חדשות רמת גן-גבעתיים

כ-2,200 ניצולי שואה חיים בגבעתיים

חדשות רמת גן-גבעתיים2 במאי 2019    4 דקות
0

במסגרת הפרויקט העירוני "נקודת זכות", הפועל למיצוי זכויותיהם של ניצולי שואה תושבי העיר, זכאים הניצולים ובני משפחותיהם למפגש חודשי עם עורכת דין

כ-2,200 ניצולי שואה חיים בגבעתיים
קוניק וניצולי שואה ב"קפה אירופה" ׀ צילום: דוברות העירייה

כ-2,200 שורדי שואה מתגוררים בגבעתיים וההערכות הן כי חלקם אינם מנצלים את מלוא הזכויות המגיעות להם. במסגרת הפרויקט העירוני "נקודת זכות", הפועל למיצוי זכויותיהם של ניצולי השואה, זכאים ניצולי השואה ובני משפחותיהם למפגש חודשי עם עורכת דין, במשרדי העירייה או בבתיהם, במטרה לסקור יחד את האפשרויות למיצוי זכויותיהם מול הגופים השונים. באגף לשירותים חברתיים בעירייה הבהירו, כי כל התייעצות עם עמותת "האביב", המפעילה את הפרויקט, אינה כרוכה בתשלום.
במקביל, פועל בגבעתיים פרויקט סל"ב (סל שירותים בבית) לניצולי שואה המרותקים לבתיהם. אנשי מקצוע מגיעים אליהם ומבצעים איתם פעילויות ייחודיות של התעמלות (ארבעה מדריכים), אמנות, גינון וטיפול בבעלי חיים. בשנה האחרונה השתתפו בפרויקט הייחודי כ-125 ניצולי שואה.
בגבעתיים נהנים ניצולי השואה ממגוון פעילויות תרבותיות וחברתיות. במועדון "קפה אירופה", המהווה מקום מפגש שבועי לשורדי השואה, מתקיימות פעילויות ייחודיות, הכוללות הרצאות, הופעות, ריקודים, טוילים ועוד. במועדון "מפגש בשני", המופעל בשיתוף עם ארגון ליונס גבעתיים, מתקיימות אחת לשבועיים הרצאות, בנוסף למגוון סיורים חווייתיים בארץ.
פרויקט ייחודי, הצובר תאוצה בעיר, הוא צילום בין-דורי בשיתוף עם תיכון קלעי, בניהולו של ד"ר אבי בנבנשיתי. הפרויקט החל לפעול לפני כשלושה חודשים, ובמסגרתו נפגשו 13 ניצולי שואה עם 13 תלמידים לסדנת צילום ייחודית. הניצולים ובני הנוער עוברים שיעורי צילום ויוצאים לשטח, כשהם עובדים בזוגות – נער או נערה עם שורד או שורדת שואה. הסדנה תסתיים בחודש יוני, ואז תתקיים תערוכת צילומים.
בנוסף, עשרות נרשמו השנה לסדנה אינטימית לכתיבה יוצרת. הסדנה הייחודית אפשרה לכל אחד מהמשתתפים לכתוב ולבטא את אשר על לבו ולהתחבר לשאר המשתתפים, שחשפו סיפורים אישיים מרגשים שחיברו ביניהם.
במסגרת התמיכה בניצולי השואה, מתקיים בגבעתיים פרויקט קהילה תומכת לכ-180 שורדי שואה בעיר, הכולל מערך סיוע וקשר אישי וקבוע, וזאת במחיר מסובסד של 25 שקל. עמותת מט"ב, בניהולו של חבר מועצת העירייה לשעבר ליאור שטרסברג, משתתפת בפרויקט ייחודי בשם "עכשיו זה הזמן", המסייע להתמודד עם תופעת הבדידות בקרב ניצולי שואה. במסגרת הפרויקט, מגיעים מתנדבים למפגש שבועי עם ניצול שואה. גם העירייה עורכת באמצעות מִנהל החינוך והנוער פעילויות בין-דוריות עם ניצולי השואה, הכוללות, בין היתר, טקסים משותפים בחגים.
בנוסף, פועלת בגבעתיים תכנית "מחברים" של הקרן לרווחת נפגעי השואה, שבמסגרתה מוענקת הדרכת מחשב ביתית לניצולים, במטרה לסייע להם להתחבר לעידן הטכנולוגי, למחשבים ולאינטרנט.
עשרות ניצולי שואה מגבעתיים יצאו לאחרונה לאירוע בר/בת מצווה בכותל המערבי בירושלים. האירוע יוחד לניצולים שבעקבות אירועי השואה לא זכו לחגוג בר או בת מצווה. העירייה, בשיתוף הקרן למורשת הכותל, ערכה להם אירוע משותף, הכולל טיול, טקס בר ובת מצווה וארוחה משותפת באולם אירועים.

הנרות הללו

עמותת "שם ונר", הפועלת להנצחת זיכרון השואה לדורות הבאים בדרך מקורית ואישית, סיימה בימים אלה חלוקה של נרות נשמה אישיים ב-16 בתי ספר בחינוך הממלכתי והממלכתי-דתי בגבעתיים, בשיתוף מכללת ירושלים ובתמיכת משרד החינוך.
בפרויקט משתתפים כ-2,300 בתי ספר ברחבי הארץ, ביניהם בורוכוב, ברנר, גורדון, כצנלסון, שמעוני, אמונים, יגאל אלון, בן גוריון, בית אקשטיין, לאה גולדברג, תלמה ילין, קלעי, שמעון בן צבי ואורט טכניקום בגבעתיים.
"השואה, שהביאה אותנו לתקומה, השאירה מסר חשוב שיש לחקוק לעד על חותם לבנו – לעולם לא עוד. רק מתוך זיכרון נבטיח שדבר כזה לא יישנה", אומרים בעמותת "שם ונר", המקדמת הדלקת נר זיכרון אישי, שעליו מדבקה עם פרטי הנספה וקוד שניתן לסרוק על מנת להכיר את פרטיו. עד כה אספה העמותה יותר מ-150 אלף שמות.
"אנו נרגשים לראות את ההירתמות", אומרת מייסדת העמותה אלישה יעקובי. "חשוב לנו מאוד שהמפעל החשוב וההיסטורי הזה יתרחב". לדבריה, מדי שנה מחולקים ונרכשים עשרות אלפי נרות על ידי הציבור הרחב, מוסדות חינוך, גופים ציבוריים ועסקיים. לקראת יום השואה והגבורה, מזמינה העמותה את הציבור לבקר באתר "שם ונר", להגדיל את מאגר השמות והסיפורים, להוסיף לנר נשמה שם של קרוב שנספה או לבחור שם מהמאגר ולהדפיס תווית על כל נר נשמה.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

תוכנית לעידוד גיוס על שם רס"ל עמית...

רמת גן השיקה תוכנית ייחודית לעידוד והכנה לקראת הגיוס לצה"ל, על שמו של לוחם גדוד הסיור של גולני, רס"ל עמית...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת
0

מבצע חיסונים לילדי גבעתיים

כ-900 ילדים צפויים להתחסן במבצע החיסונים המיוחד של משרד הבריאות ועיריית גבעתיים, שהחל בשבוע שעבר, לילדי העיר העולים לכיתות א'...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה