חדשות רמת גן-גבעתיים

סיפורה הקפקאי של המטפלת הפיליפינית

חדשות רמת גן-גבעתיים4 באפריל 2019    3 דקות
0

לאחר שנחשדה ברצח קשישה בת 94, תושבת גבעתיים, שוחררה המטפלת ממעצר וכל החשדות נגדה הוסרו • "האמנתי לה מהרגע הראשון", אומר עורך דינה, "אמרתי לה שיהיה בסדר ושתאמין באמת"

סיפורה הקפקאי של המטפלת הפיליפינית
המטפלת מכסה את המצלמה. הייתה על סף קריסה ׀ צילום מסך

מטפלת כבת 33 מהפיליפינים נעצרה בחשד שרצחה קשישה סיעודית כבת 94 מגבעתיים, שבה טיפלה במהלך ארבע השנים האחרונות. החשודה הכחישה את הטענות נגדה. לאחר חמישה ימי מעצר היא שוחררה וכל החשדות נגדה הוסרו. בכך בא לקצו סיפור קפקאי שמעורר לא מעט סימני שאלה.
המטפלת נעצרה ביום רביעי שעבר, בעקבות תלונת משפחתה של הקשישה, ונחקרה על ידי הצח"מ במשטרת מרחב דן בראשות רב־פקד אסף צווייג. בחקירה לא נמצאו ראיות לחשד החמור, למעט תיעוד שבו היא נראית מדביקה פלסטר על מצלמת האבטחה בבית יום לפני שהקשישה חשה ברע. במהלך החקירה עברה המטפלת לבקשתה בדיקת פוליגרף, שבה נמצאה דוברת אמת.
"היא מאוד התרגשה כששחררו אותה ובכתה מאושר", סיפר ל"המקומון" בא כוחה, עו"ד בנימין בכר. "כשפגשתי אותה בפעם הראשונה ביום חמישי בבית המשפט, היא הייתה שבורה. למחרת פגשתי אותה בבית המעצר אבו כביר, שם הייתה על סף קריסה ולא הפסיקה לבכות. היא הכחישה בתוקף את הטענות".
לדבריו, גם התיעוד שלה מכסה באמצעות פלסטר את המצלמה אינו קושר אותה לביצוע עבירה. "אני יכול לתת 30 סיבות לכך ששמה את הפלסטר. מכאן ועד להרוג בן אדם, זה רחוק מאוד ולא סביר. החוקרים עשו את המוטל עליהם והחקירה הייתה הוגנת. לא מצאו שום ראיה להרעלה, ובפוליגרף שעברה במכון אמין היא נמצאה דוברת אמת".
עו"ד בכר, המטפל זה כ-30 שנה בעובדים זרים, סיפר שביום שני השבוע, שעות ספורות לאחר בדיקת הפוליגרף ויום לפני הדיון שאמור היה להיערך בבית המשפט, הודיעה המשטרה על שחרורה של המטפלת. "באו לקבל אותה כמה חברים, והייתה התרגשות רבה", סיפר.
לדבריו, החשד עלה לאחר שהמטפלת דרשה מהמשפחה פיצויים וזכויות פנסיוניות שלטענתה מגיעים לה עבור ארבע שנות עבודתה, המסתכמים בכ-60 אלף שקל. "על פי תנאי השחרור", אומר כהן, "אסור לה ליצור קשר עם המשפחה במשך 30 יום, אבל לעורכי הדין המטפלים בטענותיה לכספים המגיעים לה, יש אפשרות ליצור קשר עם המשפחה והם ימשיכו לטפל בכך".
יצוין כי הקשישה הלכה לעולמה בסוף חודש דצמבר ורק לאחר כחודשיים התלוננה משפחתה במשטרה. רק בחלוף חודש נעצרה המטפלת לחקירה שהובילה למעצרה. התלונה הוגשה לאחר שלטענת משפחת הקשישה, המטפלת תועדה חוסמת באמצעות פלסטר את עינית מצלמת האבטחה שהותקנה בחדר, כך שלא ניתן יהיה לראות את הנעשה במקום. יום לאחר שתועדה, חשה הקשישה ברע ורופא שהוזעק לביתה המליץ לפנותה לבית החולים. אבל לטענת משפחתה, הקשישה סירבה להתפנות ולמחרת הלכה לעולמה.
בני משפחת המנוחה טענו כי מותה נגרם בנסיבות לא טבעיות, חרף גילה המתקדם, והעלו אפשרות שהורעלה על ידי המטפלת. לטענתם, כבר במהלך השבעה דרשה את תשלום דמי הפיצויים. לטענת בתה של הקשישה, היא אף ניהלה בנק הלוואות לעובדים זרים מהפיליפינים והסתבכה בחובות. לפיכך, ראתה בפיצויים שתקבל דרך להיחלץ מהחובות.
"מאוד אהבנו את המטפלת ומאוד היינו קשורים אליה, ולכן זה גוזל ממני הרבה מאוד רגשות ואנרגיות. לא רצינו להאמין בזה ולקח לנו זמן עד שהבנו. רצינו ביסוס באלף אחוז לפני שפנינו למשטרה".
הבת טענה עוד כי חודש לפני פטירת אמה, היא הבחינה שהמטפלת מתנהגת בצורה מוזרה ונראית מוטרדת. "שאלתי אם משהו לא בסדר, רציתי לעזור לה. היא פרצה בבכי ואמרה שהלוותה הרבה מאוד כספים ושהיא חייבת הרבה כסף".
לדברי עו"ד בכר, חובותיה היו סבירים. "היה לה חוב של 4,000 דולר למשפחתה בפיליפינים ו-8,000 דולר לחברה. אלה לא סכומים גבוהים יחסית לשכר שהרוויחה. לא הייתה לה בעיה להחזיר את זה".
עוד טוען עו"ד בכר כי המטפלת אכן הלוותה לעובדים זרים מהפיליפינים כסף בריבית של 7%, אבל לא בכך היא נחשדה. לדבריו, בעקבות מעצרה והפרסומים בתקשורת, הופסקה עבודתה במשפחה שבה הועסקה בחודשיים האחרונים. "האמנתי לה מהרגע הראשון, ואמרתי לה שיהיה בסדר ושתאמין באמת", סיכם עו"ד בכר.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

תוכנית לעידוד גיוס על שם רס"ל עמית...

רמת גן השיקה תוכנית ייחודית לעידוד והכנה לקראת הגיוס לצה"ל, על שמו של לוחם גדוד הסיור של גולני, רס"ל עמית...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת
0

מבצע חיסונים לילדי גבעתיים

כ-900 ילדים צפויים להתחסן במבצע החיסונים המיוחד של משרד הבריאות ועיריית גבעתיים, שהחל בשבוע שעבר, לילדי העיר העולים לכיתות א'...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה