חדשות רמת גן-גבעתיים

שאמה הכהן: "גורמים קיצוניים מנסים לגרור לשנאת חינם"

חדשות רמת גן-גבעתיים13 ביוני 2019    6 דקות
0

יותר מאלף משתתפים הגיעו ביום שלישי לכיכר אורדע ברמת גן, לעצרת מחאה ותפילה תחת הכותרת "שבת אחים גם יחד", לנוכח כוונת עיריית רמת גן להפעיל תחבורה ציבורית בשבת • ראש העירייה: "רמת גן צריכה לזוז צעד אחד מבני ברק ולהתקרב בצעד נוסף לתל אביב"

שאמה הכהן: "גורמים קיצוניים              מנסים לגרור לשנאת חינם"
העצרת בכיכר אורדע. "השבת לא תהיה למרמס" | צילום: אבשלום ששוני

שורה ארוכה של רבנים מרמת גן ומערים נוספות הגיעו ביום שלישי בערב לכיכר אורדע ברמת גן לעצרת מחאה ותפילה, לנוכח כוונת עיריית רמת גן להפעיל תחבורה ציבורית בשבת.
לעצרת, שאותה הנחה ניר גרמה, הגיעו יותר מאלף משתתפים, רובם הגדול מהציבור הדתי ברמת גן. כל הדוברים יצאו בקריאה נחרצת שלא לשנות את הסטטוס קוו בעיר ולא להפעיל תחבורה ציבורית בשבת. בין השלטים שהונפו: "שבת אחים גם יחד", "רמת גן היא עיר של הקב"ה" ו"השבת לא תהיה למרמס".
בין הרבנים שהגיעו לעצרת היו ממלא מקום הרב הראשי לרמת גן אהרן כץ, הרב הראשי לשעבר של העיר יעקב אריאל, ראש ישיבת ההסדר ברמת גן הרב יהושע שפירא, הרבנים ציון פלאח, אברהם וסרמן, מנחם וייס ושמעון בן חיים, ולצדם רבנים מחוץ לעיר, שהגיעו כדי לזעוק נגד תחבורה ציבורית בשבת – יצחק בצרי, זמיר כהן ויוסף צבי בן פורת.
מבין חברי מועצת העיר הגיעו שניים – חבר המועצה מהקואליציה עו"ד זוהר ישרים ואביהוא בן משה מהאופוזיציה. גם גבאים מבתי כנסת בעיר הגיעו למקום ויצאו בקריאה לקיים תפילת מנחה וערבית בכיכר אורדע בשלישי בערב ולא בבתי הכנסת.
אחד משמונת מארגני העצרת, יעקב אפרתי, נשמע מרוצה מהמבצע הארגוני: "תוך זמן קצר, הצלחנו לארגן את העצרת. הכרנו רק לפני שבוע, והרצון שלנו היה להביע את המחאה והכאב. הקול של רמת גן צריך להישמע".
בניגוד להערכות המוקדמות של גורמים בעיר, לא הגיעו אלפים מבני ברק. "לא רצינו שיגיעו מבני ברק, וגם אמרנו את זה לפעילים שם. רצינו שרק תושבי רמת גן יגיעו", אמר אפרתי. "הערכנו שיגיעו כ-1,500 איש, ולהערכתנו עמדנו בציפיות".
מי שדיבר בתקיפות רבה היה הרב של שכונת רמת השקמה שמעון בן חיים, שתקף בחריפות את ראש העירייה כרמל שאמה הכהן. "היה ראש עירייה, קראו לו צבי בר. הוא הואשם בגניבה, אבל אתה כרמל גנב דעת. גנבת את דעתי. לצבי בר אני יכול למחול, לך אני לא מוחל. תתייחס, תכבד, תן לנו את מה שהבטחת לפני שעלית לכיסא. אנחנו קיימים, נהיה ותצטרך אותנו בעוד חמש שנים. זה לא הרבה זמן".
בן משה הביע שביעות רצון מהעצרת: "זו הייתה עצרת זעקה וכאב של הציבור הדתי והמסורתי, שלא מוכן שירמסו אותו. לא מדובר באירוע נקודתי, אלא במקבץ אירועים, שבהם ראש העירייה לא התחשב בציבור הדתי והמסורתי. יש כאן אמירה חשובה של תושבי רמת גן".
עו"ד ישרים, שהיה היחיד מהקואליציה שהגיע לעצרת (ראש סיעת ש"ס וסגן ראש העירייה, עו"ד מנחם דוד, לא הגיע), נשמע מפויס יותר: "בא לכאן הערב ציבור גדול כדי לומר לראש העירייה: אתה ראש עירייה טוב, שעושה הרבה דברים גדולים וטובים בעיר, אבל באנו לומר לך הערב שלצד הדברים הללו אנחנו בעד השבת. אנחנו מבקשים ממך, אנא, שמור לנו על צביונה היהודי של העיר".
יצוין כי העצרת התנהלה ללא אירועים חריגים והמשטרה שמרה על הסדר. במהלך העצרת הורחקה אם שהגיעה עם ילדיה, שהניפו שלטים שעליהם נכתב: "בשבילי שבת זה קולנוע" ו"בשבילי שבת זה מסעדות". היא התלוננה ששוטרים הרחיקו אותה מהמקום. "זה היה שיעור באזרחות לילדים", היא הסבירה את נוכחותה בקרב מאות המוחים במקום. אדם נוסף, שגידף אישה דתייה, הורחק אף הוא מהמקום לאחר שיצר סביבו מהומה.

חופש הצבעה

במהלך העצרת ישב שאמה הכהן לא הרחק מכיכר אורדע ברחבה שמול בניין העירייה. בהמשך הערב הוא נפגש בלשכתו עם רבנים, בהם הרב כץ, בניסיון להידברות. אבל שאמה הכהן נשמע נחוש להוביל להפעלת תחבורה ציבורית בשבת כבר מחודש יולי. בשיחה עם התקשורת, הוא הודיע כי בכוונתו להביא את ההצעה להצבעה במועצת העיר בישיבה שתתקיים בסוף החודש. "אתן חופש הצבעה, וכל אחד יצביע על פי מצפונו", ציין שאמה הכהן. "זו עצרת דמוקרטית. אני מבין את הכאב של כל אדם מאמין שהשבת היא ציפור נפשו, אבל אני מצר על גורמים קיצוניים, בעיקר מחוץ לעיר, שמנסים לגרור לשנאת חינם.
"אני מסורתי, ומברך קידוש בכל ליל שבת, ואני ראש עירייה שכל הזמן מבקר בבתי כנסת, גם לאחר הבחירות, ודואג לצרכים של הציבור הדתי", ציין שאמה הכהן. "תחבורה ציבורית בשבת לא תיכנס לשכונות ולא תעצור ליד בתי כנסת. יש בה פיקוח נפש ומתן אפשרות לרבים, שאינם שומרי שבת, לצאת לבלות בתל אביב ולא לשלם על מוניות. זה נכתב גם במצע שלי לפני הבחירות. אני מקבל פניות של משפחות שמבקשות חלופה למוניות בשבת".
שאמה הכהן הוסיף כי עיריית רמת גן מממנת לאורך שנים ארוכות תחבורה בשבת לחניכי תנועות נוער ויש רכבת בספארי, אבל יש טענה שתחבורה ציבורית היא הפרה של הסטטוס קוו. בהסכמים הקואליציוניים הקפדתי שלא יוזכר הסטטוס קוו. אני מציע לציבור הדתי המתנגד לתחבורה ציבורית בשבת – תתרכזו במה שחסר לכם ולא במה שיקבל האחר. מטרידה אותי, למשל, ההגירה השלילית של הציבור הדתי מהעיר. ברמת גן הרוב חילונים, אבל אני רואה חובה להגן על המיעוט הדתי".
אתה לא חושש ממפגינים שיגיעו מבני ברק?
"רמת גן צריכה לזוז צעד אחד מבני ברק ולהתקרב בצעד נוסף לתל אביב. אנחנו מכבדים את הציבור בבני ברק, ורבים מהם מגיעים להשתמש בתשתיות שלנו, אבל רק אנחנו נחליט על אופי החיים ברמת גן".
אתה מגיע ממשפחה מסורתית, איך הגיבו במשפחה?
"אמא שלי לא אוהבת את זה. היא אישה מאמינה, והיא לא רוצה שהבן שלה יהיה מושא לקללות. רבנים הלכו לדבר על לבה. היא ניסתה לשכנע אותי ואמרה לי 'מה באת להיות זה שמתקן את העולם? תדאג לניקיון ולדברים אחרים בעיר'. אני מכבד את דעתה, אבל הגענו כדי לשנות, ורמת גן היא עיר ליברלית שמחבקת את כולם. צריך לשמור על איזון ופרופורציות".

תחת כיפה השמיים

עוד קודם לכן, בליל שבת, התכנסו לתפילה תחת כיפת השמיים ברחוב אצ"ל פינת הירדן כאלף מתפללים, במחאה על כוונת העירייה להפעיל תחבורה ציבורית בשבת. במקום להגיע לבתי כנסת באזור, הגיעו המתפללים לרחוב אצ"ל, שנסגר לתנועת כלי רכב מבעוד מועד. המתפללים הציבו על הכביש כיסאות וציידו את המתפללים בסידורי תפילה.
המתפללים, שהגיעו מבתי כנסת שונים בעיר ומישיבת ההסדר ברמת עמידר, התפללו אל מול עיניהם המשתאות של דיירים רבים, שהביטו מבעד לחלונות הבניינים הסמוכים. ביניהם היו גם הרב כץ והרב אריאל, עו"ד ישרים (ש"ס) ובן משה. "יש כאן אירוע עוצמתי עם מסר חשוב", ציין בן משה.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

קול ששון וקול שמחה: מתחתנים בצל הקורונה

עונת האירועים העירונית בזמן משבר הקורונה נמשכת. בתמיכה עירונית מקיפה ובהתאם להנחיות משרד הבריאות נערכה היום חתונתם של גרשון ונטע...

חדשות רמת גן-גבעתיים12 בינואר 2021    דקה אחת
0

רמת גן מובילה במדדי חופש המידע

דוח הרשויות המקומיות של היחידה הממשלתית לחופש המידע ומשרד הפנים קובע: רמת-גן מובילה במדדים של חופש המידע עם כ-90% בקשות...

חדשות רמת גן-גבעתיים11 בינואר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה