חדשות רמת גן-גבעתיים

"לא תהיה שואה נוספת"

חדשות רמת גן-גבעתיים2 במאי 2019    2 דקות
0

מרדכי צ'כנובר (95), נבחר לקבל את אות יקיר העיר רמת גן, הוא השורד היחיד מבין יהודי עירו • "אלה שלא זכו להיות איתנו, ביקשו 'אל תשכחו אותנו', וזה מה שאמשיך לעשות כל זמן שיהיה לי הכוח לעמוד על הרגליים", הוא אומר

"לא תהיה שואה נוספת"
צ'כנובר. "אני מרגיש שעליי להמשיך" ׀ צילום: דוברות העירייה

"השליחות שלי היא להעביר לדורות הבאים את מורשת השואה והגבורה", אומר מרדכי צ'כנובר (95) מרמת גן, המספר ממקור ראשון על תלאותיו, מילדותו בפולין ועד היום. "לספר על השואה זה מפעל חיים עבורי. חשוב שיידעו מה היה שם", הוא מציין.
ביום שלישי החליטה מועצת עיריית רמת גן להעניק לצ'כנובר את תואר יקיר העיר. "אני שמח, למרות שעברו כל כך הרבה שנים. שהחיינו והגענו ליום הזה", הוא אומר בהתרגשות. "אלה שלא זכו להיות איתנו כאן ביקשו 'אל תשכחו אותנו'. חובה לנו לזכור ולהזכיר, וזה מה שאני משתדל להמשיך לעשות, כל זמן שיהיה לי הכוח ואוכל לעמוד על הרגליים".
סיפורו האישי של צ'כנובר מסמל את סיפור דור הנפילים ותקומת ישראל. הוא נולד בשנת 1924 בעיר מאקוב שבפולין. לאחר שנים של סבל בגטו ותלאות רבות, הוא הגיע למחנה ההשמדה בבירקנאו, שם הופרד מאמו ומשתי אחיותיו, שנשלחו למוות. בהמשך, הוא שרד גם מחנה ההשמדה ברגן בלזן. למעשה, מבין יהודי מאקוב, הוא נותר השורד היחיד.
בשנת 1945 הגשים צ'כנובר את חלומו לעלות לארץ ישראל ולהקים בה משפחה. צ'כנובר, שהתאלמן לפני כתשעה חודשים, הוא אב לשתי בנות, שישה נכדים ושמונה נינים. במשך 37 שנים עבד כיועץ תעסוקה בשירות התעסוקה, במקביל לעיסוקו בהנחלת זיכרון השואה והגבורה לדורות הבאים.
צ'כנובר הרצה וממשיך להרצות בבתי ספר, בארגונים ואף בבתים פרטיים. הוא אף יצא כעד עם כמה משלחות לפולין. "אני עומד לצאת שוב לפולין בחודש יוני, וגם אטוס עם בנותיי לגרמניה. אנשים רוצים לשמוע ממקור ראשון על מה שקרה, ואני מרגיש שעליי להמשיך לקיים את השליחות החשובה הזו למען הדורות הבאים", הוא אומר.
ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן, שנכח ביום שני בהרצאה המרתקת של צ'כנובר ונחשף לסיפורו האישי המרגש, אמר בסופה: "כבוד גדול לי לשמוע את צ'כנובר, ניצול שואה, שהרגע סיים 40 דקות של הרצאה מעלפת על מה שעבר עליו ועל משפחתו בשואה, על הסיפור הכי נורא בתולדות האנושות, שעבר על העם היהודי.
"משנה לשנה נשארים פחות ופחות ניצולי שואה. אותו לפיד של זיכרון השואה צריך לעבור לידיים שלנו", ציין שאמה כהן. "חובה על כולנו וגם זכות להיות ולהקשיב לאנשים האלה. אני קורא לכל אחד ללכת לכל אירוע וטקס שמתקיים ולהכיר את האנשים שעברו את מה שמרדכי עבר. בכך חברה נמדדת – ביחס שלה לזיכרון ולשמירה על הזיכרון".
צ'כנובר, הממשיך את מפעל חייו, מאמין שהעם היהודי לא יעבור שואה נוספת. "עוד יהיו לעם היהודי צרות ותלאות, אבל אני בטוח שלא תהיה עוד שואה", הוא אומר.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

נזכור את הנופלים

מרכז ההתמחות בית יד לבנים גבעתיים, נמצא בשיאו של מיזם מיוחד עבור המשפחות השכולות, של המרת קלטות וידאו ואאודיו של בני...

חדשות רמת גן-גבעתיים19 בינואר 2021    דקה אחת
0

במסגרת פרויקט "יחידה מאמצת": תזמורת צה"ל מתנדבת...

במסגרת הפרויקט "יחידה מאמצת" כ-80 חיילים מתזמורת צה"ל מתנדבים בחודשים האחרונים ברחבי רמת גן עם אזרחים ותיקים, מבודדים ובנושא הסברה...

חדשות רמת גן-גבעתיים17 בינואר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה