חדשות רמת גן-גבעתיים

קרב המים בין רמת גן לגבעתיים

חדשות רמת גן-גבעתיים21 במרץ 2019    3 דקות
0

ברמת גן מברכים על החלטת רשות המים לאיחוד תאגידי המים של רמת גן וגבעתיים, אבל בגבעתיים מתנגדים למהלך • ובינתיים, התושבים משלמים את המחיר

קרב המים בין רמת גן לגבעתיים
שעון מים. "איחוד תאגידים הוא יצור כלאיים גרוע" ׀ צילום: תומר קרן

מועצת רשות המים החליטה על מיפוי חדש המצמצם את תאגידי המים בכל הארץ מ-56 ל-28 תאגידים אזוריים, וזאת באמצעות איחוד של עשרות תאגידים. על פי התכנית, תאגיד מי רמת גן יאוחד עם תאגיד מי גבעתיים ויהפוך לתאגיד אזורי בשתי הערים. ברמת גן תומכים במהלך, אבל בגבעתיים מתנגדים והעימות בין שתי העיריות השכנות מתעצם.
זה לא האיחוד הראשון בין רמת גן לגבעתיים. שתי הערים פועלות במסגרת איגודי ערים דן לביוב ותברואה, ובקרוב צפויה פעילות שלישית משותפת.
זאת, לאחר שבעיריית רמת גן החליטו לבטל את המחלקה הווטרינרית שהוקמה בצעד מעורר מחלוקת לפני כ-15 שנה ולחזור לשירותים הווטרינריים דן המשותפים לשתי הערים.
אבל בעוד החבירה לשירותים הווטרינריים נעשית בהסכמה בין הערים, התכנית לאיחוד תאגידי המים יוצרת ביניהן עימות, לנוכח התנגדותה של גבעתיים. ברשות המים אומרים שהמהלך של איחוד התאגידים ברחבי הארץ צפוי לחסוך כסף רב, לנוכח צמצום הוצאות ההנהלה, ניצול והתייעלות כתוצאה מיתרון הגודל, חיסכון בהתקשרויות עם גורמים חיצוניים וביצוע פעולות רכש מרכזיות.
"צמצום התאגידים מהווה אבן דרך חשובה שתביא לייעול נוסף של משק המים והביוב. המהלך יחסוך עשרות מיליוני שקלים ויצמצם את הפערים בשירותי המים בין יישובים ממעמד סוציו-אקונומי גבוה לנמוך", מסבירים ברשות המים. "רשויות שייקחו חלק במהלך, יהיו זכאיות לסיוע תקציבי מיוחד מהמדינה, כדי שמיזוג התאגידים יושלם לטובת כלל תושבי מדינת ישראל. ההצעה אושרה עקרונית בישיבת מועצת רשות המים ובקרוב יחל תהליך צמצום מספר התאגידים, כפי שנקבע בחוק".
לדברי ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן, התומך בביטול תאגידי המים והחזרת מחלקות המים לתוך העיריות, המהלך יחסוך משאבים יקרים וייעל את השירות. "צמצום ומיזוג תאגידי המים הוא צעד בכיוון הנכון, אבל הגיע הזמן לגאול את הציבור מהתאגידים היקרים והמנוכרים האלה, וזה רק עניין של זמן עד שזה יקרה, כי זה נכון וצודק".
לעומתו, ראש עיריית גבעתיים רן קוניק יוצא בתקיפות נגד האיחוד עם תאגיד המים ברמת גן: "איחוד התאגידים הוא יצור כלאיים גרוע מאוד לתושבי גבעתיים ולמדינה כולה. ההחלטה הזו גרועה יותר מההחלטה על הקמת תאגידי המים, שכן היא תוביל לחוסר יעילות, מלחמות בין העיריות על גב התושבים ופגיעה בתהליכי חידוש התשתיות בערים, שלהן יהיה כוח קטן יחסית בתאגיד המאוחד. הממשלה צריכה להחליט שסוגרים את התאגידים מיידית וללא דיחוי".
קוניק הודיע שבישיבה הקרובה של מועצת עיריית גבעתיים הוא מתכוון להכניס לסדר היום את התנגדות העירייה לאיחוד התאגידים עם רמת גן, תוך דרישה לבטלם לאלתר ולהעביר את כספי הפיתוח לניהולה של העירייה.
יו"ר תאגיד המים ברמת גן חבר המועצה צחי זליכה הודיע על תמיכתו באיחוד עם גבעתיים, אך הבהיר שהוא מתנגד לביטול כולל של תאגידי המים. לדבריו, "רשות המים קיבלה את עמדתי זה שנים, שלפיה נכון לאחד את תאגידי המים של רמת גן וגבעתיים כחלק ממהלך רחב לצמצום תאגידי המים. חזרתי ואמרתי כבר לפני חמש שנים, שבאזור כל כך קטן וקרוב, יהיה נכון לאחד את התאגידים".
זליכה הבהיר שיאבק נגד ביטול תאגידי המים והפיכתם למחלקות בעיריות. "העובדות מדברות בעד עצמן – תאגידי המים שיפרו וייעלו את משק המים, את עבודת התחזוקה, את המענה לתושב ואת הפיקוח על איכות וטיב המים. זו דוגמה מצוינת לתחום שאינו דורש ניהול ברמת העירונית, אלא ברמה האזורית והמחוזית, שיכול לספק שירות טוב יותר לפלח אוכלוסייה רחב ככל האפשר, בשאיפה שהדבר יבסס תשתית עתידית גם לאיחוד בין רשויות קטנות לגדולות מהן", הסביר.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חוזרים לעירייה

  עובדי עיריית גבעתיים שבים לעבודה מלאה החל מיום ג' וזאת בהתאם להסכם השכר הקיבוצי והחלת כללי "התו הסגול" בעירייה...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2020    דקה אחת
0

שי לשורד

  למרות שזה נשמע קצת ציני, חלוקת מתנות לניצולי שואה ששרדו בערב יום השואה, הכוונה היא כמובן להוקיר ולזכור. לכן...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באפריל 2020    2 דקות

כתיבת תגובה