חדשות רמת גן-גבעתיים

תלמידי בליך וקלעי הכריעו: גנץ הוא ראש הממשלה הבא

חדשות רמת גן-גבעתיים7 במרץ 2019    3 דקות
0

כאלף תלמידי כיתות י"א-י"ב הצביעו ביום הבחירות שנערך בתיכונים ברמת גן ובגבעתיים • שאמה הכהן, שבנו עמד בראש תא כולנו: "הניצחון החד של כחול לבן מסמל מגמה"

תלמידי בליך וקלעי הכריעו: גנץ הוא ראש הממשלה הבא

אווירת קרנבל שררה ביום שלישי בבוקר בתיכון בליך ברמת גן, בעת הבחירות המסורתיות המתקיימות לפני הבחירות לכנסת. היו זמנים שבהם תלמידי בליך ניבאו את התוצאות, אבל במערכות הבחירות האחרונות זה לא קרה. ברשימת כחול-לבן ובמרצ מייחלים שהפעם זה שוב יקרה, ושהתוצאות בבליך יהיו גם התוצאות בבחירות לכנסת שיתקיימו ב-9 באפריל.
כאלף תלמידי בליך בכיתות י"א-י"ב הצביעו בבחירות המותחות. כחול לבן גרפה 56 מנדטים, הליכוד – 32, מרצ – 15, כולנו – 8, זהות יהודית – 6, העבודה – 4 וכל שאר המפלגות לא עברו את אחוז החסימה.
לקראת פתיחת הקלפיות שררה אווירת פסטיבל בבליך. כרזות של המפלגות התנוססו בכל פינה, פעילים הסתובבו עם חולצות שעליהן התנוסס שם מפלגתם וחילקו פלאיירים, ועל בימה מרכזית הופיעו בזה אחר זה מועמדים ופעילים מטעם הרשימות.
לבליך הגיעו, בין היתר, הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, יו"ר העבודה אבי גבאי, ח"כ רועי פולקמן מכולנו, יו"ר מרצ תמר זנדברג, אלונה ברקת מהימין החדש, אורלי לוי-אבקסיס מרשימת גשר וגם ח"כ מרב מיכאלי, ח"כ אורן חזן, אסף זמיר, משה פייגלין וראשי צעירי הליכוד. "זו דמוקרטיה אמיתית", אמר גבאי על רקע האווירה הססגונית.
מי שהתקבל באהדה רבה היה אשכנזי. תלמידים עמדו בתור כדי לעשות איתו צילום סלפי ואשכנזי נראה מרוצה מהאווירה האוהדת. זנדברג, שעלתה לנאום בבימה המרכזית שהוצבה בחצר בית הספר, סיפרה: "למדתי כאן בבליך ואכלתי פיתה עם צ'יפס אצל מנש. בשנת 92', כשהייתי תלמידה בכיתה י"א, היינו חלק מהמהפך, ואני מקווה שכיו"ר מרצ המעגל ייסגר ושוב יהיה מהפך".
הליכוד עשה עבודת שטח באמצעות פעילים. אחד מהם הזהיר: "הבחירה היא בין ימין לשמאל. רק הליכוד יכול". תלמידים רבים רצו להתראיין ולהביע את עמדתם, אבל הנהלת בית הספר החליטה שרק ראשי התאים של המפלגות בבליך יוכלו לדבר.
אחד הפעילים הבולטים היה בנו של ראש העירייה, יונתן שאמה הכהן, שעמד בראש תא כולנו. "ההתרגשות בשיאה", אמר. "חודשיים עבדנו באופן מאוד אינטנסיבי. אני מאמין שכולנו תשיג כאן תוצאה יפה ותעבור את אחוז החסימה. עשינו עבודת שטח רצינית".
איך הייתה האווירה לקראת הבחירות?
"הייתה אווירה של דמוקרטיה, וכל אחד כיבד את השני. הסכמנו מראש היכן להציב את הדוכנים והיה כבוד הדדי. זה שיעור נהדר באזרחות".
ראש העירייה עצמו העריך לקראת פתיחת הקלפיות כי כחול לבן תזכה בניצחון, אבל ספק אם גם הפעילים של כחול לבן חשבו על ניצחון כל כך מוחץ. "יש כאן אווירה נהדרת. אומנם בפעמים האחרונות התוצאות בבליך לא ניבאו את התוצאות בבחירות לכנסת, אבל הניצחון החד של כחול לבן מסמל לדעתי מגמה", העריך שאמה הכהן וסיכם: "המנצחים הם אתם תלמידי בליך, שניהלתם תהליך דמוקרטי לתפארת".
המדגם של קלעי
לאחר שבוע דמוקרטיה מרוכז, שנערך בבית הספר קלעי בגבעתיים, בהובלת מועצת התלמידים, קבעו תלמידי התיכון כי מפלגת כחול לבן היא המנצחת עם 58 מנדטים, בפער של 26 מנדטים ממפלגת הליכוד השנייה ברשימה, עם 32 מנדטים. מרצ זכתה ב-15 מנדטים, העבודה – 9, והימין החדש – 6. לבית הספר הגיעו נציגי המפלגות מכל הקשת הפוליטית, שפרסו את מצעיהן וקיימו דיונים ערים עם התלמידים והמורים. המדגם כלל 360 מתלמידי בית הספר, שהצביעו באופן אנונימי בקלפיות.
רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים: "שבוע הדמוקרטיה שנערך בבית הספר קלעי, הוא דוגמה מצוינת לחינוך פעיל לאזרחות, להקשבה לדעתו של האחר ולהבעת דעה אישית, תוך כבוד לדעה שונה משלך. אני מודה למנהל תיכון קלעי ד"ר אבי בנבנישתי, שרתם את ילדי בית הספר לפרויקט. עד כמה המדגם משקף את תוצאות האמת, נדע כולנו רק ב-9 באפריל".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

תוכנית לעידוד גיוס על שם רס"ל עמית...

רמת גן השיקה תוכנית ייחודית לעידוד והכנה לקראת הגיוס לצה"ל, על שמו של לוחם גדוד הסיור של גולני, רס"ל עמית...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת
0

מבצע חיסונים לילדי גבעתיים

כ-900 ילדים צפויים להתחסן במבצע החיסונים המיוחד של משרד הבריאות ועיריית גבעתיים, שהחל בשבוע שעבר, לילדי העיר העולים לכיתות א'...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה