חדשות רמת גן-גבעתיים

הצוואה של קובי

חדשות רמת גן-גבעתיים8 במאי 2019    5 דקות
0

לאחר מותו של סמ"ר קובי איכלבום ב-2002 בנצרים, פתחה אמו אביבה את בית קובי בגבעתיים - בית החיילים הבודדים • השבוע היא השיקה קמפיין גיוס המונים בפייסבוק, שיבטיח את עתידו של הבית

הצוואה של קובי
סמ"ר קובי איכלבום ז"ל. "מישהו צריך למות למען המולדת"

"כשאתה נותן ועושה, יש משמעות לחיים. ואני חיה, כי יש לי משמעות לחיים", אומרת אביבה איכלבום (64), אם שכולה, שייסדה את בית קובי לחיילים בודדים בגבעתיים. איכבלום מדגישה שהיא מיישמת את צוואתו של בנה. "קובי היה לוחם ומפקד בחטיבת גבעתי. בתום מסע הכומתה, הוא נתן את הכומתה שלו לחייל, ואמר לי את המשפט: 'לא חוכמה לצאת חייל טוב מבית כמו שלי. החוכמה היא לקחת מישהו שקשה לו ולהרים אותו'", היא מספרת. "זו הייתה צוואתו".
סמ"ר קובי איכלבום נהרג ב-10 במרץ 2002 בנצרים. "הוא החליף באותו יום את המ"מ שלו והיה עם חיילים בכניסת הפועלים הפלסטינים לנצרים. לא היו אז בטונדות. קובי זיהה מחבל. מפקדיו סיפרו שאותו מחבל ארור היה לבוש בשחור ויד ימין שלו הייתה בתוך המעיל. קובי צעק לו 'עצור', והמחבל ירה לעברו מטווח אפס. קובי נהרג והחיילים שלו הרגו את המחבל".
מתחקיר האירוע התברר, שהמחבל היה בדרכו לבצע פיגוע בגן הילדים של נצרים. קובי מנע זאת בגופו. "כל כך התאים לו להגן על ילדים", מספרת אמו בעצב. "קובי אמר, שלושה חודשים לפני שנהרג, על מפקד מגבעתיים שנהרג בעת שהסתער – 'הייתי עושה את אותו הדבר. מישהו צריך למות למען המולדת. מקסימום אני אחזור בארון'".

"תשעה ירחי לידה"

קובי איכלבום, שגדל בגבעתיים, למד בבית הספר היסודי גורדון ובתיכון שב"צ. במקביל, הוא פעל בקן בורוכוב של הנוער העובד והלומד והיה שחקן כדורסל בהפועל גבעתיים. "עמוס פרישמן (מנהל העמותה לקידום הספורט בגבעתיים – מ"כ) היה מאמנו. קובי היה קלע מצטיין של שלשות", מספרת אמו. "תמיד הייתה לו רגישות סביבתית וחברתית. כשחבר שלו לא רצה ללכת לבית הספר לקראת הבגרויות, קובי לקח אותו כפרויקט. הייתה לו נתינה רבה".
מתי עלה הרעיון להקים את בית קובי?
"עוד כשישבנו שבעה, ידעתי איך אני מנציחה אותו – לקחת את הבקשה שלו ולסייע לאוכלוסיית החיילים הבודדים. הם אלה שצריך להרים אותם".
איך יצאה התכנית אל הפועל?
"ראש העירייה באותה תקופה, אפי שטנצלר, הכיר את קובי. הוא ואשתו דליה. אמרתי לו שזו הצוואה הבלתי כתובה של קובי. הוא אמר לי שיש קומה של העירייה בבניין ברחוב שינקין 45, ושם התחלנו. היו שם חדר סדנאות ודירה לחיילים בודדים. תשעה חודשים אחרי שקובי נהרג נפתח הבית הראשון – וראיתי בזה תשעה ירחי לידה, כמו לקראת הולדתו של קובי".
בית קובי התמקד לא רק בקורת גג לחיילים בודדים, אלא גם בסיוע לארגונים ומשפחות. "זה הפך מודל לסיוע לחיילים בודדים", מציינת איכבלום בסיפוק.
בעקבות הפעילות הנרחבת, הפך הבית ברחוב שינקין לקטן מדי. "באתי שוב לשטנצלר, וקיבלנו מעיריית גבעתיים בחכירה ל-25 שנה את הבניין ברחוב גלבוע", מציינת איכלבום.
הבניין המרשים כולל שתי דירות, שבכל אחת מהן מתגוררים שלושה חיילים בודדים. בסך הכל מתגוררים בבית קובי תשעה חיילים. "זה הבית שלהם. אנחנו מצמידים לכל חייל משפחה מלווה מהקהילה, ומלווים את החיילים גם לאחר שחרורם מצה"ל, מדריכים ומכוונים אותם ללימודים ולעבודה".
בצה"ל משרתים כ-7,000 חיילים בודדים. איכלבום מסבירה שהם מורכבים משלוש קבוצות: עולים חדשים, חיילים שגדלו בבתים עם בעיות סוציו-אקונומיות וחיילים שחזרו בשאלה ומוחרמים על ידי משפחותיהם. "יש לנו 45 בוגרים, חלקם אבות לילדים. המשפחה המלווה שלהם כשהיו חיילים היא עבורם משפחה גם כיום. הסיפוק עצום, אתה לוקח אדם ומשנה את חייו בכל היבט".
לדברי איכלבום, "לחייל בודד קשה למצות את היכולות שלו. אנחנו דואגים לו לבית ומשפחה, דיור, אוכל וכביסה. עבורנו החייל הבודד הוא כמו ילד שבא הביתה", היא מספרת.

"זה הכוח שלי"

מרבית החיילים הבודדים ששהו בבית קובי הם מחטיבת גבעתי. חלקם הגיעו לתפקידי פיקוד. "יש לנו שיתוף פעולה חזק עם המפקדים בגבעתי. חשוב לנו לתת לחיילים אצלנו סוג של מעטפת. אנחנו מלווים כבר 16 שנים את כל החיילים הבודדים של גבעתי בכל הצמתים. זה מתחיל ביום ההורים לאחר גיוסם לצה"ל. הם באים לכאן לארוחת בוקר, צופים בסרט על קובי ומקבלים מתנה סמלית – שעון, כדי שיעמדו בזמנים. אחרי זה יוצאים ליום כיף", היא מסבירה.
איכלבום וצוות המתנדבים בבית קובי ממשיכים את הקשר עם הלוחמים ונפגשים איתם בטקס ההשבעה בלטרון. "אנחנו משתתפים בשני הקילומטרים האחרונים של מסע הכומתה. הם חלק ממשפחת בית קובי".
במקביל לטיפול האישי בחיילים בודדים, בבית קובי מתקיימות סדנאות למפקדים בצה"ל ובכוחות הביטחון. "אנחנו מעבירים סדנאות כבוד, שמתמקדות באקלים היחידתי. יותר מ-37 אלף מפקדים מצה"ל וכוחות הביטחון השתתפו בסדנאות, מדרגת סמל עד תת-אלוף.
עמותת בית קובי פועלת באמצעות תרומות. "אנחנו חייבים כסף להמשך הפעילות והפיתוח", מציינת איכלבום, שהחלה השבוע בקמפיין גיוס המונים באמצעות הפייסבוק של בית קובי. "היעד שלנו הוא להגיע ל-250 אלף שקל, כדי שעוד ועוד מפקדים יגיעו", אומרת איכלבום, שיצאה בקריאה אישית נרגשת לסייע בתרומה למפעל חייה.
"אין עוד כזה פרויקט כמו בית קובי, וזה נותן לי את הזיכרון הכי חי שלו. עושים דברים טובים ומביאים הרבה אור לעולם. זה הכוח שלי. אני מלווה גם אמהות שכולות, מסייעת בפרויקטים להנצחה ומאמנת אישית גם בוגרים של בית קובי. בחרתי בחיים. האור שלי הם בני מוטי, אשתו קרין וארבעת הנכדים – שקד, אור, שחר וליה. הם מביאים לי את השמחה המשפחתית".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

מלחמת המים עולה שלב

התוכנית של רשות המים לאחד את תאגידי המים של רמת גן, גבעתיים ובני ברק, מעוררת התנגדויות, ותוכרע בבית המשפט. בשלוש...

חדשות רמת גן-גבעתיים31 ביולי 2020    3 דקות
0

רמת גן עושה כבוד לסביח העירקי

הכיכר שנבנית בימים אלה בצומת הרחובות נגבה-עוזיאל ברמת גן תיקרא "כיכר סביח" - על שם המאכל המיתולוגי, שהביאו איתם יוצאי...

חדשות רמת גן-גבעתיים31 ביולי 2020    4 דקות

כתיבת תגובה