חדשות רמת גן-גבעתיים

מלחמת השבת ברמת גן עוברת לרחובות

חדשות רמת גן-גבעתיים6 ביוני 2019    7 דקות
0

במחאה על הכוונה להפעיל תחבורה ציבורית בשבת, תתקיים ביום שישי תפילה המונית ברחוב אצ"ל • ביום שלישי תיערך בכיכר אורדע עצרת רבנים, שאליה צפויים להגיע גם חרדים רבים מחוץ לעיר • העירייה: "השיח המסית והקיצוני, שהגיע עד לידי עריכת טקסי פולסא דנורא וקללות רבנים נגד ראש העירייה הוא פסול, בזוי, פרימיטיבי ומסוכן"

מלחמת השבת ברמת גן עוברת לרחובות
הרב אריאל. "לא מתערבים בחיים הפרטיים של אף אחד" ׀ צילום: אורן נחשון, פלאש 90

מלחמת השבת ברמת גן מחריפה. ביום שישי בערב מתוכננת תפילת ליל שבת המונית תחת כיפת השמיים ברחוב אצ"ל, וביום שלישי אמורה להתקיים בכיכר אורדע עצרת רבנים, שאליה צפויים להגיע גם חרדים רבים מחוץ לעיר במחאה על כוונת העירייה להפעיל תחבורה ציבורית בשבת.
בקול קורא, שהופץ בבתי כנסת בעיר תחת הכותרת "קריאת קודש", נכתב בין היתר: "עקב הגזירות הקשות לחלל את שבת קודשינו ותפארתנו, ורמיסת הדת במאכלי שקצים ורמשים, וחילול ה' בעיר רמת גן, והכל בפרהסיה גדולה וביד רמה, ביוזמת ראש העיר וחבר מרעיו, ה' ירחם, מבקשים אנו מכל גבאי בתי הכנסת שבעיר, שבמהלך השבועות הקרובים, מדי שבת בשבתו, יאמרו הציבור בשעת פתיחת היכל פרק 'שיר למעלות אשא עיני על ההרים' ולאחר מכן יבקשו: יהי רצון מלפניך ה' אלוקינו ואלוקי אבותינו, שיתגלגלו רחמיך עלינו ותבטל מעלינו כל גזירות קשות ורעות, ובפרט ביטול גזירות עקירת הדת ופריצת חומות השבת, וכל הקמים כנגד תורתך. כוחנו בפה אומנות אבותינו, ועלינו לזעוק ולהתריע ולהתחנן לפני הקב"ה להגן עלינו מפני כבוד השבת המחוללת".
גם הרב הראשי של רמת גן לשעבר, הרב יעקב אריאל, מבכירי הציונות הדתית, יצא נגד הכוונה להפעיל תחבורה ציבורית בשבת. בשיחה עם "המקומון", הוא אישר שרבני העיר אכן יוזמים עצרת תפילה תחת כיפת השמיים בליל שבת, ככל הנראה ברחוב אצ"ל, סמוך לרחוב הירדן. "מתפללים לא יגיעו בליל שבת לבתי הכנסת, אלא לעצרת התפילה", הוא אומר. "הציבור יבוא עם טליתות וסידורים, ותהיה תפילת ליל שבת ברחוב, תחת כיפת השמיים".
הרב אריאל הדגיש: "אנחנו לא מתערבים בחיי הפרט, אבל אנחנו מתנגדים לכך שהעירייה מחללת שבת. העירייה היא גוף ציבורי והיא של כולנו. אני משלם מסים לעירייה, ואם תהיה תחבורה ציבורית בשבת, המשמעות תהיה שגם אני מחלל שבת, ולזה לא נסכים". לדבריו, הפעלת תחבורה ציבורית בשבת ברמת גן מהווה חציית קו אדום והפרת הסטטוס קוו שנשמר משך עשרות שנים. במקביל, יצא הרב אריאל גם נגד תליית דגלי הקהילה הגאה בחוצות העיר. "אנחנו לא מתערבים בחיים הפרטיים של אף אחד, אבל עירייה לא צריכה לנקוט עמדה במחלוקת אידיאולוגית. העירייה היא גוף ציבורי".
ביום שישי שעבר התקיימה פגישה בין רבנים בעיר לבין ראש העירייה כרמל שאמה הכהן. כל צד הציג את עמדתו, אבל חילוקי הדעות נותרו בעינם. שאמה הכהן הודיע שיביא את התכנית להפעלת אוטובוסים בשבתות להצבעה במועצת העיר.

"עצרת תפילה וזעקה"

לעצרת ההמונים ביום שלישי בכיכר אורדע צפויים להגיע אלפי חרדים מבני ברק, ירושלים ומקומות נוספים. תחת הכותרת "עצרת תפילה וזעקה" הופץ קול קורא שבו נכתב, בין היתר: "אנו, תושבי רמת גן, דתיים, חרדים ומסורתיים, עומדים נדהמים מול פרצה גדולה בצביון היהודי של רמת גן, המתרחשת מול עינינו. בתקופה האחרונה מבצעת העירייה תכניות שונות המחללות את קדושת השבת ואת האווירה המסורתית של העיר, וישנו את פני העיר והצביון היהודי המיוחד שלה. אוי לנו אם נשתוק".
בנוסף, התארגנה בימים האחרונים קבוצה של "תושבים נאמני שבת" המובילה את המאבק. גם חבר מועצת העירייה מהאופוזיציה, אביהוא בן משה, יצא נגד מהלכי העירייה. "אני מתנגד לתחבורה הציבורית בשבת, כי לא העירייה צריכה לעסוק בכך, אלא המדינה. אני גם מתנגד לפתיחת מסחר בשבת בעיר, כי השבת היא סמל ליום מנוחה. את זה המדינה צריכה לקבוע ולא ראש עיריית רמת גן. יש חוסר רגישות בהתנהלות של ראש העירייה והנהלת העירייה".
אליהם מצטרף יונה טילמן, חבר מועצת העירייה מטעם סיעתו של ראש העירייה לשעבר ישראל זינגר, שהודיע כי ישקול להתפטר אם הדבר ייצא אל הפועל: "אדוני ראש העיר, אני פונה אליך בבקשה ובתחינה. השהה את ההחלטה, עצור את המהלך שיביא להתמרמרות ולכעס מצד שכבות רבות בעיר. אני זועק זעקה מרה למען השבת, ולא פעם עלתה בי בימים האחרונים מחשבה – למה שירשמו בקדנציה שבה הייתי חבר מועצת עיר, שקרה דבר נורא כזה, ולכן אני חושב להתפטר אם יוחלט על כך", ציין בישיבת המועצה.

"תהיה תגובה חילונית"

דווקא סגן ראש העירייה מטעם ש"ס, עו"ד מנחם דוד, מסתייג מהמחאות הפומביות המתוכננות בחוצות העיר: "אמשיך לנהל את המאבק נגד תחבורה ציבורית בשבת. הסכמתי עם ראש העירייה שמועצת העיר תצביע, ואני מבקש כעת הצבעה חשאית. לא תמיד פעולות פומביות מועילות. יש פער של שמיים וארץ בין מה שמנסים לטעון לבין המציאות, ואני לא יכול לפרט בינתיים".
עו"ד מנחם דוד האשים גורמים המונעים משיקולים פוליטיים: "יש מצווה למחות על חילול שבת, אבל צריך לבוא ממניעים של קדושת השבת ולא ממניעים פוליטיים. "ישנם בעלי אינטרסים בעיר, שמפריע להם ששאמה הכהן ראש העירייה ושאני סגן ראש העירייה. צריכים לפעול בתבונה ולא להסית ולהלהיט את הרוחות. הרבנים שאיתם אני בקשר פועלים יחד איתי בדרך הזאת. לא תהיה תחבורה ציבורית בשבת".
גם סגן ראש העירייה, עו"ד רועי ברזילי, דוחה את הטענות נגד התכנית. "מדובר באוטובוס שיעבור פעם בשעה ברחובות ראשיים ולא בשכונות, וגם לא בסמיכות לבתי כנסת. יהיה כאן מענה לציבורים רחבים", הסביר. "לצערי, רואים הקצנה דתית בעיר. צר לי שיש גורמים דתיים קיצוניים, שמחבלים בשיח המקובל שהיה כאן בין דתיים לחילוניים. רובם אינם בניה ובנותיה של העיר. הם מלבים את האש, וההתנהגות הכוחנית שלהם מעידה על חוסר סובלנות. תהיה לכך גם תגובה חילונית", הוא הזהיר.
לדבריו, העירייה מפעילה כל השנים אוטובוסים בשבת, להסעת חברי תנועות נוער ולטיולים, מאפשרת מעבר של מוניות שירות וגם פותחת מוסדות תרבות בעיר. "זכותה של רמת גן לקבוע את אופייה החברתי והתרבותי. הפעילות שמציעה העירייה בתחום השבת נועדה לתת מענה לצרכים אמיתיים של ציבור רחב, שמבקש לראות רמת גן אחרת, חופשית יותר, ועם זאת, סובלנית ומתחשבת בצורכי הציבור הדתי, במסורת ובמורשת".
עו"ד ברזילי ציין עוד כי בבחירות האחרונות לכנסת כ-65% מתושבי רמת גן הצביעו עבור מפלגות מרכז-שמאל. "רק 2.5% הצביעו עבור החרדים. הגיע הזמן שהציבור הדתי יכיר את צורכי החילונים, אם זה בתחבורה ציבורית בשבת ואם בפתיחת בתי קפה ופאבים בשבתות". לדבריו, עניין התחבורה הציבורית בעיר יתממש, למרות המחאות. "אני מציע לגורמים דתיים לנהוג בצורה מתונה ולא להיגרר להסתה", הוא הוסיף.

"יהיו רק קווי בילוי"

מעיריית רמת גן נמסר: "ראש העירייה אישר את קיום העצרת, בניגוד להמלצת הדרג המקצועי, מתוך רגישות ואמפתיה לתושבים הדתיים והמאמינים, שחלקם הולכים אחר אמונתם ומצפונם, וחלקם, באופן מצער, הולכים שולל אחר שקרים ומניפולציות של כותרות בתקשורת החרדית ופשקווילים מסיתים כנגד ראש העירייה.
"לא מתוכנן שום שינוי בתחבורה הציבורית בעיר, ולא ייפתח שום רחוב שסגור לתנועה. יהיו קווי בילוי לים ולמוקדי הבילוי, שראש העירייה דאג אישית לשנות את מסלולם ולהבטיח שלא ייכנסו לשכונות. קווי הבילוי נולדו מתוך רצון לשרת את כלל התושבים ולתת מענה לצורך ממשי, בדיוק כמו הצרכים הייחודיים של הציבור הדתי בעיר, ולא חלילה מתוך אידאולוגיה אנטי-דתית.
"השיח המסית והקיצוני, שהגיע עד לידי עריכת טקסי פולסא דנורא וקללות רבנים נגד ראש העירייה הוא פסול, בזוי, פרימיטיבי ומסוכן. היה ראוי למארגני העצרת לגלות אחריות ולצאת בפומבי נגד התופעות הללו, ולקרוא לשיח מכבד וסובלני. קווי הבילוי ייצאו לדרך, ומי שינסה לבטלם ולהשאיר חלק גדול מתושבי העיר במצור כל סופ"ש, מבזבז אנרגיה לחינם. עדיף שיציע חלופות או שינויים, שכן חובתנו לספק את המענה".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חוזרים לעירייה

  עובדי עיריית גבעתיים שבים לעבודה מלאה החל מיום ג' וזאת בהתאם להסכם השכר הקיבוצי והחלת כללי "התו הסגול" בעירייה...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2020    דקה אחת
0

שי לשורד

  למרות שזה נשמע קצת ציני, חלוקת מתנות לניצולי שואה ששרדו בערב יום השואה, הכוונה היא כמובן להוקיר ולזכור. לכן...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באפריל 2020    2 דקות

כתיבת תגובה