חדשות רמת גן-גבעתיים

מלחמות הדת ברמת גן: מחלוקת סביב תחבורה ציבורית בשבת

חדשות רמת גן-גבעתיים23 במאי 2019    7 דקות
0

ראש העירייה מתכוון לממש את הבטחת הבחירות שלו להפעלת תחבורה ציבורית בשבת לאורך צירים מרכזיים בעיר • ראש סיעת ש"ס מתנגד למהלך: "רמת גן היא עיר מסורתית, שחיה עשרות שנים בסטטוס קוו. חבל שיבוצעו פעולות שיזעזעו את המערכת"

מלחמות הדת ברמת גן: מחלוקת סביב תחבורה ציבורית בשבת
שאמה הכהן. "זו התחייבות שלי" ׀ צילום: אורי חבושי

"אנחנו מתנגדים בכל רמ"ח איברינו ושס"ה גידינו לתחבורה ציבורית בשבת ולכל חילול של שבת מכל סוג שהוא", אומר סגן ראש העירייה ויו"ר ש"ס ברמת גן, עו"ד דוד מנחם, בתגובה לכוונת העירייה להפעיל תחבורה ציבורית בשבתות ובחגים.
עו"ד דוד הוא סגן ראש העירייה היחיד בשכר מהקדנציה הקודמת, שממשיך בתפקידו גם בקדנציה הנוכחית, לאחר המהפך הגדול בבחירות לראשות העירייה. "אני מייצג את כלל הציבור הדתי, המסורתי והחרדי ברמת גן, כולל ציבור הכיפות הסרוגות. אני אומר את זה כמי שלמד בישיבה התיכונית מדרשת נועם בפרדס חנה, שהיא גולת הכותרת של ישיבות ההסדר", מדגיש עו"ד דוד.
בראיון ל"המקומון" הוא מדבר בפתיחות ובנחרצות על הנושאים שעוררו לאחרונה סערה בעיר – תחבורה ציבורית, פתיחת עסקים בשבת והטענות להדרת נשים בבמת יום העצמאות בשכונת רמת עמידר. אבל הוא מקפיד לא לשבור את הכלים, ומבהיר שבכוונתו להמשיך להיאבק מתוך הקואליציה, גם אם עמדותיו לא יתקבלו.
למה אתה מתנגד נחרצת לתחבורה ציבורית בשבת בצירים ראשיים בעיר?
"השבת היא מקור הברכה וסממן מובהק של העם היהודי משך אלפי שנים. הגויים בעצמם יודעים להכיר ולהוקיר את ערך קדושת השבת, ועל כן, ברור שטבעי הדבר שלא צריך לחלל את השבת".
אבל רבים מתושבי העיר נוסעים בשבת.
"מצב של אדם פרטי המחליט לנסוע בשבת ברכבו שונה ממצב של תחבורה ציבורית".
אבל מי שייהנו מתחבורה ציבורית בשבת לא יהיו בעלי מכוניות, אלא בני נוער, מבוגרים ואנשים דלי אמצעים.
"שמירת השבת אינה נמדדת בכסף. כמו שהסתדרו עד היום, ניתן להמשיך להסתדר הלאה. אי אפשר להפר ולרמוס ערך עליון של העם היהודי. על הטענה שיש כאלה שאין להם כסף למכוניות פרטיות, אז אם רוצים לעזור – שייתנו להם כסף".
בעירייה כבר מתגבשת תכנית לתחבורה ציבורית בשבת.
"אלחם בכך בכל הכוח. אעשה כל שביכולתי כדי להבהיר לחברים נוספים שיש לשמור על קדושת השבת. אין מדובר בעניין פרטי, אלא בעניין ציבורי".
אם תהיה תחבורה ציבורית בשבת, תפרוש מהקואליציה?
"אעשה את כל השיקולים. ברור שפרישה אינה הצעד הנכון. לראש העירייה הנוכחי יש אוזן קשבת לפעילויות רבות ברמת גן בנושאי דת, מסורת ותרבות יהודית, כולל בתי כנסת. אני חש, שניתן להמשיך ולהפיק ממנו הרבה דברים בנוגע לדת ולמסורת. פרישה לא תמנע את ההחלטה של נסיעה בשבת, אם היא תתקבל חלילה, אלא רק תגרום לנזק לכלל הציבור הדתי ברמת גן, שאותו אני מייצג".
דין רמת גן כדין בני ברק?
"רמת גן אינה בני ברק. היא עיר מסורתית, שחיה עשרות שנים בסטטוס קוו עם איזונים מיוחדים, וחבל שיבוצעו פעולות שיזעזעו את המערכת. אמשיך לבצע פעולות שקטות למען השבת, שיכולות להועיל יותר מאשר כוחניות".
יש מחשבה לאפשר גם פתיחת בתי קפה ופאבים בשבתות. מה דעתך?
"כשם שהצלחתי בעבר לטרפד פתיחת מרכולים בשבת, אני מאמין שיעלה בידי למנוע גם פתיחת עסקים בשבת".
בתל אביב ובגבעתיים עסקי בילויים ומרכולים פתוחים בשבת.
"רמת גן לא תהיה גבעתיים וגם לא תל אביב. יש לעיר את הייחוד שלה. ישנם זרמים שונים, ואנו חיים בכבוד עשרות שנים ויכולים להמשיך להישאר מאוחדים כתושבי רמת גן".
אז היכן צעירים מרמת גן יבלו בסופי שבוע?
"מי שרוצה לבלות יכול לקפוץ לגבעתיים או לתל אביב".
מה דעתך על הטענות להדרת נשים בבמת יום העצמאות ברמת עמידר.
"אני ביקשתי מראש העירייה שתהיה במה ברמת עמידר, וגם הבאתי לכך תקציב. לא הייתי שם כשהאירוע קרה. אני רואה שיש אנשים שרוצים להשחיר את הציבור הדתי ולפגוע בערכי התרבות שלו, ולכן ממציאים המצאות".
טוענים שלא אפשרו לנערה לשיר על הבמה.
"חשוב לי להבהיר, מעבר לכל בדיקה, שלא יעלה על הדעת שכל דכפין יעלה לבמה. יש סדר שנקבע מראש, מי יעלה ומי לא. כזמר ששר מדי פעם, אני יודע שלא תמיד יש התאמה בין הרמקול לזמר. הייתה בעיה טכנית של החיבור והתיאום. אנשים רוצים לעשות עליהום על הציבור הדתי והמסורתי ברמת גן, מתוך תסכול על כך שכרמל שאמה הכהן נבחר לראשות העירייה ואני סגנו".

"רמת גן כבר מזמן לא עיר מסורתית"

"תחבורה ציבורית בשבת הכרחית ולא רק נדרשת", אומר סגן ראש עיריית רמת גן, עו"ד רועי ברזילי, התומך בנחרצות במהלך. "הכוונה היא להפעיל תחבורה ציבורית פרטית בשבתות לאורך צירים מרכזיים. יהיה צורך בהתאמות קלות, כך שכלי הרכב לא ייכנסו, למשל, לשכונת רמת עמידר".
באיזו תדירות תפעל התחבורה הציבורית בשבת?
"בתדירות נמוכה יותר מאשר במהלך ימי השבוע. זה לא ייפגע באף אחד".
מדוע צריך להפעיל תחבורה ציבורית בשבת, כשיש סטטוס קוו שנשמר עשרות שנים?

"התחבורה הציבורית בשבת תיתן מענה לצרכים היום. הצפיפות בערים גדלה ותחבורה ציבורית יעילה תסייע לניידות. מי שייהנו ממנה יהיו בעיקר בני נוער, צעירים, מבוגרים ומשפחות מעוטות יכולת, שאין ברשותן רכבים פרטיים. גם בעלי רכבים פרטיים ייהנו מתחבורה ציבורית בשבת. הם לא יצטרכו לנסוע לים ברכבם ולשלם 50 שקל לחנייה".
עמיתך, עו"ד מנחם דוד, אומר שרמת גן היא עיר מסורתית.
"רמת גן כבר מזמן לא עיר מסורתית, מאז שאוכלוסייה דתית גדולה עברה לגבעת שמואל. בבחירות האחרונות לכנסת, יותר מ-60% מתושבי היער הצביעו למפלגות מרכז-שמאל. רמת גן היום יותר ליברלית".
אבל טוענים שתחבורה ציבורית בשבת תפגע ברגשות הציבור הדתי בעיר.
"להפך, השימוש בתחבורה ציבורית יקטין את התלות במוניות, ויותר נהגי מוניות יישבו בבית בשבת. תחבורה ציבורית פעם בשעה לא תפגע בקדושת השבת".
כמחזיק תיק רישוי עסקים, תתמוך בפתיחת עסקים בשבת?
"זו השעה לפתיחת עסקי בילוי ופנאי. העיר צריכה להיות פתוחה. אשאף שהדבר הזה יקרה".

"קיצונים מנסים ללבות את היצרים"

"הייתה התחייבות בחירות של ראש העירייה, שהופיעה בכתב בהתחייבות שנשלחה לכל בית בעיר", אומרים בעירייה על מדיניותו של כרמל שאמה הכהן, המוביל את המהלך להפעלה הדרגתית של תחבורה ציבורית בשבת. בעירייה הבהירו כי המהלך נועד לתת מענה לאוכלוסיות חסרות רכב ואמצעים, כמו נוער, סטודנטים, צעירים, משפחות יחידניות וגמלאים, שרוצים בסך הכל ליהנות ולבלות בסופי שבוע.
"יש אנשים, שאם הם יצטרכו לשלם על מונית, לא יישאר להם תקציב לבילוי", מציינים בעירייה. "בנוסף, תחבורה ציבורית בשבת נותנת מענה בטיחותי למבלים, שלא צריכים לנהוג עייפים או תחת השפעת אלכוהול". בעירייה הודיעו שהתחבורה הציבורית המתוכננת בשבת תחבר את תושבי דרום ומזרח העיר לאזורי הבילוי המתוכננים במתחם בורסת היהלומים, ואת צפון ומרכז העיר לפארק הלאומי, לספארי ולכפר המכביה.
"ההחלטה לא משנה דבר מבחינת הסטטוס קוו בעיר, שכן מדובר בתנועה בצירים ראשיים בלבד, שגם כך יש בהם תנועה. מצער שקיצוני בני ברק והשופרים שלהם מנסים ללבות את היצרים בהגדרות מניפולטיביות של תחבורה ציבורית בשבת", אומרים בעירייה. שאמה הכהן הוסיף כי במקביל לשירות לאוכלוסייה החילונית, נשקל גם פתרון תחבורתי לאוכלוסייה הדתית, במטרה לסייע להם להגיע בימי שישי לחוף הים המופרד בתל אביב.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

כואב הלב: ארבעה ברבורים מתו בפארק הלאומי

ארבעה ברבורים שחורים מתו בשבועיים האחרונים באגם הפארק הלאומי ברמת גן, לאחר שחלו בשפעת העופות. בעקבות שרשרת מקרי המוות, נותרו...

חדשות רמת גן-גבעתיים26 בנובמבר 2020    דקה אחת
0

בלי בושה: גנבו ארנק מקשישה בזמן הקניות

"בעת שבחרתי ירקות ופירות, פתאום עמדו לידי שתי בחורות ואחרי זמן קצר המשיכו. רק כשהגעתי לקופה גיליתי שהן כייסו תוך...

חדשות רמת גן-גבעתיים26 בנובמבר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה