חדשות רמת גן-גבעתיים

בונה על התחדשות

חדשות רמת גן-גבעתיים7 במרץ 2019    3 דקות
0

ראש מִנהלת התחדשות עירונית בעיריית גבעתיים, רקפת פסו-קונפורטס, הגיעה מצה"ל כדי להפיח חיים חדשים בעיר הוותיקה • "אני אופטימית", היא אומרת, "תהיה תנופת התחדשות בעיר"

בונה על התחדשות
הדמיית פרויקט ההתחדשות במתחם ההסתדרות בגבעתיים ׀ צילום: דוברות העירייה

"תהיה תנופת התחדשות בגבעתיים", מעריכה ראש מִנהלת התחדשות עירונית בעירייה, רקפת פסו-קונפורטס בראיון ל"המקומון". פסו-קונפורטס, תושבת העיר, היא אדריכלית במקצועה ובעלת תואר שני בחינוך. משך שנים ארוכות שירתה במערך הבינוי בצה"ל עד שהשתחררה בדרגת סגן אלוף. "הובלתי פרויקטים שונים, חלקם ידועים, כמו פרויקט דרום הקריה ועיר הבה"דים", היא מציינת.
נפגשתי איתה במשרדה, בקומת הקרקע של בניין ותיק ברחוב שינקין, סמוך לעירייה. "אנחנו בשלבי קליטת עובדים למִנהלת", היא מציינת. "גם הבניין הזה והבניין שלידו, הצמוד לרחוב ויצמן, מיועדים לפינוי ולבנייה של שני בניינים חדשים למגורים, תעסוקה ומסחר".
מִנהלת ההתחדשות העירונית, שבראשה עומדת פסו-קונפורטס היא אגף נפרד בעירייה, לא תחת ההנדסה ולא תחת החברה הכלכלית. האגף הוקם כחלק מפעילות הרשות הארצית להתחדשות עירונית, במטרה לקדם פרויקטים של התחדשות בעיר. "לנוכח הגידול באוכלוסייה, לעומת השטחים המצומצמים במרכז העיר והתשתיות הישנות, האופציה היחידה של גבעתיים היא להתרחב כלפי פנימה. גבעתיים עיר צפופה, במקום השני בארץ אחרי בני ברק. זה הופך את ההתחדשות ליותר מורכבת".
יזמים תבעו לאחרונה את העירייה, בטענה להכשלת פרויקטים של התחדשות עירונית.
"העירייה שוקדת על תכניות להסדרת ההתחדשות העירונית בגבעתיים. תכנית המתאר, שבשלבי גיבוש, מגדירה היכן ואיך לעשות. יהיו מקומות שניתן יהיה לבצע התחדשות רק במסגרת תמ"א 38 ומקומות אחרים רק במסגרת פינוי-בינוי. יש עקרונות ברורים ומדיניות עירונית בנוגע לזה".
מה היעד לשנים הבאות?
"לייצר הליכים ענייניים וקצרים יותר, ודאות תכנונית ובהירות. אפשר יהיה להיכנס לפורטל ההנדסי ולראות מה המדיניות בכל אזור".
היכן ניתן יהיה לבנות לגובה?
"במתחם ההסתדרות, שם התכנית כבר אושרה. גם לאורך ציר בן גוריון בפאתי העיר, בציר עליית הנוער ובסמיכות אליו, בחלק מרחוב כצנלסון וברמב"ם, סמוך לדרך השלום. שם הפרויקטים יהיו במסגרת פינוי-בינוי. במרכז העיר תינתן אפשרות לבחירה בין תמ"א לפינוי-בינוי".
ואיך משתלבת המִנהלת שבניהולך?
"קודם כל, בהנגשת המידע. נספק מידע לכל מי שיבקש. כל אחד יוכל לקבל הסברים מפורטים על הזכויות והאפשרויות".
למה לדעתך גבעתיים מפגרת בנושא הזה אחרי רמת גן?
"אנחנו מסתכלים על הצרכים של העיר. המטרה שלנו היא לעודד את הנושא למען התושבים ולראות את כל השירותים שהתושב מקבל, לא רק את הדירה שבה הוא מתגורר. אני צופה שגם אצלנו זה יקרה, ברגע שהמדיניות תהיה ברורה וניצור ודאות תכנונית לכל אזור. בקרוב נגייס למִנהלת איש קהילה ואיש תכנון, שיסייעו לתושבים להתארגן".
לדברי פסו-קונפורטס, קידום פרויקטים של התחדשות עירונית תלוי גם בדיירים, לא רק בעירייה. "הרבה תלוי בהסכמות של דיירים בינם לבין עצמם ובינם לבין היזמים. חשוב להגיע להסכמות, להקים נציגות ולפעול בשקיפות. שקיפות יוצרת אמון".
יהיו לך סמכויות מול אגף ההנדסה?
"ננסה לדחוף ולגשר בין ההנדסה ליזמים ולדיירים. נספק להם מידע לגבי הזכויות, אופן הפעולה הנכון וההתארגנות. היזם רוצה למקסם את הרווחים, והתושבים רוצים להוציא את הפרויקט אל הפועל. לנו כעירייה יש אחריות לשמירה על צביונה של העיר, כמו למשל עצים ברחוב, ולתת מענה לתשתיות הנדרשות".
מהו הייעוד של רחוב כצנלסון?
"לשמר את הרחוב כציר למסחר ולמגורים. בפאתי הרחוב, סמוך לעליית הנוער, ובצד השני, סמוך לרמת גן, נראה גם בנייה גבוהה".
מתי ייצא לדרך הפינוי-בינוי בהסתדרות?
"כבר החלה התארגנות של חלק מהמתחמים. גם בכורזין יהיה פינוי-בינוי והוא יהיה מתחם תעסוקה".
את מאמינה שהעיר תשתנה בשנים הקרובות?
"ברגע שתהיה ודאות ודיירים ויזמים יקבלו מידע ותשובות, תהיה תנופת התחדשות בעיר. בכל מספר שנים נצטרך לבדוק כמה העיר הצליחה להתחדש ומהי יכולתה לתת מענה לתוספת התושבים. אני אופטימית, תהיה תנופת התחדשות בעיר".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

עיר בחפירות

עבודות תשתית נרחבות שמבוצעות בכמה אזורים בגבעתיים, ועבודות נוספות המתוכננות להתבצע בתוך כמה חודשים, צפויות להפוך לחלק משגרת החיים בעיר...

חדשות רמת גן-גבעתיים11 ביולי 2020    דקה אחת
0

המאבק עולה שלב

"רשות הרישוי תגיש הודעה בתוך עשרה ימים, האם היא מקבלת את המלצת ועדת הערר, שלפיה החלטתה תבוטל בהסכמה ובהתאמה ויבוטל...

חדשות רמת גן-גבעתיים11 ביולי 2020    4 דקות

כתיבת תגובה