חדשות רמת גן-גבעתיים

שנה בלי גלי

חדשות רמת גן-גבעתיים2 במאי 2019    3 דקות
0

בתוך האבל והזעם על מחדל האסון בנחל צפית, שבו נהרגו עשרה בני נוער, ביניהם גלי בללי ז"ל מגבעתיים, מתנחם אביה אייל בחיבוק החם מהחברים ומהעיר: "גבעתיים זו משפחה גדולה, חמה ומחבקת"

שנה בלי גלי
בללי ז"ל. ריכזה את סניף "כנפיים של קרמבו" בגבעתיים ׀ צילום: באדיבות המשפחה

שנה חלפה מאז אותו יום טרגי, ב-26 באפריל, כשתשע נערות ונער נספו באסון השיטפון בנחל צפית בערבה. המשפחות עוד ממשיכות להיאבק להקמת ועדה בלתי תלויה, שתחקור את שרשרת הכשלים שהובילה לאסון המחריד. שניים ממובילי המאבק הם אתי ואייל בללי, הוריה של גלי בללי ז"ל מגבעתיים, שהייתה בין הנספים בטיול הגיבוש של המכינה הקדם-צבאית בני ציון שפעלה בתל אביב.
בללי, שריכזה את סניף "כנפיים של קרמבו" בגבעתיים, זכתה להערכה רבה על פעילותה ההתנדבותית והערכית. היא בחרה ללכת לשנת שירות לפני גיוסה לצה"ל, התכוננה לקראתה, ואז הגיע אותו טיול גיבוש של המכינה הקדם-צבאית, שממנו היא לא שבה.
אווירה קשה שררה ביום חמישי שעבר בעצרת לציון שנה לאסון הכבד, שאורגנה על ידי חבריהם של הנספים, בשיתוף עם המשפחות השכולות. "הם הרגישו צורך להזכיר את החברים שלהם. עברנו שנה קשה ותקופה מאוד קשה", סיפר אייל בללי. "יש לנו בקשה לראש הממשלה – להקים ועדת חקירה לא תלויה, בראשות שופט, לא של משרד החינוך, ושיוכלו ליישם את המסקנות של הוועדה".
לדברי בללי, אף אחד עדיין לא לקח אחריות על מה שקרה. "הוגשו כתבי אישום ברמה הפלילית נגד מנהל המכללה והמדריך, שמואשמים בהריגה, אבל רק זה לא יפתור את הבעיה". הוא ציין עוד: "המכללות הקדם-צבאיות פועלות בעולם פרוע, לא מוסדר ומסוכן מאוד. כל זמן שלא תהיה הסדרה – יהיה אסון נוסף", לדבריו. עם זאת, בללי ציין את החיבוק החם שמשפחתו מקבלת מחברים ומהעיר. "גבעתיים זו משפחה גדולה, חמה ומחבקת", הוא הוסיף.
אתי בללי, אמה של גלי, אמרה בנאומה בעצרת: "לפני שנה נפתחו ארובות השמיים וגשם חזק ירד, גשם שהפך לשיטפון ושטף איתו הרבה חלומות יפים, תמימות, תקוות ואמונות. מנגד רעדה גם האדמה, בעוצמה 10 בסולם הערכים שלפיו חשבנו שאנחנו חיים.
"בסולם הערכים הזה, שכנו הכבוד לחיי אדם, לקיחת אחריות, צניעות, הקשבה לזולת ועוד ערכים, שכל אחד מילדינו שנספו באסון נהגו על פיהם בחייהם הקצרים, ואשר היינו רוצים לראות עוד ועוד מהם בחברה שבה אנו חיים. כל הערכים האלו קרסו", ציינה.
לדבריה, "האסון קיבל את השם 'אסון השיטפון', אבל זה היה ברור מיד שלא השיטפון ולא תופעת טבע הם אלה שהרגו את ילדינו. טבע האדם, זה שילדינו כל כך האמינו בו, הוא שהרג אותם. טבע האדם המקולקל, זה שגדל פרא ולא מחובתו שימשיך לגדול כך, כי המחיר כבד מדי והכל כן בידיים שלנו.
"אז הגיע הזמן להתחיל לתת את הדעת על תרבות ה'סמוך' וה'יהיה בסדר', שכל כך מאפיינת אותנו, לתחושת הכוח, שגורמת לנו לקחת סיכונים מיותרים, ולהחליט שזה לא חייב להימשך כך, שכל אחד יכול לקחת על עצמו לעשות את השינוי".
בחודש פברואר הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו על הקמת ועדת חקירה ממלכתית, בהתאם לדרישת המשפחות, אולם עד כה לא הוקמה הוועדה. זמן קצר לפני תחילת העצרת, מסרה לשכתו של נתניהו: "עם כינונה של הממשלה החדשה, יקודמו ההליכים להקמת ועדת בדיקה בנוגע לנחל צפית".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

אנשים למען הקהילה

מאות מתנדבים הגיעו לתיאטרון היהלום ברמת גן, לערב הוקרה למתנדבי ועובדי יחידת ההתנדבות העירונית. במהלך האירוע הוענק לראש עיריית רמת...

חדשות רמת גן-גבעתיים10 באוקטובר 2019    דקה אחת
0

סניף נוסף לכנפיים של קרמבו

תנועת כנפיים של קרמבו מרחיבה את פעילותה ופותחת סניף שלישי ברמת גן, הפעם במרכז העיר. לפתיחת הסניף שותפים מחזיק תיק...

חדשות רמת גן-גבעתיים10 באוקטובר 2019    דקה אחת

כתיבת תגובה