חדשות רמת גן-גבעתיים

סערת ההופעה ברמת עמידר: הודח מנהל המחלקה לתרבות תורנית

חדשות רמת גן-גבעתיים13 ביוני 2019    4 דקות
0

ועדת הבדיקה בראשות מ"מ ראש עיריית רמת גן ליעד אילני קבעה כי טוביה עוזרי עומד מאחורי ההחלטה לא לאפשר לנערה בת 17 לשיר בבמת יום העצמאות • שאמה הכהן: "המבחן בעיניי הן הנורמות שלנו כעיר, הדרת נשים היא חציית קו אדום"

סערת ההופעה ברמת עמידר: הודח מנהל המחלקה לתרבות תורנית
הנערה בהופעה של גושן. הדיווח שהעביר עוזרי אינו תואם את הסרטון

סרטון מצלמת האבטחה חשף שהנערה בת ה-17, שעלתה לבמת יום העצמאות בשכונת רמת עמידר ברמת גן, לא הורשתה לשיר בשל היותה אישה. בעקבות החשיפה וממצאי הבדיקה, הוחלט להעביר מתפקידו את מנהל המחלקה לתרבות תורנית בעיריית רמת גן – טוביה עוזרי.
בסביבתה של הנערה, שלא רצתה בתחילה לשתף פעולה עם ועדת הבדיקה בראשותו של ממלא מקום ראש העירייה ליעד אילני, הגיבו בסיפוק על הממצאים. לאחר ניסיונות שכנוע מתמשכים, הסכימה הנערה לדבר על מה שאירע בשיחת ועידה עם ראש העירייה כרמל שאמה הכהן ועם אילני, שבדק את האירוע. מדברי הנערה ומסרטון מצלמת האבטחה עולה כי אין שחר לטענות שהנערה, אשר הוזמנה לבמה על ידי האמן נתן גושן, לא שרה בגלל תקלה במערכת ההגברה.
לטענת אילני, בסרטון נראה עוזרי אומר לגושן כי "הבמה דתית והשירה אסורה על נשים". על פי הסרטון, גושן הגיב: "אתם מבינים איך הסתבכתי עכשיו? אני לא חושב שאתם מבינים איך הסתבכתי". בהמשך הקדיש גושן לנערה שיר. היא לא הורדה מהבימה, אבל נאסר עליה לשיר. לדברי אילני, לפני חשיפת הסרטון, מסר עוזרי גרסה אחרת, שלא תאמה את הממצאים של הסרטון.
במסקנות הדוח המיוחד כותב אילני כי חבר מועצת העירייה, עו"ד זוהר ישרים (ש"ס), ועובדי העירייה הרלוונטיים, טענו כי אף שהם חושבים ששירת נשים הייתה פוגעת ברגשות חלק גדול מהקהל, מרגע שעלתה הנערה לבמה, לא זו הייתה הסיבה לכך שלא התאפשר לה לשיר, כיוון שעל פי אמונתם אין מלבינים פני אדם ברבים. עוד נטען כי במשך כשבע דקות ארוכות נעשו ניסיונות להתאים עבורה את הסולם המוזיקלי, כדי שתוכל לשיר יחד עם גושן, והקהל כבר החל לאבד סבלנות וצעק כי הוא רוצה שהזמר ישיר, ולכן עוזרי ניגש לזמר והנחה אותו לשיר לבד.
אילני מציין עוד כי עוזרי אישר את הדברים בפניו. "סרטון הווידיאו הראה דברים הפוכים ממה שנטען. בהנחיית מנהל המחלקה לתרבות תורנית, לא אפשרו לנערה לשיר בשל הדרת נשים", ציין אילני בשיחה עם "המקומון". עוד עולה מהתחקיר כי קב"ט האירוע טען שהנערה נשארה על הבמה עד שהזמר סיים להקדיש לה את שירו, ובשום שלב לא הורדה מהבימה.
עוד עלה מהמסקנות כי הנערה טענה שאכן לא אפשרו לה לשיר בשל היותה אישה, אך בניגוד לטענות, היא לא נפגעה מהעניין וכיבדה את מארגני האירוע שלא רצו לפגוע ברגשות הקהל. לסיכום, כתב אילני: "ממליץ לראש העירייה להעביר את מנהל מחלקת תרבות תורנית מתפקידו, היות שהדיווח שהעביר בבדיקת הוועדה אינו תואם את צילומי הווידיאו המדברים בעד עצמם".
בנוסף, ממליץ אילני שבאירועי הקיץ הקרובים או בחגיגות יום העצמאות בשנה הבאה, יוזמן גושן להופיע בגן אלי כהן ברמת עמידר, ובהזדמנות זו יוכל להזמין את הנערה לשיר יחד עמו. "ברמת גן 2019 לא תהיה הדרה של שום אוכלוסייה. לא נטאטא שום דבר מתחת לשטיח. כפי שהתחייבתי, הוועדה בראשותי ביצעה בדיקה מקיפה כדי לוודא שהאמת תצא לאור", ציין אילני.
בעקבות המסקנות, הדגיש שאמה הכהן כי מנהל מחלקת תרבות תורנית, עובד ותיק ומוערך, ביקש על דעת עצמו מהזמר לא לאפשר לנערה לשיר בהיותה אישה. "אף שהנערה העידה בפניי שנהנתה לאורך כל הערב, המבחן בעיניי הן הנורמות שלנו כעיר. הדרת נשים היא חציית קו אדום, גם אם האישה לא נפגעה, ולכן הוחלט על העברת העובד מתפקידו. מעתה, בכל אירוע פומבי באחריות העירייה יחתום מנהלו על תדרוך, ותוכנו יצריך את אישור המנכ"לית או יועצת ראש העירייה למעמד האישה".
חבר מועצת עריית רמת גן עו"ד זוהר ישרים: "צר לי על תוצאות דוח הבדיקה כפי שנקבעו, ובמיוחד על הסקת המסקנות. עוזרי הוא איש ערכי, מוסרי, ומהווה דוגמה ומופת להרבה מעובדי העירייה. הוא משמש כמנהל המחלקה במסירות יותר מ-15 שנה וראוי היה לקבל הערכה בהתאם. ביקשתי מידידי ראש העירייה לשקול בשנית את החלטתו בעניין"
לעומתו, בארגוני נשים ובמערכת הפוליטית הארצית הגיבו בסיפוק על המסקנות. "לא ניתן שתהיה פה מדינת הלכה, שבה מורידים מהבמה ילדה בת 17 בגלל שירת נשים", כתב ח"כ יאיר לפיד. "נשים ישירו איפה שבא להן ומתי שבא להן".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

קוצרים את הפירות: מיזם "חולקים בשפע מהגינה"...

ביוזמת תושבי העיר ומחלקת קשרי קהילה, מיזם "חולקים בשפע מהגינה" הארצי החל את פעילותו בעיר רמת גן. במסגרת המיזם, תושבי...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 בינואר 2021    דקה אחת
0
משה כהן   

ט"ו בשבט הגיע

ט"ו בשבט נמצא ממש מעבר לפינה, ואם השנה תושבי העיר לא יגיעו אל הטבע, הטבע יגיע אליהם. במהלך השבוע הבא...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 בינואר 2021    3 דקות

כתיבת תגובה