חדשות רמת גן-גבעתיים

"רמת גן היא עיר חילונית"

חדשות רמת גן-גבעתיים30 במאי 2019    8 דקות
0

אחרי חצי שנה בתפקיד, ראש העירייה כרמל שאמה הכהן מבהיר לאן מועדות פניו • על עסקי הבילויים בשבת: "אני מאמין שזה יקרה" • על המתנגדים לתחבורה ציבורית בשבת: "שלא ינסו להתערב לנו בחיים" • על הכוונה לבטל את תכניות התמ"א: "רוב הבקשות יסורבו" • ועל שגרת יומו: "משעה 5:45 אני מחובר לקבוצות וואטסאפ ובודק מקרוב"

"רמת גן היא      עיר חילונית"
שאמה הכהן. "יש לנו לא מעט תופעות לוואי" ׀ צילום: דוברות העירייה

הייתי רוצה שעסקי בילוי ופנאי ברחוב ביאליק ייפתחו בשבתות, ואני מאמין שזה יקרה", אומר ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן בראיון ל"המקומון". בשבועות האחרונים הייתה רמת גן במוקד של שורת אירועים, שדווחו גם בתקשורת הארצית – ההקפאה הכמעט מלאה של פרויקטים במסגרת תמ"א 38, הטענות להדרת נשים בבמת יום העצמאות בשכונת רמת עמידר, והתכנית לתחבורה ציבורית בשבת.
נפגשתי עם שאמה הכהן בבית קפה ברחוב ביאליק. הוא דיבר בנחרצות על הנושאים הבוערים שעל סדר היום. המסר שלו ברור – זו רק ההתחלה. אבל הוא מקפיד לא לשבור כלים עם הציבור הדתי בעיר ומבהיר שיינתן חופש הצבעה לש"ס בנושאים הקשורים לדת.
אז תהיה תחבורה ציבורית בשבת?
"תחבורה ציבורית היא כותרת, שהיא דגל אדום בעיני אנשים מאמינים, ומבחינתם זה סוג של הפרת סטטוס קוו. יש גם כאלה שמתנגדים ממניעים אידיאולוגיים, כחלק מתפיסת עולם, אבל המטרה שלנו היא השירות לתושבים, איכות חייהם ובטיחותם".
אז מה יהיה אופי התחבורה הציבורית?
"לא תהיה תחבורה ציבורית כמו באמצע השבוע בתוואי קווי האוטובוסים, אלא שאטלים וקווי בילוי. לא ניצמד לקווים היומיים, אלא נפעיל שאטלים ממקומות מרכזיים בעיר לים ולמוקדי הבילוי".
יהיו גם קווים פנימיים בעיר?
"בהחלט. יהיו כמה קווי שאטלים עם כיסוי טוב בעיר. אחד מהם יחבר בין הפארק הלאומי והספארי – לבורסה. שאטל נוסף, מקריית קריניצי, יעבור מבית החולים שיבא והכניסה לאפעל, וימשיך דרך אלוף שדה ובן גוריון עד הבורסה. לא תהיה כניסה לשכונות. הצביון של השכונות לא עומד להשתנות והאוטובוסים גם לא יעברו ליד בתי כנסת".
אתה חושש מהפגנות מחאה של תושבים מבני ברק?
"שינסו אותנו. שלא ינסו להתערב לנו בחיים. אנחנו מכבדים את אורח החיים שלהם, ויש לנו לא מעט תופעות לוואי".
כיצד להערכתך הציבור הדתי ברמת גן יגיב על תחבורה ציבורית בשבת?
"אנחנו מדברים ומתחשבים בציבור הדתי, ושומרים על הרגשות והצביון של כל אחד. אבל מה שעומד כאן הוא לסייע לאמא ואבא, או לחייל, שאין להם יכולת כלכלית ורוצים לבלות בשבת בים, ואז הם צריכים לשלם למונית ולא לסלט. יש כאן גם עניין בטיחותי. אם נמנע תאונות של צעירים היוצאים בשישי בערב לתל אביב בכלי רכב פרטיים – דיינו. זה גם פיקוח נפש".
אולי הציבור הדתי מרגיש מקופח?
"אני מתכוון להציע לדתיים לקבל בימי שישי שאטל שיחבר בין רמת גן לחוף מופרד. אני מציע לשני הצדדים – תתרכזו במה תשיגו, ולא כיצד למנוע מהאחר".
סגנך, עו"ד דוד מנחם, אמר שרמת גן היא עיר מסורתית.
"רמת גן היא עיר חילונית, אבל אני נגד גישה של כיפוף. אני רואה ברמת גן משפחה אחת, וחשוב למנוע מהקיצונים להבעיר. זו עיר של כולם. נתחיל להפעיל את השאטלים, ואם נראה שזה יעשה רע – נפסיק אותם".
כמה תעלה נסיעה בשאטלים?
"לתושבי רמת גן הנסיעה תהיה ללא תשלום. השירות נועד לתושבי רמת גן. יש כאן רצון לפתור צורך. אין לי כוונה להתריס. לא היה עד היום ראש עירייה קרוב למסורת כמוני. אני רגיש לצרכים החברתיים והתרבותיים של הציבור הדתי".
משרד התחבורה מפרסם מכרזים לקווי שירות למוניות, שיפעלו גם בשבתות. גבעתיים כלולה ורמת גן לא. למה?
"חבל שבעבר רמת גן לא ביקשה להיכלל באשכול הזה. זה היה עוד לפני שנבחרתי לראשות העירייה. אם יהיה מכרז נוסף, נבקש שקווי השירות יעברו גם ברמת גן".
אתה תומך בפתיחת עסקים בשבתות?
"על פי חוק, אין מגבלה לפתיחת עסקי בילוי ופנאי. זה היה עוד לפניי ויהיה כך גם בתקופתי".
אז למה אין עסקים פתוחים בשבתות ברחוב ביאליק?
"יש כאן מכלול רחב יותר. אנחנו מעודדים עסקי בילוי ופנאי, ויזמנו הקלה בארנונה לפאבים, בתי קפה ומסעדות. אנחנו פועלים כדי לעורר גם את אזור הבורסה בסופי השבוע".
היית רוצה שפאבים ובתי קפה ייפתחו בביאליק כמו ברחוב כצנלסון בגבעתיים?
"הייתי רוצה, ואני מאמין שזה יקרה".
על הטענות להדרת נשים בבמת יום העצמאות בשכונת רמת עמידר, אומר שאמה הכהן: "רמת גן היא העיר הכי ליברלית ביחס לנשים. אנחנו מעניקים לנשים קדימות ובולטות בתפקידים מרכזיים. מינינו מנכ"לית עירייה ראשונה בהיסטוריה של רמת גן, מהנדסת עיר, מנהלת אגף חינוך, יו"ר מועצת העיר ותפקידים בכירים נוספים. רוב המינויים הבכירים הן של נשים. לא יכולה להיות הדרת נשים מגובה על ידי העירייה. זה כמו להגיד שאוכלים חזיר בבית של רב".
איך אתה מסביר את מה שקרה בבמת יום העצמאות?
"הצלחתי לדבר עם הנערה. היא סיפרה שנהנתה מהאירוע ומהעלייה לבמה, ואמרה ש'גם אם מישהו הפריע לי – אני מבינה'. לא נאפשר, שבאירוע ציבורי תהיה מניעה מזמר לרקוד ולשיר – גבר, אישה, דתי וחילוני, וגם שלא יהיה קשר לנטייה המינית שלו".
אז מה המסקנה מהאירוע?
"לא היה סילוק של הנערה מהבמה. האחראי רצה שההופעה תתקדם, והזמן היה יקר. אנחנו מבררים את כל הפרטים. מסקנה אחת כבר יש – בשנה הבאה, מי שתהיה אחראית על במת יום העצמאות ברמת עמידר תהיה יועצת ראש העיר למעמד האישה".
"התמ"א הגיעה לסוף ימיה"

בשבועות האחרונים הפך גם נושא ההתחדשות העירונית ברמת גן לנושא בוער. על השאלה מתי תאפשר העירייה לבצע התחדשות עירונית במסגרת תמ"א 38, אומר שאמה הכהן: "זה יהיה רק כמוצא אחרון, היכן שקיימת תשתית ובניינים סמוכים כבר בנו במסגרת תמ"א 38, כך שלא ניתן לתכנן באופן רחב באותו מתחם".
מדוע החלטתם על הפסקה כמעט גורפת של תמ"א 38?
"איחוד חלקות והתחדשות עירונית של כמה בניינים במתחם תביא להתעשרות הציבור הרחב בגינות ציבוריות, גני ילדים ומקומות חנייה. בתמ"א 38 יש אפס הכנסות לעירייה, וכל יחידת דיור במסגרת הזו מסובסדת בשוטף בסכום של 10,000 שקל על ידי העירייה. הרבה ערים אחרות הצטרפו לקו שלנו. כנראה שהתמ"א הגיעה לסוף ימיה".
בגבעתיים החליטו על חלוקה לאזורים – תמ"א, פינוי בינוי ואזור שיאפשר בחירה בין שתי האפשרויות. המודל הזה נראה לך?
"אחרי תכנון מפורט של כל העיר אולי נקבע אזורים לתמ"א".
מה יהיה עם מאות הבקשות שהוגשו לתמ"א 38?
"ייקבעו הוראות מעבר. לא נאשר בקשות שאינן במסגרת המדיניות שלנו, ורוב הבקשות יסורבו".
יש כוונה לקיצור התורים הארוכים לאישור תכניות התחדשות עירונית?
"יהיה קיצור דרמטי. במקום ארבע שנים של המתנה כיום, ההליך יימשך פחות משנתיים. הפקקים נוצרו בגלל אי-ודאות תכנונית ומעכארים".
אחרי קבלת ההחלטה סיפרת על איומים. מי מאיים עליך?
"שמעתי יזם שאומר לי 'אקח אקדח ואירה לעצמי בראש'. זה לא היה איום ישיר כלפיי, אבל אולי לאותו אחד יהיה קל יותר לירות בי מאשר בעצמו".
דיברת על מהפך בניקיון העיר. אגף התברואה עומד ביעדים?
"כבר רואים מהפך בניקיון. העיר יותר נקייה, והמבחן הוא זמן התגובה לתלונה – כמה זמן המפגע עומד בעיר. הבאנו את אלברט אוחיון, שעשה רפורמה אדירה".
לפני שנכנסת לתפקיד, טענת שעשרות עובדים מקבלים משכורת ולא מגיעים לעבודה. זה עוד קורה?
"אוחיון קיצץ מאות משמרות מיותרות, ורמת הניקיון רק עלתה. בכל בוקר, משעה 5:45 אני מחובר לקבוצות וואטסאפ ובודק מקרוב".
רמת גן מספיק נקייה כיום?
"ברמת הניקיון, רמת גן עולה על לונדון, פריז ושטרסבורג, שביקרתי בהן רק לאחרונה. הנקודה היחידה שעדיין זקוקה לשיפור היא איסוף צואת הכלבים. יש צורך להגביר את האכיפה".
יש טענות על היעדר אכיפה נגד חניה לא חוקית בשעות הלילה במקומות המיועדים לחניה אזורית.
"יש קושי אדיר לגייס פקחים לכל מטרות האכיפה. אנחנו עושים הכל כדי לגייס עוד פקחים, אפילו מציעים מימון לתואר ראשון, אבל קצב התגבור איטי".
מדוע החלטת להוציא את תאי הטלפון הציבוריים?
"כדי לפנות מדרכות להולכי רגל. יש ברמת גן 232 תאי טלפונים ציבוריים, מהם 105 במוסדות ציבוריים. אנחנו נוציא את 127 תאי הטלפון מהמדרכות, כדי לפנות אותן להולכי הרגל, ונשאיר את התאים במוסדות. בעקבותינו, גם תל אביב החליטה על מהלך דומה".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

מלחמת המים עולה שלב

התוכנית של רשות המים לאחד את תאגידי המים של רמת גן, גבעתיים ובני ברק, מעוררת התנגדויות, ותוכרע בבית המשפט. בשלוש...

חדשות רמת גן-גבעתיים31 ביולי 2020    3 דקות
0

רמת גן עושה כבוד לסביח העירקי

הכיכר שנבנית בימים אלה בצומת הרחובות נגבה-עוזיאל ברמת גן תיקרא "כיכר סביח" - על שם המאכל המיתולוגי, שהביאו איתם יוצאי...

חדשות רמת גן-גבעתיים31 ביולי 2020    4 דקות

כתיבת תגובה