חדשות רמת גן-גבעתיים

בצפר לסיסים

חדשות רמת גן-גבעתיים30 במאי 2019    3 דקות
0

פרויקט שימור אתרי הקינון של הציפורים בבית הספר כצנלסון בגבעתיים, נועד להחזיר לסיסים את מקומם בעיר • תושבים ברחוב הרצל ברמת גן קובלים על גיזום מאסיבי של עצי פיקוס ותיקים

בצפר לסיסים
האן והסיס. "הרסנו להם את אתרי הקינון" ׀ צילום: ענבל לוי

"אני רואה בשמירה על הסיסים ייעוד ושליחות", אומר אמנון האן מגבעתיים, העושה ימים כלילות לשימור על אוכלוסיית הציפורים, שמצטמצמת בקצב מדאיג בארץ ובעולם.
האן מכהן כמנכ"ל אגודת ידידי הסיסים, היוזמת פעולות הסברה, הצבת תיבות קינון ופעולות לשימור עמדות הקינון לציפורים הייחודיות. "אנחנו פועלים בשיתוף פעולה עם עיריית תל אביב, לשימור הקינון במבנים ותיקים. הרי הסיסים הם חלק מהעיר הלבנה", הוא מסביר. להערכתו, במרוצת השנים, צנחה אוכלוסיית הסיסים בכ-50% בארץ ובעולם. "פעם היו בישראל מאות אלפי סיסים, וכיום מספרן מוערך בעשרות אלפים בלבד", הוא מתריע.
מהי הסיבה לצמצום החד?
"הרסנו להם את אתרי הקינון בבנייה ובשיפוצים בבניינים".
להערכת האן, ברמת גן מצויות בתקופת האביב כ-5,000 סיסים, ובגבעתיים מספרן מוערך במאות בלבד. גם בתל אביב הגדולה מספר הסיסים מצוי במגמת נסיגה. "לפני ארבע שנים ביצענו ספירה מדרום יפו ועד לצפון תל אביב, ונספרו רק 9,200 סיסים", הוא אומר.
הסיסים הן ציפורים אפריקאיות, המגיעות לישראל לקינון בתקופת האביב. "הן מגיעות לכשלושה חודשים וחוזרות לאפריקה. זו ציפור שחיה באוויר. יש לה מקור קצר, כי היא לא מחפשת אוכל באדמה. המזון שלה הוא חרקים מעופפים", הוא מסביר. "הגוזלים של הסיסים, בניגוד לגוזלים של מינים אחרים, עפים מהקן, ומאותו הרגע הם עצמאים".
יחד עם עיריית גבעתיים, בית הספר היסודי כצנלסון, החברה הגנת הטבע וקרן הדוכיפת, שותף האן למבצע הקמת "אתר טבע עירוני", כלומר קביעת תיבות קינון על גג בית הספר הוותיק. הטקס החגיגי של הסרת הלוט התקיים במעמד מחזיק תיק איכות הסביבה עו"ד אביעד מנשה, מנהלת בית הספר רוית סירי, וכמובן האן ונציגים מהמועצה הירוקה. פרויקט תיבות הקינון על גג בית הספר כצנלסון נועד להחזיר לסיסים את מקומם בעיר. בנוסף, את קירות בית הספר מעטר פסיפס הסיסים, שבוצע על ידי בוגרי מחזור ע"ו.
הפרויקט הוקם בשנת 2006, בשילוב תכנית לימודי המדעים בבית הספר, ובמסגרתו הוקמו 26 תאי קינון, המשולבים בחלקו המערבי של המבנה, שבהם גדלים הסיסים. "בארבע מתיבות הקינון יש כיום גוזלים", הוא מעריך.
הסיסים למדו לחיות בסביבת בני האדם כבר בימי קדם. הם מקננים בארגזי הרוח של גגות הרעפים ובבתי תריסי הגלילה. מושבת הקינון הוותיקה ביותר שלהם בעולם נמצאת בין סלעי הכותל המערבי. אבל בשל תנופת הבנייה והשיפוצים העוברים במרכזי הערים בארץ ובעולם, מאבדים הסיסים בשנים האחרונות את מקומות הקינון שלהם ומספרם יורד באופן מהיר.
"בגבעתיים מעט מאוד שטחי בר, ומכאן אנחנו גם עדים להתמעטות במספר חיות הבר, שנאלצות להתמודד עם קושי לא מבוטל לחיות בשכנות אלינו. דווקא הקשיים הללו מולידים רעיונות חדשניים ויוזמות ברוכות, כמו תאי הקינון לסיסים בבית הספר כצנלסון", ציין בטקס מחזיק תיק איכות הסביבה בעיריית גבעתיים, עו"ד אביעד מנשה. לדבריו, התאים הללו מאפשרים לסיס, ציפור בר נודדת שמגיעה אלינו מאפריקה, לקנן בלי הפרעה לתושבים.
"התאים גם הוכיחו את עצמם, כשרק לפני כמה שבועות התבשרנו על הטלת ביצים חדשות באחד מהתאים", סיפר. "לכן היוזמה הזו של בית הספר, בשיתוף מנכ"ל עמותת ידידי הסיסים, החברה להגנת הטבע ומִנהל החינוך בעירייה, היא חשובה ומבורכת, ויש בה ערך חינוכי שגם מגשים ערכי קיימות".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

מאירים את רמת גן

בניין העירייה הואר בצבע ירוק כאמירת תודה והערכה לתושבים וכוחות הביטחון, הרופאים וההצלה, שסייעו להפיכתה של העיר רמת-גן לעיר ירוקה....

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באוקטובר 2020    דקה אחת
0

תחת מגבלות התו הסגול: מועדוני הגמלאים חזרו...

מועדוני האזרחים הוותיקים המופעלים על ידי המחלקה לאזרחים ותיקים באגף לשירותים חברתיים חזרו לפעילות כל זאת בהתאם להנחיות התו הסגול,...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באוקטובר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה