חדשות רמת גן-גבעתיים

מעיר הסליקים לעיר הסרטים

חדשות רמת גן-גבעתיים8 במאי 2019    2 דקות
0

גבעתיים תרמה לבניית הכוח העברי המאורגן, כשנרתמה להסתרת אמצעי לחימה ולייצור נשק בתקופת המנדט הבריטי • יומני גבע הפכו את העיר לבירת הברנז'ה, מקום מהסרטים

מעיר הסליקים לעיר הסרטים
תהלוכת 1 במאי בשכונת בורוכוב

מאז היווסדה של שכונת בורוכוב בשנת 1922, ההיסטוריה של גבעתיים שזורה בתקומת ישראל והמדינה. זאב (ברקוביץ) ברקן מציין בספר "גבעתיים מבראשית", שהוצא לאור על ידי העירייה, כי מייסדיה של שכונת בורוכוב ראו באישיותו ובחלקים מהשקפת עולמו של דב בר בורוכוב, מאבות הציונות הסוציאליסטית, את אבני היסוד של הסוציאליזם הנאור.
ואכן, שמו נחקק במקומות שהיו מזוהים עם גבעתיים יותר מכל: בשכונה הקרויה על שמו, בבית הספר בורוכוב ובקן הנוער העובד והלומד. ב"גבעתיים האדומה" לדורותיה חלמו לממש את חזונו. שלוש שנים לאחר הקמת שכונת בורוכוב, הוקמה שכונת שינקין, ובהמשך שכונות פועלי הרכבת (1931), גבעת רמב"ם (1933), קריית יוסף (1934) וארלוזורוב (1936).
מקור השם גבעתיים, שהוקמה כמועצה בשנת 1942 והוכרזה כעיר ב-1959, הוא בשתי הגבעות שעליהן הייתה בנויה כשהוכרזה: גבעת בורוכוב וגבעת קוזלובסקי. היום משתרעת העיר על ארבע גבעות – בורוכוב, קוזלובסקי, רמב"ם ופועלי הרכבת.
הספר של ברקוביץ הוא מסע מרתק במנהרת הזמן, ל"טרנד" של נערי גבעתיים בשנות ה-30 וה-40 להתגייס למחתרת, ובמיוחד לארגון "ההגנה". בגבעתיים פרחו הסליקים, שבהם הוסתרו אמצעי לחימה, ויוצר בה נשק. כבר ב-1924 נבנה בבורוכוב הבונקר הראשון, וגבעתיים הפכה במהרה ל"עיר הסליקים". ובכלל, העיר נטלה חלק חשוב בבניית הכוח העברי המאורגן.
חיים בסרט
לאחר הקמת המדינה הוקם ברחוב ז'בוטינסקי בגבעתיים ארכיון צה"ל. בעיר פעלו גם אולפני גבע, שבהם הופקו מאות סרטים ויומני השחור-לבן המיתולוגיים, שסיפרו את סיפורה של מדינת ישראל הצעירה. משך שנים היא נחשבה כ"עיר הסרטים". לאחר הקמת אולפני גבע, בשנת 49', שגשגו בתי הקולנוע. בעיר נפתחו במרוצת השנים בתי קולנוע, בהם סטודיו, נגה, הדר ושביט, שהפכו מוקדי עלייה לרגל גם לתושבים מחוץ לגבעתיים.
קן בורוכוב הפך לספינת הדגל של תנועת הנוער העובד והלומד, ובשכונת בורוכוב הוקמה גם הצרכנייה הראשונה. "מוסד" מיתולוגי נוסף היה בית המרקחת ממלוק ולצדו מכון המים ההיסטורי. בריכת רמב"ם היוותה מוקד משיכה לילדים מכל האזור, גם מערים אחרות, שעלו אליה לרגל עם הוריהם כדי ללמוד לשחות.
עם השנים, נכנסו לדפי ההיסטוריה כמה מהמקומות המיתולוגיים של העיר, כמו מגרש המכתש, שהיה מבצרה של הפועל רמת גן ואירח את הסוסיאדה היחידה בתולדות המדינה. גם מגרש הבלטות במנורה יהפוך לאולם ספורט. שטח 9, שהיווה מוקד לקומזיצים ומשחקים בין הבונקרים הנטושים מימי המנדט, הפך לשכונת מגורים ולבית מנדלבליט, שנחשב ל"מבצר" בשנים הארוכות שבהן העיר גבעתיים הייתה ספינת הדגל של תנועת העבודה.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

כואב הלב: ארבעה ברבורים מתו בפארק הלאומי

ארבעה ברבורים שחורים מתו בשבועיים האחרונים באגם הפארק הלאומי ברמת גן, לאחר שחלו בשפעת העופות. בעקבות שרשרת מקרי המוות, נותרו...

חדשות רמת גן-גבעתיים26 בנובמבר 2020    דקה אחת
0

בלי בושה: גנבו ארנק מקשישה בזמן הקניות

"בעת שבחרתי ירקות ופירות, פתאום עמדו לידי שתי בחורות ואחרי זמן קצר המשיכו. רק כשהגעתי לקופה גיליתי שהן כייסו תוך...

חדשות רמת גן-גבעתיים26 בנובמבר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה