חדשות רמת גן-גבעתיים

עיריית גבעתיים לא תוכל לגבות היטל השבחה על פרויקטי תמ"א 38

חדשות רמת גן-גבעתיים30 במאי 2019    3 דקות
0

כך קבע בית המשפט לעניינים מִנהליים • להחלטה צפויות להיות השלכות על פרויקטים דומים בעיר ומחוצה לה • "בצדק קבע בית המשפט, ולפניו ועדת הערר, כי מדובר בגבייה שאינה לגיטימית", ציינה באת כוחם של העותרים

עיריית גבעתיים לא תוכל לגבות היטל השבחה על פרויקטי תמ"א 38
הדמייה של פרויקט התחדשות בבורוכוב. "אין סיבה לשלול מהיזם את תמריצי התמ"א" ׀ צילום הדמייה: יח"צ

בית המשפט לעניינים מִנהליים קבע כי עיריית גבעתיים לא תוכל לגבות היטל השבחה על זכויות הבנייה לפרויקט במסגרת תמ"א 38 – הריסה ובינוי. להחלטה צפויה להיות השלכה על פרויקטים עתידיים באותה מסגרת בגבעתיים, רמת גן, תל אביב וערים נוספות.
זה לא סוד, שרשויות מקומיות באזורי הביקוש כבר לא נלהבות לאשר פרויקטי תמ"א 38. בין היתר, בשל העומס על התשתיות, ובעיקר בשל העובדה שפרויקטים אלה פטורים מתשלום היטלי השבחה. לפני כשנתיים יזמה חברת "אקוסיטי אס.אל. יזמות ובניין" פרויקט תמ"א 38 ברחוב מעלה יוסף בגבעתיים, שבמסגרתו נהרס בניין ונבנה אחר במקומו. הוועדה המקומית לתכנון ובנייה אישרה את הפרויקט, בתנאי שלפני כן יממש היזם את כל הזכויות האפשריות לפי התב"ע, שעליהן נדרש לשלם היטל השבחה, ורק יתרת הזכויות תיחשב כזכויות הפטורות מהיטל השבחה.
התנאי שקבעה הוועדה צפוי היה להגדיל באופן משמעותי את גובה היטל ההשבחה, אלא שהיזם הגיש ערר על ההחלטה לוועדת הערר, וזו קיבלה את הערר. "בכל הנוגע להגדרת מקור הזכויות בפרויקט, מקובלת עלינו עמדת הוועדה המקומית, שלפיה במסגרת הפרויקט מנוצלות כל הזכויות שנותרו למימוש מכוח התכניות התקפות, ורק מעבר לזכויות אלה מוספות הזכויות מכוח תמ"א", הבהירה ועדת הערר בהחלטה. "עם זאת, מקובלת עלינו עמדת העוררת, שלפיה לאור סעיף 13ב' לתמ"א 38, יש לראות את הזכויות המנוצלות מכוח התכניות התקפות, כאילו ניתנו מכוח הוראת תמ"א 38".
הוועדה המקומית הגישה ערעור על ההחלטה לבית המשפט לעניינים מִנהליים בתל אביב, בטענה שסעיף 13ב', הקובע כי יש לראות את הזכויות שנוצלו כאילו ניתנו מכוח תמ"א 38 (כזכויות הפטורות מהיטל השבחה), חל רק על מסלול העיבוי ולא על מסלול הריסה ובנייה. שופט בית המשפט לעניינים מִנהליים אליהו בכר דחה את העתירה ואימץ את החלטת ועדת הערר. בית המשפט קבע כי לשונה של תמ"א 38 מובילה למסקנה כי סעיף 13ב' חל גם על פרויקטים של הריסה ובנייה, ומסקנה זו מתחייבת גם לאור תכליתה של תמ"א 38 – לעודד את חיזוקם של מבנים נגד רעידות אדמה, כשלעניין זה קיימת עדיפות לחיזוק בדרך של הריסה ובנייה.
"השאלה אינה האם תתרחש רעידת אדמה חריפה, שתביא להרס מבנים וכפועל יוצא לפגיעה בחיי אדם, אלא מתי", צוין עוד בהחלטה. בהחלטתו הבהיר בית המשפט כי "קבלת הפרשנות המוצעת על ידי העותרת (הוועדה המקומית גבעתיים) תפגע ביזמים ובמוטיבציה לחיזוק מבנים, אם יידרשו לשלם את מלוא היטל ההשבחה" וקבע כי "אין כל סיבה לשלול מהיזם את תמריצי התמ"א, בנסיבות הפוטרות אותו מתשלום היטל השבחה".
עו"ד מיטל טויסטר רוזנטל, שייצגה את חברת אקוסיטי, ציינה כי מדובר בהחלטה חשובה. "לוועדה המקומית גבעתיים, שאינה מסתירה את הסתייגותה מתמ"א 38, עומדים כלים שונים שהעניק לה הדין, לצמצום ניצול זכויות התמ"א, והוועדה המקומית אכן עושה שימוש בכלים אלה. עם זאת, הוועדה המקומית אינה רשאית לנסות למנוע את ניצול זכויות התמ"א על ידי גביית היטלי השבחה, במקום שבו המחוקק קבע שאין לגבותם. בצדק קבע בית המשפט, ולפניו ועדת הערר, כי מדובר בגבייה שאינה לגיטימית, החותרת תחת תכליתה של תמ"א 38".
בתוך כך, הודיעה העירייה על הגברת האכיפה באתרי בנייה בעיר. לאחרונה נפתחו 80 תיקי פיקוח וניתנו 12 צווי הפסקת עבודה מִנהליים באתרי בנייה, מהם שלושה בשבוע האחרון. בעירייה ציינו, כי הצווים המִנהליים להפסקת עבודה ניתנו בשל ליקויים או הפרות של הוראות בטיחות באתרי בנייה. בעירייה הדגישו את מדיניות האכיפה המחמירה בנוגע לבטיחות העגורנים, ומעבר לביקורות באתר, נדרשים אישורי בטיחות וביטוחים, ובמידה שהקבלנים אינם עומדים בהוראות – העבודה מופסקת לאלתר. "על כל קבלן, יזם או נהג שפועל בגבעתיים, להבין שהוראות היתרי הבנייה אינן המלצות בלבד. בטיחות התושבים היא ערך עליון, ואין לי כוונה לוותר בנושא".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

קוצרים את הפירות: מיזם "חולקים בשפע מהגינה"...

ביוזמת תושבי העיר ומחלקת קשרי קהילה, מיזם "חולקים בשפע מהגינה" הארצי החל את פעילותו בעיר רמת גן. במסגרת המיזם, תושבי...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 בינואר 2021    דקה אחת
0
משה כהן   

ט"ו בשבט הגיע

ט"ו בשבט נמצא ממש מעבר לפינה, ואם השנה תושבי העיר לא יגיעו אל הטבע, הטבע יגיע אליהם. במהלך השבוע הבא...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 בינואר 2021    3 דקות

כתיבת תגובה