חדשות רמת גן-גבעתיים

ביאליק פינת הכביש השחור

חדשות רמת גן-גבעתיים8 במאי 2019    4 דקות
0

מיישוב של 450 תושבים ואברהם קריניצי אחד ב-1925, הפכה רמת גן, שסיפורה שזור בהיסטוריה של תקומת ישראל, לאחת הערים המובילות בארץ • ב-27 ביוני 48' הוקם בה צבא ההגנה לישראל

ביאליק פינת הכביש השחור
הספסל של ביאליק

סיפורה של רמת גן שזור בהיסטוריה של תקומת ישראל. מנהלת המוזיאון לתולדות רמת גן בבית קריניצי, אידית וילוז'ני, מספרת שכבר באפריל 1914 החלה ההתארגנות של אגודת "עיר גנים", המורכבת מאנשי תל אביב, בראשות יהודה לייב מטמון, שהיה מנהל גימנסיה הרצליה.
התהליך האורבני המהיר של העיר הלבנה הביא קבוצת תושבים לחפש מקום אחר, כדי להקים בו פרבר ירוק. אבל לאחר כשלושה חודשים פרצה מלחמת העולם הראשונה והתהליך נקטע. לאחר יותר מארבע שנים, בספטמבר 1918, השלימו הבריטים את כיבוש הארץ, הטורקים נכנעו, וברמת גן התחדשו המגעים לרכישת הקרקעות מערביי כפר סלמה.
בדצמבר 1921 נערכה הגרלת המגרשים (15 דונם כל אחד) ב"מושב עיר גנים" המתהווה, וראשוני המתיישבים עלו על הקרקע. האדריכל הנודע ריכארד קאופמן קיבל על עצמו להגיש תכנית אב להקמת "עיר גנים", אבל תכניתו לא התממשה.
בקיץ 1925 עזב אברהם קריניצי את תל אביב והתיישב ברמת גן. לאחר מו"מ מול הממשל הבריטי, הכריזה ממשלת המנדט על עיר גנים כמועצה מקומית. ביישוב התגוררו אז 450 נפשות.

כשביאליק הגיע לרמת גן

במרץ 1926 התמודד קריניצי על ראשות המועצה ונבחר. הוא יוסיף לכהן בתפקיד במשך 12 קדנציות רצופות, המתפרסות על פני 43 שנים, עד למותו הטרגי בתאונת דרכים, לאחר שנבחר בשנת 68' לקדנציה נוספת.
רמת גן החלה להתפתח והפכה למרכז בעלי מקצועות חופשיים. ב-1928 נסלל ונפתח לתנועה כביש תל אביב-פתח תקוה (לימים דרך ז'בוטינסקי), שזכה לכינוי "הכביש השחור" בגלל זפת לא כבושה ומהמורות, והיה שונה מ"הכביש הלבן" – כביש החצץ, שהפך לימים לרחוב ביאליק.
בבית קריניצי, שבו מתועדים כל המסמכים והתמונות מראשית רמת גן, ציינו כי בנובמבר 1931 ממשלת המנדט ערכה מפקד אוכלוסין ורמת גן מנתה אז 985 נפשות ב-263 מבנים. בינואר 1932 נחנך הגן הראשון בעיר הגנים – גן המלך ג'ורג', כיום גן דוד המלך. בשנים 1935-1933, שנות השיא של העלייה החמישית, נקלטו בישראל בתוך שלוש שנים כ-150 אלף תושבים. גם ברמת גן, שמספר תושביה זינק פי שלושה ל-3,500 תושבים.
באוקטובר 1933 המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק עזב את ביתו בתל אביב ועבר לרמת גן. הוא מצא לו פינה שקטה, על גבעה המשקיפה לתל אביב ולים. עד היום ממוקם בפסגת גן אברהם הספסל המיתולוגי שממנו צפה בנוף. באותה שנה הצטרף לצוות המועצה משה כבשני, בוגר מקווה ישראל, כאחראי לנטיעות בעיר ולתכנון הגנים ההיסטוריים ברוח חזון "עיר גנים".

סרט בשחור-לבן

בפברואר 1934, בקצה רמת גן, נפתח מפעל השוקולד המיתולוגי "עלית", שחיים נחמן ביאליק קבע את שמו. ביולי 1934 אישרה מועצת העיר שמות ל-23 הרחובות הראשונים ביישוב, ביניהם חיים ארלוזורוב וחיים נחמן ביאליק, שנפטר זמן קצר לפני כן בניתוח בווינה.
במרץ 1936 שררה התרגשות רבה ברמת גן הקטנה, כאשר הונחה אבן הפינה לבית הקולנוע הראשון "אורדע", וחנוכתו הייתה כעבור כשנה. מפנה נוסף בפריצת רמת גן לקדמת התודעה של היישוב בארץ ישראל נרשם ביוני 1939, כשחברת כרמל פילם, הלא הם "יומני כרמל" הידועים בשל סרטי השחור-לבן המיתולוגיים, הפיקו מהדורת חדשות על "רמת גן יפת הנוף". את התסריט כתב מזכיר המועצה המקומי שמואל שמואלי. בפברואר 1940 נחנכה הגימנסיה "אהל שם", התיכון העירוני הראשון.

בשירות המולדת

באפריל 1946 פרצו אנשי האצ"ל למבנה משטרת רמת גן, שהיה מאוכלס בקצינים בריטים, כדי להחרים נשק ותחמושת. בפעולה העקובה מדם נפלו שמונה לוחמים. דב גרונר נתפס ביחד עם 13 נוספים. ארבעה מהם הועלו לגרדום בכלא עכו שנה לאחר מכן, באפריל 1947.
ב-29 בנובמבר 1947, בעצרת האומות המאוחדות, התקבלה ההחלטה על הקמתה של מדינה יהודית בארץ ישראל. גם רמת גן צהלה ושמחה, בדומה ליישוב היהודי בכל הארץ. ב-30 בנובמבר 1947 כוחות ההגנה ברמת גן נמנו עם ראשוני המתגייסים לחטיבת אלכסנדרוני, ואלפים התגייסו להגנה על המולדת.
ב-14 במאי 1948 חגגה רמת גן, כשבתל אביב השכנה הכריז דוד בן גוריון על הקמת מדינת ישראל. זמן קצר לאחר מכן, מטכ"ל ההגנה עבר מתל אביב לרמת גן. במתחם גן אברהם הוא פעל כשנה, בראשות ראש הממשלה ושר הביטחון דוד בן גוריון ובפיקודו של הרמטכ"ל יעקב דורי. ברמת גן ניסח בן גוריון את הפקודה להקמת צה"ל, וב-27 ביוני 48' הושבע במתחם גן אברהם סגל הפיקוד הבכיר של צבא ההגנה לישראל. בפברואר 1950 הוכרה רמת גן, בראשות קריניצי, כעיר וכאם בישראל.
העיר אירחה את משחקי המכביה, והוקם בה איצטדיון, שבמשך עשרות שנים אירח משחקים בינלאומיים וחווה דרמות אשר נכנסו להיסטוריה של הכדורגל הישראלי לדורותיו.
רמת גן גם הפכה לאחר הקמת המדינה לעיר קולטת עלייה. לצד ניצולי שואה, קלטה העיר עשרות אלפים מיוצאי בבל, שיחדיו יצרו כאן כור היתוך ישראלי.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

מלחמת המים עולה שלב

התוכנית של רשות המים לאחד את תאגידי המים של רמת גן, גבעתיים ובני ברק, מעוררת התנגדויות, ותוכרע בבית המשפט. בשלוש...

חדשות רמת גן-גבעתיים31 ביולי 2020    3 דקות
0

רמת גן עושה כבוד לסביח העירקי

הכיכר שנבנית בימים אלה בצומת הרחובות נגבה-עוזיאל ברמת גן תיקרא "כיכר סביח" - על שם המאכל המיתולוגי, שהביאו איתם יוצאי...

חדשות רמת גן-גבעתיים31 ביולי 2020    4 דקות

כתיבת תגובה