חדשות רמת גן-גבעתיים

תכנית חדשה להתחדשות עירונית בגבעתיים

חדשות רמת גן-גבעתיים23 במאי 2019    3 דקות
0

ראש המִנהלת להתחדשות עירונית בעיריית גבעתיים, רקפת פסו-קונפורטס, משרטטת את התכניות העתידיות של העיר • בראיון ל"המקומון" היא אומרת: "יש כאן אירוע מכונן, שיוצר ודאות תכנונית וסדר"

תכנית חדשה להתחדשות עירונית בגבעתיים
פסו-קונפורטס. "לגבעתיים אין עתודות קרקע, וכבר כיום היא מאוד צפופה" ׀ צילום: דוברות העירייה

"התכנית החדשה יוצרת ודאות תכנונית ומאפשרת תהליכים קצרים יותר", אומרת ראש המִנהלת להתחדשות עירונית בעיריית גבעתיים, רקפת פסו-קונפורטס, בעקבות החלטת מליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה להמליץ על הפקדת שתי תכניות מפורטות להתחדשות עירונית בעיר ובשכונת גבעת רמב"ם.
"לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה יש את הסמכות לאשר את התכניות, אבל עד לאישור הסופי, המדיניות שלנו בנוגע לתכניות התחדשות עירונית תהיה על פי אותן תכניות, שמכסות טריטוריאלית את כל שטח העיר", מבהירה פסו-קונפורטס.
מדוע אושרה בנפרד תכנית לשכונת גבעת רמב"ם?
"רמב"ם היא שכונה עם מאפיינים ייחודיים. יש בה את הגבעתיות, והיא תוכננה בראשית שנות ה-30 כשכונה אחת".
מהם הקווים המנחים במדיניות החדשה?
"גבעתיים היא העיר הכי צפופה אחרי בני ברק, ללא עתודות קרקע ועם מבנה טופוגרפי שונה מערים אחרות. מעבר לוודאות התכנונית ולקיצור הזמנים, דיירים יבזבזו פחות כסף, כי יהיו פחות עררים. ודאות תכנונית עושה סדר".
איך מדיניות ההתחדשות העירונית תשתלב בתכנית המתאר, המצויה גם היא בהליכי אישור?
"תכנית המתאר כוללנית לכל העיר, והיא דנה בהרבה מאוד נושאים. בגבעתיים הפוקוס הוא על התחדשות עירונית, ותכנית ההתחדשות מתכתבת עם תכנית המתאר".
שתי תכניות ההתחדשות העירונית, שהומלצו להפקדה בוועדה המחוזית, מחלקות את גבעתיים בפועל לשלושה אזורים – שכונות שבהן ניתן יהיה לבצע התחדשות רק במסגרת פינוי בינוי, אזורים נוספים וקטנים יותר, שם ההתחדשות תהיה רק במסגרת תמ"א 38, ואזורים שבהם תינתן אפשרות לבחירה בין שתי החלופות.
פסו-קונפורטס מבהירה, שהמדיניות העירונית באזורים נרחבים תהיה לעודד פינוי בינוי ואיחוד חלקות. זאת, באמצעות מתן יותר זכויות בנייה לפינוי בינוי. עם האזורים שבהם ניתן יהיה לבצע התחדשות עירונית באמצעות פינוי בינוי נמנים: רצועת בן גוריון והרחובות הסמוכים ורצועת כצנלסון (בין עליית הנוער לקק"ל ועד לבית העלמין).
פסו-קונפורטס מבהירה שמבחינת העירייה, תכניות פינוי בינוי במתחם ההסתדרות וכורזין יצאו לדרך. "כבר הוכנו תכניות מפורטות", היא מסבירה ומזכירה שגם באזור ערבי נחל יצאו תכניות פינוי בינוי לפועל. לעומת זאת, באזור גן העלייה השנייה ניתן יהיה לבצע התחדשות עירונית רק במסגרת תמ"א 38. "מתחת לגבעת קוזלובסקי עד לרחוב הכנסת, ההתחדשות תהיה במסגרת תמ"א ויהיו מגבלות גובה עד לרחוב ויצמן, שם כבר ניתן יהיה לבנות לגובה. המטרה היא לשמר את המבטים הנופיים, שהם ייחודיים לאזור", אומרת פסו-קונפורטס.
בגבעת רמב"ם תהיה תכנית ההתחדשות במסגרת תמ"א 38 ברוב השכונה הוותיקה. "נחזק את הכיכרות הראשיות במטרה לחזק את רמב"ם כרחוב ראשי, עם מתן אפשרות ליותר מסחר בקומת הקרקע". לעומת זאת, בדרך השלום שבקצה גבעת רמב"ם, ההתחדשות תהיה רק במסגרת מתחמי פינוי בינוי. "זה יאפשר יצירת שטחי ציבור. כיום בגבעת רמב"ם אין אפילו בית ספר, והדרך היחידה להוסיף שטחי ציבור תהיה רק במתחמי פינוי בינוי", היא מסבירה.
במסגרת מדיניות ההתחדשות העירונית, יוגדרו גם בניינים ואזורים לשימור. "בשיכון קופת חולים, ליד רחוב גונן, תידרש תכנית מפורטת נפרדת לשימור", אומרת פסו-קונפורטס, ומגלה שמקודמת גם תכנית לשימור מבנים. דגש לשימור יינתן גם בחופות עצים ותיקים בעיר, כמו ברחוב טייבר, שם מבוצעים פרויקטים של התחדשות עירונית, תוך שמירה על העצים ההיסטוריים.
איך את מסכמת את התכנית החדשה להתחדשות עירונית?
"יש כאן אירוע מכונן, שיוצר ודאות תכנונית".
כמה תושבים יתגוררו בגבעתיים בעוד 20 שנה?
"תכנית המתאר היא לטווח ארוך יותר מ-20 שנה, והפוטנציאל שלה הוא לכ-80 אלף תושבים. לגבעתיים אין עתודות קרקע כמו לערים אחרות, וכבר כיום היא מאוד צפופה".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חוזרים לעירייה

  עובדי עיריית גבעתיים שבים לעבודה מלאה החל מיום ג' וזאת בהתאם להסכם השכר הקיבוצי והחלת כללי "התו הסגול" בעירייה...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2020    דקה אחת
0

שי לשורד

  למרות שזה נשמע קצת ציני, חלוקת מתנות לניצולי שואה ששרדו בערב יום השואה, הכוונה היא כמובן להוקיר ולזכור. לכן...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באפריל 2020    2 דקות

כתיבת תגובה