמור להתבצע ב-2030, מה ההיגיון להשקיע עכשיו מיליונים בכצנלסון ולחפור את כל הרחוב? המטרו יביא למפנה דרמטי, ואני מקווה שיקדימו את לוחות הזמנים, אבל בינתיים אי אפשר לחפור במשך שנים בכצנלסון ואחרי שנים בודדות לחפור שוב".
יש פתרון למצוקת החניה?
"קסמים אני לא יודע לעשות. פרויקט בניין העירייה, שיתחיל בסוף השנה, יכלול חניון תת-קרקעי של שש קומות. המטרה צריכה להיות לצמצם את מספר הרכבים הפרטיים. זה יקרה רק אם תהיה תחבורה ציבורית טובה ויעילה. צריכים להשקיע בזה מאות מיליוני שקלים, וחשוב לעשות את זה כמה שיותר מהר. רק השילוב של תחבורה ציבורית, שבילי אופניים ומטרו יביא למפנה. החזון הוא, שלאחר שיהיה מטרו בגבעתיים, רחוב כצנלסון יהפוך למדרחוב ואולי רק אוטובוסים יוכלו לעבור בו".

"גבעתיים עיר מבוקשת"

לקראת החופש הגדול, שאלתי את קוניק אם מתוכננת הוזלה במחירי הקייטנות. "את המחירים קובעת המדינה, ואני שמח שנמצא לזה פתרון. אצלנו יש דבר ייחודי, כי מכרז הצהרונים כולל את יולי, שהוא חודש קייטנה. זה יוזיל את העלות הכספית לעומת רשויות אחרות וייצור רצף חינוכי. הקייטנות בגבעתיים יפעלו עד השעה 17:00. מדובר בתוספת של שעה קריטית להורים עובדים".
יהיו קייטנות מוזלות?
"הוצעו קייטנות מוזלות לילדי הגנים, על פי הנחיות המדינה, אבל אף אחד לא נרשם. אנשים מוכנים לשלם מחיר גבוה יותר עבור איכות גבוהה יותר".
בגבעתיים החלה בזמנו "מחאת הסרדינים" הארצית. גם בשנת הלימודים הבאה יהיה צפוף בכיתות?
"הנושא תמיד חוזר על עצמו. גבעתיים עיר מאוד מבוקשת, ואנשים רוצים לגור כאן, אבל אנחנו נטולי שטחים ציבוריים. ההתחדשות העירונית מאוד חשובה לשטחי ציבור. אנחנו כל הזמן יוזמים תוספת כיתות. עשינו את זה בבורוכוב ובשמעוני, ואנחנו גם בונים גנים חדשים, אבל ההתמודדות לא פשוטה".
מתי יתחילו העבודות להקמת אולם הספורט במנורה?
"התכנית הוקפאה. אחרי שיצאנו למכרז, התברר שהעלות תגיע לכ-50 מיליון שקל, במקום 35 מיליון בתחזיות המוקדמות. יש לנו תכניות חלופיות לבניית אולם ספורט בבית ספר שמעוני, ומגרש מנורה יהיה מקורה ונבצע בו שיפוצים. בעתיד הרחוק יותר נבנה את האולם במנורה".
מהן התכניות לגבי שיפוץ הגנים?
"גינות קורצ'אק וטבנקין ישופצו, ונטפח גם את הצמחייה בחוצות העיר וכמובן – את העצים הוותיקים".
בסופו של דבר, תהיה בנייה בגבעת קוזלובסקי?
"קיים עיוות ואבסורד. שטח של 25 דונם בגבעה הוא בבעלות עיריית תל אביב ובעלים פרטיים. המקום יועד לציבור והתחלנו בתהליך הפקעה. אין היגיון שהגבעה לא תהיה בבעלות גבעתיים. בסופו של דבר, יהיה שם שטח ירוק, עם שילוב של מבני ציבור, כמו מרכז קהילתי. לא יהיו מגדלי מגורים, ומפעילי המשדרים באנטנה יצטרכו למצוא מקום אחר".

"אני לא איש של פוליטיקה"

כחבר מפלגת העבודה, בבחירות האחרונות לכנסת תמכת באבי גבאי. מה תעשה בבחירות הקרובות?
"הצטרפתי לעבודה והאמנתי באבי גבאי. הוא איש ראוי ומוכשר. לרוע מזלו, מעבר לטעויות שעשה, הוא נקלע לסיטואציה של שני גושים. המועמדים כעת לראשות העבודה הם אנשים טובים וראויים, אבל אף אחד מהם לא אלטרנטיבה לשלטון. המפלגה חייבת דמות חדשה-ישנה".
יש לך כוונה לעבור בעתיד למישור הארצי?
"יש לי עוד הרבה מה לעשות בגבעתיים. קדנציה אחת ואפילו שתיים הן מעט מדי. יש לי בעיה עם מה שקורה למעלה. אני עסוק 90% בעשייה, ובמישור הארצי עסוקים 90% בפוליטיקה, ורק 10% בעשייה. רוביק דנילוביץ' , רון חולדאי ומוטי ששון הבינו את זה, ולא עברו לפוליטיקה הארצית. גם אני נשאר. עבורי גבעתיים היא לפני הכל".
יש שחיקה בתפקיד ראש העירייה?
"לא התעייפתי. אני ממשיך באותו הקצב ויש לי עוד הרבה אתגרים".
יש תחושה של כפיות טובה?
"לאנשים יש זיכרון קצר וציפיות גבוהות. הצבנו רף גבוה, והרגלנו לשירות אישי ברמה גבוהה. אנשים דורשים תמורה מלאה עבור האגרה, ואלה כללי המשחק. עד היום לא הרגשתי כפיות טובה. בבחירות האחרונות לא היו מולי מתמודדים, וקיבלתי 86% תמיכה מתושבי גבעתיים, שהחזירו לי בגדול".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

מצוקת הקורונה: דפק בדלת וביקש אוכל

"הייתי המום, אדם עובר בין הדירות ומבקש אוכל", סיפר ל"המקומון" גבר כבן 45, המתגורר ברחוב תל חי ברמת גן, על...

חדשות רמת גן-גבעתיים26 ביולי 2020    2 דקות
0

רמת גן: תוספת של 207 יחידות דיור...

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה אישרה שתי תוכניות להתחדשות עירונית ברמת גן, הכוללות בניית 207 יחידות דיור. במתחם הרחובות אבא הלל-הדקלים,...

חדשות רמת גן-גבעתיים26 ביולי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה